Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.
Czołg Leopard 2A5 Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata
Czołg Leopard 2A5 / Grok

Co musisz wiedzieć?

  • Niemiecki przemysł zbrojeniowy planuje szybki rozwój
  • Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z die Welt chwali sie zamówieniami na 6000-7000 pojazdów pancernych, w tym czołgów Leopard 2
  • W tym czasie rząd Tuska redukuje w Polsce plany rozbudowy przemysłu zbrojeniowego i utajnia plany zakupów uzbrojenia

 

Papperger podkreśla, że Niemcy, po latach marginalizowania sektora zbrojeniowego, przeżywają jego renesans, szczególnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Zmiana nastawienia władz i społeczeństwa do obronności otworzyła nowe możliwości dla Rheinmetall. Niemiecki minister finansów Lars Klingbeil (SPD) wyraził otwartość na zwiększenie wydatków na obronność do 3,5% PKB do 2029 roku, co oznaczałoby budżet rzędu 155 miliardów euro rocznie, w porównaniu do obecnych 62 miliardów.

 

Ekspansja

Rheinmetall zamierza wykorzystać ten boom zbrojeniowy. Papperger zdradza gazecie die Welt, że koncern prowadzi negocjacje w sprawie dostaw 6000–7000 pojazdów, w tym czołgów Leopard 2, transporterów opancerzonych Puma i Boxer, co ma wyposażyć nowe brygady Bundeswehry. Potencjalna wartość kontraktów z samych Niemiec w ciągu najbliższych 12 miesięcy to 70 miliardów euro. Celem firmy jest zwiększenie obrotów do 40–50 miliardów euro do 2030 roku, co oznaczałoby dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z okresem sprzed wojny na Ukrainie. – Stworzylibyśmy wtedy championa, który może konkurować z Amerykanami – powiedział Papperger.

Wojna na Ukrainie jest kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój Rheinmetall. Koncern dostarcza Ukrainie sprzęt wojskowy, w tym czołgi i amunicję, a Papperger osobiście odwiedzał kraj, deklarując wsparcie prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. W planach jest budowa fabryki amunicji i prochu strzelniczego na Ukrainie, z już zabezpieczonym finansowaniem i podpisanymi kontraktami. Testowany jest również nowy transporter opancerzony Lynx, który docelowo ma być produkowany na Ukrainie, poza strefami walk.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, Rheinmetall inwestuje w nowe zakłady produkcyjne – obecnie buduje ich dziesięć, głównie w Europie i Niemczech. Firma przekształca także fabryki z sektora motoryzacyjnego na potrzeby produkcji zbrojeniowej. Papperger podkreśla konieczność repatriacji produkcji do Europy, aby uniezależnić się od globalnych łańcuchów dostaw. Wzrost produkcji oznacza także nowe miejsca pracy – liczba pracowników ma wzrosnąć z 40 000 do 70 000, co częściowo zrekompensuje straty w sektorze motoryzacyjnym. Branża zbrojeniowa w Niemczech może wkrótce zatrudniać nawet pół miliona osób.

Rheinmetall potrzebuje ogromnych ilości stali – 5000 ton na pancerze i do 500 000 ton na inne cele – co ma stymulować niemiecką gospodarkę, zwłaszcza w Dolnej Saksonii i

Saarze. Papperger, od 11 lat na czele koncernu, jest postacią kontrowersyjną. Niektórzy konkurenci zarzucają mu zbytnią pewność siebie i przesadę w obietnicach, a politycy ostrzegają przed uzależnieniem od jednego dostawcy broni, co mogłoby pozwolić Rheinmetall dyktować ceny.

 

Za ocean

Ambitne plany firmy obejmują także rynek amerykański. Papperger marzy o stworzeniu bloku zbrojeniowego obejmującego Australię, Europę i USA. Rheinmetall, obecnie drugi najcenniejszy koncern zbrojeniowy Świata Zachodniego. Niemiecki koncern prowadzi rozmowy z amerykańskimi gigantami, takimi jak Raytheon, o współpracy przy nowym transporterze opancerzonym Lynx, którego kontrakt może być wart 45 miliardów dolarów. Firma planuje także przejęcia, aby rozszerzyć działalność na sektor marynarki wojennej i lotnictwa, co ma zwiększyć roczne obroty o 1–2 miliardy euro.

Papperger pozytywnie ocenia potencjalną współpracę z USA, nawet w kontekście możliwych wojen handlowych za prezydentury Donalda Trumpa. „Trump to człowiek interesu, lubi sytuacje typu win-win” – mówi. Jego zdaniem Europa powinna przyjąć podobną postawę, pytając: „Co z tego wynika dla Europy?”. Rheinmetall chce być liderem, który nie tylko konkuruje z amerykańskimi potentatami, jak Lockheed Martin czy Boeing, ale także zmienia dynamikę globalnego rynku zbrojeniowego.

 

Rheinmetall

Rheinmetall, jeden z najcenniejszych europejskich koncernów zbrojeniowych, stał się symbolem odrodzenia sektora obronnego w Niemczech, a Papperger – jego kluczową postacią. Papperger urodził się 30 stycznia 1963 roku w Mainburgu, w Dolnej Bawarii. Od 2013 roku jest on prezesem zarządu Rheinmetall AG, niemieckiego przedsiębiorstwa zbrojeniowego z siedzibą w Düsseldorfie.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl oraz licznych polskich i niemieckich mediów]


 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.
Czołg Leopard 2A5 Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata
Czołg Leopard 2A5 / Grok

Co musisz wiedzieć?

  • Niemiecki przemysł zbrojeniowy planuje szybki rozwój
  • Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z die Welt chwali sie zamówieniami na 6000-7000 pojazdów pancernych, w tym czołgów Leopard 2
  • W tym czasie rząd Tuska redukuje w Polsce plany rozbudowy przemysłu zbrojeniowego i utajnia plany zakupów uzbrojenia

 

Papperger podkreśla, że Niemcy, po latach marginalizowania sektora zbrojeniowego, przeżywają jego renesans, szczególnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Zmiana nastawienia władz i społeczeństwa do obronności otworzyła nowe możliwości dla Rheinmetall. Niemiecki minister finansów Lars Klingbeil (SPD) wyraził otwartość na zwiększenie wydatków na obronność do 3,5% PKB do 2029 roku, co oznaczałoby budżet rzędu 155 miliardów euro rocznie, w porównaniu do obecnych 62 miliardów.

 

Ekspansja

Rheinmetall zamierza wykorzystać ten boom zbrojeniowy. Papperger zdradza gazecie die Welt, że koncern prowadzi negocjacje w sprawie dostaw 6000–7000 pojazdów, w tym czołgów Leopard 2, transporterów opancerzonych Puma i Boxer, co ma wyposażyć nowe brygady Bundeswehry. Potencjalna wartość kontraktów z samych Niemiec w ciągu najbliższych 12 miesięcy to 70 miliardów euro. Celem firmy jest zwiększenie obrotów do 40–50 miliardów euro do 2030 roku, co oznaczałoby dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z okresem sprzed wojny na Ukrainie. – Stworzylibyśmy wtedy championa, który może konkurować z Amerykanami – powiedział Papperger.

Wojna na Ukrainie jest kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój Rheinmetall. Koncern dostarcza Ukrainie sprzęt wojskowy, w tym czołgi i amunicję, a Papperger osobiście odwiedzał kraj, deklarując wsparcie prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. W planach jest budowa fabryki amunicji i prochu strzelniczego na Ukrainie, z już zabezpieczonym finansowaniem i podpisanymi kontraktami. Testowany jest również nowy transporter opancerzony Lynx, który docelowo ma być produkowany na Ukrainie, poza strefami walk.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, Rheinmetall inwestuje w nowe zakłady produkcyjne – obecnie buduje ich dziesięć, głównie w Europie i Niemczech. Firma przekształca także fabryki z sektora motoryzacyjnego na potrzeby produkcji zbrojeniowej. Papperger podkreśla konieczność repatriacji produkcji do Europy, aby uniezależnić się od globalnych łańcuchów dostaw. Wzrost produkcji oznacza także nowe miejsca pracy – liczba pracowników ma wzrosnąć z 40 000 do 70 000, co częściowo zrekompensuje straty w sektorze motoryzacyjnym. Branża zbrojeniowa w Niemczech może wkrótce zatrudniać nawet pół miliona osób.

Rheinmetall potrzebuje ogromnych ilości stali – 5000 ton na pancerze i do 500 000 ton na inne cele – co ma stymulować niemiecką gospodarkę, zwłaszcza w Dolnej Saksonii i

Saarze. Papperger, od 11 lat na czele koncernu, jest postacią kontrowersyjną. Niektórzy konkurenci zarzucają mu zbytnią pewność siebie i przesadę w obietnicach, a politycy ostrzegają przed uzależnieniem od jednego dostawcy broni, co mogłoby pozwolić Rheinmetall dyktować ceny.

 

Za ocean

Ambitne plany firmy obejmują także rynek amerykański. Papperger marzy o stworzeniu bloku zbrojeniowego obejmującego Australię, Europę i USA. Rheinmetall, obecnie drugi najcenniejszy koncern zbrojeniowy Świata Zachodniego. Niemiecki koncern prowadzi rozmowy z amerykańskimi gigantami, takimi jak Raytheon, o współpracy przy nowym transporterze opancerzonym Lynx, którego kontrakt może być wart 45 miliardów dolarów. Firma planuje także przejęcia, aby rozszerzyć działalność na sektor marynarki wojennej i lotnictwa, co ma zwiększyć roczne obroty o 1–2 miliardy euro.

Papperger pozytywnie ocenia potencjalną współpracę z USA, nawet w kontekście możliwych wojen handlowych za prezydentury Donalda Trumpa. „Trump to człowiek interesu, lubi sytuacje typu win-win” – mówi. Jego zdaniem Europa powinna przyjąć podobną postawę, pytając: „Co z tego wynika dla Europy?”. Rheinmetall chce być liderem, który nie tylko konkuruje z amerykańskimi potentatami, jak Lockheed Martin czy Boeing, ale także zmienia dynamikę globalnego rynku zbrojeniowego.

 

Rheinmetall

Rheinmetall, jeden z najcenniejszych europejskich koncernów zbrojeniowych, stał się symbolem odrodzenia sektora obronnego w Niemczech, a Papperger – jego kluczową postacią. Papperger urodził się 30 stycznia 1963 roku w Mainburgu, w Dolnej Bawarii. Od 2013 roku jest on prezesem zarządu Rheinmetall AG, niemieckiego przedsiębiorstwa zbrojeniowego z siedzibą w Düsseldorfie.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl oraz licznych polskich i niemieckich mediów]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe