Europa po COVID-zie 19

Europa po COVID-zie 19

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w każdy region świata, a Europa nie była wyjątkiem -wręcz przeciwnie. Pandemia COVID-19 nie tylko wywołała w Europie bezprecedensowy kryzys zdrowotny, ale także była poważnym szokiem dla europejskich gospodarek. Bezprecendensowa - przynajmniej od stu lat - zaraza spowodowała bezprecedensowy spadek gospodarczy w 2020 roku, przy czym realny PKB UE-27 spadł o 6,1% więcej niż podczas światowego kryzysu finansowego. Kryzys COVID-19 dodatkowo pogorszył szereg istniejących wcześniej luk w zabezpieczeniach. Nierównowaga wewnętrzna związana z wysokim zadłużeniem rządowym i prywatnym dodatkowo jeszcze wzrosła z powodu recesji i środków podjętych w celu zaradzenia kryzysowi ekonomicznego będącego skutkiem pandemii. Sytuację dodatkowo pogorszyło bezprecedensowe zablokowanie i zamknięcie granic państwowych.

 

Ochrona zatrudnienia w erze zarazy

 

Jednak Unia Europejska ostatecznie wypracowała skoordynowany mechanizm reagowania i polityki w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii COVID-19. W dniu 2 kwietnia 2020 roku Komisja Europejska zaproponowała nowy instrument „Wsparcie ograniczania ryzyka bezrobocia w nagłych wypadkach” (SURE). Był to instrument o wartości 100 miliardów euro, mający chronić miejsca pracy i dochody, dotknięte pandemią COVID-19. SURE zapewnia wsparcie finansowe w formie pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach przez Unię Europejską państwom członkowskim na finansowanie krajowych programów pracy w skróconym wymiarze czasu pracy, podobnych środków mających na celu utrzymanie miejsc pracy i wspieranie dochodów pracowniczych – zwłaszcza dla osób samozatrudnionych, a także niektórych środków związanych ze zdrowiem. Program SURE okazał się sukcesem i już we wrześniu 2021 roku Komisja Europejska oszacowała, że krajowe środki rynku pracy wspierane przez SURE obniżyły bezrobocie o prawie 1,5 mln osób w 2020 r. Następnie, 24 marca 2022 roku trzeci raport w sprawie wdrożenia i wpływu SURE opublikowanego przez Komisję Europejską stwierdzono, że SURE nadal chroniło zatrudnienie w okresie ożywienia gospodarczego w 2021 roku, wspierając około 3 milionów osób i ponad 400 000 firm. W sprawozdaniu stwierdzono również, że dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu UE państwa członkowskie zaoszczędziły około 8,2 mld euro na płatnościach odsetek, korzystając z SURE.

Innym ważnym instrumentem politycznym UE jest opracowanie NextGenerationEU (NGEU), instrumentu tymczasowej naprawy o wartości ponad 800 miliardów euro, który ma pomóc w naprawie bezpośrednich szkód gospodarczych i społecznych spowodowanych pandemią koronawirusa.

 

Era "po-COVID-owa"

 

W wyniku tych inicjatyw Europa wraca do normy. Kraje ponownie otwierają swoje granice. W moim kraju -Polsce, wszystkie ograniczenia wjazdu związane z COVID zostały usunięte, konieczność chodzenia w masce w pomieszczeniach i wymóg poddania się kwarantannie został zniesiony. Postanowiono również, że od 1 lipca Komisja Europejska zacznie zezwalać podróżnym spoza UE i strefy Schengen na stopniowy i częściowy wjazd na terytorium jej krajów członkowskich bez dotychczasowych ograniczeń.

 

Powrót turystów

 

Jednym z sektorów, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii COVID-19 i wynikających z niej krajowych i zewnętrznych ograniczeń była turystyka. Sektor ten jest tworzony w Europie przez ponad 2 miliony przedsiębiorstw, zatrudnia około 12,3 miliona osób i stanowi o 4% PKB państw Unii Europejskiej. Turystyka jest teraz na dobrej drodze do odrodzenia. Według danych opublikowanych 14 marca tego roku przez unijny urząd statystyczny Eurostat turyści spędzili w krajach Unii Europejskiej dodatkowe 1,8 miliarda nocy w 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak liczby te były nadal o 40% niższe niż dane statystyczne sprzed pandemii. Mimo to ożywienie w turystyce jest pozytywnym sygnałem, a ponieważ granice wkrótce całkowicie się otworzą, sektor turystyczny prawdopodobnie szybko powróci do poziomu sprzed pandemii. Ponowne otwarcie krajów dało również impuls gospodarkom strefy euro. Ogólnie przewiduje się, że wzrost PKB w strefie euro i UE-27 w 2021 roku wzrośnie o 5%. Komisja Europejska przewiduje, że wzrost PKB w strefie euro i UE będzie się utrzymywał, wynosząc około 4,3% w 2022 roku i 2,4 do 2,5% w roku 2023. Budżet UE na 2023 r. zostanie wzmocniony środkami z tymczasowego instrumentu naprawczego NGEU i przyczyni się do ożywienia gospodarki europejskiej w następstwie pandemii COVID-19. Liczby te pokazują, że w wyniku własnych wysiłków państw członkowskich UE-27 oraz skoordynowanej polityki UE Europa wraca z poziomu zapaści do poziomów rozwoju gospodarczego sprzed pandemii COVID-19. Rynki ponownie się otwierają, następuje powrót pracowników do fabryk i firm, a sektor turystyczny znów tętni życiem. Imponujący wskaźnik szczepień wśród obywateli państw członkowskich UE także sprawił, że wskaźniki infekcji stopniowo spadają. Życie w Europie wreszcie wraca do normy. Oczywiście poza wojną w Europie Wschodniej - ona normą nie jest i nigdy nie będzie.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „After two years of COVID, life returning to normal in Europe”

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (14.04.2022)


 

POLECANE
USA: Biały Dom zakazał używania zaimków neutralnych płciowo w mailach urzędników polityka
USA: Biały Dom zakazał używania zaimków neutralnych płciowo w mailach urzędników

Biały Dom polecił agencjom federalnym usunięcie zaimków neutralnych płciowo z podpisów w służbowych mailach – podały w piątek amerykańskie media. Według ABC News pracownicy Departamentu Transportu otrzymali zalecenia w czwartek, gdy prowadzili śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej w Waszyngtonie.

Wysłannik Trumpa ds. Ukrainy i Rosji: Zakończenie wojny zajmie miesiące z ostatniej chwili
Wysłannik Trumpa ds. Ukrainy i Rosji: Zakończenie wojny zajmie miesiące

Myślimy o tym, jak wywrzeć presję zarówno na Rosjan, ale też na Ukraińców - powiedział w piątek specjalny wysłannik prezydenta Trumpa ds. Ukrainy i Rosji, emerytowany gen. Keith Kellogg. Ocenił on, że doprowadzenie do zawieszenia broni na rosyjsko-ukraińskim froncie może zająć "miesiące".

Tadeusz Płużański: Pałac Stalina to żaden zabytek, to zakłamany, sowiecki jubilat tylko u nas
Tadeusz Płużański: Pałac Stalina to żaden zabytek, to zakłamany, sowiecki jubilat

2 lutego mija 18. rocznica wpisu do rejestru zabytków Pałacu Stalina, zwanego dla niepoznaki Pałacem Kultury i Nauki. Z okazji tej wątpliwej rocznicy odbędą się „eventy” organizowane przez władze Pałacu oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie.

W Polsce jednak powstanie komputer kwantowy gorące
W Polsce jednak powstanie komputer kwantowy

W Polsce powstanie komputer kwantowy! Niezwykle miło jest przekazać mi informację, że w naszym kraju powstanie wreszcie komputer kwantowy!

Tȟašúŋke Witkó: Jeśli Niemcy mają być silne, Polska musi być słaba tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Jeśli Niemcy mają być silne, Polska musi być słaba

„Silne państwo to nie państwo silne samo w sobie, a państwo otoczone przez państwa słabe” – gdzieś u Carla von Clausewitza, dekady temu wyczytałem bardzo zbliżoną maksymę. Bezwzględny Prusak doskonale wiedział co pisze, a jego mentalni potomkowie, Niemcy, znakomicie wdrażali ową zasadę w czyn.

