Niemcy przejmą polskie złoża węgla? Polska firma na przegranej pozycji
Niemiecka firma jako pierwsza złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o udzielenie koncesji.
Jest to niemiecka spółka Silesian Coal International Group of Companies, należąca do grupy HMS Bergbau. Wyprzedziła ona JSW w staraniach o dostęp do złóż Dębieńsko, zlokalizowanych w woj. śląskim w rejonie Knurowa, które to złoże ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju krajowego przemysłu stalowego.
JSW nie może złożyć własnego pisma, bo Niemcy byli pierwsi
Tymczasem Jastrzębska Spółka Węglowa nie może obecnie złożyć własnego wniosku o koncesję, bo uniemożliwiają jej to przepisy.
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska toczy się postępowanie administracyjne o udzielenie koncesji badawczej dla SCIGC – Silesian Coal International Group of Companies SA, co uniemożliwia złożenie wniosku przez JSW. Do czasu zakończenia tego postępowania organ koncesyjny nie przyjmie i nie rozpatrzy wniosku o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla „Dębieńsko 1”
– powiedziała Joanna Karwot z biura prasowego JSW w odpowiedzi na pytania portalu money.pl.
Niemcy przejmą polskie złoża węgla? Polska firma na przegranej pozycji
Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff potwierdza, że cała sytuacja jest zgodna z prawem. Po zmianach w przepisach, które miały miejsce w ostatnich latach i które dostosowały je do wymogów unijnych, nie ma żadnej regulacji zapewniającej pierwszeństwo podmiotom krajowym w ubieganiu się o eksploatację złóż surowców w państwie członkowskim UE.
Nie występują jakiekolwiek preferencje dla polskich podmiotów. Taka sytuacja byłaby sprzeczna ze wszystkimi regułami obowiązującymi w cywilizowanym świecie, a w szczególności w Unii Europejskiej. Należy podkreślić, że polskie firmy również korzystają z tych zasad w innych krajach. Każdy polski podmiot może ubiegać się o koncesję na wydobycie
– podkreślił.
Jeśli eksploatacją ostatecznie zajmie się niemiecka firma, będzie to dla polskiego przemysłu oznaczało utratę cennych zasobów.