Rząd Tuska utajnił dane nt. polskich zakupów zbrojeniowych

Co musisz wiedzieć?
- Według portalu Defence24 Polska po raz pierwszy w swoim sprawozdaniu nie umieściła danych z importu broni dla Rejestru Broni Konwencjonalnej ONZ za rok 2024.
- Rejestr Broni Konwencjonalnej ONZ (UNROCA) powstał w 1991 r.
- Jego celem jest promowanie przejrzystości w handlu uzbrojeniem.
Rejestr broni ONZ
Rejestr Broni Konwencjonalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNROCA) powstał w 1991 roku w celu promowania przejrzystości w handlu uzbrojeniem. Jak czytamy na stronach, UNROCA, za pośrednictwem instrumentu Rejestru, państwa członkowskie są zobowiązane do corocznego raportowania międzynarodowych transferów siedmiu kategorii broni konwencjonalnej, a także broni strzeleckiej i lekkiej.
Według zasad Rejestru mogą one również dostarczać dodatkowych informacji, takich jak dane dotyczące zasobów wojskowych i zamówień w ramach produkcji krajowej. Do tej pory 175 państw członkowskich zgłosiło się do UNROCA co najmniej raz. W świetle stosunkowo spójnego raportowania największych światowych eksporterów broni szacuje się, że Rejestr obejmuje około 90% wolumenu światowego handlu bronią.
- Komunikat dla mieszkańców woj. mazowieckiego
- Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie
- NFZ wydał ważny komunikat
- Reprezentacja Polski ma nowego trenera
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- IMGW wydał ostrzeżenie. Możliwe wyłączenia prądu w północnych województwach
Brak danych z Polski
Jak czytamy na stronie portalu Defence 24: "Polska po raz pierwszy w swoim sprawozdaniu nie umieściła danych dotyczących importu podstawowej broni. Od 2022 roku Polska również nie podaje do rejestru liczby broni podstawowych klas przekazywanych Ukrainie w formie donacji".
Według portalu Polska kolejny raz sprzedała Ukrainie partię partię blisko 80 sztuk samobieżnych haubic kalibru 122 mm 2S1 Goździk.
Zdaniem portalu ślady obrotu bronią prowadzą przez Bułgarię. Broń, jak zaznacza Defence24 dostarczyła do Polski Holandia, Wielka Brytania, do wymiany uzbrojenia doszło też między Polską a Słowacją.
Największym eksporterem broni do Polski są USA i Korea płd. Ta ostatnia w 2024 zadeklarowała dostawy czołgów i samobieżnych hałbic.