Rząd Tuska chce wprowadzić cenzurę. Trzęsienie ziemi w sieci
Przepisy, które projektujemy mają służyć zwalczaniu nielegalnych treści w internecie, w tym nielegalnych towarów, usług i informacji, z pełnym poszanowaniem Karty praw podstawowych. (…) Obecnie nielegalne treści zamieszczane na platformach internetowych oceniane są wyłącznie przez te platformy i to one decydują o ich usunięciu bądź nie. Zmiany w prawie mają spowodować, że można będzie wnioskować o usunięcie nielegalnych treści w procedurze administracyjnej i będzie możliwe odwołanie do sądu. (…) To prawo jest w Polsce potrzebne, żeby lepiej chronić obywateli przed hejtem, nienawiścią, przed niszczeniem ich zdrowia psychicznego
– pisze Gawkowski.
„(…) informacji, z pełnym poszanowaniem Karty praw podstawowych”.
Panie Ministrze, to że Pan opowiada Polakom głodne kawałki o „wartościach”, „demokracji” i „wolności słowa” nie zmienia tego, że to co proponujecie jest zwyczajną, ordynarną i niezgodną z Konstytucją cenzurą.
To, że chcecie mieć monopol na jedyny przekaz to jedno, ale proszę nie mydlić Polakom oczu.
Przejdzie Pan do historii jako człowiek, który zlikwiduje wolność słowa w Polsce
– komentuje mec. Bartosz Lewandowski.
Nie chcemy być przez was "chronieni", zamordysto, mentalny komunisto w najgorszym wydaniu. Nie uda wam się ponownie zainstalować cenzury.
Właśnie wymyśliliście coś, co – mam nadzieję – wysadzi w powietrze ten rząd głupców, patałachów i nieudaczników.
Precz!
– komentuje były poseł Dariusz Lipiński.
Pełna zgoda, wolność słowa nie może być przyzwoleniem na hejt i nienawiść. Nawet nieidealne prawo jest lepsze niż anarchia
– zachwyca się znany z kłamliwej akcji oczerniającej Polskę aktywista LGBT Bart Staszewski.
Ludzie was zmiotą
– komentuje Zygfryd Czaban.
ACTA 3
Rząd Donalda Tuska nie tylko forsuje karanie za tzw. mowę nienawiści czy myśli o zablokowaniu portalu X, ale nagle zamierza wrzucić pod obrady parlamentu projekt o totalnej cenzurze w Internecie!!!
Główne założenia projektu Ministerstwa Cyfryzacji (zarządzanego przez polityka Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego)
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł wydawać nakazy blokowania treści w internecie – nawet w dwa dni od wpłynięcia „donosów”
Decyzje będą wydawane bez udziału sądu
Wrzutka pojawiła się już po konsultacjach społecznych
Osoby publikujące treści dowiedzą się o ich usunięciu dopiero po fakcie
Nie zgadzam się na #ACTA3!!!
Obronimy wolność słowa w Internecie
– komentuje Oskar Szafarowicz.
Znowelizują one ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 344; dalej: UŚUDE). Już po przeprowadzeniu konsultacji publicznych dodano do nich procedurę, która budzi poważne obawy obrońców wolności słowa
– informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
- Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- Fatalne wieści dla Trzaskowskiego. Eksperci mówią o "cudzie" [sondaż]
- Niepokojące doniesienia z Pałacu. Pilnie trafiła do szpitala
Cenzura w sieci
Jak napisała w mediach społecznościowych Anna Wittenberg, Ministerstwo Cyfryzacji chce obarczyć częścią obowiązków prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Ministerstwo Cyfryzacji chce, by prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydawał nakazy blokowania treści w internecie
– napisała Anna Wittenberg. Ponadto przekazała, że decyzje mają być "stosowane bez udziału sądu".
Ponadto prezes UKE będzie miał maksymalnie 21 dni na podjęcie decyzji, którą będzie można zaskarżyć do sądu administracyjnego.
UKE będzie podejmować decyzje o blokowaniu treści w krótkim czasie (od 2 do 21 dni). Kim? Decyzja będzie można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Osoby publikujące treści dowiedzą się o ich usunięciu dopiero po fakcie
– przekazała Anna Wittenberg.
Bruksela chce uderzyć w platformę X
Unijni urzędnicy są coraz bardziej zaniepokojeni swobodą wypowiedzi, jaką dopuszcza platforma X, jak również sympatiami politycznymi Elona Muska wyrażanymi przez niego na własnym profilu, który jest obserwowany przez 212 mln użytkowników.
W ostatnim wywiadzie były komisarz UE Thierry Breton ostrzegał, że UE ma narzędzia, którymi może wpływać na treści publikowane w internecie i dopuszcza możliwość ograniczania tego, co Musk robi na portalach społecznościowych, które działają również w Europie.
Jeśli tego nie zrobi, grożą mu kary pieniężne. Jesteśmy przygotowani do egzekwowania tych przepisów, aby chronić demokrację w Europie
– powiedział Breton.
- To koniec. Porażka projektu właściciela TVN Warner Bros. Discovery
- Fatalne wieści dla Trzaskowskiego. Eksperci mówią o "cudzie" [sondaż]
- Pogoda na najbliższe dni. Jest komunikat IMGW
Akt o usługach cyfrowych
Według zapewnień Unii Europejskiej Akt o usługach cyfrowych ma koncentrować się "na tworzeniu bezpieczniejszego środowiska internetowego dla użytkowników i firm cyfrowych oraz na ochronie praw podstawowych w przestrzeni cyfrowej".
"Wprowadza nowe przepisy dotyczące: zwalczania nielegalnych treści w internecie, w tym nielegalnych towarów, usług i informacji, z pełnym poszanowaniem Karty praw podstawowych, przeciwdziałania zagrożeniom społecznym w internecie, identyfikowalności przedsiębiorców na internetowych platformach handlowych, środków przejrzystości w odniesieniu do platform internetowych, wzmocnionego nadzoru"
– czytamy na stronie Rady Unii Europejskiej.
Akt o usługach cyfrowych został przyjęty przez Radę UE 4 października 2022 r., a nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 17 lutego 2024 r.
„(…) informacji, z pełnym poszanowaniem Karty praw podstawowych”.
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) January 13, 2025
Panie Ministrze, to że Pan opowiada Polakom głodne kawałki o „wartościach”, „demokracji” i „wolności słowa” nie zmienia tego, że to co proponujecie jest zwyczajną, ordynarną i niezgodną z Konstytucją cenzurą.…
Nie chcemy być przez was "chronieni", zamordysto, mentalny komunisto w najgorszym wydaniu. Nie uda wam się ponownie zainstalować cenzury.
— Dariusz Lipiński (@DarLipinski) January 13, 2025
Właśnie wymyśliliście coś, co - mam nadzieję - wysadzi w powietrze ten rząd głupców, patałachów i nieudaczników.
Precz!
Pełna zgoda, wolność słowa nie może być przyzwoleniem na hejt i nienawiść. Nawet nieidealne prawo jest lepsze niż anarchia.
— Bart Staszewski (@BartStaszewski) January 13, 2025
Ludzie was zmiotą.
— Zygfryd Czaban (@CDzwoni) January 13, 2025
🔥 ACTA 3 🔥
— Oskar (@Szafarowicz2001) January 13, 2025
Rząd Donalda Tuska nie tylko forsuje karanie za tzw. mowę nienawiści czy myśli o zablokowaniu portalu X, ale nagle zamierza wrzucić pod obrady parlamentu projekt o totalnej cenzurze w Internecie ‼️
Główne założenia projektu Ministerstwa Cyfryzacji (zarządzanego… pic.twitter.com/di7h9nCEHc