Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowniczej EKES. Czy jesteśmy gotowi na kryzys?

O bezpieczeństwie i przygotowaniu na kryzysy rozmawiali 13 i 14 maja podczas nadzwyczajnego posiedzenia członkowie Grupy Pracowników Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowniczej EKES. Czy jesteśmy gotowi na kryzys?
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku / fot. tysol.pl

Przez dwa dni, 13 i 14 maja członkowie Grupy Pracowników EKES-u debatowali na temat przygotowania na kryzys. "Gotowość – perspektywa świata pracy" – to temat przewodni spotkania.

Spotkanie w Sali BHP, kolebce dialogu społecznego

Na początku spotkania przybyłych przywitała Lucie Studničná, przewodnicząca Grupy Pracowników EKES-u. Przypomniała, że Komisja Europejska niedawno opublikowała Unijną Strategię Gotowości UE, która zawiera szeroki wachlarz propozycji mających na celu zwiększenie gotowości UE w całym społeczeństwie, w tym lepszą koordynację reagowania kryzysowego, ochronę podstawowych usług, gromadzenie zapasów materiałów krytycznych i poprawę współpracy cywilno-wojskowej. Strategia, jak przekazała, miała w założeniu przedstawiciać całościowe, holistyczne podejście do problemu.

- A jednak, gdy zastanawiamy się, w jaki sposób strategia odnosi się do pracowników, znajdujemy tylko krótki akapit w komunikacie Komisji poświęcony udostępnianiu kluczowych umiejętności i zapewnieniu mobilności pracowników w czasie kryzysu. Dla Komisji oznacza to posiadanie skutecznych polityk w zakresie edukacji i szkoleń uwzględnionych w funkcjach krytycznych, aby zapewnić, że pracownicy mają odpowiednie kompetencje i mogą być mobilizowani w całej UE w sytuacjach nadzwyczajnych. W strategii brakuje konkretnych rozwiązań dotyczących szkoleń w celu rozwoju kompetencji w miejscu pracy 

- podkreśliła.

Po niej wystąpił gospodarz miejsca spotkania Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Przewodniczący podkreślił, że posiedzenie odbywa się w historycznej Sali BHP, w której 31 sierpnia 1980 roku zostało podpisane porozumienie sierpniowe.

Dla nas, dla ludzi Solidarności, bardzo ważne jest to, że jest to miejsce dialogu. Tutaj spotykamy się jako związkowcy Solidarności, ale nie tylko. Rozmawiamy o sprawach poszczególnych organizacji zakładowych Solidarności, ale także tutaj toczy się dialog społeczny, który promieniuje pozytywnie, przynajmniej tak się staramy jako związkowcy, na całą związkową naszą ojczyznę, czyli Polskę

– przekonywał.

- Jako związkowcy doskonale wiemy, że jesteśmy w każdym kraju zorganizowaną strukturą, że mamy struktury nie tylko krajowe, ale w przypadku Solidarności i innych związków zawodowych w naszym kraju struktury regionalne, branżowe, zakładowe, które też służą i powinny służyć do celów bezpieczeństwa ludności w naszych krajach. Do tego jesteśmy jako związkowcy przygotowani i dzisiaj chcemy o tych ważnych tematach tutaj w Sali BHP w Gdańsku w Mieście Wolności i Solidarności rozmawiać 

– dodał.

Rola pracowników, rola związków zawodowych

W dalszej części spotkania rozmawiano m.in. o tym, czy Europa jest przygotowana na kryzysy i jak mogłaby się do nich przygotować. W panelu prowadzonym przez Bartłomieja Mickiewicza, zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zajęto się m.in.  polską prezydencją w Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa, a także ustawą o ochronie ludności.

- Chcielibyśmy przedstawić założenia Unijnej Strategii Gotowości (...) Jakie są plany, jakie są założenia, jaką rolę widzimy w niej, jeżeli chodzi o pracowników, w szczególności związki zawodowe, w kształtowaniu polityki bezpieczeństwa

- mówił Bartłomiej Mickiewicz.

Rozmawiano także na temat ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

- Jednym z kluczowych elementów i owoców tej ustawy, którą realizujemy jest tak zwany poradnik bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców tego kraju. Ten poradnik (...) z jednej strony ma przygotować ludzi, obywateli, mieszkańców naszego kraju na różnego rodzaju kryzysy, zarówno czasu pokoju, jak i wojny. Z drugiej strony - ma ogromną rolę do odegrania właśnie w odbudowywaniu tych mocno poszarpanych więzów społecznych, więzów zaufania w Polsce

- mówił Robert Klonowski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA.

W następnym panelu o swojej pracy mówili przedstawiciele służb publicznych jako osoby, które w zetknięciu z różnego typu kryzysami są na pierwszej linii frontu. Mówili o swoim przygotowaniu i realiach pracy, a także o niedostatecznym inwestowaniu w ludzi.

W samym temacie panelu pojawiło się hasło: "pierwsi na linii frontu". To jest hasło, które de facto możemy odnosić do kilku płaszczyzn. Po pierwsze do reakcji w sytuacji kryzysowej oraz działań interwencyjnych. Po drugie będzie to też bezpośredni kontakt obywatela z państwem. Nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, ale też w życiu codziennym. I to obrazuje jak niezwykle doniosła jest tutaj rola służb publicznych. A jednocześnie należy pamiętać, że za tą odpowiedzialnością stoi konkretna rzeczywistość zawodowa. I ona wiąże się z zmieniającymi się zadaniami, z napięciami organizacyjnymi. Także bardzo naocznymi problemami

- mówiła Marta Lipke, ekspert NSZZ "Solidarność", która prowadziła panel.

Pracownik a sytuacje kryzysowe

Drugiego dnia spotkania dyskutowano o „gotowości” pracowników i o tym, jak bardzo jest to potrzebne w dzisiejszej Europie i w dzisiejszej Polsce.

W trakcie panelu “Budowanie świadomości w celu przygotowania pracowników do reagowania na kryzysy”Zuzanna Polak z NASK wskazywała na rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa w dzisiejszych czasach. Polak podkreślała, że “jesteśmy ludźmi i nie jesteśmy odporni jako ludzie na różnego rodzaju socjotechniki czy inżynierię społeczną”. Przedstawiła również podstawowe schematy wykradania danych przez oszustów.

Paweł Grabowski. Zastępca OIP w Gdańsku mówił o misji Państwowej Inspekcji Pracy, dążeniu do zmniejszania poziomu ryzyka zawodowego, czyli prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku lub zaistnienia choroby zawodowej oraz o kulturze bezpieczeństwa, czyli takim “poziomie bezpieczeństwa, jaki każdy z nas utrzymuje myśląc, że nikt na niego nie patrzy”.

Z kolei Paweł Moszner, ekspert ds. bezpieczeństwa wskazywał na konieczność przeprowadzania nowych ćwiczeń w zakładach pracy – nie tylko starych i znanych ewakuacji przeciwpożarowych, ale także ćwiczeń na wypadek alarmu bombowego czy ataku z bronią.

 


 

POLECANE
Niezwykłe odkrycie wędkarza z Wisconsin. Odnaleziono ponad 100-letni wrak statku Wiadomości
Niezwykłe odkrycie wędkarza z Wisconsin. Odnaleziono ponad 100-letni wrak statku

Wędkarz z Wisconsin przypadkowo odkrył wrak holownika J.C. Ames, zaginionego przez ponad 100 lat w jeziorze Michigan, odsłoniętego po zimowej burzy.

Dramat na Jezioraku. Rodzina nocowała na jachcie z ostatniej chwili
Dramat na Jezioraku. Rodzina nocowała na jachcie

W sobotę rano w jeziorze Jeziorak utopił się 57-letni mieszkaniec Mazowsza, który przyjechał z rodziną na odpoczynek w okolice Iławy - poinformowała PAP policja i straż pożarna.

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha złamał cisze wyborczą gorące
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha złamał cisze wyborczą

Na profilu wiceministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska Arkadiusza Myrchy na Facebooku ok. godziny 6.00 rano pojawiły się grafiki o kontekście wyborczym. Tymczasem od północy mamy ciszę wyborczą.

Podawał sobie jad węży. Jego krew stała się uniwersalną antytoksyną Wiadomości
Podawał sobie jad węży. Jego krew stała się uniwersalną antytoksyną

Krew Amerykanina, który celowo przez prawie dwie dekady wstrzykiwał sobie jad węża, doprowadziła do stworzenia unikalnej na skalę światową surowicy - twierdzą naukowcy.

Poznań: Wypadek drogowy z udziałem radiowozu Wiadomości
Poznań: Wypadek drogowy z udziałem radiowozu

Policyjny radiowóz zderzył się z autem osobowym na skrzyżowaniu w Poznaniu. W zdarzeniu ucierpiały trzy ofiary. Nie wymagały one jednak hospitalizacji.

Na czerwonym dywanie bez trenów i nagości. Nowy dress code w Cannes Wiadomości
Na czerwonym dywanie bez trenów i nagości. Nowy dress code w Cannes

"Ze względu na obyczajowość zabroniona jest nagość na czerwonym dywanie, a także w każdym innym obszarze festiwalu" - napisali organizatorzy słynnego festiwalu.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W sobotę 17 maja w Warszawie wystąpią utrudnienia w ruchu – rolkarze opanują miasto, a na Stadionie Narodowym odbędzie się turniej żużlowy.

Pożar mieszkania w Olsztynie. Są ranni Wiadomości
Pożar mieszkania w Olsztynie. Są ranni

Dwie osoby trafiły do szpitala po pożarze w mieszkaniu przy ul. Popiełuszki w Olsztynie. Ogień wybuchł nad ranem w aneksie kuchennym.

Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat Wiadomości
Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat

Mieszkańcy Krakowa muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawie prądu. Sprawdź, gdzie od 19 do 28 maja 2025 r. nastąpią wyłączenia.

Ukraina: Dron uderzył w autobus. Są ofiary śmiertelne z ostatniej chwili
Ukraina: Dron uderzył w autobus. Są ofiary śmiertelne

- Rosyjski dron kamikadze uderzył w autobus cywilny w pobliżu Sum, zabijając dziewięć osób i raniąc cztery – poinformowały władze obwodu sumskiego.

REKLAMA

Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowniczej EKES. Czy jesteśmy gotowi na kryzys?

O bezpieczeństwie i przygotowaniu na kryzysy rozmawiali 13 i 14 maja podczas nadzwyczajnego posiedzenia członkowie Grupy Pracowników Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowniczej EKES. Czy jesteśmy gotowi na kryzys?
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku / fot. tysol.pl

Przez dwa dni, 13 i 14 maja członkowie Grupy Pracowników EKES-u debatowali na temat przygotowania na kryzys. "Gotowość – perspektywa świata pracy" – to temat przewodni spotkania.

Spotkanie w Sali BHP, kolebce dialogu społecznego

Na początku spotkania przybyłych przywitała Lucie Studničná, przewodnicząca Grupy Pracowników EKES-u. Przypomniała, że Komisja Europejska niedawno opublikowała Unijną Strategię Gotowości UE, która zawiera szeroki wachlarz propozycji mających na celu zwiększenie gotowości UE w całym społeczeństwie, w tym lepszą koordynację reagowania kryzysowego, ochronę podstawowych usług, gromadzenie zapasów materiałów krytycznych i poprawę współpracy cywilno-wojskowej. Strategia, jak przekazała, miała w założeniu przedstawiciać całościowe, holistyczne podejście do problemu.

- A jednak, gdy zastanawiamy się, w jaki sposób strategia odnosi się do pracowników, znajdujemy tylko krótki akapit w komunikacie Komisji poświęcony udostępnianiu kluczowych umiejętności i zapewnieniu mobilności pracowników w czasie kryzysu. Dla Komisji oznacza to posiadanie skutecznych polityk w zakresie edukacji i szkoleń uwzględnionych w funkcjach krytycznych, aby zapewnić, że pracownicy mają odpowiednie kompetencje i mogą być mobilizowani w całej UE w sytuacjach nadzwyczajnych. W strategii brakuje konkretnych rozwiązań dotyczących szkoleń w celu rozwoju kompetencji w miejscu pracy 

- podkreśliła.

Po niej wystąpił gospodarz miejsca spotkania Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Przewodniczący podkreślił, że posiedzenie odbywa się w historycznej Sali BHP, w której 31 sierpnia 1980 roku zostało podpisane porozumienie sierpniowe.

Dla nas, dla ludzi Solidarności, bardzo ważne jest to, że jest to miejsce dialogu. Tutaj spotykamy się jako związkowcy Solidarności, ale nie tylko. Rozmawiamy o sprawach poszczególnych organizacji zakładowych Solidarności, ale także tutaj toczy się dialog społeczny, który promieniuje pozytywnie, przynajmniej tak się staramy jako związkowcy, na całą związkową naszą ojczyznę, czyli Polskę

– przekonywał.

- Jako związkowcy doskonale wiemy, że jesteśmy w każdym kraju zorganizowaną strukturą, że mamy struktury nie tylko krajowe, ale w przypadku Solidarności i innych związków zawodowych w naszym kraju struktury regionalne, branżowe, zakładowe, które też służą i powinny służyć do celów bezpieczeństwa ludności w naszych krajach. Do tego jesteśmy jako związkowcy przygotowani i dzisiaj chcemy o tych ważnych tematach tutaj w Sali BHP w Gdańsku w Mieście Wolności i Solidarności rozmawiać 

– dodał.

Rola pracowników, rola związków zawodowych

W dalszej części spotkania rozmawiano m.in. o tym, czy Europa jest przygotowana na kryzysy i jak mogłaby się do nich przygotować. W panelu prowadzonym przez Bartłomieja Mickiewicza, zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zajęto się m.in.  polską prezydencją w Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa, a także ustawą o ochronie ludności.

- Chcielibyśmy przedstawić założenia Unijnej Strategii Gotowości (...) Jakie są plany, jakie są założenia, jaką rolę widzimy w niej, jeżeli chodzi o pracowników, w szczególności związki zawodowe, w kształtowaniu polityki bezpieczeństwa

- mówił Bartłomiej Mickiewicz.

Rozmawiano także na temat ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

- Jednym z kluczowych elementów i owoców tej ustawy, którą realizujemy jest tak zwany poradnik bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców tego kraju. Ten poradnik (...) z jednej strony ma przygotować ludzi, obywateli, mieszkańców naszego kraju na różnego rodzaju kryzysy, zarówno czasu pokoju, jak i wojny. Z drugiej strony - ma ogromną rolę do odegrania właśnie w odbudowywaniu tych mocno poszarpanych więzów społecznych, więzów zaufania w Polsce

- mówił Robert Klonowski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA.

W następnym panelu o swojej pracy mówili przedstawiciele służb publicznych jako osoby, które w zetknięciu z różnego typu kryzysami są na pierwszej linii frontu. Mówili o swoim przygotowaniu i realiach pracy, a także o niedostatecznym inwestowaniu w ludzi.

W samym temacie panelu pojawiło się hasło: "pierwsi na linii frontu". To jest hasło, które de facto możemy odnosić do kilku płaszczyzn. Po pierwsze do reakcji w sytuacji kryzysowej oraz działań interwencyjnych. Po drugie będzie to też bezpośredni kontakt obywatela z państwem. Nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, ale też w życiu codziennym. I to obrazuje jak niezwykle doniosła jest tutaj rola służb publicznych. A jednocześnie należy pamiętać, że za tą odpowiedzialnością stoi konkretna rzeczywistość zawodowa. I ona wiąże się z zmieniającymi się zadaniami, z napięciami organizacyjnymi. Także bardzo naocznymi problemami

- mówiła Marta Lipke, ekspert NSZZ "Solidarność", która prowadziła panel.

Pracownik a sytuacje kryzysowe

Drugiego dnia spotkania dyskutowano o „gotowości” pracowników i o tym, jak bardzo jest to potrzebne w dzisiejszej Europie i w dzisiejszej Polsce.

W trakcie panelu “Budowanie świadomości w celu przygotowania pracowników do reagowania na kryzysy”Zuzanna Polak z NASK wskazywała na rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa w dzisiejszych czasach. Polak podkreślała, że “jesteśmy ludźmi i nie jesteśmy odporni jako ludzie na różnego rodzaju socjotechniki czy inżynierię społeczną”. Przedstawiła również podstawowe schematy wykradania danych przez oszustów.

Paweł Grabowski. Zastępca OIP w Gdańsku mówił o misji Państwowej Inspekcji Pracy, dążeniu do zmniejszania poziomu ryzyka zawodowego, czyli prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku lub zaistnienia choroby zawodowej oraz o kulturze bezpieczeństwa, czyli takim “poziomie bezpieczeństwa, jaki każdy z nas utrzymuje myśląc, że nikt na niego nie patrzy”.

Z kolei Paweł Moszner, ekspert ds. bezpieczeństwa wskazywał na konieczność przeprowadzania nowych ćwiczeń w zakładach pracy – nie tylko starych i znanych ewakuacji przeciwpożarowych, ale także ćwiczeń na wypadek alarmu bombowego czy ataku z bronią.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe