Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2

– Dzisiaj mamy problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy i dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący "S", na antenie Radia Zachód.
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda był 30 stycznia gościem Radia Zachód. Lider Solidarności przebywa dzisiaj w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odbędzie się spotkanie, na którym będzie mówił o przyszłości Polski i Solidarności.

W trakcie audycji radiowej Piotr Duda zwracał uwagę na problemy gospodarcze, których przyczyną jest unijna polityka klimatyczna.

– Dzisiaj rynek pracy spowalnia z tego powodu, że mamy do czynienia z dużymi cenami energii, czy to gazu, czy prądu. Duzi przedsiębiorcy przenoszą swoje firmy poza Unię Europejską, uciekają z Polski, bo mamy najdroższą energię z państw UE, a inne firmy dokonują zwolnień grupowych albo wręcz likwidują zakłady pracy. Szczególnie trudna jest sytuacja w sektorze hutniczym, gdzie wszystkie zakłady pracy są energochłonne. Na ostatnim listopadowym posiedzeniu RDS-u dyskutowaliśmy o hutnictwie na przykładzie Huty Częstochowa, gdzie w pewnym momencie wybudowano stalownię elektryczną i z powodu dużych kosztów energii tę hutę chciano zamknąć – mówił szef Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: "Pojawiają się tematy, które należy rozwiązać tu i teraz". W MAP-ie będą rozmawiać o przyszłości "Bogdanki"

"Nikt nie chciał nas słuchać"

Dziennikarz pytał również o ogłoszoną przez Komisję Europejską inicjatywę "Kompas konkurencyjności", która powstała na bazie raportu byłego premiera Włoch Mario Draghiego. Unijny plan skupia się na trzech głównych obszarach działania: innowacyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Ma on pomóc Europie, "by stała się miejscem, w którym wynajduje się i tworzy przyszłe technologie, usługi i czyste produkty, a jednocześnie pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu". W Kompasie, jako jedno z kluczowych wyzwań dla UE, wskazano "wysokie i niestabilne ceny energii".

– Jako Solidarność od 2007 roku, kiedy jeszcze nikt nie mówił o Zielonym Ładzie, ale o polityce klimatycznej UE, my już sygnalizowaliśmy politykom, że idziemy w złym kierunku. Nikt nas nie chciał słuchać. W 2011 roku rozmawiałem o tym z premierem Tuskiem na proteście w Warszawie. Został powołany wspólny zespół Solidarność – rząd, oczywiście odbyło się jedno spotkanie i na tym się skończyło. Uważam, że za tę sytuację odpowiadają wszyscy politycy od 2007 roku, którzy faktycznie dołożyli się do tego, że dzisiaj mamy te problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy – dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, dodając, że cała Unia Europejska odpowiada za niecałe 7 proc. światowych emisji CO2.

Przewodniczący Solidarności mówił, że dopóki nie mamy elektrowni atomowych, musimy korzystać z krajowych zasobów węgla. Zaznaczył, że Polska potrzebuje więcej czasu na dostosowanie gospodarki do wymogów klimatycznych.

ZOBACZ TAKŻE: "Nie chcemy być mundurem drugiej kategorii". Funkcjonariusze służb mundurowych protestowali w Gdańsku

Co ze stażówkami?

W trakcie rozmowy poruszono także temat emerytur stażowych. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie z inicjatywy Solidarności we wrześniu 2021 roku.

– Pan marszałek Hołownia mówił, że zamrażarkę wyrzucił przez okno, ale chyba ktoś mu ją przyniósł z powrotem do pokoju. Marszałek gościł na ostatnim posiedzeniu RDS-u i pytałem go ponownie, co z projektem obywatelskim, pod którym zebrano prawie pół miliona podpisów, i co z poselskim projektem Lewicy. Oczywiście jest w komisji, pani minister Dziemianowicz-Bąk mówi, że gospodarzem projektu jest marszałek Hołownia i po prostu czekamy na to, jaką opinię wyda w tej sprawie rząd pana Donalda Tuska. Ja widziałem opinię Ministerstwa Finansów, które powiedziało, że się absolutnie nie zgadza, bo to jest 12,5 mld złotych. My czekamy, ale nawet nie dają nam szans, żeby rozpocząć prace na tym projektem – zwrócił uwagę Piotr Duda.


 

POLECANE
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje Wiadomości
Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje

W Wielką Sobotę w Warszawie przy ul. Korkowej 152 doszło do wypadku z udziałem motocyklisty, który potrącił dwie starsze osoby. 68-letni mężczyzna potrącony przez motocyklistę, zmarł na miejscu zdarzenia, z kolei 63-letnia kobieta i sprawca trafili do szpitala. W niedzielę, asp. Kamil Sobótka ze stołecznej policji przekazał, że zmarł 36-latek, który kierował motocyklem.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W poniedziałek 21 kwietnia ulicami Warszawy będą kursować zabytkowe tramwaje. Wielkanocną atrakcję dla mieszkańców stolicy przygotowały Tramwaje Warszawskie wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy Wiadomości
Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy

W sobotę w miejscowości Bad Nauheim w Hesji w zachodniej części Niemiec zostały zastrzelone dwie osoby. Policja prowadzi poszukiwania sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem. Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc Wiadomości
"Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem". Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc

- Niech ten świąteczny czas będzie wypełniony spokojem i radością. Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem, którą przynosi Chrystus - powiedział prezydent Andrzej Duda z okazji Świąt Wielkanocnych. Para prezydencka złożyła także życzenia rodakom w Polsce i przebywającym za granicą.

REKLAMA

Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2

– Dzisiaj mamy problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy i dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący "S", na antenie Radia Zachód.
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda był 30 stycznia gościem Radia Zachód. Lider Solidarności przebywa dzisiaj w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odbędzie się spotkanie, na którym będzie mówił o przyszłości Polski i Solidarności.

W trakcie audycji radiowej Piotr Duda zwracał uwagę na problemy gospodarcze, których przyczyną jest unijna polityka klimatyczna.

– Dzisiaj rynek pracy spowalnia z tego powodu, że mamy do czynienia z dużymi cenami energii, czy to gazu, czy prądu. Duzi przedsiębiorcy przenoszą swoje firmy poza Unię Europejską, uciekają z Polski, bo mamy najdroższą energię z państw UE, a inne firmy dokonują zwolnień grupowych albo wręcz likwidują zakłady pracy. Szczególnie trudna jest sytuacja w sektorze hutniczym, gdzie wszystkie zakłady pracy są energochłonne. Na ostatnim listopadowym posiedzeniu RDS-u dyskutowaliśmy o hutnictwie na przykładzie Huty Częstochowa, gdzie w pewnym momencie wybudowano stalownię elektryczną i z powodu dużych kosztów energii tę hutę chciano zamknąć – mówił szef Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: "Pojawiają się tematy, które należy rozwiązać tu i teraz". W MAP-ie będą rozmawiać o przyszłości "Bogdanki"

"Nikt nie chciał nas słuchać"

Dziennikarz pytał również o ogłoszoną przez Komisję Europejską inicjatywę "Kompas konkurencyjności", która powstała na bazie raportu byłego premiera Włoch Mario Draghiego. Unijny plan skupia się na trzech głównych obszarach działania: innowacyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Ma on pomóc Europie, "by stała się miejscem, w którym wynajduje się i tworzy przyszłe technologie, usługi i czyste produkty, a jednocześnie pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu". W Kompasie, jako jedno z kluczowych wyzwań dla UE, wskazano "wysokie i niestabilne ceny energii".

– Jako Solidarność od 2007 roku, kiedy jeszcze nikt nie mówił o Zielonym Ładzie, ale o polityce klimatycznej UE, my już sygnalizowaliśmy politykom, że idziemy w złym kierunku. Nikt nas nie chciał słuchać. W 2011 roku rozmawiałem o tym z premierem Tuskiem na proteście w Warszawie. Został powołany wspólny zespół Solidarność – rząd, oczywiście odbyło się jedno spotkanie i na tym się skończyło. Uważam, że za tę sytuację odpowiadają wszyscy politycy od 2007 roku, którzy faktycznie dołożyli się do tego, że dzisiaj mamy te problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy – dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, dodając, że cała Unia Europejska odpowiada za niecałe 7 proc. światowych emisji CO2.

Przewodniczący Solidarności mówił, że dopóki nie mamy elektrowni atomowych, musimy korzystać z krajowych zasobów węgla. Zaznaczył, że Polska potrzebuje więcej czasu na dostosowanie gospodarki do wymogów klimatycznych.

ZOBACZ TAKŻE: "Nie chcemy być mundurem drugiej kategorii". Funkcjonariusze służb mundurowych protestowali w Gdańsku

Co ze stażówkami?

W trakcie rozmowy poruszono także temat emerytur stażowych. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie z inicjatywy Solidarności we wrześniu 2021 roku.

– Pan marszałek Hołownia mówił, że zamrażarkę wyrzucił przez okno, ale chyba ktoś mu ją przyniósł z powrotem do pokoju. Marszałek gościł na ostatnim posiedzeniu RDS-u i pytałem go ponownie, co z projektem obywatelskim, pod którym zebrano prawie pół miliona podpisów, i co z poselskim projektem Lewicy. Oczywiście jest w komisji, pani minister Dziemianowicz-Bąk mówi, że gospodarzem projektu jest marszałek Hołownia i po prostu czekamy na to, jaką opinię wyda w tej sprawie rząd pana Donalda Tuska. Ja widziałem opinię Ministerstwa Finansów, które powiedziało, że się absolutnie nie zgadza, bo to jest 12,5 mld złotych. My czekamy, ale nawet nie dają nam szans, żeby rozpocząć prace na tym projektem – zwrócił uwagę Piotr Duda.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe