ORLEN stawia na rozwój i zyski

Dobre wyniki polskiego koncernu multienergetycznego pozwoliły na decyzję o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki. To niemal 7 mld złotych, które trafią do właścicieli i inwestorów na początku września. To nie jedyna strategiczna decyzja ostatniego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia ORLENU. Spółka przeznaczy ponad 35 mld złotych na inwestycje rozwojowe.
Morska farma wiatrowa ORLEN stawia na rozwój i zyski
Morska farma wiatrowa / Adobe Stock

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.

Zgodnie z ogłoszonymi właśnie decyzjami właścicielskimi Grupy ORLEN, polskiego giganta paliwowego i narodowej perły rynku energii, dywidenda za 2024 rok tej jednej z najważniejszych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i jednocześnie jednej z najdynamiczniej rozwijających się spółek energetycznych w Europie, wyniesie niemal 7 mld złotych. To oznacza dywidendę w wysokości 6 złotych za każdą akcję spółki. Warto zauważyć, że to najwyższa wypłata w historii spółki, będąca bezspornie efektem bardzo dobrego 2024 roku. W minionych 12 miesiącach spółka wypracowała bowiem wysokie wyniki w kluczowych obszarach swojej działalności.

Rosnące znaczenie ORLENU

ORLEN i jego spółki zależne to multienergetyczny koncern, największy w Polsce dostawca gazu, paliw płynnych i energii. Grupa posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw w siedmiu krajach Europy Środkowej. Jest największym producentem ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju i rozwija segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym w oparciu o odnawialne źródła energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej na małych modułowych reaktorach SMR.

Największy wpływ na osiągnięte w 2024 roku wyniki miały segmenty wydobycie i gaz, które łącznie odpowiadały za 70 proc. zysku operacyjnego EBITDA LIFO całej Grupy ORLEN. Zyski wzrosły również w segmentach: energetycznym, rafineryjnym i detalicznym.

Bezspornie spółka zawdzięcza swoją silną pozycję – zgodnie z deklaracjami analityków rynku paliw – konsekwentnie realizowanej strategii obecnego zarządu spółki. Zarządu, który w całości otrzymał absolutorium.

ORLEN w ubiegłym roku stawiał na inwestycje rozwojowe. Kosztowały one ok. 32 miliardy złotych, jednak dzięki nim koncern zaczyna się liczyć nie tylko na rynku paliw – ma również coraz większe znaczenie na europejskim rynku energii odnawialnej. To właśnie tu bije serce najważniejszych bałtyckich inwestycji, m.in. morskich farm wiatrowych, które stają się dumą polskiej energetyki.

Warto zauważyć, że z morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku pierwsze megawatogodziny energii popłyną już w przyszłym roku. Obecnie trwają zaawansowane prace związane z przygotowaniem do instalacji turbin i kabli morskich. Ponadto otwarta została kompleksowa i nowoczesna baza serwisowa w Łebie, która wspiera realizację inwestycji i umożliwi jej efektywne serwisowanie w całym około 30-letnim cyklu życia.

Projekty odważne i potrzebne

ORLEN rozwija także drugi projekt Baltic East o mocy 1 GW, sąsiadujący z koncesją Baltic Power. Procedura wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji jest już na zaawansowanym etapie. Koncern prowadzi także dialog z potencjalnymi dostawcami, co pozwoli maksymalnie wykorzystać local content przy tej inwestycji.

Spółka koncentruje się ponadto na zwiększaniu wydobycia gazu, rozwoju nisko- i zeroemisyjnej energetyki oraz na rozwoju paliw alternatywnych.

To przede wszystkim projekty CCGT w Ostrołęce i Grudziądzu, które zostały wykonane w 90 proc., a ich zakończenie jest planowane w 2026 roku. W przygotowaniu są kolejne inwestycje – CCGT Grudziądz II i CCGT Gdańsk – do uzupełniającej aukcji rynku mocy, która odbędzie się już w sierpniu, oraz CCGT Siekierki do aukcji głównej, która zostanie zorganizowana w grudniu.

Spółka prowadzi też na dużą skalę modernizację sieci energetycznych w północnej i środkowej Polsce. Na ten cel pozyskano preferencyjne finansowanie 7,5 mld zł z KPO. Od początku roku przyłączone zostało 300 MW OZE, zrealizowano i zmodernizowano 400 km sieci energetycznych, a tylko w pierwszym kwartale br. na obszarze objętym przez Energa Operator przyłączonych zostało ponad 12 tys. nowych odbiorców.

Koncern planuje również rozwinąć swoją ofertę detaliczną.

Tylko w tym roku na inwestycje rozwojowe gigant multienergetyczny przeznaczy ponad 35 mld złotych.

Zarząd z mniejszym wynagrodzeniem

Pomimo świetnych wyników i bezprecedensowej dywidendy w spółce są także zmiany w obszarze wynagrodzeń zarządu spółki. Tu zaskoczenie – pomimo świetnych wyników władze ORLENU będą zarabiały mniej.

Wynagrodzenia prezesa i pozostałych członków zarządu ORLEN zostaną obniżone o ok. 13 proc. względem dotychczas obowiązujących zasad.

Uchwały dotyczące wysokości wynagrodzenia członków rady nadzorczej oraz zasady kształtowania wynagradzania członków zarządu były rozpatrywane na końcu posiedzenia, które odbyło się w czwartek, 5 czerwca.

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.


 

POLECANE
Piłkarski biznes w Polsce - nadchodzi złota era? tylko u nas
Piłkarski biznes w Polsce - nadchodzi złota era?

Już 10 lipca tego roku, w eliminacjach piłkarskiej Ligi Europy, wystartuje pierwsza z polskich drużyn – Legia Warszawa. Zaraz po niej, rywalizację w eliminacjach Ligi Mistrzów rozpocznie Lech Poznań, a w Lidze Konferencji – Jagiellonia Białystok i Raków Częstochowa.

Trybunał Konstytucyjny uchylił rozporządzenie MEN ws. lekcji religii z ostatniej chwili
Trybunał Konstytucyjny uchylił rozporządzenie MEN ws. lekcji religii

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie MEN, przewidujące, że od 1 września br. religia lub etyka będą się odbywać w szkołach w wymiarze jednej godziny tygodniowo, jest niezgodne z konstytucją. Minister edukacji arbitralnie ukształtował treść rozporządzenia - podkreślono w uzasadnieniu wyroku.

Nie będą nam mówić, co mamy robić. Kosiniak-Kamysz odpowiada niemieckim władzom z ostatniej chwili
"Nie będą nam mówić, co mamy robić". Kosiniak-Kamysz odpowiada niemieckim władzom

– Nie będzie nam pan minister z Niemiec mówić, co mamy robić w Polsce – szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz krótko odniósł się do propozycji szefa niemieckiego MSW Alexandra Dobrindta, który zaproponował, by Polska i Niemcy prowadziły wspólne patrole graniczne.

Spłonął luksusowy jacht polskiego milionera i byłego posła z ostatniej chwili
Spłonął luksusowy jacht polskiego milionera i byłego posła

Łódzki biznesmen Piotr Misztal poniósł sporą stratę. W hiszpańskim porcie Alicante spłonął jego luksusowy jacht wart grube miliony euro. Przedsiębiorca podjął decyzję w tej sprawie.     

Karol Nawrocki wybrał szefa BBN z ostatniej chwili
Karol Nawrocki wybrał szefa BBN

Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował w czwartek, że szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz.

Wiadomości
Jak grube materiały można ciąć laserem? Granice technologii w praktyce

Cięcie laserem to obecnie jedna z najnowocześniejszych i zarazem najbardziej precyzyjnych metod obróbki materiałów, która znajduje zastosowanie w rozmaitych branżach – od przemysłu metalowego, przez budownictwo, motoryzację, architekturę, aż po medycynę. Choć technika ta kojarzy się głównie z cienkimi blachami i tworzywami sztucznymi, to nieustanny postęp technologiczny sprawia, że cięcie laserowe z powodzeniem może być też stosowane w przypadku grubszych materiałów.

Groźne burze i upały nad Polską. IMGW wydał alerty dla tych regionów z ostatniej chwili
Groźne burze i upały nad Polską. IMGW wydał alerty dla tych regionów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla 9 województw oraz I i II stopnia przed upałami dla przeważającej części kraju.

Niemcy na granicy przyłapani na gorącym uczynku. Nocne nagranie ROG z ostatniej chwili
"Niemcy na granicy przyłapani na gorącym uczynku". Nocne nagranie ROG

Ruch Obrony Granic opublikował nagranie z przejścia granicznego w Gubinie w nocy ze środy na czwartek. Widać na nim, jak wyglądają niemieckie "procedury zawracania" migrantów na stronę polską i reakcję patrolu Ruchu Obrony Granic. Z kolei rano wiceminister MSWiA stwierdził w TVP Info, że to właśnie patrole Ruchu sprawiają największe zagrożenie.

Tak Polacy ocenili działania Romana Giertycha ws. wyborów [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Tak Polacy ocenili działania Romana Giertycha ws. wyborów [SONDAŻ]

Po zakończeniu wyborów prezydenckich w Polsce do Sądu Najwyższego trafiła rekordowa liczba protestów. Ich fala była w dużej mierze inspirowana przez posła Koalicji Obywatelskiej Romana Giertycha, który udostępnił gotowy wzór formularza i zachęcał do jego wysyłania. Jak tę inicjatywę oceniają Polacy? 

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Mieszkańcy zapłacą więcej z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Mieszkańcy zapłacą więcej

Od 1 września 2025 roku mieszkańców Krakowa czekają zmiany w opłatach za odbiór odpadów komunalnych. Rada Miasta zdecydowała o podwyżce – nowa stawka wyniesie 35 zł miesięcznie za osobę w gospodarstwie domowym segregującym śmieci.

REKLAMA

ORLEN stawia na rozwój i zyski

Dobre wyniki polskiego koncernu multienergetycznego pozwoliły na decyzję o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki. To niemal 7 mld złotych, które trafią do właścicieli i inwestorów na początku września. To nie jedyna strategiczna decyzja ostatniego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia ORLENU. Spółka przeznaczy ponad 35 mld złotych na inwestycje rozwojowe.
Morska farma wiatrowa ORLEN stawia na rozwój i zyski
Morska farma wiatrowa / Adobe Stock

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.

Zgodnie z ogłoszonymi właśnie decyzjami właścicielskimi Grupy ORLEN, polskiego giganta paliwowego i narodowej perły rynku energii, dywidenda za 2024 rok tej jednej z najważniejszych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i jednocześnie jednej z najdynamiczniej rozwijających się spółek energetycznych w Europie, wyniesie niemal 7 mld złotych. To oznacza dywidendę w wysokości 6 złotych za każdą akcję spółki. Warto zauważyć, że to najwyższa wypłata w historii spółki, będąca bezspornie efektem bardzo dobrego 2024 roku. W minionych 12 miesiącach spółka wypracowała bowiem wysokie wyniki w kluczowych obszarach swojej działalności.

Rosnące znaczenie ORLENU

ORLEN i jego spółki zależne to multienergetyczny koncern, największy w Polsce dostawca gazu, paliw płynnych i energii. Grupa posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw w siedmiu krajach Europy Środkowej. Jest największym producentem ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju i rozwija segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym w oparciu o odnawialne źródła energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej na małych modułowych reaktorach SMR.

Największy wpływ na osiągnięte w 2024 roku wyniki miały segmenty wydobycie i gaz, które łącznie odpowiadały za 70 proc. zysku operacyjnego EBITDA LIFO całej Grupy ORLEN. Zyski wzrosły również w segmentach: energetycznym, rafineryjnym i detalicznym.

Bezspornie spółka zawdzięcza swoją silną pozycję – zgodnie z deklaracjami analityków rynku paliw – konsekwentnie realizowanej strategii obecnego zarządu spółki. Zarządu, który w całości otrzymał absolutorium.

ORLEN w ubiegłym roku stawiał na inwestycje rozwojowe. Kosztowały one ok. 32 miliardy złotych, jednak dzięki nim koncern zaczyna się liczyć nie tylko na rynku paliw – ma również coraz większe znaczenie na europejskim rynku energii odnawialnej. To właśnie tu bije serce najważniejszych bałtyckich inwestycji, m.in. morskich farm wiatrowych, które stają się dumą polskiej energetyki.

Warto zauważyć, że z morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku pierwsze megawatogodziny energii popłyną już w przyszłym roku. Obecnie trwają zaawansowane prace związane z przygotowaniem do instalacji turbin i kabli morskich. Ponadto otwarta została kompleksowa i nowoczesna baza serwisowa w Łebie, która wspiera realizację inwestycji i umożliwi jej efektywne serwisowanie w całym około 30-letnim cyklu życia.

Projekty odważne i potrzebne

ORLEN rozwija także drugi projekt Baltic East o mocy 1 GW, sąsiadujący z koncesją Baltic Power. Procedura wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji jest już na zaawansowanym etapie. Koncern prowadzi także dialog z potencjalnymi dostawcami, co pozwoli maksymalnie wykorzystać local content przy tej inwestycji.

Spółka koncentruje się ponadto na zwiększaniu wydobycia gazu, rozwoju nisko- i zeroemisyjnej energetyki oraz na rozwoju paliw alternatywnych.

To przede wszystkim projekty CCGT w Ostrołęce i Grudziądzu, które zostały wykonane w 90 proc., a ich zakończenie jest planowane w 2026 roku. W przygotowaniu są kolejne inwestycje – CCGT Grudziądz II i CCGT Gdańsk – do uzupełniającej aukcji rynku mocy, która odbędzie się już w sierpniu, oraz CCGT Siekierki do aukcji głównej, która zostanie zorganizowana w grudniu.

Spółka prowadzi też na dużą skalę modernizację sieci energetycznych w północnej i środkowej Polsce. Na ten cel pozyskano preferencyjne finansowanie 7,5 mld zł z KPO. Od początku roku przyłączone zostało 300 MW OZE, zrealizowano i zmodernizowano 400 km sieci energetycznych, a tylko w pierwszym kwartale br. na obszarze objętym przez Energa Operator przyłączonych zostało ponad 12 tys. nowych odbiorców.

Koncern planuje również rozwinąć swoją ofertę detaliczną.

Tylko w tym roku na inwestycje rozwojowe gigant multienergetyczny przeznaczy ponad 35 mld złotych.

Zarząd z mniejszym wynagrodzeniem

Pomimo świetnych wyników i bezprecedensowej dywidendy w spółce są także zmiany w obszarze wynagrodzeń zarządu spółki. Tu zaskoczenie – pomimo świetnych wyników władze ORLENU będą zarabiały mniej.

Wynagrodzenia prezesa i pozostałych członków zarządu ORLEN zostaną obniżone o ok. 13 proc. względem dotychczas obowiązujących zasad.

Uchwały dotyczące wysokości wynagrodzenia członków rady nadzorczej oraz zasady kształtowania wynagradzania członków zarządu były rozpatrywane na końcu posiedzenia, które odbyło się w czwartek, 5 czerwca.

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe