Krzyż Katyński wrócił pod Wawel
Rok 2025 został ustanowiony przez Sejm „Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc”. W związku z tą rocznicą Krzyż Katyński został poddany dwumiesięcznej renowacji i jeszcze przed nowym rokiem 27 grudnia 2024 r. powrócił na swoje miejsce.
Odrestaurowania Krzyża podjęła się konserwatorka zabytków Jolanta Janus i jej firma Ars et Artificem na zlecenie Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poza uzupełnieniem ubytków i impregnacją drewna za pomocą szczerego złota uszlachetniono napis na Krzyżu: 1940 – Katyń – 1990.
– Katyń jest symbolem głęboko wpisanym w pamięć i duszę polską. Bezprecedensowa zbrodnia w dziejach świata dokonała niesamowitego spustoszenia w historii Polski, ale my potrafimy nieść ten krzyż w sposób niezwykle piękny i godny, czyniąc z niego symbol – symbol, przy którym demonstrujemy swoją dumę narodową i swoją niezależność – powiedziała Jolanta Janus, cytowana przez TVP3 Kraków.
Historia Krzyża
Krzyż Katyński powstał w Pracowni Stolarstwa Artystycznego Stanisława Madonia w Suchej Beskidzkiej i został ufundowany przez członków małopolskiej Solidarności. Do jego wytworzenia użyto drewna dębowego.
Krzyż stanął u podnóża Wawelu na placu o. Adama Studzińskiego, gdzie został poświęcony 19 maja 1990 roku przez kardynała Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego.
W 2012 roku Krzyż został wymieniony i poświęcony przez kardynała Stanisława Dziwisza. Nowy Krzyż został wykonany z drewna modrzewiowego, a poprzedni dębowy trafił do parafii św. Bartłomieja Apostoła w Morawicy koło Krakowa.
ZOBACZ TAKŻE: “Miła niespodzianka”. Nagrody finansowe dla pracowników PKP PLK