Trzaskowski zaatakował Ziobrę. Jest odpowiedź byłego ministra sprawiedliwości Wiadomości
Trzaskowski zaatakował Ziobrę. Jest odpowiedź byłego ministra sprawiedliwości

– Wyobraźcie sobie, jakby ich zaprosić, tego pajaca Ziobro, co on by opowiadał, opowiadałby o tym, że on sobie pistolety kupił – grzmiał w piątek Rafał Trzaskowski. Na odpowiedź byłego szefa resortu sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać.

Krzysztof Bosak: nie traktuję Karola Nawrockiego jako polityka PiS tylko u nas
Krzysztof Bosak: nie traktuję Karola Nawrockiego jako polityka PiS

- To nie jest człowiek, który zmienił poglądy, to człowiek, który zmienił hasła – mówi o Rafale Trzaskowskim w rozmowie z Mateuszem Kosińskim Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji.

Cła na Chiny, Kanadę i Meksyk. Biały Dom potwierdza Wiadomości
Cła na Chiny, Kanadę i Meksyk. Biały Dom potwierdza

Rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt potwierdziła w piątek, że prezydent Donald Trump ogłosi w sobotę cła w wys. 25 proc. na towary z Meksyku i Kanady, zapowiedziała też 10-procentowe cła na towary z Chin. Dodała, że prezydent nie podjął jeszcze decyzji ws. ceł na import z UE.

Dziwna konstrukcja stanęła przed siedzibą klubu PiS. Opublikowano zdjęcie Wiadomości
Dziwna konstrukcja stanęła przed siedzibą klubu PiS. Opublikowano zdjęcie

"Na wprost pokoi klubu PiS w Sejmie stanęła taka konstrukcja. To media, czy coś innego?" – zapytał polityk PiS Dariusz Matecki.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu odwołany pilne
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu odwołany

Według nieoficjalnych informacji podanych przez serwis niezalezna.pl, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Michał Dąbrowski został w piątek odwołany ze stanowiska.

REKLAMA

Europa po COVID-zie 19

Europa po COVID-zie 19

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w każdy region świata, a Europa nie była wyjątkiem -wręcz przeciwnie. Pandemia COVID-19 nie tylko wywołała w Europie bezprecedensowy kryzys zdrowotny, ale także była poważnym szokiem dla europejskich gospodarek. Bezprecendensowa - przynajmniej od stu lat - zaraza spowodowała bezprecedensowy spadek gospodarczy w 2020 roku, przy czym realny PKB UE-27 spadł o 6,1% więcej niż podczas światowego kryzysu finansowego. Kryzys COVID-19 dodatkowo pogorszył szereg istniejących wcześniej luk w zabezpieczeniach. Nierównowaga wewnętrzna związana z wysokim zadłużeniem rządowym i prywatnym dodatkowo jeszcze wzrosła z powodu recesji i środków podjętych w celu zaradzenia kryzysowi ekonomicznego będącego skutkiem pandemii. Sytuację dodatkowo pogorszyło bezprecedensowe zablokowanie i zamknięcie granic państwowych.

 

Ochrona zatrudnienia w erze zarazy

 

