Kard. Parolin: Chrześcijanie są niezbędni na Bliskim Wschodzie

- Chrześcijanie, mimo trudności, są integralną częścią społeczeństw Bliskiego Wschodu, przyczyniając się do dialogu, pokoju i rozwoju – podkreślił w wywiadzie z Andreą Torniellim kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Podsumował swoją wizytę w Jordanii i odniósł się do ważnych międzynarodowych tematów.
kard. Pietro Parolin Kard. Parolin: Chrześcijanie są niezbędni na Bliskim Wschodzie
kard. Pietro Parolin / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/The Official CTBTO Photostream - 2019 Comprehensive Test-Ban Treaty Article XIV Conference

Nadzieja dla Syrii: równość i prawa obywatelskie

Kardynał Parolin w Jordanii, przewodniczył Mszy św. z okazji konsekracji nowego kościoła pw. Chrztu Jezusa.

- Była to bardzo piękna i dobrze zorganizowana uroczystość, ale przede wszystkim niosła wielką nadzieję pokoju. Chrześcijaństwo może również pomóc z Bożą łaską znaleźć sposoby na rozwiązanie obecnych napięć - wskazał. Przypomniał, że chrześcijanie byli obecni w tych krajach od niepamiętnych czasów.

- Chciałbym podkreślić ten fundamentalny i konstytutywny wymiar chrześcijańskiej obecności. Chrześcijanie mogą wnieść swój wkład we wszystkich sferach. Jak wielokrotnie powtarzał papież, Bliski Wschód bez chrześcijan byłby Bliskim Wschodem uboższym – zabrakłoby elementu, który jest kluczowy dla tożsamości i samej rzeczywistości tego regionu – dodał hierarcha.

Kard. Parolin pytany o sytuację w Syrii wyraził optymizm. - Miejmy nadzieję, że dla Syrii rozpocznie się nowy czas, w którym wszyscy obywatele będą mieli te same prawa i przywileje. Jest to koncepcja obywatelstwa, którą Stolica Apostolska proponuje również dla wszystkich krajów: wszyscy obywatele są równi, mają równe prawa i obowiązki wobec prawa. Mamy szczerą nadzieję, że będzie to przestrzegane, a tym samym prawa mniejszości i prawa chrześcijan będą również chronione – zaznaczył.

Nowy etap dla Libanu

Po dwóch latach odbyły się ostatnio wybory prezydenta Libanu. Komentując, to Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej stwierdził, że jest to pozytywny znak.

- Przez te dwa lata zawsze utrzymywaliśmy, że jest to ważne dla ciągłości i samego istnienia kraju – wskazał. - Liban to coś więcej niż kraj, to przesłanie – napisał w 1997 roku Jan Paweł II.

- Używając tego słynnego wyrażenia, podkreślamy, że jest to kraj, w którym różnorodność społeczna, polityczna i religijna współistnieją razem. Naprawdę mamy nadzieję, że te wybory oznaczają nowy etap dla Libanu, w którym wszystkie siły polityczne spotykają się, aby znaleźć wspólną płaszczyznę i pracować dla dobra kraju, a przede wszystkim dla reform, których kraj absolutnie potrzebuje – podkreślił kardynał Parolin.

Wojna na Ukrainie: potrzeba zaufania i dialogu

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej odniósł się również do wojny na Ukrainie. - To naprawdę wywołuje wielki smutek, że nie jesteśmy już w stanie negocjować i że, jak to się mówi, przeważa «prawo siły», a nie «siła prawa». Nawet papież, w swoim przemówieniu do korpusu dyplomatycznego, przywołał różne przyczyny tej sytuacji, wyjaśniając, że istnieje klimat nieufności i wzajemnego strachu, który powoduje coraz większą polaryzację między państwami i między społecznościami oraz uniemożliwia znalezienie wspólnych rozwiązań. Nalegałbym właśnie na to: brakuje zaufania. Do negocjacji, do dialogu potrzebne jest minimum zaufania do drugiej strony. Potrzebny jest również inny aspekt, który podkreślił papież: zdolność do wyjścia z siebie, do wejścia w punkt widzenia rozmówcy, którym w tym przypadku może być przeciwnik lub wróg – podkreślił kardynał Parolin.

Duch Helsinek: przezwyciężenie mentalności wroga

Hierarcha wyjaśnił również, na czym zależy papieżowi, gdy mówił o przywołaniu ducha Helsinek. - Ten duch jest właśnie przezwyciężeniem tej mentalności. Jest właśnie duchem kogoś, kto wyszedł poza kategorię wroga i zdołał znaleźć wspólny język nawet z tymi, którzy nie myśleli tak jak on. Helsinki reprezentują tę zdolność do wykraczania poza własny punkt widzenia – wyjaśnił kardynał.

Pytany o wyjaśnienie często powtarzanego w przestrzeni dyplomatycznej sformułowania „sprawiedliwy pokój” kardynał Parolin powiedział, że jego zdaniem, oznacza ono pokój oparty na prawie międzynarodowym i deklaracjach ONZ.

- Są to instrumenty, którymi dysponuje społeczność międzynarodowa, aby regulować stosunki między państwami i między społecznościami państw. Z chrześcijańskiego punktu widzenia wiemy, czym jest sprawiedliwość w jej różnych aspektach, ale powiedziałbym, że zasadniczo «sprawiedliwy pokój» oznacza pokój, który jest odpowiedni dla prawa międzynarodowego i jego zasad – wskazał.

- Papież Franciszek w przemówieniu do Korpusu Dyplomatycznego mówił o dyplomacji przebaczenia. Ten fragment jest bardzo piękny, właśnie dlatego, że przywołuje zdolność wykraczania poza proste wymagania sprawiedliwości - dodał.

Dialog z Chinami: wspólna droga

Kardynał pytany był też o tymczasowe porozumienie w sprawie mianowania nowych biskupów w Chinach. - Ze strony Stolicy Apostolskiej uważano, że najskuteczniejszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie dialogu od jednej z kwestii, które były na stole. Jedną z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych kwestii było właśnie mianowanie biskupów. To, że wszyscy biskupi są w komunii z papieżem, ma fundamentalne znaczenie dla Kościoła katolickiego. Nie ma «magicznego» rozwiązania, ale jest to rozwiązanie, które proponuje drogę — powolną i niełatwą, która jednak wydaje się przynosić pewne owoce, a będą one coraz większe, wraz ze wzrostem zaufania i zdolności do dialogu między stronami — podkreślił. 

Andrea Tornielli, Tomasz Zielenkiewicz, Vatican News PL


 

POLECANE
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

REKLAMA

Kard. Parolin: Chrześcijanie są niezbędni na Bliskim Wschodzie

- Chrześcijanie, mimo trudności, są integralną częścią społeczeństw Bliskiego Wschodu, przyczyniając się do dialogu, pokoju i rozwoju – podkreślił w wywiadzie z Andreą Torniellim kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Podsumował swoją wizytę w Jordanii i odniósł się do ważnych międzynarodowych tematów.
kard. Pietro Parolin Kard. Parolin: Chrześcijanie są niezbędni na Bliskim Wschodzie
kard. Pietro Parolin / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/The Official CTBTO Photostream - 2019 Comprehensive Test-Ban Treaty Article XIV Conference

Nadzieja dla Syrii: równość i prawa obywatelskie

Kardynał Parolin w Jordanii, przewodniczył Mszy św. z okazji konsekracji nowego kościoła pw. Chrztu Jezusa.

- Była to bardzo piękna i dobrze zorganizowana uroczystość, ale przede wszystkim niosła wielką nadzieję pokoju. Chrześcijaństwo może również pomóc z Bożą łaską znaleźć sposoby na rozwiązanie obecnych napięć - wskazał. Przypomniał, że chrześcijanie byli obecni w tych krajach od niepamiętnych czasów.

- Chciałbym podkreślić ten fundamentalny i konstytutywny wymiar chrześcijańskiej obecności. Chrześcijanie mogą wnieść swój wkład we wszystkich sferach. Jak wielokrotnie powtarzał papież, Bliski Wschód bez chrześcijan byłby Bliskim Wschodem uboższym – zabrakłoby elementu, który jest kluczowy dla tożsamości i samej rzeczywistości tego regionu – dodał hierarcha.

Kard. Parolin pytany o sytuację w Syrii wyraził optymizm. - Miejmy nadzieję, że dla Syrii rozpocznie się nowy czas, w którym wszyscy obywatele będą mieli te same prawa i przywileje. Jest to koncepcja obywatelstwa, którą Stolica Apostolska proponuje również dla wszystkich krajów: wszyscy obywatele są równi, mają równe prawa i obowiązki wobec prawa. Mamy szczerą nadzieję, że będzie to przestrzegane, a tym samym prawa mniejszości i prawa chrześcijan będą również chronione – zaznaczył.

Nowy etap dla Libanu

Po dwóch latach odbyły się ostatnio wybory prezydenta Libanu. Komentując, to Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej stwierdził, że jest to pozytywny znak.

- Przez te dwa lata zawsze utrzymywaliśmy, że jest to ważne dla ciągłości i samego istnienia kraju – wskazał. - Liban to coś więcej niż kraj, to przesłanie – napisał w 1997 roku Jan Paweł II.

- Używając tego słynnego wyrażenia, podkreślamy, że jest to kraj, w którym różnorodność społeczna, polityczna i religijna współistnieją razem. Naprawdę mamy nadzieję, że te wybory oznaczają nowy etap dla Libanu, w którym wszystkie siły polityczne spotykają się, aby znaleźć wspólną płaszczyznę i pracować dla dobra kraju, a przede wszystkim dla reform, których kraj absolutnie potrzebuje – podkreślił kardynał Parolin.

Wojna na Ukrainie: potrzeba zaufania i dialogu

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej odniósł się również do wojny na Ukrainie. - To naprawdę wywołuje wielki smutek, że nie jesteśmy już w stanie negocjować i że, jak to się mówi, przeważa «prawo siły», a nie «siła prawa». Nawet papież, w swoim przemówieniu do korpusu dyplomatycznego, przywołał różne przyczyny tej sytuacji, wyjaśniając, że istnieje klimat nieufności i wzajemnego strachu, który powoduje coraz większą polaryzację między państwami i między społecznościami oraz uniemożliwia znalezienie wspólnych rozwiązań. Nalegałbym właśnie na to: brakuje zaufania. Do negocjacji, do dialogu potrzebne jest minimum zaufania do drugiej strony. Potrzebny jest również inny aspekt, który podkreślił papież: zdolność do wyjścia z siebie, do wejścia w punkt widzenia rozmówcy, którym w tym przypadku może być przeciwnik lub wróg – podkreślił kardynał Parolin.

Duch Helsinek: przezwyciężenie mentalności wroga

Hierarcha wyjaśnił również, na czym zależy papieżowi, gdy mówił o przywołaniu ducha Helsinek. - Ten duch jest właśnie przezwyciężeniem tej mentalności. Jest właśnie duchem kogoś, kto wyszedł poza kategorię wroga i zdołał znaleźć wspólny język nawet z tymi, którzy nie myśleli tak jak on. Helsinki reprezentują tę zdolność do wykraczania poza własny punkt widzenia – wyjaśnił kardynał.

Pytany o wyjaśnienie często powtarzanego w przestrzeni dyplomatycznej sformułowania „sprawiedliwy pokój” kardynał Parolin powiedział, że jego zdaniem, oznacza ono pokój oparty na prawie międzynarodowym i deklaracjach ONZ.

- Są to instrumenty, którymi dysponuje społeczność międzynarodowa, aby regulować stosunki między państwami i między społecznościami państw. Z chrześcijańskiego punktu widzenia wiemy, czym jest sprawiedliwość w jej różnych aspektach, ale powiedziałbym, że zasadniczo «sprawiedliwy pokój» oznacza pokój, który jest odpowiedni dla prawa międzynarodowego i jego zasad – wskazał.

- Papież Franciszek w przemówieniu do Korpusu Dyplomatycznego mówił o dyplomacji przebaczenia. Ten fragment jest bardzo piękny, właśnie dlatego, że przywołuje zdolność wykraczania poza proste wymagania sprawiedliwości - dodał.

Dialog z Chinami: wspólna droga

Kardynał pytany był też o tymczasowe porozumienie w sprawie mianowania nowych biskupów w Chinach. - Ze strony Stolicy Apostolskiej uważano, że najskuteczniejszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie dialogu od jednej z kwestii, które były na stole. Jedną z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych kwestii było właśnie mianowanie biskupów. To, że wszyscy biskupi są w komunii z papieżem, ma fundamentalne znaczenie dla Kościoła katolickiego. Nie ma «magicznego» rozwiązania, ale jest to rozwiązanie, które proponuje drogę — powolną i niełatwą, która jednak wydaje się przynosić pewne owoce, a będą one coraz większe, wraz ze wzrostem zaufania i zdolności do dialogu między stronami — podkreślił. 

Andrea Tornielli, Tomasz Zielenkiewicz, Vatican News PL



 

Polecane
Emerytury
Stażowe