Arabia Saudyjska: Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja ws. przyszłości Syrii
Do saudyjskiej stolicy przybyli już szefowie dyplomacji Niemiec i Wielkiej Brytanii, Annalena Baerbock i David Lammy, oraz przedstawiciele UE i USA.
Międzynarodowa konferencja ws. przyszłości Syrii
Kraje regionu są reprezentowane przez ministrów spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru, Bahrajnu, Iraku, Jordanii, Libanu i Turcji. Do Rijadu przyjechał też szef syryjskiej dyplomacji Asad al-Szibani. Warto zaznaczyć, że obecnie faktycznym przywódcą Syrii jest Ahmed asz-Szara, który kieruje również organizacją Hajat Tahrir asz-Szam (HTS).
Dyskusje będą prowadzone przez kraje arabskie i skupią się na kolejnych krokach, jakie społeczność międzynarodowa może podjąć, aby wesprzeć tymczasowe władze syryjskie, w tym w procesie pociągania reżimu Asada do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, które popełnił na narodzie syryjskim
- podano w oświadczeniu władz Wielkiej Brytanii, cytowanym przez agencję Reutera.
Jak podaje agencja Reutera, do spotkania dochodzi w momencie, gdy nowe władze w Damaszku usiłują nakłonić Zachód do zniesienia nałożonych na kraj sankcji.
Niemcy, Włochy i Francja apelowały w ostatnich dniach o złagodzenie sankcji UE nałożonych w przeszłości na Syrię
- dodano.
"Sankcje muszą pozostać w mocy"
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała w niedzielę w Rijadzie, że sankcje nałożone na sojuszników Asada, którzy popełnili zbrodnie podczas wojny domowej w Syrii, muszą pozostać w mocy.
Syryjczycy muszą zobaczyć korzyści ze zmiany władzy w kraju, dlatego pomagamy najbardziej potrzebującym pomocy Syryjczykom. Dostarczymy kolejnych 50 mln euro wsparcia na zakup jedzenia, tymczasowego zakwaterowania i leków
- dodała szefowa niemieckiej dyplomacji.
Syria należy do najbardziej obłożonych sankcjami USA krajów na świecie, m.in. w związku z tym, że jest jednym z czterech państw uznanych za kraj wspierający terroryzm. Syria figuruje na tej liście od 1979 r. i została na nią wpisana za rządów Hafiza al-Asada, ojca obalonego w grudniu prezydenta.