Jednak Unia Europejska ostatecznie wypracowała skoordynowany mechanizm reagowania i polityki w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii COVID-19. W dniu 2 kwietnia 2020 roku Komisja Europejska zaproponowała nowy instrument „Wsparcie ograniczania ryzyka bezrobocia w nagłych wypadkach” (SURE). Był to instrument o wartości 100 miliardów euro, mający chronić miejsca pracy i dochody, dotknięte pandemią COVID-19. SURE zapewnia wsparcie finansowe w formie pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach przez Unię Europejską państwom członkowskim na finansowanie krajowych programów pracy w skróconym wymiarze czasu pracy, podobnych środków mających na celu utrzymanie miejsc pracy i wspieranie dochodów pracowniczych – zwłaszcza dla osób samozatrudnionych, a także niektórych środków związanych ze zdrowiem. Program SURE okazał się sukcesem i już we wrześniu 2021 roku Komisja Europejska oszacowała, że krajowe środki rynku pracy wspierane przez SURE obniżyły bezrobocie o prawie 1,5 mln osób w 2020 r. Następnie, 24 marca 2022 roku trzeci raport w sprawie wdrożenia i wpływu SURE opublikowanego przez Komisję Europejską stwierdzono, że SURE nadal chroniło zatrudnienie w okresie ożywienia gospodarczego w 2021 roku, wspierając około 3 milionów osób i ponad 400 000 firm. W sprawozdaniu stwierdzono również, że dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu UE państwa członkowskie zaoszczędziły około 8,2 mld euro na płatnościach odsetek, korzystając z SURE.

Innym ważnym instrumentem politycznym UE jest opracowanie NextGenerationEU (NGEU), instrumentu tymczasowej naprawy o wartości ponad 800 miliardów euro, który ma pomóc w naprawie bezpośrednich szkód gospodarczych i społecznych spowodowanych pandemią koronawirusa.

 

Era "po-COVID-owa"

 

W wyniku tych inicjatyw Europa wraca do normy. Kraje ponownie otwierają swoje granice. W moim kraju -Polsce, wszystkie ograniczenia wjazdu związane z COVID zostały usunięte, konieczność chodzenia w masce w pomieszczeniach i wymóg poddania się kwarantannie został zniesiony. Postanowiono również, że od 1 lipca Komisja Europejska zacznie zezwalać podróżnym spoza UE i strefy Schengen na stopniowy i częściowy wjazd na terytorium jej krajów członkowskich bez dotychczasowych ograniczeń.

 

Powrót turystów

 

Jednym z sektorów, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii COVID-19 i wynikających z niej krajowych i zewnętrznych ograniczeń była turystyka. Sektor ten jest tworzony w Europie przez ponad 2 miliony przedsiębiorstw, zatrudnia około 12,3 miliona osób i stanowi o 4% PKB państw Unii Europejskiej. Turystyka jest teraz na dobrej drodze do odrodzenia. Według danych opublikowanych 14 marca tego roku przez unijny urząd statystyczny Eurostat turyści spędzili w krajach Unii Europejskiej dodatkowe 1,8 miliarda nocy w 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak liczby te były nadal o 40% niższe niż dane statystyczne sprzed pandemii. Mimo to ożywienie w turystyce jest pozytywnym sygnałem, a ponieważ granice wkrótce całkowicie się otworzą, sektor turystyczny prawdopodobnie szybko powróci do poziomu sprzed pandemii. Ponowne otwarcie krajów dało również impuls gospodarkom strefy euro. Ogólnie przewiduje się, że wzrost PKB w strefie euro i UE-27 w 2021 roku wzrośnie o 5%. Komisja Europejska przewiduje, że wzrost PKB w strefie euro i UE będzie się utrzymywał, wynosząc około 4,3% w 2022 roku i 2,4 do 2,5% w roku 2023. Budżet UE na 2023 r. zostanie wzmocniony środkami z tymczasowego instrumentu naprawczego NGEU i przyczyni się do ożywienia gospodarki europejskiej w następstwie pandemii COVID-19. Liczby te pokazują, że w wyniku własnych wysiłków państw członkowskich UE-27 oraz skoordynowanej polityki UE Europa wraca z poziomu zapaści do poziomów rozwoju gospodarczego sprzed pandemii COVID-19. Rynki ponownie się otwierają, następuje powrót pracowników do fabryk i firm, a sektor turystyczny znów tętni życiem. Imponujący wskaźnik szczepień wśród obywateli państw członkowskich UE także sprawił, że wskaźniki infekcji stopniowo spadają. Życie w Europie wreszcie wraca do normy. Oczywiście poza wojną w Europie Wschodniej - ona normą nie jest i nigdy nie będzie.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „After two years of COVID, life returning to normal in Europe”

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (14.04.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe