UE - Indie: bliżej współpracy ws. bezpieczeństwa i obronności

UE - Indie: bliżej współpracy ws. bezpieczeństwa i obronności

Unia Europejska uważa Indie za kluczowego gracza w dziedzinie bezpieczeństwa w wyłaniającym się wielobiegunowym porządku globalnym i konsekwentnie dąży do regularnej wymiany i koordynacji z Indiami w zakresie głównych kwestii polityki zagranicznej. Dzieje się to w sytuacji, gdy New Delhi dość konsekwentnie stara się trzymać taki sam dystans do szeroko rozumianego Zachodu, jak i Rosji, z jednej strony utrzymując uprzywilejowane relacje z USA, tak dobre, jak nigdy w stosunkach obu państw, a z drugiej uczestnicząc wspólnie z Moskwą w organizacji pięciu państw BRICS oraz kupując od niej spore ilości broni.

 

Czas na „Partnerstwo Strategiczne"

 

To zbliżenie Unii i Indii pociągnęło to za sobą również wzmocnienie współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony. We wspólnym komunikacie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2018 roku w sprawie elementów strategii UE wobec Indii stwierdzono, że Bruksela i New Delhi mają znaczący udział w stabilności i bezpieczeństwie ich rozszerzonego sąsiedztwa, które pokrywa się z postsowiecka Azją Środkową, Bliskim Wschodem czyli „Azją Zachodnią”, jak to określono oraz Afryką i Oceanem Indyjskim. Wspólne wartości i zasady obu partnerów wskazują na ogólną zbieżność interesów w tych regionach, w zakresie zapewnienia ich rozwoju, dobrobytu i bezpieczeństwa. UE powinna zwiększyć współpracę Indiami w tych obszarach z perspektywy praktycznej, dążąc do wspólnych ocen, analiz i działań.

Wzmocnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony jest jednym z kluczowych filarów strategicznego partnerstwa Indie-Unia Europejska. Tak właśnie zatytułowany dokument „Partnerstwo strategiczne Indie - UE. Plan działania do 2025 roku” został zatwierdzony podczas 15. szczytu Indie - Unia Europejska, który odbył się 15 lipca 2020 r. Wezwano w nim do wzmocnienia i rozszerzenia mechanizmów dialogu Indie - UE w zakresie polityki zagranicznej i kwestii bezpieczeństwa będących przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz do zacieśnienia współpracy na rzecz wymiernych rezultatów w zakresie wspólnych celów dotyczących nieproliferacji i rozbrojenia, bezpieczeństwa morskiego, przeciwdziałania terroryzmowi (w tym przeciwdziałania radykalizacji postaw, przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu) oraz cyberbezpieczeństwa.

 

Wspólne bezpieczeństwo na lądzie i morzu

 

Zaangażowanie Unii Europejskiej w zakresie współpracy z Indiami w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa zostało podniesione na nowy poziom dzięki przeprowadzeniu pierwszych w historii Indii i UE konsultacji w zakresie bezpieczeństwa i obrony, które odbyły się 10 czerwca 2022 roku w Brukseli. Podczas konsultacji odnotowano szereg pozytywnych zmian w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy obronnej między obiema stronami w ostatnich latach, w tym współpracę w zakresie bezpieczeństwa morskiego. UE postrzega Indie jako najważniejszego partnera w Regionie Oceanu Indyjskiego (IOR), czego wyrazem jest rosnąca współpraca morska między obiema stronami,

Jednym z takich wydarzeń jest nawiązanie regularnego dialogu w zakresie bezpieczeństwa morskiego między Indiami a UE. W ramach drugiego takiego dialogu, który odbył się w lutym 2022 roku, potwierdzono zaangażowanie obu stron w wolny, otwarty, integracyjny i oparty na zasadach porządek morski w regionie Indo-Pacyfiku, wsparty poszanowaniem integralności terytorialnej i suwerenności, demokracji, praworządności, wolności żeglugi i przelotów, niezakłóconego legalnego handlu oraz pokojowego rozwiązywania sporów zgodnie z prawem międzynarodowym, zwłaszcza z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS).

 

PESCO: zaproszenie do tańca

 

Innym ważnym aspektem współpracy obronnej Indie - UE omawianym podczas tych konsultacji było wdrożenie europejskiego kodeksu postępowania w sprawie eksportu broni do krajów sąsiadujących z Indiami, współpraca w zakresie wspólnego rozwoju i koprodukcji sprzętu obronnego, udział Indii w stałej współpracy strukturalnej w zakresie bezpieczeństwa i obrony (PESCO).

PESCO została uruchomiona w 2017 roku w celu wzmocnienia bezpieczeństwa i obrony Europy oraz pomocy w osiągnięciu poziomu ambicji UE wyrażonego w Globalnej Strategii Unii opublikowanej rok wcześniej. W październiku 2020 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły warunki umożliwiające państwom spoza UE udział we wspólnych projektach obronnych oraz umożliwiające dostęp do PESCO. Zachęcanie Indii do udziału w PESCO i zwiększanie konwergencji stwarza możliwość wykreowania skutecznego bastionu przeciwko asertywnym Chinom w Regionie Oceanu Indyjskiego (IOR).

Inauguracyjne konsultacje w sprawie bezpieczeństwa i obrony między UE a Indiami stanowią kamień milowy w kierunku bliższego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa. Taki dialog należy kontynuować w przyszłości. Współpraca Indie - UE w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa jest ważnym filarem dwustronnych stosunków strategicznych. Byłoby korzystne, gdyby Indie opracowały dobrze zdefiniowaną strategię zwiększenia współpracy obronnej z UE.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, publikowanego  w „New Delhi Times” pt. „First-ever Security and Defence Consultation between EU & India. Strengthens Defence Cooperation”.

 

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (10.07.2022)


 

POLECANE
Owsiak stawia ultimatum partnerom Telewizji Republika: Nie będziemy z wami współpracowali Wiadomości
Owsiak stawia ultimatum partnerom Telewizji Republika: "Nie będziemy z wami współpracowali"

– Z tego miejsca oświadczam, że jeżeli firma jakakolwiek chce z nami współpracować to musi wybrać. Nie będziemy z wami współpracowali, jeżeli będziecie się reklamowali w Telewizji Republika – zapowiedział w poniedziałek szef WOŚP Jerzy Owsiak.

Jaki wynik miałby Łukaszenka w uczciwych wyborach? Ocenia opozycjonista Wiadomości
Jaki wynik miałby Łukaszenka w uczciwych wyborach? Ocenia opozycjonista

O niedzielnych wyborach rozmawiał z "Faktem" Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce. Dyplomata nie ma wątpliwości, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane, mówi też, w jaki sposób białoruskie władze fałszują wyborczy wynik.

Meksyk przyjął już 4 tys. deportowanych z USA polityka
Meksyk przyjął już 4 tys. deportowanych z USA

Meksyk przyjął w ciągu ostatniego tygodnia ponad 4 tys. osób deportowanych z USA, w tym obywateli innych państw – poinformowała w poniedziałek prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum, wycofując się z wcześniejszych zapowiedzi, że nie będzie przyjmować takich osób.

Spodziewany jest ponowny szturm na polsko-białoruską granicę Wiadomości
Spodziewany jest ponowny szturm na polsko-białoruską granicę

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Maciej Klisz, w rozmowie z "Polsat News" poinformował o spodziewanym wzroście napięcia na granicy polsko-białoruskiej.

Trzaskowski czy Nawrocki? Nowy sondaż prezydencki Wiadomości
Trzaskowski czy Nawrocki? Nowy sondaż prezydencki

Rafał Trzaskowski zwyciężyłby zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów prezydenckich – wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24.

Zamknięcie awaryjne. Komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
"Zamknięcie awaryjne". Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Mieszkańców Warszawy czekają utrudnienia ze względu na awarię wodno-kanalizacyjną. Warszawski Transport Publiczny wydał komunikat, w którym informuje, jak poradzić sobie, gdy część ulic pozostanie zamknięta.

Którzy polscy pisarze zarabiają najwięcej? Opublikowano dane za 2024 r. Wiadomości
Którzy polscy pisarze zarabiają najwięcej? Opublikowano dane za 2024 r.

Tygodnik "Wprost" opublikował szacunkowe dane na temat tego, ile mogli zarobić najpoczytniejsi polscy pisarze. W 2024 r. po raz kolejny na szczycie listy znalazł się Remigiusz Mróz.

Pieniądze dla PiS. Decyzja PKW odroczona pilne
Pieniądze dla PiS. Decyzja PKW odroczona

PKW nie podjęła w poniedziałek decyzji w sprawie sprawozdania finansowego PiS za 2023 r. po tym gdy Sąd Najwyższy uwzględnił skargę tej partii. Nie ustosunkowała się też do pisma szefa MF Andrzeja Domańskiego – wynika z informacji przekazanych PAP przez rzecznika KBW Marcina Chmielnickiego.

Nieprawdziwe informacje dot. wykształcenia Katarzyny Kotuli. Jest oświadczenie Krzysztofa Gawkowskiego Wiadomości
Nieprawdziwe informacje dot. wykształcenia Katarzyny Kotuli. Jest oświadczenie Krzysztofa Gawkowskiego

Niedawno minister ds. równości Katarzyna Kotula wykreśliła z biogramu na stronie Sejmu informację o ukończeniu studiów magisterskich na UAM w Poznaniu. Zamiast tego wpisała, że jest absolwentką Collegium Balticum w Szczecinie. Również rzecznik prasowa poznańskiej uczelni potwierdziła, że minister Kotula nie złożyła pracy magisterskiej. Do całej sytuacji odniósł się minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Najsłynniejsza polska toaleta doczekała się alei. Wiadomo, ile kosztowała Via Trocina Wiadomości
Najsłynniejsza polska toaleta doczekała się "alei". Wiadomo, ile kosztowała Via Trocina

Warszawska toaleta w Parku Skaryszewskim wybudowana pośrodku błota doczekała się wielu fanów, zanim jeszcze można było zajrzeć do środka. Teraz do konstrukcji, której wzniesienie kosztowało warszawiaków 650 tys. zł wiedzie wysypana trocinami aleja za równie niebagatelną kwotę.

REKLAMA

UE - Indie: bliżej współpracy ws. bezpieczeństwa i obronności

UE - Indie: bliżej współpracy ws. bezpieczeństwa i obronności

Unia Europejska uważa Indie za kluczowego gracza w dziedzinie bezpieczeństwa w wyłaniającym się wielobiegunowym porządku globalnym i konsekwentnie dąży do regularnej wymiany i koordynacji z Indiami w zakresie głównych kwestii polityki zagranicznej. Dzieje się to w sytuacji, gdy New Delhi dość konsekwentnie stara się trzymać taki sam dystans do szeroko rozumianego Zachodu, jak i Rosji, z jednej strony utrzymując uprzywilejowane relacje z USA, tak dobre, jak nigdy w stosunkach obu państw, a z drugiej uczestnicząc wspólnie z Moskwą w organizacji pięciu państw BRICS oraz kupując od niej spore ilości broni.

 

Czas na „Partnerstwo Strategiczne"

 

To zbliżenie Unii i Indii pociągnęło to za sobą również wzmocnienie współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony. We wspólnym komunikacie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2018 roku w sprawie elementów strategii UE wobec Indii stwierdzono, że Bruksela i New Delhi mają znaczący udział w stabilności i bezpieczeństwie ich rozszerzonego sąsiedztwa, które pokrywa się z postsowiecka Azją Środkową, Bliskim Wschodem czyli „Azją Zachodnią”, jak to określono oraz Afryką i Oceanem Indyjskim. Wspólne wartości i zasady obu partnerów wskazują na ogólną zbieżność interesów w tych regionach, w zakresie zapewnienia ich rozwoju, dobrobytu i bezpieczeństwa. UE powinna zwiększyć współpracę Indiami w tych obszarach z perspektywy praktycznej, dążąc do wspólnych ocen, analiz i działań.

Wzmocnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony jest jednym z kluczowych filarów strategicznego partnerstwa Indie-Unia Europejska. Tak właśnie zatytułowany dokument „Partnerstwo strategiczne Indie - UE. Plan działania do 2025 roku” został zatwierdzony podczas 15. szczytu Indie - Unia Europejska, który odbył się 15 lipca 2020 r. Wezwano w nim do wzmocnienia i rozszerzenia mechanizmów dialogu Indie - UE w zakresie polityki zagranicznej i kwestii bezpieczeństwa będących przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz do zacieśnienia współpracy na rzecz wymiernych rezultatów w zakresie wspólnych celów dotyczących nieproliferacji i rozbrojenia, bezpieczeństwa morskiego, przeciwdziałania terroryzmowi (w tym przeciwdziałania radykalizacji postaw, przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu) oraz cyberbezpieczeństwa.

 

Wspólne bezpieczeństwo na lądzie i morzu

 

Zaangażowanie Unii Europejskiej w zakresie współpracy z Indiami w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa zostało podniesione na nowy poziom dzięki przeprowadzeniu pierwszych w historii Indii i UE konsultacji w zakresie bezpieczeństwa i obrony, które odbyły się 10 czerwca 2022 roku w Brukseli. Podczas konsultacji odnotowano szereg pozytywnych zmian w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy obronnej między obiema stronami w ostatnich latach, w tym współpracę w zakresie bezpieczeństwa morskiego. UE postrzega Indie jako najważniejszego partnera w Regionie Oceanu Indyjskiego (IOR), czego wyrazem jest rosnąca współpraca morska między obiema stronami,

Jednym z takich wydarzeń jest nawiązanie regularnego dialogu w zakresie bezpieczeństwa morskiego między Indiami a UE. W ramach drugiego takiego dialogu, który odbył się w lutym 2022 roku, potwierdzono zaangażowanie obu stron w wolny, otwarty, integracyjny i oparty na zasadach porządek morski w regionie Indo-Pacyfiku, wsparty poszanowaniem integralności terytorialnej i suwerenności, demokracji, praworządności, wolności żeglugi i przelotów, niezakłóconego legalnego handlu oraz pokojowego rozwiązywania sporów zgodnie z prawem międzynarodowym, zwłaszcza z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS).

 

PESCO: zaproszenie do tańca

 

Innym ważnym aspektem współpracy obronnej Indie - UE omawianym podczas tych konsultacji było wdrożenie europejskiego kodeksu postępowania w sprawie eksportu broni do krajów sąsiadujących z Indiami, współpraca w zakresie wspólnego rozwoju i koprodukcji sprzętu obronnego, udział Indii w stałej współpracy strukturalnej w zakresie bezpieczeństwa i obrony (PESCO).

PESCO została uruchomiona w 2017 roku w celu wzmocnienia bezpieczeństwa i obrony Europy oraz pomocy w osiągnięciu poziomu ambicji UE wyrażonego w Globalnej Strategii Unii opublikowanej rok wcześniej. W październiku 2020 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły warunki umożliwiające państwom spoza UE udział we wspólnych projektach obronnych oraz umożliwiające dostęp do PESCO. Zachęcanie Indii do udziału w PESCO i zwiększanie konwergencji stwarza możliwość wykreowania skutecznego bastionu przeciwko asertywnym Chinom w Regionie Oceanu Indyjskiego (IOR).

Inauguracyjne konsultacje w sprawie bezpieczeństwa i obrony między UE a Indiami stanowią kamień milowy w kierunku bliższego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa. Taki dialog należy kontynuować w przyszłości. Współpraca Indie - UE w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa jest ważnym filarem dwustronnych stosunków strategicznych. Byłoby korzystne, gdyby Indie opracowały dobrze zdefiniowaną strategię zwiększenia współpracy obronnej z UE.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, publikowanego  w „New Delhi Times” pt. „First-ever Security and Defence Consultation between EU & India. Strengthens Defence Cooperation”.

 

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (10.07.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe