Kiedy obniżka stóp procentowych? Ekspert podał możliwą datę
NBP podjęła decyzję ws. stóp procentowych
W czwartek Narodowy Bank Polski poinformował, że na zakończonym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc.
W piątek, podczas konferencji prasowej, prezes NBP prof. Adam Glapiński podkreślił, że inflacja bazowa, która "dla banków centralnych jest najważniejszą przesłanką" jest wyraźnie podwyższona. Zauważył, że aktualne prognozy wskazują, że w tym roku inflacja bazowa utrzyma się w pobliżu 4 proc.
Jak stwierdził, wydłużony okres podwyższonej inflacji przekłada się na oczekiwania inflacyjne, co może skłaniać do presji płacowej i podwyżek płac. – Wyższe oczekiwania inflacyjne zwiększają ryzyko rozlania się podwyżek cen energii na cały rynek – stwierdził prezes NBP.
Ekspert wskazał datę
Na dzisiejszej konferencji prezes NBP Adam Glapiński był jeszcze bardziej dosadny niż w grudniu i przedstawił szereg argumentów przeciwko łagodzeniu polityki pieniężnej. Stwierdził, że decyzje rządu dotyczące odmrożenia cen energii całkowicie zmieniły perspektywy inflacji. W rezultacie obecne prognozy NBP pokazują, że inflacja ponownie odbije w górę w IV kw. 2025 r. i zakończy ten rok na poziomie zbliżonym do zarejestrowanego w grudniu 2025 r.
– wskazał główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski w komentarzu po konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Ekonomista przypomniał wypowiedzi prezesa NBP, który mówił, że "obraz gospodarki uległ zmianie" oraz że "jakakolwiek obniżka stóp procentowych wydłużyłaby powrót inflacji do celu", a także, że dyskusja o obniżkach stóp musi zostać odłożona "na jakiś czas". Dodał, że Glapiński powiedział także, że RPP jest gotowa rozpocząć łagodzenie polityki pieniężnej, gdy tylko sytuacja na to pozwoli, a także, że jeśli przyszłe dane dostarczą dowodów na niższą bieżącą i przyszłą inflację, decyzje o obniżkach stóp mogą zapaść wcześniej.
Ogólnie jednak ton konferencji odebraliśmy jako jeszcze bardziej jastrzębi niż poprzednio. Użyte zostały wszystkie możliwe argumenty za ostrożnością w polityce pieniężnej, prezes NBP podkreślił ryzyko eskalacji presji inflacyjnej (ze względu na wysoką presję płacową, podwyższone oczekiwania inflacyjne, przyspieszenie gospodarcze itp.). Wyraźnie zasugerował też, że następna projekcja NBP, która ma zostać zaprezentowana w marcu, raczej nie dostarczy nowych argumentów za łagodniejszą polityką. Przekaz wydaje się być jasny: stopy procentowe w Polsce najprawdopodobniej pozostaną bez zmian, przynajmniej do połowy tego roku. Podtrzymujemy nasz pogląd, że momentem pierwszej obniżki stóp może być lipiec 2025 r.
– stwierdził Piotr Bielski.
- Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- Google odmawia wprowadzenia dodatkowej cenzury na YouTube wg nowego prawa UE
- To on chce kupić Nord Stream. Nikt nie wie co z nim zrobi
- Powstał syntetyczny człowiek. "To jest absolutny geniusz inżynierii" [WIDEO]
- Warner Bros. Discovery ma plan ws. TVN. "Realny termin to wybory"
- "Odrażająca sesja". Posypały się gromy na księcia Harry'ego i Meghan