„Polska – USA: między miłością a rozczarowaniem”.

„Polska – USA: między miłością a rozczarowaniem”.

Relacje polsko-amerykańskie są wyjątkowe, zarówno w wymiarze historycznym, jak i bieżącej polityki międzynarodowej. Gospodarczą potęgę Stanów Zjednoczonych budowała ciężka praca milionów – na przestrzeni wieków – polskich imigrantów. Ich dzieci, wnuki, prawnuki, służyli USA jako żołnierze, policjanci, strażacy, przedsiębiorcy, robotnicy i w mniejszym stopniu, niestety, politycy – choć przecież też byli i tacy, nieraz zajmujący przez wiele kadencji fotel w Kongresie. Ale żeby owe miliony naszych rodaków mogły wyemigrować do nowego, coraz większego terytorialnie państwa (dochodziły przez cały XIX wiek nowe stany) musiało najpierw ono powstać. A powstało także dzięki znakomitej sztuce wojennej „bohaterów dwóch Narodów” – generałów Tadeusza Kościuszki, mistrza wojennej taktyki oraz legendarnego, osławionego dzielnością i brawurą bohatera wojny o niepodległość USA, za którą oddał życie – Kazimierza Pułaskiego. 

Nie zawsze była to miłość: Lincoln, Roosevelt, Truman …

Potem nie zawsze było wszak idyllicznie, bo jeden z najwybitniejszych prezydentów w dziejach USA, Abraham Lincoln zanim zginął w zamachu, wcześniej podjął jedną z najbardziej niechlubnych decyzji i w dziejach relacji polsko-amerykańskich i w dziejach wolnościowej tradycji USA. Lincoln wydał na pewną śmierć polskiego marynarza Aleksandra Milewskiego, który uciekł z rosyjskiego statku, cumującego w Stanach  i poszedł na front wojny secesyjnej do Wirginii, gdzie wstąpił do jednego z pułków artyleryjskich Unii walczących z Konfederatami. Władze Unii szybko wytropiły naszego rodaka i oddały go w ręce Rosjan. Po błyskawicznym procesie Milewskiego powieszono… 

Cóż, można powiedzieć, że nieszczęsny Abraham Lincoln, którego życie osobiste było pełne udręki z powodu żony-wariatki, mógł stać się pierwowzorem dla innego współautora zdrady wobec Polski w Teheranie 1943 i Jałcie 1945 –  prezydenta Franklina Delano Roosevelta. Kolejna zdradę, w Poczdamie, parę miesięcy po tej na Krymie, przypieczętował już następca prezydenta na inwalidzkim wózku, Harry S. Truman.   

Polacy, żyjąc nad Wisłą, Odrą, Wartą i Bugiem,  nie maja specyficznych doświadczeń w relacji z Waszyngtonem, które są udziałem obywateli Ameryki Środkowej i Łacińskiej. Takim wyjątkowym doświadczeniem były słowa Roosevelta, który mówiąc o ówczesnym dyktatorze Nikaragui Anastasio Somozie, stwierdził: „Somoza być może jest skur….yn, ale to nasz skur…yn”.

Im dalej od Ameryki, tym jej obraz wydaje się być bardziej wyidealizowany. W praktyce średnio się to ma do rzeczywistości. Mieliśmy w dziejach relacji obu krajów prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona, który w swej słynnej deklaracji przypomniał światu o konieczności powrotu na mapę państwa polskiego. I mieliśmy tych, którzy wzruszali ramionami słysząc relacje Jana Karskiego o bestialstwie Niemców wobec obywateli RP (i nie tylko) żydowskiego pochodzenia. 

Mieliśmy tez bohatera, jak z amerykańskiego westernu, który zdefiniował Związek Sowiecki jako „Imperium Zła”  i czynnie z nim walczył, zresztą głosząc chwałę polskiego papieża Jana Pawła II – mowa oczywiście o Ronaldzie Wilsonie Reaganie. Ale mieliśmy też  jego poprzednika, właściciela plantacji orzeszków Jamesa Earla (Jimmy) Cartera, który naiwnie wierzył, że z Kremlem można się dogadać. Mieliśmy też głoszącego historyczną wielkość dzielnego polskiego narodu, narodu przeciwstawiającego się totalitaryzmom, prezydenta Donalda Johna Trumpa, ale też jego poprzednika Barracka Husseina Obamę, który bredził  o „polskich obozach śmierci” i za to nawet nie przeprosił. 

Można wiec powiedzieć, że bilateralne relacje Warszawa – Waszyngton to dzieje miłości,  ale też nieraz ciężkich miłosnych zawodów i zdrad. Jednakże naszym politykom, dyplomatom, ekspertom, szeroko rozumianym polskim elitom, które zajmują się  polityką międzynarodową, także w wymiarze „soft-diplomacy” dedykowałbym odejście od  emocjonalnego stosunku do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nie kochajmy USA, bo ani one tego nie oczekują, ani nie jest to dla nas korzystne. Ale też nie wpadajmy w czarną rozpacz czy nawet święte oburzenie, gdy jakiś amerykański polityk  po raz kolejny będzie mijał się z prawda o lata świetlne  niczym kandydat na prezydenta Joseph Robinette (Joe) Biden, porównujący nasz kraj z Białorusią. Starajmy się odejść od tych nadmiernie pozytywnych emocji i ich rewersu w postaci emocji skrajnie negatywnych, które są udziałem ludzi (i narodów), którzy doznali zdrady opuszczenia, zawiedzionej przyjaźni.

Pragmatyzm, nie pas transmisyjny ani antyamerykańska heca…

Proponuję twardy pragmatyzm. Sprowadza się on do szukania wspólnych mianowników, mówiąc językiem matematycznym, szukania tego, co łączy. Mówiąc wprost: nic tak nie łączy, jak wspólne interesy, zarówno w sferze geopolitycznej, militarnej, jak też i stricte ekonomicznej. Polska potrzebuje dywersyfikacji gazu.  Amerykanie nam go sprzedają, choć możemy także/ lub kupić go np. od Skandynawów, Azerbejdżanu, itd. Polska modernizuje armię i potrzebuje uzbrojenia nie tylko produkowanego w Polsce. Amerykanie chętnie je nam sprzedają, choć przecież możemy kupować je tez od naszych partnerów z Unii Europejskiej. Polska chce ograniczyć wpływy Rosji w regionie – to też wspólny mianownik z USA, choć być może nie tylko z USA. Takich wspólnych mianowników jest sporo…

Myślmy wiec o relacjach z USA na skroś pragmatycznie , eksponując wspólne interesy, a nie epatując odmienianiem przez wszystkie przypadki słowa „przyjaźń”…

Stany Zjednoczone znane są – poza Statuą Wolności w regionie metropolitarnym Nowego Jorku – z pragmatyzmu. W imię tegoż pragmatyzmu czyli troski o dobrze pojęte własne interesy powinni dbać o szczególne relacje z Polską. Tak, właśnie: szczególne. Dlaczego? Bo po Brexicie i to nawet nie tyle po formalnym rozwodzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unia Europejska, ale już po samej decyzji referendalnej – USA zdecydowały, że ich „sojusznikiem nr 1” w UE będzie Rzeczpospolita Polska. Skądinąd to też był wybór pragmatyczny: nasz kraj jest największy w tzw. „nowej Unii” czyli wśród państw, które złożyły akces do UE poczynając od 2004 roku – państw takich jest 11, nie licząc odległych geograficznie Cypru i Malty, też przecież krajów „nowej UE” – a jest to region tradycyjnie najbardziej proamerykański na Starym Kontynencie (pomijając może Albanię i Kosowo). Jesteśmy  też częścią „G-5” czyli jednym z pięciu największych krajów Unii i oczywiście, znów zdecydowanie najbardziej „pro-USA”. 

Wreszcie Polska to pomost Unii na szeroko rozumiany Wschód, gdzie trwa cicha ekspansja Amerykanów (choćby przykład Ukrainy), ale gdzie też znajduje się państwo, które w kilku regionach świata wyraźnie przeszkadza Stanom Zjednoczonym, mimo że w 1867 roku sprzedało im Alaskę – czyli Rosja. Tym bardziej wiec jesteśmy atrakcyjnym partnerem dla Waszyngtonu. Nawet jeśli teraz Biden będzie, jak kiedyś jego pryncypał Obama, chciał  rozmawiać z UE via Berlin to i tak USA będą musiały mieć tu specjalnego sojusznika-lidera państw Europy Środkowo-Wschodniej, tradycyjnie zorientowanej na Waszyngton.             

Reasumując: trzeba układać bilateralne relacje Polska – USA w oparciu o wspólne interesy i pragmatyzm. Nie jesteśmy amerykańskim pasem transmisyjnym na Starym Kontynencie, ale też nigdy nie damy się wciągnąć w antyamerykańską histerię, która jest udziałem europejskiej lewicy.

*tekst ukazał się na portalu idmn.pl (16.03.2021)


 

POLECANE
Alarm ws. ataków na Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich gorące
Alarm ws. ataków na Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Na stronie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich we wtorek opublikowano stanowisko, któremu nadano tytuł: "Alarm Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w sprawie nasilających się ataków i zagrożonej niezależności Stowarzyszenia".

Tusk w PE: Jeszcze Europa nie zginęła z ostatniej chwili
Tusk w PE: "Jeszcze Europa nie zginęła"

Premier Polski Donald Tusk w środę przemawiał w Parlamencie Europejskim, gdzie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Hasło polskiej prezydencji brzmi "Bezpieczeństwo, Europo!". 

Jeśli mówił, że się zrzeknie, to zrobi to. Jarosław Kaczyński o immunitecie Morawieckiego polityka
"Jeśli mówił, że się zrzeknie, to zrobi to". Jarosław Kaczyński o immunitecie Morawieckiego

– Jeśli Mateusz Morawiecki mówił, że zrzeknie się immunitetu, to prawdopodobnie to zrobi – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odnosząc się do organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 r., podkreślił, że realizacja konstytucji i decyzji marszałka Sejmu nie jest działalnością przestępczą.

Z nieba spadają duże ilości globalnego ocieplenia. Zima i śnieg na Florydzie [WIDEO] z ostatniej chwili
"Z nieba spadają duże ilości globalnego ocieplenia". Zima i śnieg na Florydzie [WIDEO]

Media społecznościowe obiegają liczne filmiki, na których widać intensywne opady śniegu na Florydzie. Przypomnijmy, że ten stan na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych cieszy się subtropikalnym klimatem.

Puste slogany zamiast konkretnej wizji. Europosłowie PiS skomentowali przemówienie Tuska w PE gorące
"Puste slogany zamiast konkretnej wizji". Europosłowie PiS skomentowali przemówienie Tuska w PE

W środę przed Parlamentem Europejskim wystąpił premier Donald Tusk, który mówił m.in. o kwestiach bezpieczeństwa, a także o słowach prezydenta USA Donalda Trumpa nt. podnoszenia wydatków na obronność. Przemówienie szefa polskiego rządu postanowili skomentować europosłowie PiS.

Niepokojące doniesienia ws. kultowego muzyka. Musiał przełożyć koncerty gorące
Niepokojące doniesienia ws. kultowego muzyka. Musiał przełożyć koncerty

W mediach niemałe poruszenie, bo kultowy brytyjski artysta – Sting – ogłosił, że zawiesza koncertowanie do końca stycznia, a zaplanowane na ten czas koncerty zostaną przełożone na inny termin. Nagłe zmiany zostały spowodowane stanem zdrowia popularnego wokalisty.

To był miły list. Donald Trump ujawnił treść listu od Bidena Wiadomości
"To był miły list". Donald Trump ujawnił treść listu od Bidena

Prezydent USA Donald Trump postanowił ujawnić dziennikarzom treść listu pozostawionego przez Joe Bidena w biurku prezydenckim w Gabinecie Owalnym.

Śląsk: Groźny wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice z ostatniej chwili
Śląsk: Groźny wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice

W środę w kopalni Knurów-Szczygłowice najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu. 

Piotr Müller w PE: Jakie mechanizmy cenzury były stosowane wobec platform społecznościowych? gorące
Piotr Müller w PE: Jakie mechanizmy cenzury były stosowane wobec platform społecznościowych?

– Jakie mechanizmy cenzury były stosowane wobec platform społecznościowych? – pyta Piotr Müller. Grupa europosłów zgłosiła wniosek o utworzenie specjalnej komisji w Parlamencie Europejskim, która miałaby się zająć zbadaniem działań Komisji Europejskiej wobec platform społecznościowych.

Kosiniak-Kamysz: Wierzymy, że dojdzie do rewizji decyzji USA ws. limitu czipów z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz: Wierzymy, że dojdzie do rewizji decyzji USA ws. limitu czipów

Decyzja odchodzącej administracji prezydenta Joe Bidena w sprawie limitu czipów jest niedopuszczalna; wierzymy, że dojdzie do jej rewizji - powiedział w środę szef MON, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Z nadzieją podchodzimy do nowej administracji prezydenta Donalda Trumpa - dodał.

REKLAMA

„Polska – USA: między miłością a rozczarowaniem”.

„Polska – USA: między miłością a rozczarowaniem”.

Relacje polsko-amerykańskie są wyjątkowe, zarówno w wymiarze historycznym, jak i bieżącej polityki międzynarodowej. Gospodarczą potęgę Stanów Zjednoczonych budowała ciężka praca milionów – na przestrzeni wieków – polskich imigrantów. Ich dzieci, wnuki, prawnuki, służyli USA jako żołnierze, policjanci, strażacy, przedsiębiorcy, robotnicy i w mniejszym stopniu, niestety, politycy – choć przecież też byli i tacy, nieraz zajmujący przez wiele kadencji fotel w Kongresie. Ale żeby owe miliony naszych rodaków mogły wyemigrować do nowego, coraz większego terytorialnie państwa (dochodziły przez cały XIX wiek nowe stany) musiało najpierw ono powstać. A powstało także dzięki znakomitej sztuce wojennej „bohaterów dwóch Narodów” – generałów Tadeusza Kościuszki, mistrza wojennej taktyki oraz legendarnego, osławionego dzielnością i brawurą bohatera wojny o niepodległość USA, za którą oddał życie – Kazimierza Pułaskiego. 

Nie zawsze była to miłość: Lincoln, Roosevelt, Truman …

Potem nie zawsze było wszak idyllicznie, bo jeden z najwybitniejszych prezydentów w dziejach USA, Abraham Lincoln zanim zginął w zamachu, wcześniej podjął jedną z najbardziej niechlubnych decyzji i w dziejach relacji polsko-amerykańskich i w dziejach wolnościowej tradycji USA. Lincoln wydał na pewną śmierć polskiego marynarza Aleksandra Milewskiego, który uciekł z rosyjskiego statku, cumującego w Stanach  i poszedł na front wojny secesyjnej do Wirginii, gdzie wstąpił do jednego z pułków artyleryjskich Unii walczących z Konfederatami. Władze Unii szybko wytropiły naszego rodaka i oddały go w ręce Rosjan. Po błyskawicznym procesie Milewskiego powieszono… 

Cóż, można powiedzieć, że nieszczęsny Abraham Lincoln, którego życie osobiste było pełne udręki z powodu żony-wariatki, mógł stać się pierwowzorem dla innego współautora zdrady wobec Polski w Teheranie 1943 i Jałcie 1945 –  prezydenta Franklina Delano Roosevelta. Kolejna zdradę, w Poczdamie, parę miesięcy po tej na Krymie, przypieczętował już następca prezydenta na inwalidzkim wózku, Harry S. Truman.   

Polacy, żyjąc nad Wisłą, Odrą, Wartą i Bugiem,  nie maja specyficznych doświadczeń w relacji z Waszyngtonem, które są udziałem obywateli Ameryki Środkowej i Łacińskiej. Takim wyjątkowym doświadczeniem były słowa Roosevelta, który mówiąc o ówczesnym dyktatorze Nikaragui Anastasio Somozie, stwierdził: „Somoza być może jest skur….yn, ale to nasz skur…yn”.

Im dalej od Ameryki, tym jej obraz wydaje się być bardziej wyidealizowany. W praktyce średnio się to ma do rzeczywistości. Mieliśmy w dziejach relacji obu krajów prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona, który w swej słynnej deklaracji przypomniał światu o konieczności powrotu na mapę państwa polskiego. I mieliśmy tych, którzy wzruszali ramionami słysząc relacje Jana Karskiego o bestialstwie Niemców wobec obywateli RP (i nie tylko) żydowskiego pochodzenia. 

Mieliśmy tez bohatera, jak z amerykańskiego westernu, który zdefiniował Związek Sowiecki jako „Imperium Zła”  i czynnie z nim walczył, zresztą głosząc chwałę polskiego papieża Jana Pawła II – mowa oczywiście o Ronaldzie Wilsonie Reaganie. Ale mieliśmy też  jego poprzednika, właściciela plantacji orzeszków Jamesa Earla (Jimmy) Cartera, który naiwnie wierzył, że z Kremlem można się dogadać. Mieliśmy też głoszącego historyczną wielkość dzielnego polskiego narodu, narodu przeciwstawiającego się totalitaryzmom, prezydenta Donalda Johna Trumpa, ale też jego poprzednika Barracka Husseina Obamę, który bredził  o „polskich obozach śmierci” i za to nawet nie przeprosił. 

Można wiec powiedzieć, że bilateralne relacje Warszawa – Waszyngton to dzieje miłości,  ale też nieraz ciężkich miłosnych zawodów i zdrad. Jednakże naszym politykom, dyplomatom, ekspertom, szeroko rozumianym polskim elitom, które zajmują się  polityką międzynarodową, także w wymiarze „soft-diplomacy” dedykowałbym odejście od  emocjonalnego stosunku do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nie kochajmy USA, bo ani one tego nie oczekują, ani nie jest to dla nas korzystne. Ale też nie wpadajmy w czarną rozpacz czy nawet święte oburzenie, gdy jakiś amerykański polityk  po raz kolejny będzie mijał się z prawda o lata świetlne  niczym kandydat na prezydenta Joseph Robinette (Joe) Biden, porównujący nasz kraj z Białorusią. Starajmy się odejść od tych nadmiernie pozytywnych emocji i ich rewersu w postaci emocji skrajnie negatywnych, które są udziałem ludzi (i narodów), którzy doznali zdrady opuszczenia, zawiedzionej przyjaźni.

Pragmatyzm, nie pas transmisyjny ani antyamerykańska heca…

Proponuję twardy pragmatyzm. Sprowadza się on do szukania wspólnych mianowników, mówiąc językiem matematycznym, szukania tego, co łączy. Mówiąc wprost: nic tak nie łączy, jak wspólne interesy, zarówno w sferze geopolitycznej, militarnej, jak też i stricte ekonomicznej. Polska potrzebuje dywersyfikacji gazu.  Amerykanie nam go sprzedają, choć możemy także/ lub kupić go np. od Skandynawów, Azerbejdżanu, itd. Polska modernizuje armię i potrzebuje uzbrojenia nie tylko produkowanego w Polsce. Amerykanie chętnie je nam sprzedają, choć przecież możemy kupować je tez od naszych partnerów z Unii Europejskiej. Polska chce ograniczyć wpływy Rosji w regionie – to też wspólny mianownik z USA, choć być może nie tylko z USA. Takich wspólnych mianowników jest sporo…

Myślmy wiec o relacjach z USA na skroś pragmatycznie , eksponując wspólne interesy, a nie epatując odmienianiem przez wszystkie przypadki słowa „przyjaźń”…

Stany Zjednoczone znane są – poza Statuą Wolności w regionie metropolitarnym Nowego Jorku – z pragmatyzmu. W imię tegoż pragmatyzmu czyli troski o dobrze pojęte własne interesy powinni dbać o szczególne relacje z Polską. Tak, właśnie: szczególne. Dlaczego? Bo po Brexicie i to nawet nie tyle po formalnym rozwodzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unia Europejska, ale już po samej decyzji referendalnej – USA zdecydowały, że ich „sojusznikiem nr 1” w UE będzie Rzeczpospolita Polska. Skądinąd to też był wybór pragmatyczny: nasz kraj jest największy w tzw. „nowej Unii” czyli wśród państw, które złożyły akces do UE poczynając od 2004 roku – państw takich jest 11, nie licząc odległych geograficznie Cypru i Malty, też przecież krajów „nowej UE” – a jest to region tradycyjnie najbardziej proamerykański na Starym Kontynencie (pomijając może Albanię i Kosowo). Jesteśmy  też częścią „G-5” czyli jednym z pięciu największych krajów Unii i oczywiście, znów zdecydowanie najbardziej „pro-USA”. 

Wreszcie Polska to pomost Unii na szeroko rozumiany Wschód, gdzie trwa cicha ekspansja Amerykanów (choćby przykład Ukrainy), ale gdzie też znajduje się państwo, które w kilku regionach świata wyraźnie przeszkadza Stanom Zjednoczonym, mimo że w 1867 roku sprzedało im Alaskę – czyli Rosja. Tym bardziej wiec jesteśmy atrakcyjnym partnerem dla Waszyngtonu. Nawet jeśli teraz Biden będzie, jak kiedyś jego pryncypał Obama, chciał  rozmawiać z UE via Berlin to i tak USA będą musiały mieć tu specjalnego sojusznika-lidera państw Europy Środkowo-Wschodniej, tradycyjnie zorientowanej na Waszyngton.             

Reasumując: trzeba układać bilateralne relacje Polska – USA w oparciu o wspólne interesy i pragmatyzm. Nie jesteśmy amerykańskim pasem transmisyjnym na Starym Kontynencie, ale też nigdy nie damy się wciągnąć w antyamerykańską histerię, która jest udziałem europejskiej lewicy.

*tekst ukazał się na portalu idmn.pl (16.03.2021)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe