Poważne zmiany na antenie największej stacji właściciela TVN Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery, który jest właścicielem stacji TVN, doświadcza głębokich zmian. W Polsce wciąż panuje napięta atmosfera w związku z niepewnym losem telewizji TVN. To jednak nie koniec kłopotów firmy. Podobne zawirowania dotykają bowiem także inną telewizję należącą do Warner Bros. Discovery – amerykańską stację informacyjną CNN.
- Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Zaskakujący sondaż
- Minister Kotula skłamała w sprawie wykształcenia? Jest reakcja
- Zapadł wyrok w sprawie Dody. Surowa kara
Poważne zmiany na antenie największej stacji właściciela TVN Warner Bros. Discovery
Głównym problemem CNN są zasięgi, które stacja stale traci na rzecz treści cyfrowych. Idąc więc z duchem czasu Warner Bros. Discovery zaczyna coraz większą wagę przykładać do nowych form komunikacji.
Dlatego w grudniu 2024 r. gigant rynku medialnego ogłosił restrukturyzację, która wejdzie w życie w połowie 2025 r. Firma zostanie podzielona na dział Max i Discovery+ oraz studia filmowe, takie jak Warner Bros Pictures, a także dział Global Linear Networks, skupiający stacje telewizyjne, w tym TNT, Animal Planet, CNN oraz polską stację TVN.
- Niemiecki europoseł zwrócił się do Tuska po polsku: "Zrobię panu tę przyjemność"
- Nie żyje polski artysta. Miał 39 lat
- "Jesteśmy w tragicznym momencie". Polskie lasy czeka katastrofa ekologiczna na niespotykaną skalę
Zmiany, które budzą radość inwestorów, jednocześnie wprowadzają niepokój wśród pracowników stacji telewizyjnych, którzy obawiają się zwolnień. Każda, nawet najmniejsza zmiana harmonogramu, wywołuje obawy. W trendy te wpisuje się przeniesienie audycji jednego z kluczowych prezenterów CNN na godziny poranne. Gwiazda stacji Wolf Blitzer, który pracuje w CNN od 1990 roku, a swój kultowy już program "Situation Room" prowadzi od 2005 r. w godzinach popołudniowych, będzie teraz gościł w porannym paśmie stacji.
Jak komentują obserwatorzy rynku medialnego, Blitzer od dawna dobrze radzi sobie w środowisku, w którym pojawiają się najświeższe informacje, a umieszczanie go rano pozwoliło mu na opisywanie większej liczby historii na bieżąco, zamiast podsumowywać je lub analizować pod koniec dnia. Mogłoby to również pozwolić CNN na wykreowanie w wieczornym paśmie nowych gwiazd. Jednak – co podkreślają eksperci – takie posunięcie zachwiałoby harmonogramem CNN, które przedstawia "Situation Room" jako swego rodzaju odpowiednik dla wieczornych programów informacyjnych i "Raportu specjalnego" konkurencyjnego kanału Fox News.
- Sprzedaż TVN. Warner Bros. Discovery z ważną zgodą
- Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Muzyk kultowego zespołu w ciężkim stanie. Koncerty przełożone
Napięta atmosfera w TVN
wszystkie decyzje wokół Warner Bros. Discovery wywołują w TVN duże napięcie.
Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji, w którym odniosła się do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.
WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu
– napisała w liście Katarzyna Kieli.
Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.
Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi
– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.
W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.
Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni
– zapewniła Kieli.
Sprzedaż TVN
Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.
Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.
Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji.
Mówi się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna. Ostatnio włoska agencja Ansa podała, że inwestycją w stację są zainteresowani także Media For Europe-Mediaset rodziny Berlusconich, grecka Antenna Group i francuski Canal+.