Komunikat dla mieszkańców Torunia

Co musisz wiedzieć?
- W Toruniu powstanie Międzynarodowy Instytut Chemii Analitycznej PAN, który zajmie się badaniami nad ochroną środowiska, bezpieczeństwem żywności i zdrowiem publicznym
- Będzie to pierwszy instytut PAN w północnej części Polski, łączący naukę podstawową z badaniami aplikacyjnymi i współpracą z przemysłem
- Jeśli decyzję zatwierdzi Ministerstwo Nauki, instytut może rozpocząć działalność już w 2026 roku
Komunikat dla mieszkańców Torunia
Porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia instytutu w czwartek w Toruniu podpisali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. Jana Czochralskiego prof. Bogusław Buszewski oraz prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski i wiceprezes PAN prof. Mirosława Ostrowska.
„Spotkały się dwa talenty - talent naukowy w osobie prof. Buszewskiego i talent organizacyjny pana marszałka. Instytut Czochralskiego będzie pierwszym instytutem PAN w tej części Polski. Wypełnimy mapę naukową kraju, ale przede wszystkim wypełniamy mapę kompetencyjną, bo nowa jednostka połączy nauki podstawowe, które wyjaśniają świat, z tą częścią (nauki), której PAN brakuje, czyli badaniami aplikacyjnymi i budowaniem pomostów z przemysłem”
- powiedział cytowany w komunikacie prezes PAN prof. Konarzewski.
W ocenie prezesa PAN powstanie instytutu, po ostatecznej decyzji w tej sprawie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powinno nastąpić w przyszłym roku.
- ZUS wydał pilny komunikat
- Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce
- Komunikat dla mieszkańców Białegostoku
- Warszawa szykuje się na oblężenie. Kultowy zespół zagra w weekend na Narodowym
- Nasz news. Tusk chce się zemścić na Hołowni, może oberwać Państwowa Inspekcja Pracy
Szansa realizacji ambitnych planów
Marszałek Całbecki podkreślił, że nowa instytucja, podobnie jak Centrum Czochralskiego, będzie służyć rozwojowi gospodarczemu i społecznemu regionu. Zaznaczył, że samorząd województwa będzie wspólnie z PAN zabiegał o budowanie dla instytutu międzynarodowych partnerstw do projektów badawczych oraz o europejskie i prywatne środki na ich realizację.
„Środowisko, jakość żywności, zdrowie - te trzy elementy łączą się ze sobą dając postęp cywilizacyjny. Łączenie badań podstawowych i badań aplikacyjnych (chodzi o segment nauk stosowanych i wdrożenia) oraz możliwość współdziałania z podmiotami biznesowymi, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, dają szansę realizacji ambitnych planów”
- zaznaczył cytowany prof. Buszewski.
W myśl zawartego porozumienia samorząd województwa deklaruje obowiązek zadbania o stronę materialną przedsięwzięcia (baza lokalowa, środki z programu regionalnego na stworzenie infrastruktury badawczej, udostępnienie istniejących zasobów laboratoryjnych i technicznych). Zadaniem Centrum Czochralskiego jest m.in. stworzenie infrastruktury badawczej w ramach projektu finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza, a PAN odpowiada za przeprowadzenie procedury prawnej prowadzącej do powołania instytutu.