Leon XIV - Papież, który nosi duchowość obu Ameryk

Nowy papież Leon XIV to pierwszy w historii Amerykanin na tronie Piotrowym – duchowo ukształtowany przez oba kontynenty, niesie nadzieję na jedność Kościoła.
Papież Leon XIV Leon XIV - Papież, który nosi duchowość obu Ameryk
Papież Leon XIV / PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Co musisz wiedzieć?

  • Podczas ostatniego konklawe kardynałowie wybrali na nowego papieża Leona XIV.
  • Został nim 69-letni kardynał Robert Prevost pochodzący z USA augustianin.
  • Przybrał on imię na cześć poprzednika Leona XIII, który był nazywany papieżem katolickiej nauki społecznej.
  • Do Kościoła papież skierował orędzie jedności.

 

Nowy papież Leon XIV nosi w sobie duchowość obu Ameryk. Miejmy nadzieję, że tym pięknym, ale i trudnym bogactwem uda mu się na nowo zjednoczyć Kościół i wprowadzić porządek doktrynalny.

To konklawe trwało tak krótko, że nie zdążyły się nawet przetrawić teorie spiskowe mnożące się przy okazjach kolejnych konklawe, a już szczególnie po zagoszczeniu teorii spiskowych w popkulturze.

 

Augustianin z Chicago 

Kardynał Robert Prevost ma 69 lat, pochodzi z Chicago i jest augustianinem. To kolejny po Franciszku papież, który jest zakonnikiem. Skończył studia matematyczne. To kapłan dwóch Ameryk, od 1985 roku służył w Peru jako proboszcz i wykładowca. Potem powrócił do USA. W latach 2001–2013 przewodniczył Zakonowi Świętego Augustyna. Po powrocie do Peru w latach 2015–2023 był biskupem diecezji Chiclayo.

Prosty podział na liberał bądź konserwatysta tutaj nie wystarcza, ponieważ to pierwszy papież pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Fenomen Kościoła katolickiego w USA jest ściśle związany z historią powstawania tego kraju i narodu. Katolicy w USA byli mniejszością w protestanckim kraju, dyskryminowani przez WASP-ów wciąż musieli udowadniać, że nie są gorszymi Amerykanami. 

Amerykańscy katolicy zawsze musieli udowadniać swoją absolutną lojalność wobec amerykańskiej religii obywatelskiej, będącą warunkiem uczestnictwa w narodowym przymierzu, nie dając zarazem powodów do kwestionowania swej równie absolutnej lojalności wobec Rzymu. Nic dziwnego zatem, że amerykański Kościół katolicki stał się najbardziej «amerykańską», tj. patriotyczną, denominacją ze wszystkich amerykańskich denominacji i najbardziej «rzymskim» Kościołem ze wszystkich katolickich kościołów narodowych

– pisze wybitny religioznawca José Casanova w książce „Religie publiczne w nowoczesnym świecie”. Właśnie z takiej rodziny pochodzi nowy papież. Jego rodzice oraz bracia byli zaangażowani w lokalny Kościół. A Robert wraz z braćmi byli wolontariuszami, lektorami i grali w kościelnych zespołach.

Kościół Ameryki Południowej mierzy się z innymi problemami, i warto zaznaczyć, że Peru, w którym posługę pełnił kard. Robert Prevost, jest zupełnie innym państwem niż Argentyna, z której pochodził papież Franciszek. W Peru Kościół mierzy się z ogromną przemocą, biedą, rozwarstwieniem społecznym, narkotykami i handlem ludźmi. Leon XIV jest więc papieżem z bogatej, najbardziej postępowej i nowoczesnej części świata i jednocześnie z biednego, targanego nędzą i konfliktami globalnego Południa.

To ważne, bo papież w odróżnieniu od wrogiej Kościołowi zsekularyzowanej Europy afirmował swoją obywatelskość, przydatność państwu, a także nowoczesność właśnie w oparciu o Kościół katolicki. 

 

Imię wielkiego poprzednika

Niesie to także pewnego rodzaju niewiadomą, ponieważ w Ameryce katolicy nauczyli się oddzielać role świeckie od duchowych. Potrafią chować swoje przekonania religijne, kiedy ktoś zarzuca im zdradę „amerykańskości”. Robert Kennedy w przemówieniu do pastorów w Huston powiedział:

Nie jestem katolickim kandydatem na prezydenta. Reprezentując Partię Demokratyczną, tak się złożyło, że jestem katolikiem. Nie będę więc wygłaszał kościelnych oświadczeń ani też Kościół nie będzie tu przemawiał przeze mnie

W takim klimacie wyrastał Robert Prevost. Czy będzie to miało wpływ na jego pontyfikat? 

Nowy papież przyjął imię Leona XIV. Powinno nas to cieszyć, ponieważ Leon XIII nazywany był papieżem katolickiej nauki społecznej. Dziś duchowni w prywatnych rozmowach mówią, że „Katolicka nauka społeczna jest chyba najbardziej zaniedbaną dziedziną w nauczaniu Kościoła”. Amerykański papież przychodzący z Kościoła zaangażowanego społecznie i obywatelsko, przywołujący wielką spuściznę Leona XIII, daje nadzieję na ożywienie tego nieco przykurzonego skarbu, jaki ma Kościół. Może doczekamy się kolejnej tak przełomowej encykliki społecznej jak „Rerum novarum” Leona XIII?

Papież w krótkim przemówieniu nakreślił trzy drogi, którymi zamierza się kierować w swojej posłudze. Pierwsze to odwołanie do boskości i siły Jezusa, „Chrystusa Zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza”. Ojciec Święty zapewnił, że „Zło nie zwycięży, wszyscy jesteśmy w rękach Boga”.

W przesłaniu do świata coraz bardziej targanego wojnami wybrzmiało jedno słowo: „pokój”.

Nie tylko pragniemy, ale i potrzebujemy pokoju w naszych czasach. To pokój Chrystusa Zmartwychwstałego, który rozbraja, Boga, który kocha nas wszystkich, bez żadnych warunków. Zachowujemy ten głos, słaby, ale zawsze odważny, papieża Franciszka, który błogosławił Rzym. Papież, który błogosławił Rzym, udzielał swojego błogosławieństwa całemu światu

– mówił w swoim pierwszym przemówieniu papież Leon XIV.

 

Orędzie jedności

Do Kościoła papież skierował orędzie jedności. „Musimy wspólnie szukać, by być Kościołem-misjonarzem, który buduje mosty, który przyjmuje, jak ten plac, z otwartymi ramionami wszystkich, którzy potrzebują naszej obecności, dialogu i miłości” – zaznaczył. To bardzo ważne przesłanie, ponieważ Kościół stoi na krawędzi schizmy, rozłamu na miarę wystąpienia Marcina Lutra. Wielu poważnych ludzi Kościoła mówi wręcz, że podziały na tzw. Kościół liberalny i konserwatywny zaszły tak daleko, że nie ma odwrotu, zostało już podzielić się majątkiem. W najlepszym przypadku grozi nam anglikanizacja Kościoła.

Dzięki Bogu kardynałowie postanowili jeszcze ratować Kościół. Leon XIV podczas konklawe uważany był za kardynała środka. Swoją posługę papieża zawierzył Maryi, odmawiając z wiernymi dziesiątkę Różańca. 


 

POLECANE
Potężne burze w Missouri. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Potężne burze w Missouri. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej siedem ofiar śmiertelnych i tysiące domów bez prądu – potężne burze uderzyły w Missouri, powodując ogromne zniszczenia i chaos.

Niemcy: Gwałtowny wzrost liczby uczniów nieuczęszczających do szkoły tylko u nas
Niemcy: Gwałtowny wzrost liczby uczniów nieuczęszczających do szkoły

W Niemczech media zwracają uwagę na gwałtowny wzrost liczby uczniów nieuczęszczających do szkoły w Niemczech, zwłaszcza w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia (NRW), gdzie liczba postępowań karnych przeciwko rodzicom wzrosła z 5573 w 2020 roku do 8076 w 2024 roku sytuacja jest szczególnie krytyczna.

Dantejskie sceny podczas protestu Ruchu Obrony Granic w Niemczech. Niemcy przeszukują Polaków z ostatniej chwili
Dantejskie sceny podczas protestu Ruchu Obrony Granic w Niemczech. Niemcy przeszukują Polaków

17 maja, w sobotę, o godzinie 12:00, w niemieckim Görlitz, przy moście granicznym miała się rozpocząć demonstracja Ruchu Obrony Granic. "Pokażmy nasz sprzeciw wobec niemieckiej polityki bezprawnego zamykania granic i stosowania pushbacków, czyli przepychania nielegalnych migrantów do Polski! Niech Polskie postulaty wybrzmią wyraźnie na niemieckim terytorium!" - apelował przed wydarzeniem Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Obrony Granic.

Niezwykłe znalezisko polskich archeologów. Ofiary brutalnej napaści sprzed 1000 lat pilne
Niezwykłe znalezisko polskich archeologów. Ofiary brutalnej napaści sprzed 1000 lat

Cmentarzysko ze szczątkami 24 osób, głównie kobiet i dzieci, odkryli archeolodzy Uniwersytetu Wrocławskiego w południowym Peru. Analiza antropologiczna kości potwierdziła, że osoby te nie zmarły śmiercią naturalną.

Niezwykłe odkrycie wędkarza z Wisconsin. Odnaleziono ponad 100-letni wrak statku Wiadomości
Niezwykłe odkrycie wędkarza z Wisconsin. Odnaleziono ponad 100-letni wrak statku

Wędkarz z Wisconsin przypadkowo odkrył wrak holownika J.C. Ames, zaginionego przez ponad 100 lat w jeziorze Michigan, odsłoniętego po zimowej burzy.

Dramat na Jezioraku. Rodzina nocowała na jachcie z ostatniej chwili
Dramat na Jezioraku. Rodzina nocowała na jachcie

W sobotę rano w jeziorze Jeziorak utopił się 57-letni mieszkaniec Mazowsza, który przyjechał z rodziną na odpoczynek w okolice Iławy - poinformowała PAP policja i straż pożarna.

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha złamał cisze wyborczą gorące
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha złamał cisze wyborczą

Na profilu wiceministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska Arkadiusza Myrchy na Facebooku ok. godziny 6.00 rano pojawiły się grafiki o kontekście wyborczym. Tymczasem od północy mamy ciszę wyborczą.

Podawał sobie jad węży. Jego krew stała się uniwersalną antytoksyną Wiadomości
Podawał sobie jad węży. Jego krew stała się uniwersalną antytoksyną

Krew Amerykanina, który celowo przez prawie dwie dekady wstrzykiwał sobie jad węża, doprowadziła do stworzenia unikalnej na skalę światową surowicy - twierdzą naukowcy.

Poznań: Wypadek drogowy z udziałem radiowozu Wiadomości
Poznań: Wypadek drogowy z udziałem radiowozu

Policyjny radiowóz zderzył się z autem osobowym na skrzyżowaniu w Poznaniu. W zdarzeniu ucierpiały trzy ofiary. Nie wymagały one jednak hospitalizacji.

Na czerwonym dywanie bez trenów i nagości. Nowy dress code w Cannes Wiadomości
Na czerwonym dywanie bez trenów i nagości. Nowy dress code w Cannes

"Ze względu na obyczajowość zabroniona jest nagość na czerwonym dywanie, a także w każdym innym obszarze festiwalu" - napisali organizatorzy słynnego festiwalu.

REKLAMA

Leon XIV - Papież, który nosi duchowość obu Ameryk

Nowy papież Leon XIV to pierwszy w historii Amerykanin na tronie Piotrowym – duchowo ukształtowany przez oba kontynenty, niesie nadzieję na jedność Kościoła.
Papież Leon XIV Leon XIV - Papież, który nosi duchowość obu Ameryk
Papież Leon XIV / PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Co musisz wiedzieć?

  • Podczas ostatniego konklawe kardynałowie wybrali na nowego papieża Leona XIV.
  • Został nim 69-letni kardynał Robert Prevost pochodzący z USA augustianin.
  • Przybrał on imię na cześć poprzednika Leona XIII, który był nazywany papieżem katolickiej nauki społecznej.
  • Do Kościoła papież skierował orędzie jedności.

 

Nowy papież Leon XIV nosi w sobie duchowość obu Ameryk. Miejmy nadzieję, że tym pięknym, ale i trudnym bogactwem uda mu się na nowo zjednoczyć Kościół i wprowadzić porządek doktrynalny.

To konklawe trwało tak krótko, że nie zdążyły się nawet przetrawić teorie spiskowe mnożące się przy okazjach kolejnych konklawe, a już szczególnie po zagoszczeniu teorii spiskowych w popkulturze.

 

Augustianin z Chicago 

Kardynał Robert Prevost ma 69 lat, pochodzi z Chicago i jest augustianinem. To kolejny po Franciszku papież, który jest zakonnikiem. Skończył studia matematyczne. To kapłan dwóch Ameryk, od 1985 roku służył w Peru jako proboszcz i wykładowca. Potem powrócił do USA. W latach 2001–2013 przewodniczył Zakonowi Świętego Augustyna. Po powrocie do Peru w latach 2015–2023 był biskupem diecezji Chiclayo.

Prosty podział na liberał bądź konserwatysta tutaj nie wystarcza, ponieważ to pierwszy papież pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Fenomen Kościoła katolickiego w USA jest ściśle związany z historią powstawania tego kraju i narodu. Katolicy w USA byli mniejszością w protestanckim kraju, dyskryminowani przez WASP-ów wciąż musieli udowadniać, że nie są gorszymi Amerykanami. 

Amerykańscy katolicy zawsze musieli udowadniać swoją absolutną lojalność wobec amerykańskiej religii obywatelskiej, będącą warunkiem uczestnictwa w narodowym przymierzu, nie dając zarazem powodów do kwestionowania swej równie absolutnej lojalności wobec Rzymu. Nic dziwnego zatem, że amerykański Kościół katolicki stał się najbardziej «amerykańską», tj. patriotyczną, denominacją ze wszystkich amerykańskich denominacji i najbardziej «rzymskim» Kościołem ze wszystkich katolickich kościołów narodowych

– pisze wybitny religioznawca José Casanova w książce „Religie publiczne w nowoczesnym świecie”. Właśnie z takiej rodziny pochodzi nowy papież. Jego rodzice oraz bracia byli zaangażowani w lokalny Kościół. A Robert wraz z braćmi byli wolontariuszami, lektorami i grali w kościelnych zespołach.

Kościół Ameryki Południowej mierzy się z innymi problemami, i warto zaznaczyć, że Peru, w którym posługę pełnił kard. Robert Prevost, jest zupełnie innym państwem niż Argentyna, z której pochodził papież Franciszek. W Peru Kościół mierzy się z ogromną przemocą, biedą, rozwarstwieniem społecznym, narkotykami i handlem ludźmi. Leon XIV jest więc papieżem z bogatej, najbardziej postępowej i nowoczesnej części świata i jednocześnie z biednego, targanego nędzą i konfliktami globalnego Południa.

To ważne, bo papież w odróżnieniu od wrogiej Kościołowi zsekularyzowanej Europy afirmował swoją obywatelskość, przydatność państwu, a także nowoczesność właśnie w oparciu o Kościół katolicki. 

 

Imię wielkiego poprzednika

Niesie to także pewnego rodzaju niewiadomą, ponieważ w Ameryce katolicy nauczyli się oddzielać role świeckie od duchowych. Potrafią chować swoje przekonania religijne, kiedy ktoś zarzuca im zdradę „amerykańskości”. Robert Kennedy w przemówieniu do pastorów w Huston powiedział:

Nie jestem katolickim kandydatem na prezydenta. Reprezentując Partię Demokratyczną, tak się złożyło, że jestem katolikiem. Nie będę więc wygłaszał kościelnych oświadczeń ani też Kościół nie będzie tu przemawiał przeze mnie

W takim klimacie wyrastał Robert Prevost. Czy będzie to miało wpływ na jego pontyfikat? 

Nowy papież przyjął imię Leona XIV. Powinno nas to cieszyć, ponieważ Leon XIII nazywany był papieżem katolickiej nauki społecznej. Dziś duchowni w prywatnych rozmowach mówią, że „Katolicka nauka społeczna jest chyba najbardziej zaniedbaną dziedziną w nauczaniu Kościoła”. Amerykański papież przychodzący z Kościoła zaangażowanego społecznie i obywatelsko, przywołujący wielką spuściznę Leona XIII, daje nadzieję na ożywienie tego nieco przykurzonego skarbu, jaki ma Kościół. Może doczekamy się kolejnej tak przełomowej encykliki społecznej jak „Rerum novarum” Leona XIII?

Papież w krótkim przemówieniu nakreślił trzy drogi, którymi zamierza się kierować w swojej posłudze. Pierwsze to odwołanie do boskości i siły Jezusa, „Chrystusa Zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza”. Ojciec Święty zapewnił, że „Zło nie zwycięży, wszyscy jesteśmy w rękach Boga”.

W przesłaniu do świata coraz bardziej targanego wojnami wybrzmiało jedno słowo: „pokój”.

Nie tylko pragniemy, ale i potrzebujemy pokoju w naszych czasach. To pokój Chrystusa Zmartwychwstałego, który rozbraja, Boga, który kocha nas wszystkich, bez żadnych warunków. Zachowujemy ten głos, słaby, ale zawsze odważny, papieża Franciszka, który błogosławił Rzym. Papież, który błogosławił Rzym, udzielał swojego błogosławieństwa całemu światu

– mówił w swoim pierwszym przemówieniu papież Leon XIV.

 

Orędzie jedności

Do Kościoła papież skierował orędzie jedności. „Musimy wspólnie szukać, by być Kościołem-misjonarzem, który buduje mosty, który przyjmuje, jak ten plac, z otwartymi ramionami wszystkich, którzy potrzebują naszej obecności, dialogu i miłości” – zaznaczył. To bardzo ważne przesłanie, ponieważ Kościół stoi na krawędzi schizmy, rozłamu na miarę wystąpienia Marcina Lutra. Wielu poważnych ludzi Kościoła mówi wręcz, że podziały na tzw. Kościół liberalny i konserwatywny zaszły tak daleko, że nie ma odwrotu, zostało już podzielić się majątkiem. W najlepszym przypadku grozi nam anglikanizacja Kościoła.

Dzięki Bogu kardynałowie postanowili jeszcze ratować Kościół. Leon XIV podczas konklawe uważany był za kardynała środka. Swoją posługę papieża zawierzył Maryi, odmawiając z wiernymi dziesiątkę Różańca. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe