Nowy szef Pentagonu. Przeważył jeden głos
Za zatwierdzeniem kandydatury Hegsetha głosowało 50 senatorów - tyle samo co przeciwko, lecz głos rozstrzygający na jego korzyść oddał wiceprezydent JD Vance, pełniący funkcję przewodniczącego Senatu.
Nowy szef Pentagonu. Przeważył jeden głos
Przeciwko jego kandydaturze głosowało troje republikanów: Susan Collins, Lisa Murkowski i były lider partii w Senacie Mitch McConnell.
Hegseth to były współgospodarz weekendowych programów śniadaniowych w prawicowej telewizji Fox News, a także oficer Gwardii Narodowej w stopniu majora. Hegseth przewodził też dwóm organizacjom na rzecz praw weteranów.
Kampania oszczerstw i "niedokładne raporty"
Polityk był jednym z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa do gabinetu, a los jego kandydatury do końca był niepewny ze względu na szereg zarzutów dotyczących napaści seksualnej, upijania się do nieprzytomności podczas pracy, problemów finansowych w kierowanych przez niego organizacjach na rzecz praw weteranów, a w ostatnich dniach również przemocy domowej wobec swojej drugiej żony.
Jednak przewodniczący senackiej komisji ds. sił zbrojnych Roger Wicker przekazał w oświadczeniu, że raporty „dotyczące poufnego briefingu na temat dochodzenia FBI w sprawie przeszłości Pete’a Hegsetha, które otrzymał w zeszłym tygodniu, są rażąco i faktycznie niedokładne” i że podtrzymuje nominację Hegsetha.
Oświadczenia żony i matki przeczą oskarżeniom
Fox News uzyskało oświadczenie byłej bratowej Hegsetha, Danielle Hegseth, w którym stwierdziła, że miał on problem z nadużywaniem alkoholu i czasami sprawiał, że jego była żona, Samantha, bała się o swoje bezpieczeństwo. Jednak Danielle Hegseth dodała, że nigdy nie była świadkiem żadnego znęcania się ze strony Pete’a nad Samanthą. Również Samantha Hegseth zaprzeczyła jakiemukolwiek fizycznemu znęcaniu się w oświadczeniu dla NBC News.
Hegseth odrzucał wszystkie oskarżenia jako fałszywe i element kampanii oszczerstw pod jego adresem, a badająca sprawę policja nie zdecydowała się na postawieniu mu wówczas zarzutów.
Sprzeciw wobec służby kobiet na polu walki
Kontrowersje budziły też jego sprzeciw wobec służby kobiet w wojsku w rolach bojowych, a także orędownictwo na rzecz ułaskawienia komandosa oskarżanego i skazanego za zbrodnie wojenną.
Przedstawiając swój program podczas wysłuchania w senackiej komisji ds. sił zbrojnych Hegseth zapowiadał, że będzie skupiony na "powrocie do śmiercionośności" wojska, zniesienia programów dotyczących różnorodności, przywrócenia "etosu wojownika", wzmocnieniu przemysłu wojskowego i na stawieniu czoła Chinom.
Sygnalizował też przeniesienie uwagi i środków z Europy i Bliskiego Wschodu do Azji.
Nowa strategia
"Po pierwsze i najważniejsze, będziemy bronić naszej ojczyzny, naszych granic i naszego nieba. Po drugie, będziemy współpracować z naszymi partnerami i sojusznikami, aby powstrzymać agresję na Indo-Pacyfiku ze strony komunistycznych Chińczyków. I wreszcie, odpowiedzialnie zakończymy wojny, aby zapewnić, że priorytetowo potraktujemy nasze zasoby, aby przeorientować je na największe zagrożenia"
- wymieniał. Dopytywany o podejście do wojny w Ukrainie, Hegseth stwierdził, że "jest to decyzja na poziomie prezydenckim" i że Donald Trump jasno zapowiadał, że chce zakończyć ten konflikt.
"Wiemy, kto jest agresorem. Wiemy, kto jest tym dobrym gościem. Chcielibyśmy, żeby było to jak najbardziej korzystne dla Ukraińców, ale ta wojna musi się zakończyć"
- dodał.