"To będą najlepsze życzenia urodzinowe dla Stepana Bandery". Mer Lwowa zachęca Ukraińców
Kult Bandery i Szuchewycza we Lwowie
Najlepszym życzeniem urodzinowym dla Stepana Bandery będzie dziś darowizna na odbudowę muzeum generała Szuchewycza
– pisze na Facebooku mer Lwowa Andrij Sadowy. Burmistrz przypomniał, że muzeum Szuchewycza zostało zniszczone podczas rosyjskiego bombardowania 1 stycznia ubiegłego roku i pochwalił się, że miasto w tym czasie przeprowadziło prace przygotowawcze do odbudowy i wybrało projekt odrestaurowanego muzeum.
W komentarzu do wpisu przekazał dane do przelewu, na który można wesprzeć odbudowę muzeum ukraińskiego zbrodniarza.
Wesołych wakacji
– podsumował burmistrz.
- Burza w Niemczech: Ważny polityk Zielonych oskarżony o molestowanie
- Czego Polacy najbardziej boją się w 2025 roku? Znamienne wyniki sondażu
- Bosak: Wybory? Ktokolwiek, byle nie Trzaskowski
Muzeum Romana Szuchewycza
W połowie 2024 roku Rada Miejska Lwowa przedstawiła wyniki konkursu architektonicznego na projekt odbudowy muzeum ukraińskiego zbrodniarza wojennego Romana Szuchewycza. Budynek został zniszczony przez Rosjan 1 stycznia.
Konkurs wygrał zespół Andriya Lesyuka. Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy powiedział, że projekt uwzględnia życzenia rodziny Szuchewyczów
– informował lokalny serwis inlviv.in.ua. Ani media, ani lokalne władze ani słowem nie wspominają, że Szuchewycz jako dowódca UPA jest bezpośrednio odpowiedzialny za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom, w wyniku której bestialsko zamordowano około sto tysięcy osób.
Roman Szuchewycz – sylwetka
Roman Osypowycz Szuchewycz (ur. 30 czerwca 1907 w Krakowcu, zm. 5 marca 1950 w Biłohorszczu) to ukraiński zbrodniarz wojenny, działacz nacjonalistyczny, generał i naczelny dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na polskiej ludności cywilnej w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim, których ofiarą padło około 100 000 osób, z czego na Wołyniu zginęło 40–60 tys. Polaków, w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim od 20–25 do 40 tys., zaś na ziemiach współczesnej Polski od 6 do 8 tysięcy Polaków.
12 października 2007 został pośmiertnie nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę. Dekret Juszczenki został uchylony prawomocnym orzeczeniem Okręgowego Sądu Administracyjnego w Doniecku. 2 sierpnia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny Ukrainy utrzymał w mocy decyzję donieckiego sądu.