"Nieuzasadnione ograniczenie kompetencji Rady Dialogu Społecznego". Strona społeczna RDS negatywnie ocenia propozycję rządu

"Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego (RDS) negatywnie opiniują propozycję uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych przedstawia stronie pracowników i stronie pracodawców RDS informację o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze bieżącego roku w terminie do dnia 10 września każdego roku" - piszą w uchwale przyjętej 20 grudnia przedstawiciele strony społecznej Rady Dialogu Społecznego.
Rada Dialogu Społecznego
Rada Dialogu Społecznego / fot. M. Żegliński

Związkowcy odnoszą się do pomysłu uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego mówiącym o obowiązku przedstawiania przez ministra finansów stronie pracowników i stronie pracodawców RDS informacji o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze bieżącego roku.

"Nieuzasadnione ograniczenie kompetencji RDS"

Ich zdaniem uchylenie art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego stanowi kolejny krok w kierunku nieuzasadnionego ograniczenia kompetencji RDS, po zmianach wprowadzonych niedawno w ustawie o Radzie Fiskalnej.

"Zauważamy, że prawo wyrażenia stanowiska na temat informacji o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze daje Radzie Dialogu Społecznego możliwość realizacji jednej z jej kluczowych kompetencji, polegającej na sprawowaniu społecznej kontroli nad wykonaniem planu finansowego państwa. Jest to istotny element, który pozwala partnerom społecznym na wyrażanie opinii w tym zakresie oraz sprawowanie nadzoru nad efektywnością wydatkowania środków publicznych"

- przekonują autorzy pisma.

Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego zwracają uwagę, że bieżące publikowanie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów danych o wykonaniu ustawy budżetowej – co leży u podstaw propozycji uchylenia art. 20 ustawy o RDS – nie może stanowić wystarczającej przesłanki do automatycznego zniesienia obowiązku przedkładania Radzie Dialogu Społecznego informacji na temat wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze.

"Choć w dobie cyfryzacji dostęp do danych online stał się powszechny i łatwiejszy, nie można uznać, że taki sposób prezentacji danych pozwala na pełną i efektywną współpracę strony społecznej ze stroną rządową. Szczególnie, że część danych, które otrzymuje Rada Dialogu Społecznego, różni się zarówno pod względem formy prezentacji, jak i szczegółowości od danych publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Informacje te, prezentowane w postaci ogólnych komunikatów, nie zawsze odpowiadają na wszystkie pytania i wątpliwości, jakie pojawiają się w trakcie debaty w RDS po stronie związków zawodowych i organizacji pracodawców"

- napisano w uchwale.

"Dialog społeczny powinien opierać się na wymianie poglądów"

Strona pracowników i strona pracodawców RDS zauważają, że dialog społeczny, zwłaszcza w kontekście spraw społecznych i finansowych, powinien opierać się na wymianie poglądów w Radzie Dialogu Społecznego, co stanowi fundament jego efektywności. Tylko w ten sposób możliwe jest podejmowanie rzetelnych decyzji oraz wypracowywanie konsensusu w ramach RDS, uwzględniającego różnorodne potrzeby pracowników i pracodawców.

"Utrzymanie obowiązku przekazywania partnerom społecznym informacji o wykonaniu ustawy budżetowej jest zatem niezbędne, ponieważ pozwala parterom społecznym na dogłębną analizę i ocenę sytuacji finansowej państwa, co ma kluczowe znaczenie w kontekście jakości prowadzonej dialogu społecznego"

- dodają.

Autorzy pisma podkreślają ponadto, iż obowiązek systematycznego przedstawiania Radzie Dialogu Społecznego informacji o wykonaniu budżetu państwa umożliwia stronie rządowej lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań różnych grup społecznych, co przekłada się na skuteczniejsze i bardziej adekwatne działania państwa. Pozwala ich zdaniem również na szybsze identyfikowanie problemów oraz obszarów wymagających interwencji, co znacząco poprawia efektywność zarządzania finansami publicznymi.

"Co więcej, utrzymanie tego mechanizmu wspiera przejrzystość procesu budżetowego, umożliwiając Radzie Dialogu Społecznego nie tylko analizę przekazanych danych, ale również formułowanie wniosków i opinii wpływających na kierunki polityki finansowej państwa. Ma to szczególne znaczenie w zakresie planowania dochodów i wydatków, które bezpośrednio oddziałują na warunki życia pracowników i prowadzenia działalności gospodarczej. Zredukowanie tej formy współpracy negatywnie wpłynie na jakość debaty publicznej oraz efektywność podejmowanych decyzji przez Radę Dialogu Społecznego"

- czytamy w uchwale.

Strony pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego wnoszą do strony rządowej o pilne odstąpienie od uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, podkreślając, że planowana zmiana doprowadzi do nieuzasadnionego osłabienia pozycji RDS w sprawowaniu kontroli społecznej nad wydatkami publicznymi oraz nadmiernej centralizacji w zarządzaniu finansami państwa.

ZOBACZ TAKŻE: "To świadome narażanie Polski na ryzyko powstania «luki mocowej»"

ZOBACZ TAKŻE: Przedstawiciele wszystkich sieci handlowych apelują do prezydenta. Chodzi o handel w niedziele


 

POLECANE
615 lat temu pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego z ostatniej chwili
615 lat temu pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego

15 lipca 1410 r. pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie, wspierane przez oddziały ruskie, czeskie i tatarskie, pod wodzą króla Władysława Jagiełły pokonały armię zgromadzoną przez Zakon Krzyżacki. Była to jedna z największych bitew średniowiecza.

Czy uda się wepchnąć dżinna z powrotem do butelki? tylko u nas
Czy uda się wepchnąć dżinna z powrotem do butelki?

Bardzo dobrze, że prowadzący z nim rozmowę w Radiu Wnet Łukasz Jankowski przerwał wywiad po jego słowach o "fejkowych komorach gazowych". Ale dlaczego człowiek o takich poglądach w ogóle się tam znalazł? Dlaczego został mu udostępniony mikrofon? Czy redakcja nie mogła przewidzieć, co będzie mówił?

Reprezentacja Polski ma nowego trenera Wiadomości
Reprezentacja Polski ma nowego trenera

Po ponad miesiącu od rezygnacji Michała Probierza, Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował, kto przejmie stery w reprezentacji Polski. Jak ustalił Polsat News, nowym selekcjonerem zostanie Jan Urban.

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Komunikat RCB dla mieszkańców Wiadomości
Pożar w Siemianowicach Śląskich. Komunikat RCB dla mieszkańców

RCB wydało w poniedziałek wieczorem alert dotyczący pożaru hali produkcyjnej przy ul. Chemicznej w Siemianowicach Śląskich. Mieszkańcy proszeni są o niezbliżanie się do miejsca pożaru oraz o zamknięcie okien, aby uniknąć narażenia na szkodliwy dym.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował w poniedziałek o wycofaniu ze sprzedaży łyżki cedzakowej, która może zagrażać zdrowiu. Produkt był dostępny w sklepach sieci TEDi w całej Polsce.

Największe zderzenie czarnych dziur w historii badań. Naukowcy nie kryją zdumienia Wiadomości
Największe zderzenie czarnych dziur w historii badań. Naukowcy nie kryją zdumienia

Naukowcy odkryli największe w historii zderzenie dwóch czarnych dziur, każdej o masie ponad 100 razy większej od masy Słońca – ogłosiło w poniedziałek międzynarodowe konsorcjum LIGO-Virgo-KAGRA. W wyniku kolizji powstała jeszcze masywniejsza czarna dziura, oddalona od Ziemi o ok. 10 mld lat świetlnych.

Zachowuję optymizm. Poseł PiS trafił do szpitala Wiadomości
"Zachowuję optymizm". Poseł PiS trafił do szpitala

Poseł Jacek Osuch (Prawo i Sprawiedliwość) opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie ze szpitala. W krótkim wpisie poinformował, że trafił na leczenie, jednocześnie dziękując lekarzom za opiekę i zwracając się z apelem do obserwatorów.

Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni” Wiadomości
Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni”

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy.

Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego

Nowe rondo powstanie w miejscowości Mokre koło Grudziądza (Kujawsko-pomorskie) na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 55 z drogami powiatowymi 1351C i 1357C. Wartość inwestycji sięgnie ponad 11,8 mln zł - poinformował w poniedziałek Oddział GDDKiA w Bydgoszczy.

Pożar hali w Siemianowicach Śląskich z ostatniej chwili
Pożar hali w Siemianowicach Śląskich

W poniedziałek 14 lipca po godz. 14 w Siemianowicach Śląskich przy ul. Chemicznej wybuchł pożar hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu jest kilkanaście zastępów straży pożarnej.

REKLAMA

"Nieuzasadnione ograniczenie kompetencji Rady Dialogu Społecznego". Strona społeczna RDS negatywnie ocenia propozycję rządu

"Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego (RDS) negatywnie opiniują propozycję uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych przedstawia stronie pracowników i stronie pracodawców RDS informację o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze bieżącego roku w terminie do dnia 10 września każdego roku" - piszą w uchwale przyjętej 20 grudnia przedstawiciele strony społecznej Rady Dialogu Społecznego.
Rada Dialogu Społecznego
Rada Dialogu Społecznego / fot. M. Żegliński

Związkowcy odnoszą się do pomysłu uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego mówiącym o obowiązku przedstawiania przez ministra finansów stronie pracowników i stronie pracodawców RDS informacji o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze bieżącego roku.

"Nieuzasadnione ograniczenie kompetencji RDS"

Ich zdaniem uchylenie art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego stanowi kolejny krok w kierunku nieuzasadnionego ograniczenia kompetencji RDS, po zmianach wprowadzonych niedawno w ustawie o Radzie Fiskalnej.

"Zauważamy, że prawo wyrażenia stanowiska na temat informacji o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze daje Radzie Dialogu Społecznego możliwość realizacji jednej z jej kluczowych kompetencji, polegającej na sprawowaniu społecznej kontroli nad wykonaniem planu finansowego państwa. Jest to istotny element, który pozwala partnerom społecznym na wyrażanie opinii w tym zakresie oraz sprawowanie nadzoru nad efektywnością wydatkowania środków publicznych"

- przekonują autorzy pisma.

Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego zwracają uwagę, że bieżące publikowanie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów danych o wykonaniu ustawy budżetowej – co leży u podstaw propozycji uchylenia art. 20 ustawy o RDS – nie może stanowić wystarczającej przesłanki do automatycznego zniesienia obowiązku przedkładania Radzie Dialogu Społecznego informacji na temat wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze.

"Choć w dobie cyfryzacji dostęp do danych online stał się powszechny i łatwiejszy, nie można uznać, że taki sposób prezentacji danych pozwala na pełną i efektywną współpracę strony społecznej ze stroną rządową. Szczególnie, że część danych, które otrzymuje Rada Dialogu Społecznego, różni się zarówno pod względem formy prezentacji, jak i szczegółowości od danych publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Informacje te, prezentowane w postaci ogólnych komunikatów, nie zawsze odpowiadają na wszystkie pytania i wątpliwości, jakie pojawiają się w trakcie debaty w RDS po stronie związków zawodowych i organizacji pracodawców"

- napisano w uchwale.

"Dialog społeczny powinien opierać się na wymianie poglądów"

Strona pracowników i strona pracodawców RDS zauważają, że dialog społeczny, zwłaszcza w kontekście spraw społecznych i finansowych, powinien opierać się na wymianie poglądów w Radzie Dialogu Społecznego, co stanowi fundament jego efektywności. Tylko w ten sposób możliwe jest podejmowanie rzetelnych decyzji oraz wypracowywanie konsensusu w ramach RDS, uwzględniającego różnorodne potrzeby pracowników i pracodawców.

"Utrzymanie obowiązku przekazywania partnerom społecznym informacji o wykonaniu ustawy budżetowej jest zatem niezbędne, ponieważ pozwala parterom społecznym na dogłębną analizę i ocenę sytuacji finansowej państwa, co ma kluczowe znaczenie w kontekście jakości prowadzonej dialogu społecznego"

- dodają.

Autorzy pisma podkreślają ponadto, iż obowiązek systematycznego przedstawiania Radzie Dialogu Społecznego informacji o wykonaniu budżetu państwa umożliwia stronie rządowej lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań różnych grup społecznych, co przekłada się na skuteczniejsze i bardziej adekwatne działania państwa. Pozwala ich zdaniem również na szybsze identyfikowanie problemów oraz obszarów wymagających interwencji, co znacząco poprawia efektywność zarządzania finansami publicznymi.

"Co więcej, utrzymanie tego mechanizmu wspiera przejrzystość procesu budżetowego, umożliwiając Radzie Dialogu Społecznego nie tylko analizę przekazanych danych, ale również formułowanie wniosków i opinii wpływających na kierunki polityki finansowej państwa. Ma to szczególne znaczenie w zakresie planowania dochodów i wydatków, które bezpośrednio oddziałują na warunki życia pracowników i prowadzenia działalności gospodarczej. Zredukowanie tej formy współpracy negatywnie wpłynie na jakość debaty publicznej oraz efektywność podejmowanych decyzji przez Radę Dialogu Społecznego"

- czytamy w uchwale.

Strony pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego wnoszą do strony rządowej o pilne odstąpienie od uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, podkreślając, że planowana zmiana doprowadzi do nieuzasadnionego osłabienia pozycji RDS w sprawowaniu kontroli społecznej nad wydatkami publicznymi oraz nadmiernej centralizacji w zarządzaniu finansami państwa.

ZOBACZ TAKŻE: "To świadome narażanie Polski na ryzyko powstania «luki mocowej»"

ZOBACZ TAKŻE: Przedstawiciele wszystkich sieci handlowych apelują do prezydenta. Chodzi o handel w niedziele



 

Polecane
Emerytury
Stażowe