Ministerstwo Rozwoju: "Bezpieczny kredyt 2% zostanie zastąpiony"
Pod koniec roku poinformowano, że wyczerpał się już ustawowy łączny limit na 2023 i 2024 rok na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2%.
Czytaj także: Rząd Tuska podjął decyzję ws. ustawy okołobudżetowej. Jest komentarz Andrzeja Dudy
Co dalej?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców. Naszym celem jest to, by nowy instrument był z jednej strony bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin, z drugiej, by ograniczał jego nadużywanie przez osoby, których wysokie zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu w zwykłej ofercie rynkowej
– informuje resort rozwoju w czwartek. Podkreślono, że "istotnym założeniem jest także mniejsza presja na rynek mieszkaniowy i związany z tym wpływ na wzrost cen oraz precyzyjnie adresowana pomoc państwa".
Ustawowe limity wydatków na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2% zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów. Do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych. Oznacza to, że łączne środki na bezpieczny kredyt 2% na lata 2023-2024 zostały wyczerpane i z początkiem nowego roku konieczne jest wstrzymanie przyjmowania nowych wniosków przez banki uczestniczące w programie. Wszystkie wnioski złożone do końca 2023 r. zostaną rozpatrzone
– czytamy w komunikacie.
Czytaj również: RPO miażdży działania ministra ppłk Bartłomieja Sienkiewicza ws. mediów publicznych
Kiedy nowa formuła wsparcia?
Ministerstwo Rozwoju podkreśla również, że ze względu na duże zainteresowanie programem wsparcia dla kredytobiorców resort chce, aby proces legislacyjny przebiegł możliwie jak najszybciej, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych jego elementów (np. konsultacje społeczne).
Nowa formuła programu będzie przedstawiona na początku 2024 roku, niezwłocznie po zakończeniu prac nad projektem
– podsumowano.