Dziś Święto Trzech Króli. Dzień wolny 6 stycznia wywalczyła m.in. Solidarność

W 2011 roku 6 stycznia po przerwie trwającej niemal pół wieku powrócił do kalendarza świąt wolnych od pracy.
Orszak Trzech Króli w Krakowie, 6.01.2018 Dziś Święto Trzech Króli. Dzień wolny 6 stycznia wywalczyła m.in. Solidarność
Orszak Trzech Króli w Krakowie, 6.01.2018 / fot. Joanna Adamik / Archidiecezja krakowska

W 2011 roku 6 stycznia po przerwie trwającej niemal pół wieku powrócił do kalendarza świąt wolnych od pracy. W powojennej Polsce uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwana świętem Trzech Króli, była wolna od pracy do 1960 roku. Zniesienie wolnego dnia 6 stycznia oraz 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) dekretem Władysława Gomułki było elementem antykościelnej polityki władz PRL.

Wolny dzień w Święto Trzech Króli dzięki Solidarności

W III RP temat ponownego ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym na poważnie powrócił w 2008 roku za sprawą obywatelskiego projektu, którego inicjatorem był prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Choć pod projektem podpisało się ponad 700 tys. obywateli, został on odrzucony przez ówczesną koalicję PO-PSL.

Drugi projekt obywatelski wsparło milion obywateli. Podpisy pomagał zbierać NSZZ "Solidarność".

W grudniu 2009 roku Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie własny projekt ustanawiający święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Zapisano w nim jednocześnie usunięcie z Kodeksu pracy przepisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Innymi słowy autorzy projektu przyznając pracownikom jeden dodatkowy dzień wolny, odbierali im nawet kilka innych dni wolnych w ciągu roku.

Nowelizacja Kodeksu pracy odbierająca pracownikom prawo do dni wolnych za święta przypadające w sobotę została zaskarżona przez NSZZ "Solidarność" do Trybunału Konstytucyjnego jako niezgoda z ustawą zasadniczą. 2 października 2012 roku sędziowie TK przyznali rację związkowi i nakazali zmianę zaskarżonych przepisów. Tym samym dzięki Solidarności pracownicy zachowali zarówno prawo do dnia wolnego w święto Trzech Króli, jak i do „odbierania” dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Jako NSZZ Solidarność wspieraliśmy inicjatywę prezydenta Kropiwnickiego i udało nam się doprowadzić do tego, że dzisiaj 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. To piękne święto, święto katolickie, rodzinne, piękna tradycja Orszaku Trzech Króli. Musimy wiedzieć o tym, że zawdzięczamy to Solidarności. Walka jednak była długa - pamiętamy, że parlament wprowadził święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy, ale zabrał jednocześnie pracownikom tzw. "zamienniki", które odzyskaliśmy dopiero po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, do którego skierowaliśmy skargę w tej sprawie. Solidarność zadziałała skutecznie jak zawsze, jesteśmy jedyną organizacją, która gdy składa projekt obywatelski, kończy się on przyjęciem przez Sejm i podpisaniem przez prezydenta

- mówił kilka lat temu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Orszaki Trzech Króli

Od kilku lat 6 stycznia w Święto Trzech Króli odbywają się masowe Orszaki Trzech Króli. Orszak Trzech Króli to widowisko plenerowe, oparte na elementach dawnych misteriów Bożego Narodzenia, obrazujących pielgrzymowanie biblijnych Mędrców do betlejemskiego żłóbka. W jego trakcie aktorzy i mieszkańcy miast przedstawiają m.in. sceny walki dobra ze złem, złożenia darów i oddania pokłonu Dzieciątku Jezus. Nieodłącznym elementem parady jest także wspólne kolędowanie.

Orszak przeszedł po raz pierwszy w Warszawie w 2009 roku, w roku 2011 dołączyło do stolicy 5 innych polskich miast. W 2011 roku w Polsce 6 stycznia był dniem wolnym od pracy po raz pierwszy od 51 lat! W roku 2012 orszaki odbyły się już w 24 polskich miastach.

6 stycznia 2013 Orszak przeszedł pod hasłem "Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu" w 96 miastach. Po raz pierwszy Orszak odbył się również poza granicami kraju - na Ukrainie, w Hiszpanii i w Afryce. Orszak w 2014 roku przeszedł w 187 miejscowościach. Za granicą Orszaki wędrowały w USA, Wielkiej Brytanii, Afryce, Niemczech, na Ukrainie i we Włoszech. Uczestnikom rozdano około 500 000 koron i śpiewników oraz milion naklejek z logo Orszaku – Trzema Mędrcami ze Wschodu.

W 2015 r. Orszak przemierzył ulice ponad 300 miejscowości w Polsce i kilkudziesięciu za granicą na 4 kontynentach. Uczestniczyło w nim ponad milion ludzi.

Dzię orszaki są już tradycją, odbywają się w setkach miejscowości w całym kraju i wielu za granicą.

CZYTAJ TAKŻE: Za nami Karczma Piwna NSZZ "S" w ZG Sobieski 2025

CZYTAJ TAKŻE: Azoty Puławy pozywają Polimex Mostostal. Solidarność pyta o przerwanie budowy nowego bloku węglowego


 

POLECANE
Porozumienie Ukraina-Rosja. Trump zabrał głos z ostatniej chwili
Porozumienie Ukraina-Rosja. Trump zabrał głos

Prezydent USA Donald Trump przekazał w niedzielę, że liczy na dojście do porozumienia między Ukrainą i Rosją w nadchodzącym tygodniu. Wyraził nadzieję, że oba kraje będą robić "duże interesy" ze Stanami Zjednoczonymi.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Użyto śmigłowców z ostatniej chwili
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Użyto śmigłowców

– Ok. 400 ha terenu obejmuje pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym – poinformowała PAP w poniedziałek rano mł. ogn. Justyna Kłusewicz, rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP. W nocy teren był monitorowany przy użyciu dronów, od rana w akcji znowu będą używane śmigłowce i samolot gaśniczy.

Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

REKLAMA

Dziś Święto Trzech Króli. Dzień wolny 6 stycznia wywalczyła m.in. Solidarność

W 2011 roku 6 stycznia po przerwie trwającej niemal pół wieku powrócił do kalendarza świąt wolnych od pracy.
Orszak Trzech Króli w Krakowie, 6.01.2018 Dziś Święto Trzech Króli. Dzień wolny 6 stycznia wywalczyła m.in. Solidarność
Orszak Trzech Króli w Krakowie, 6.01.2018 / fot. Joanna Adamik / Archidiecezja krakowska

W 2011 roku 6 stycznia po przerwie trwającej niemal pół wieku powrócił do kalendarza świąt wolnych od pracy. W powojennej Polsce uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwana świętem Trzech Króli, była wolna od pracy do 1960 roku. Zniesienie wolnego dnia 6 stycznia oraz 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) dekretem Władysława Gomułki było elementem antykościelnej polityki władz PRL.

Wolny dzień w Święto Trzech Króli dzięki Solidarności

W III RP temat ponownego ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym na poważnie powrócił w 2008 roku za sprawą obywatelskiego projektu, którego inicjatorem był prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Choć pod projektem podpisało się ponad 700 tys. obywateli, został on odrzucony przez ówczesną koalicję PO-PSL.

Drugi projekt obywatelski wsparło milion obywateli. Podpisy pomagał zbierać NSZZ "Solidarność".

W grudniu 2009 roku Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie własny projekt ustanawiający święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Zapisano w nim jednocześnie usunięcie z Kodeksu pracy przepisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Innymi słowy autorzy projektu przyznając pracownikom jeden dodatkowy dzień wolny, odbierali im nawet kilka innych dni wolnych w ciągu roku.

Nowelizacja Kodeksu pracy odbierająca pracownikom prawo do dni wolnych za święta przypadające w sobotę została zaskarżona przez NSZZ "Solidarność" do Trybunału Konstytucyjnego jako niezgoda z ustawą zasadniczą. 2 października 2012 roku sędziowie TK przyznali rację związkowi i nakazali zmianę zaskarżonych przepisów. Tym samym dzięki Solidarności pracownicy zachowali zarówno prawo do dnia wolnego w święto Trzech Króli, jak i do „odbierania” dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Jako NSZZ Solidarność wspieraliśmy inicjatywę prezydenta Kropiwnickiego i udało nam się doprowadzić do tego, że dzisiaj 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. To piękne święto, święto katolickie, rodzinne, piękna tradycja Orszaku Trzech Króli. Musimy wiedzieć o tym, że zawdzięczamy to Solidarności. Walka jednak była długa - pamiętamy, że parlament wprowadził święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy, ale zabrał jednocześnie pracownikom tzw. "zamienniki", które odzyskaliśmy dopiero po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, do którego skierowaliśmy skargę w tej sprawie. Solidarność zadziałała skutecznie jak zawsze, jesteśmy jedyną organizacją, która gdy składa projekt obywatelski, kończy się on przyjęciem przez Sejm i podpisaniem przez prezydenta

- mówił kilka lat temu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Orszaki Trzech Króli

Od kilku lat 6 stycznia w Święto Trzech Króli odbywają się masowe Orszaki Trzech Króli. Orszak Trzech Króli to widowisko plenerowe, oparte na elementach dawnych misteriów Bożego Narodzenia, obrazujących pielgrzymowanie biblijnych Mędrców do betlejemskiego żłóbka. W jego trakcie aktorzy i mieszkańcy miast przedstawiają m.in. sceny walki dobra ze złem, złożenia darów i oddania pokłonu Dzieciątku Jezus. Nieodłącznym elementem parady jest także wspólne kolędowanie.

Orszak przeszedł po raz pierwszy w Warszawie w 2009 roku, w roku 2011 dołączyło do stolicy 5 innych polskich miast. W 2011 roku w Polsce 6 stycznia był dniem wolnym od pracy po raz pierwszy od 51 lat! W roku 2012 orszaki odbyły się już w 24 polskich miastach.

6 stycznia 2013 Orszak przeszedł pod hasłem "Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu" w 96 miastach. Po raz pierwszy Orszak odbył się również poza granicami kraju - na Ukrainie, w Hiszpanii i w Afryce. Orszak w 2014 roku przeszedł w 187 miejscowościach. Za granicą Orszaki wędrowały w USA, Wielkiej Brytanii, Afryce, Niemczech, na Ukrainie i we Włoszech. Uczestnikom rozdano około 500 000 koron i śpiewników oraz milion naklejek z logo Orszaku – Trzema Mędrcami ze Wschodu.

W 2015 r. Orszak przemierzył ulice ponad 300 miejscowości w Polsce i kilkudziesięciu za granicą na 4 kontynentach. Uczestniczyło w nim ponad milion ludzi.

Dzię orszaki są już tradycją, odbywają się w setkach miejscowości w całym kraju i wielu za granicą.

CZYTAJ TAKŻE: Za nami Karczma Piwna NSZZ "S" w ZG Sobieski 2025

CZYTAJ TAKŻE: Azoty Puławy pozywają Polimex Mostostal. Solidarność pyta o przerwanie budowy nowego bloku węglowego



 

Polecane
Emerytury
Stażowe