Zapytaliśmy niemieckie MSW czy rząd Tuska zgodził się na przyspieszenie paktu migracyjnego

Wczoraj, Aleksandra Fedorska przekazała informację o tym, że rzecznik niemieckiego MSW przekazał na konferencji prasowej, że "na spotkaniu unijnych ministrów wczoraj w Warszawie była zgoda, co do wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego".
Donald Tusk Zapytaliśmy niemieckie MSW czy rząd Tuska zgodził się na przyspieszenie paktu migracyjnego
Donald Tusk / (jm) PAP/Leszek Szymański

- Rzecznik prasowy niemieckiego MSW właśnie powiedział na konferencji prasowej niemieckiego rządu, że na spotkaniu unijnych ministrów wczoraj w Warszawie była zgoda, co do wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego. Czy to się zgadza ministrze Siemoniak? Zgodził się Pan na wcześniejsze wprowadzenie paktu migracyjnego?

- pytała na platformie "X" nasza specjalistka ds. niemieckich Aleksandra Fedorska.

 

Odpowiedź Niemieckiego MSW

W związku z tym, że nie doczekała się odpowiedzi, nasza dociekliwa dziennikarka pytanie zadała niemieckiemu MSW:

- Witam,

na federalnej konferencji prasowej 31 stycznia rzecznik pańskiego ministerstwa powiedział dosłownie, że na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Warszawie 30 stycznia panowała powszechna zgoda co do tego, że pakt migracyjny można wprowadzić wcześniej. Czy Polska skrytykowała to stanowisko podczas spotkania? Czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski był obecny przy "tym porozumieniu"?

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało opinię publiczną, że nadal nalega na nieprzyjmowanie migrantów w ramach paktu migracyjnego. Czy w ogóle będzie to  prawnie możliwe; niewdrożenie części paktu migracyjnego?

Proszę o szybką odpowiedź.

MfG

A. FEDORSKA/

- Wiele państw członkowskich opowiedziało się za jak najszybszym wdrożeniem i stosowaniem paktu migracyjnego. (...) Odnośnie pozycji Polski (w tej sprawie) proszę się zwrócić do strony polskiej.

- odpowiedziało niemieckie MSW

To oczywiście nie koniec, Aleksandra Fedorska złożyła kolejne zapytanie:

- Witam,

które konkretne państwa nie wyraziły  chęci wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego?

MfG

A. FEDORSKA

- zapytała Aleksandra Fedorska.

- Szanowna Pani Fedorska,

dziękuję za zapytanie. Jako rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Spraw Wewnętrznych mogę udzielić następujących informacji:

W sprawie

konkretnego stanowiska innych państw członkowskich UE prosimy o kontakt z nimi.

Z poważaniem,

Henning

Zanetti

- odpowiedział przedstawiciel niemieckiego MSW. 

Braku odpowiedzi ze strony ministra Siemoniaka i wymijających odpowiedzi ze strony niemieckiego MSW nie sposób odbierać inaczej niż jako wysoce niepokojących.

 

Wbrew słowom Tuska, Polska nie będzie zwolniona z rygorów paktu migracyjnego

Pomimo przyjęcia setek tysięcy uchodźców z Ukrainy, Polska nie będzie zwolniona z "mechanizmu" solidarności i jest związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu. "Na gruncie prawa unijnego nie istnieją prawne możliwości zwolnienia Polski z wdrożenia jakichkolwiek elementów Pakt" – pisze Patryk Ignaszczak z Ordo Iuris.

Pod koniec 2024 roku poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Konfederacji Marcin Sypniewski wystosował zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie potencjalnego wyłączenia Polski z "mechanizmu solidarności" przewidzianego w Pakcie migracyjnym.

W odpowiedzi udzielonej przez austriackiego komisarza do spraw wewnętrznych i migracji Magnusa Brunnera, wskazano, że nie ma prawnych podstaw do zastosowania takiego odstępstwa.

 

Pakt migracyjny. Brak prawnej furtki

W nadesłanym europosłowi piśmie, które cytuje Ordo Iuris, zgodnie ze stanowiskiem Unii Europejskiej, Polska jest:

związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej (art. 78 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) oraz z pełnym poszanowaniem zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości [art. 4(2)(j) tego samego Traktatu]"

Według Ordo Iuris to oznacza, że mimo przyjęcia setek tysięcy uchodźców z Ukrainy, nasz kraj pozostaje objęty zasadą "obowiązkowej solidarności". Każde państwo członkowskie może wprawdzie wybrać preferowaną formę pomocy (relokacja, wkład finansowy, środki alternatywne), ale nie może od tego obowiązku w żaden sposób się uchylić.

Ekspert komentuje

Z oficjalnych informacji wynika również, że Komisja Europejska planuje przeprowadzić szczegółową weryfikację skali presji migracyjnej w poszczególnych państwach członkowskich w październiku 2025 roku.

W trakcie prac nad paktem przedstawiciele środowisk lewicowo – liberalnych wielokrotnie podkreślali, że Polska będzie mogła uchylić się od części postanowień Paktu, jako że przyjęła bardzo dużą liczbę uchodźców z pogrążonej wojną Ukrainy. Niedawna odpowiedź Komisji Europejskiej na wniosek polskiego deputowanego do Parlamentu Europejskiego zdaje się potwierdzać, iż znaczna część zastrzeżeń podnoszonych przez Instytut była słuszna

– mówi Patryk Ignaszczak z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.


 

POLECANE
Ograniczenie widoczności. Synoptyk IMGW ostrzega Wiadomości
"Ograniczenie widoczności". Synoptyk IMGW ostrzega

W sobotę wystąpią przelotne opady deszczu ze śniegiem, w nocy możliwe są lokalne mgły ograniczające widoczność do 500 metrów - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

Koalicja PiS z PSL. Polityczne trzęsienie ziemi na Lubelszczyźnie Wiadomości
Koalicja PiS z PSL. Polityczne trzęsienie ziemi na Lubelszczyźnie

Prawo i Sprawiedliwość zawiązało koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym i odsunęło od władzy w Radzie Miasta Puławy radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050.

Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. Meghan i Harry'ego Wiadomości
Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. Meghan i Harry'ego

Książę Harry i Meghan Markle już w lutym wyruszą do Kanady na swoje pierwsze wspólne wydarzenie poza USA od prawie pół roku. Okazją będą zawody Invictus Games, organizowane przez księcia Harry'ego, które po rocznej przerwie odbędą się w Vancouver i Whistler. Wydarzenie potrwa od 8 do 16 lutego, więc para spędzi tam również walentynki.

Rachunki grozy. Karol Nawrocki zaapelował do wyborców z ostatniej chwili
Rachunki grozy. Karol Nawrocki zaapelował do wyborców

– Przynoście na nasze spotkania rachunki za gaz i prąd. Rządzący muszą natychmiast przyjąć moje ustawy obniżające VAT na energię. Niech wreszcie zajmą się realnymi problemami Polaków, zamiast budować sobie luksusowe życie za ich pieniądze! – apeluje kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Tego jeszcze w Polsce nie było. Trzęsienie ziemi na Netflix Wiadomości
"Tego jeszcze w Polsce nie było". Trzęsienie ziemi na Netflix

Netflix zapowiedział premierę jednej z najbardziej ambitnych polskich produkcji - serialu katastroficznego „Heweliusz”. Produkcja opowiada o dramatycznym zatonięciu promu MF Jan Heweliusz w 1993 roku, które do dziś budzi emocje.

Polska wśród krajów drugiej kategorii dla USA w zakresie sztucznej inteligencji. Zembaczyński: Dobrze się stało Wiadomości
Polska wśród krajów drugiej kategorii dla USA w zakresie sztucznej inteligencji. Zembaczyński: "Dobrze się stało"

Administracja Joe Bidena umieściła Polskę wśród krajów "drugiej kategorii" w zakresie eksportu zaawansowanych technologii związanych z AI. Zdaniem posła KO Witolda Zembaczyńskiego "stało się dobrze".

