Na czerwonym dywanie bez trenów i nagości. Nowy dress code w Cannes

Co musisz wiedzieć:
- W 2022 roku na festiwalowym czerwonym dywanie pojawiła się aktywistka, która wystąpiła topless
- Organizatorzy zachęcali do włożenia koktajlowych i czarnych sukienek
- Sprzeciw feministek i liberalnych mediów
To nie jedyny wymóg. W komunikacie dla uczestników napisano bowiem również:
Obszerne stroje, w szczególności te z dużymi trenami, które utrudniają sprawne poruszanie się gości i komplikują zajmowanie miejsc w teatrze, są niedozwolone. Członkowie zespołów powitalnych festiwalu będą zobowiązani do odmowy wstępu na czerwony dywan każdemu, kto nie przestrzega tych zasad.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Komunikat dla mieszkańców Lublina
- Komunikat dla mieszkańców Gołdapi
- Wyłączenia prądu w Warszawie. Ważny komunikat
- Ukraina: Dron uderzył w autobus. Są ofiary śmiertelne
- Tadeusz Płużański: Ścigany przez NKWD i UB "Zapora": Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie
- Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa
Na czerwonym dywanie bez trenów i nagości. Nowy dress code w Cannes
Jak wspominają media, w 2022 roku na festiwalowym czerwonym dywanie pojawiła się aktywistka, która wystąpiła topless. Z kolei w tym roku na gali nagród Grammy Bianca Censori pojawiła się w przezroczystej sukience. Władze Festiwalu w Cannes postanowiły zareagować na to przesuwanie granic i wprowadziły obostrzenia dotyczące tzw. dress code'u.
Z nowych wytycznych wynika, że obowiązuje zakaz nagości i "przesadnie rozłożystych" strojów.
Zamiast tego organizatorzy zachęcali do włożenia koktajlowych i czarnych sukienek, a także – być może mając na myśli gości z USA – „ciemnego garnituru”. Po kilku perypetiach z butami na wysokim obcasie w ostatnich latach, wszystko jest dozwolone, o ile są „eleganckie”. Zakazano obuwia sportowego. Jeśli chodzi o mężczyzn, to wymogiem są po prostu smokingi lub ciemne garnitury.
Opinie mediów i feministek
Oczywiście nowe zasady wywołały sprzeciw "postępowych" mediów i feministek. "The Guardian" nazwał tę decyzję niebezpiecznym skrętem w stronę konserwatyzmu.
Jeśli moda może być mechanizmem kontroli społecznej, oferuje również środek transgresji i wzmocnienia pozycji
- pisze Einav Rabinovitch-Fox (pisarka i specjalistka od gender) w tekście "Dressed for Freedom," gdzie autorka twierdzi między innymi, że kobiety mają prawo odzyskać swoją seksualność i wyrażać ją poprzez seksowne ubrania.
Natasha Walter, feministka i autorka "Living Dolls", przyznając, że nie jest fanką całego trendu nagości, który, jak mówi, „wzmacnia uprzedmiotowienie i hiperseksualizację kobiet w oczach opinii publicznej”, to stwierdza jednocześnie, że jego zakazanie jest kontrproduktywne.
To jak szkolne mundurki dla dziewcząt. Krótka spódniczka staje się aktem buntu.
To rzeczywiście wydaje się krokiem wstecz
— mówi Walter.
Jesteśmy w momencie kulturowym, w którym mówimy o wolności, ale dostajemy to, że wraca to do tego, co podejrzanie wygląda na uprzedmiotowienie”.
- mówi, dodając, że decyzja jest „kolejnym impulsem w stronę konserwatyzmu".
Tegoroczny Festiwal w Cannes
78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się w dniach 13−24 maja 2025 roku. Imprezę otworzył pokaz francuskiego filmu "Partir un jour" w reżyserii Amélie Bonnin. Jury pod przewodnictwem francuskiej aktorki Juliette Binoche przyzna nagrodę główną festiwalu, Złotą Palmę.
Oficjalny plakat promocyjny festiwalu przedstawia kadr z francuskiego filmu Kobieta i mężczyzna (1966) Claude’a Leloucha. Galę otwarcia i zamknięcia festiwalu poprowadzi francuski aktor Laurent Lafitte. Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości otrzyma amerykański aktor Robert De Niro.