Inauguracja pontyfikatu Leona XIV. Dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata z ostatniej chwili
Inauguracja pontyfikatu Leona XIV. Dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata

W Watykanie rozpoczęła się w niedzielę inauguracja pontyfikatu Leona XIV, pierwszego w historii papieża ze Stanów Zjednoczonych. Uroczystość odbywa się 10 dni po wyborze kardynała Roberta Prevosta na konklawe, które trwało dobę. Leon XIV jest 267. papieżem.

Leon XIV - Papież, który nosi duchowość obu Ameryk tylko u nas
Leon XIV - Papież, który nosi duchowość obu Ameryk

Nowy papież Leon XIV to pierwszy w historii Amerykanin na tronie Piotrowym – duchowo ukształtowany przez oba kontynenty, niesie nadzieję na jedność Kościoła.

Wiadomości
Błogosławiony Stefan Wyszyński i św. Andrzej Bobola – świadectwo wiary i męstwa

Dziś, 16 maja, przypada 69. rocznica napisania Jasnogórskich Ślubów Narodu przez bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wydarzenie to miało miejsce w 1956 roku, w Komańczy – czwartym miejscu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia. W niespełna jeden poranek Prymas napisał tekst, który stał się programem duchowej odnowy Narodu Polskiego. Śluby te, składane Maryi Królowej Polski, do dziś pozostają inspiracją do pracy nad sobą oraz odnowy moralnej i społecznej.

Wiadomości
Nowenna w intencji Polski w święto św. Andrzeja Boboli

Jutro, 16 maja, obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli – jednego z patronów Polski. W związku z tym ważnym dniem w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie zakończy się nowenna w intencji Ojczyzny, trwająca od 7 maja. Inicjatorem modlitwy jest ks. prał. Józef Niżnik, Kustosz Sanktuarium.

Wiadomości
"Roki Święte" – książka, która inspiruje do duchowej odnowy

W Wigilię Bożego Narodzenia 2024 roku papież Franciszek uroczyście otworzył Drzwi Święte w bazylice watykańskiej, wprowadzając wiernych w czas Roku Jubileuszowego 2025. Ten wyjątkowy moment podkreślił potrzebę duchowej odnowy i nadziei na zbawienie, a także stał się inspiracją do wydania książki „Roki Święte” autorstwa ks. prof. Janusza Królikowskiego. Publikacja, wydana przez Biały Kruk, jest doskonałym przewodnikiem po historii i znaczeniu lat jubileuszowych.

Wiadomości
Święto św. Andrzeja Boboli i modlitwa w intencji Ruch Kontroli Wyborów

16 maja każdego roku obchodzone jest święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i wielkiego orędownika w sprawach narodowych. Tegoroczne obchody nabierają szczególnego wymiaru dzięki Nowennie w intencji Ojczyzny, organizowanej z inicjatywy ks. prał. Józefa Niżnika, Kustosza Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

Wiadomości
Katolicy wspierają Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich

8 maja 2025 roku, w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski, w Strachocinie – miejscu urodzin św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – podpisano umowę programową między koalicją społeczną pod nazwą „Katolicy z Karolem Nawrockim” a Karolem Nawrockim, kandydatem na urząd Prezydenta RP.

Uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika Wiadomości
Uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika

8 maja obchodzimy uroczystość św. Stanisława Biskupa, patrona Polski. Męczeńska śmierć biskupa krakowskiego z rąk króla Bolesława Śmiałego - która zaowocowała pozbawieniem go korony królewskiej i wygnaniem z kraju - stanowi milowy krok w budowaniu autonomii Kościoła w królestwie Piastów od władzy świeckiej oraz w definiowaniu misji „krytycznego sumienia”, jaką zawsze Kościół powinien zajmować wobec świata polityki. Przesłanie to jest aktualne także i dziś.

Wiadomości
Nowenna w intencji Ojczyzny i ważne wydarzenie w Strachocinie

W dniu 7 maja 2025 roku rozpoczęła się Nowenna w intencji Ojczyzny za przyczyną św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Modlitewna inicjatywa koalicji "Katolicy z Karolem Nawrockim" potrwa do 15 maja, kończąc się dzień przed świętem św. Andrzeja Boboli, które obchodzone jest co roku 16 maja.

Wiadomości
Kard. Müller przed konklawe: Traktowanie księży w Polsce to tortury! „Czas walczyć o wolność Kościoła”

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller – były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i jedna z najbardziej wyrazistych postaci wśród konserwatywnych hierarchów Kościoła – udzielił mocnego wywiadu Adamowi Sosnowskiemu z wydawnictwa Biały Kruk. W rozmowie poruszył nie tylko temat przyszłości papiestwa, ale również odniósł się do sytuacji Kościoła w Polsce. Padły słowa mocne i jednoznaczne: działania obecnego rządu wobec duchownych nazwał torturą, porównując je do prześladowań z czasów komunistycznych.

Wiadomości
42 lata temu ks. Jerzy Popiełuszko wygłosił poruszającą homilię z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja

Warszawa, 3 maja 1983 r. — W kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odprawiona została szczególna Msza święta w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To właśnie wtedy ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, wygłosił jedną ze swoich najbardziej poruszających homilii, łączącą w sobie głęboką wiarę, patriotyzm i społeczne zaangażowanie.

Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

Uczniowie spotykają Zmartwychwstałego nad Jeziorem Tyberiadzkim. Komentarz - o. Jacek Prusak SJ.

Święty Józef – człowiek czynu i konkretu tylko u nas
Święty Józef – człowiek czynu i konkretu

D.J. Caruso w filmie „Maryja” przedstawił świętego Józefa jako faceta z krwi i kości, pełnego pasji, wiedzącego, czego chce i gotowego na obronę – nawet gwałtowną – swoich wartości. To diametralnie inny obraz św. Józefa niż ten dotychczas utrwalony w katolickiej wyobraźni zbiorowej.

Wiadomości
Ks. prof. Robert Skrzypczak: Czy żyjemy w czasach ostatecznych? Antychryst, św. Jan Paweł II i upadek komunizmu

Czy żyjemy u progu czasów ostatecznych? Czy na naszych oczach realizują się proroctwa świętych sprzed wieków? Ks. prof. Robert Skrzypczak w swojej prelekcji opowiada o roli św. Jana Pawła II, sile jego pontyfikatu oraz o zaskakującym proroctwie dotyczącym Antychrysta.

Kościół po Franciszku. Nowy papież stanie przed wieloma wyzwaniami tylko u nas
Kościół po Franciszku. Nowy papież stanie przed wieloma wyzwaniami

Najtrudniejszą misją nowego papieża będzie to, by wszyscy katolicy uznali go za swojego. W obliczu nadchodzącej schizmy to bardzo trudne i ważne zadanie.

Watykan: Nowe informacje ws. konklawe Wiadomości
Watykan: Nowe informacje ws. konklawe

Dwóch kardynałów-elektorów nie weźmie udziału w rozpoczynającym się 7 maja konklawe; przyczyny ich nieobecności są związane ze stanem zdrowia – poinformował we wtorek Watykan. Tym samym w wyborze papieża uczestniczyć będzie 133 dostojników, najwięcej w historii.

Ewangelia na II Niedzielę Wielkanocną (Niedziela Miłosierdzia Bożego) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na II Niedzielę Wielkanocną (Niedziela Miłosierdzia Bożego) z komentarzem [video]

"Pan mój! i Bóg mój!". Komentarz - o. Adam Szustak OP.

Pascha – święto wolności. W tym roku obchodzone razem z Wielkanocą Wiadomości
Pascha – święto wolności. W tym roku obchodzone razem z Wielkanocą

Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha – zbieżność ta zdarza się stosunkowo rzadko, ponieważ obie uroczystości są wyliczane według różnych kalendarzy. Pascha to odkrywanie, jak paschalna wieczerza staje się konkretnym doświadczeniem historii zbawienia poprzez zmysły wzroku, smaku i czucia – pisze s. Eliana Kuryło CB w komentarzu dla Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Ewangelia na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z komentarzem [video]

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - poranek zmartwychwstania. Komentarz - o. Cyprian Klahs OP.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Apostołowie, nie mając mediów, byli niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu nowych wyznawców tylko u nas
Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Apostołowie, nie mając mediów, byli niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu nowych wyznawców

– To paradoksalne, że Apostołowie, nie mając do dyspozycji gazet, prasy, radia telewizji, internetu, okazali się niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu nowych wyznawców. Kościół apostolski w ciągu zaledwie kilku lat wyszedł daleko nie tylko poza granice Jerozolimy i docierał do Syrii, Anatolii, Grecji, Italii, Hiszpanii, Afryki Północnej, a także nad Eufrat i pod Kaukaz – mówi ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Jakubem Pacanem. Biblista i laureat watykańskiej Nagrody Ratzingera opowiadał m.in. o historii pierwszych chrześcijan oraz o godzinie Miłosierdzia Bożego.

Emerytury
Stażowe