RPO o decyzji PKW: Nie ma podstaw do odmowy przekazania środków
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek został zapytany w poniedziałek w Polsat News, czy minister finansów, Andrzej Domański, powinien bez zwłoki przelać pieniądze na konto PiS.
"Przepisy Kodeksu wyborczego mówią w jakich przypadkach partia jest pozbawiona subwencji. To jest sytuacja, w której dochodzi do odrzucenia sprawozdania przez Państwową Komisję Wyborczą, a gdy dochodzi do przyjęcia sprawozdania, a to jest treść tej uchwały - to wówczas nie ma podstaw do odmowy przekazania tych środków"
- powiedział prof. Wiącek.
RPO o decyzji PKW: "Nie ma podstaw do odmowy przekazania środków"
Podkreślił, że "nie ma przepisu kompetencyjnego, który upoważnia ministra do podejmowania rozstrzygnięcia co do oceny skutków uchwały Państwowej Komisji Wyborczej".
"To Państwowa Komisja Wyborcza podejmuje - tak jak w tym przypadku, po orzeczeniu Sądu Najwyższego, decyzję w tej sprawie"
- zaznaczył RPO.
Dramatyczny kryzys polskiej władzy sądowniczej
Przyznał, że członkowie PKW działali w sytuacji "dramatycznego kryzysu w polskiej władzy sądowniczej".
"Jestem w stanie zrozumieć te dylematy, które musieli rozstrzygnąć, bo jest to sytuacja bardzo niełatwa. Natomiast organ we właściwej procedurze podjął taką, a nie inną decyzję i to jest decyzja, która wywołuje w świetle prawa skutki pewne i na tym dyskusja na poziomie prawniczym się zamyka"
- oświadczył RPO.
Donald Tusk zamieścił komentarz
Zapytany o komentarz premiera Donalda Tuska opublikowany w mediach społecznościowych, który napisał: "Pieniędzy nie ma i nie będzie (...) Na moje oko tyle wynika z uchwały PKW" rzecznik odpowiedział:
Przepisy prawa mówią o tym, że Państwowa Komisja Wyborcza odrzuca albo przyjmuje sprawozdanie, "tertium non datur" - nie ma trzeciego rozstrzygnięcia. I ustawa określa, jakie są skutki odrzucenia, jakie są skutki przyjęcia
- oświadczył prof. Wiącek.
Jest roszczenie, do którego można dochodzić sądownie
Zwrócił uwagę, że jeśli PiS nie otrzyma pieniędzy, to w świetle przepisów prawa, "jeżeli partia dysponuje pewnym roszczeniem majątkowym, a to roszczenie nie jest wykonywane, nie jest spełniane przez państwo, to wówczas są środki sądowe, które służą dochodzeniu takiego roszczenia".
Jak zaznaczył, "z prawnego punktu widzenia ta sytuacja jest rozstrzygniętą przez Kodeks wyborczy, przez ustawę o partiach politycznych". "Mamy odrzucenie, sprawozdanie albo przyjęcie i każda z tych sytuacji jest opisana i skutki prawne są opisane".
PKW nie przesądza
Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie SN, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW podkreśliła, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która wydała to orzeczenie, jest sądem i nie przesądza o jego skuteczności.