Piekło kobiet pod rządami Tuska. Ciężarnej odmówiono pomocy z ostatniej chwili
Piekło kobiet pod rządami Tuska. Ciężarnej odmówiono pomocy

Kobieta w ciąży nie otrzymała pomocy medycznej w szpitalu powiatowym w Nisku (woj. podkarpackie), ponieważ na izbie przyjęć nie było lekarza. Wojewoda podkarpacka i dyrektor oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedziały kontrolę w szpitalu.

Pierwszy lot polskiego pilota na F-35. Jest nagranie gorące
Pierwszy lot polskiego pilota na F-35. Jest nagranie

Jeden z 32 zakupionych przez Polskę w USA samolotów myśliwskich F-35 Husarz, pilotowany przez Polaka, odbył pierwszy lot. Maszyna wystartowała z bazy w Fort Smith w stanie Arkansas, gdzie szkolą się polscy piloci - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Niemieckie media: Pomnika polskich ofiar nie ma w Berlinie, ponieważ upamiętniałby również sprawców Wiadomości
Niemieckie media: Pomnika polskich ofiar nie ma w Berlinie, ponieważ "upamiętniałby również sprawców"

Polska dyplomacja od lat zabiega o to, by w Berlinie stanął pomnik, który upamiętniałby cierpienia Polaków pod niemiecką okupacją. Mimo deklaracji niemieckiego rządu, że pomnik powstanie, sprawa wciąż stoi w martwym punkcie. O tym, dlaczego tak się dzieje, pisze niemiecki dziennik "Die Welt".

Sondaż: Niemcy nie chcą więcej imigrantów Wiadomości
Sondaż: Niemcy nie chcą więcej imigrantów

Niemcy coraz częściej wyrażają niezadowolenie z obecnej polityki migracyjnej. Według sondaży aż 68 procent obywateli uważa, że kraj powinien przyjmować mniej migrantów, podczas gdy tylko 3 procent chciałoby, aby ich liczba wzrosła. W odpowiedzi na te nastroje opozycyjna CDU/CSU przedstawiła w Bundestagu plan zaostrzenia przepisów dotyczących migracji, który ostatecznie uzyskał większość głosów.

REKLAMA

Zapytaliśmy niemieckie MSW czy rząd Tuska zgodził się na przyspieszenie paktu migracyjnego

Wczoraj, Aleksandra Fedorska przekazała informację o tym, że rzecznik niemieckiego MSW przekazał na konferencji prasowej, że "na spotkaniu unijnych ministrów wczoraj w Warszawie była zgoda, co do wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego".
Donald Tusk Zapytaliśmy niemieckie MSW czy rząd Tuska zgodził się na przyspieszenie paktu migracyjnego
Donald Tusk / (jm) PAP/Leszek Szymański

- Rzecznik prasowy niemieckiego MSW właśnie powiedział na konferencji prasowej niemieckiego rządu, że na spotkaniu unijnych ministrów wczoraj w Warszawie była zgoda, co do wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego. Czy to się zgadza ministrze Siemoniak? Zgodził się Pan na wcześniejsze wprowadzenie paktu migracyjnego?

- pytała na platformie "X" nasza specjalistka ds. niemieckich Aleksandra Fedorska.

 

Odpowiedź Niemieckiego MSW

W związku z tym, że nie doczekała się odpowiedzi, nasza dociekliwa dziennikarka pytanie zadała niemieckiemu MSW:

- Witam,

na federalnej konferencji prasowej 31 stycznia rzecznik pańskiego ministerstwa powiedział dosłownie, że na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Warszawie 30 stycznia panowała powszechna zgoda co do tego, że pakt migracyjny można wprowadzić wcześniej. Czy Polska skrytykowała to stanowisko podczas spotkania? Czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski był obecny przy "tym porozumieniu"?

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało opinię publiczną, że nadal nalega na nieprzyjmowanie migrantów w ramach paktu migracyjnego. Czy w ogóle będzie to  prawnie możliwe; niewdrożenie części paktu migracyjnego?

Proszę o szybką odpowiedź.

MfG

A. FEDORSKA/

- Wiele państw członkowskich opowiedziało się za jak najszybszym wdrożeniem i stosowaniem paktu migracyjnego. (...) Odnośnie pozycji Polski (w tej sprawie) proszę się zwrócić do strony polskiej.

- odpowiedziało niemieckie MSW

To oczywiście nie koniec, Aleksandra Fedorska złożyła kolejne zapytanie:

- Witam,

które konkretne państwa nie wyraziły  chęci wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego?

MfG

A. FEDORSKA

- zapytała Aleksandra Fedorska.

- Szanowna Pani Fedorska,

dziękuję za zapytanie. Jako rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Spraw Wewnętrznych mogę udzielić następujących informacji:

W sprawie

konkretnego stanowiska innych państw członkowskich UE prosimy o kontakt z nimi.

Z poważaniem,

Henning

Zanetti

- odpowiedział przedstawiciel niemieckiego MSW. 

Braku odpowiedzi ze strony ministra Siemoniaka i wymijających odpowiedzi ze strony niemieckiego MSW nie sposób odbierać inaczej niż jako wysoce niepokojących.

 

Wbrew słowom Tuska, Polska nie będzie zwolniona z rygorów paktu migracyjnego

Pomimo przyjęcia setek tysięcy uchodźców z Ukrainy, Polska nie będzie zwolniona z "mechanizmu" solidarności i jest związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu. "Na gruncie prawa unijnego nie istnieją prawne możliwości zwolnienia Polski z wdrożenia jakichkolwiek elementów Pakt" – pisze Patryk Ignaszczak z Ordo Iuris.

Pod koniec 2024 roku poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Konfederacji Marcin Sypniewski wystosował zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie potencjalnego wyłączenia Polski z "mechanizmu solidarności" przewidzianego w Pakcie migracyjnym.

W odpowiedzi udzielonej przez austriackiego komisarza do spraw wewnętrznych i migracji Magnusa Brunnera, wskazano, że nie ma prawnych podstaw do zastosowania takiego odstępstwa.

 

Pakt migracyjny. Brak prawnej furtki

W nadesłanym europosłowi piśmie, które cytuje Ordo Iuris, zgodnie ze stanowiskiem Unii Europejskiej, Polska jest:

związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej (art. 78 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) oraz z pełnym poszanowaniem zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości [art. 4(2)(j) tego samego Traktatu]"

Według Ordo Iuris to oznacza, że mimo przyjęcia setek tysięcy uchodźców z Ukrainy, nasz kraj pozostaje objęty zasadą "obowiązkowej solidarności". Każde państwo członkowskie może wprawdzie wybrać preferowaną formę pomocy (relokacja, wkład finansowy, środki alternatywne), ale nie może od tego obowiązku w żaden sposób się uchylić.

Ekspert komentuje

Z oficjalnych informacji wynika również, że Komisja Europejska planuje przeprowadzić szczegółową weryfikację skali presji migracyjnej w poszczególnych państwach członkowskich w październiku 2025 roku.

W trakcie prac nad paktem przedstawiciele środowisk lewicowo – liberalnych wielokrotnie podkreślali, że Polska będzie mogła uchylić się od części postanowień Paktu, jako że przyjęła bardzo dużą liczbę uchodźców z pogrążonej wojną Ukrainy. Niedawna odpowiedź Komisji Europejskiej na wniosek polskiego deputowanego do Parlamentu Europejskiego zdaje się potwierdzać, iż znaczna część zastrzeżeń podnoszonych przez Instytut była słuszna

– mówi Patryk Ignaszczak z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe