Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich

Co musisz wiedzieć?
- George Simion z prawicowej AUR (Sojusz na rzecz Jedności Rumunów) wygrał I turę wyborów prezydenckich w Rumunii z wynikiem 33,1 proc. Na drugim miejscu znalazł się Crin Antonescu z 22,9 proc., liberał wspierany przez koalicję rządzącą.
- Lider AUR nie wyszedł do dziennikarzy, lecz przekazał oświadczenie podczas transmisji live na Facebooku.
- – Jestem tu, by Rumunia powróciła do porządku konstytucyjnego. Mam jeden cel: zwrócić narodowi rumuńskiemu to, co mu odebrano – oświadczył Simion.
George Simion wygłosił oświadczenie
Po ogłoszeniu wyników exit poll, które wskazują na prowadzenie lidera partii AUR George'a Simiona, polityk zdecydował się nie pojawiać publicznie przed dziennikarzami, lecz skierował swoje pierwsze słowa do wyborców za pomocą transmisji live na Facebooku.
Dzisiaj napisaliśmy historię. Zbliżamy się do wyjątkowego wyniku, znacznie lepszego niż przedstawiają telewizje systemowe. Gratuluję wam. Jesteście zwycięzcami. Dzisiaj przemówił naród rumuński. Nadszedł czas, by go wysłuchać
– powiedział George Simion, podkreślając, że wynik przewyższył prognozy medialne.
– To nie jest moje zwycięstwo ani zwycięstwo partii AUR, lecz zwycięstwo narodu rumuńskiego – dodał.
Zobowiązanie wobec Călina Georgescu
George Simion zapowiedział również, że dotrzyma słowa danego wcześniej Călinowi Georgescu, uznając jego "mądrość" za niezbędną dla przyszłości Rumunii. – Jestem tu, by Rumunia powróciła do porządku konstytucyjnego. Mam jeden cel: zwrócić narodowi rumuńskiemu to, co mu odebrano – dodał.
Unieważnione wybory prezydenckie w Rumunii
W grudniu 2024 r. w Rumunii zostały unieważnione wybory prezydenckie. Za oficjalny powód podano "zewnętrzną ingerencję w proces wyborczy", a dokładnie "rosyjskie wsparcie" w kampanię jednego z kandydatów.
Z kolei rumuńskie media obiegła informacja, że cała akcja to uderzenie w głównego kontrkandydata rządzących socjaldemokratów (PSD) w II turze Calina Georgescu. Portal Snoop.ro dotarł do danych rumuńskiej administracji skarbowej ANAF, z których wynika, że za działaniami w mediach społecznościowych miał stać niedawny koalicjant PSD – Partia Narodowo-Liberalna (PNL), będąca częścią politycznej rodziny Europejskiej Partii Ludowej.
Raport Komisji Weneckiej nie ujawnił żadnych dowodów na to, że przy okazji wyborów w Rumunii miała miejsce zagraniczna operacja wpływu. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że zarzuty i szczegółowe dochodzenie dotyczyło tylko platformy Tik Tok.
- Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka
- Znana imigrantka z Pakistanu groziła, że "jak dostanie niemiecki paszport wykończy Niemców". Właśnie dostała
- Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami?
Główny kandydat opozycji niedopuszczony do wyborów
Ponadto pod koniec lutego 2025 r. zatrzymano zwycięzcę pierwszej tury unieważnionych wyborów, czyli Calina Georgescu. Przedstawiono mu zarzuty, które dotyczyły m.in. "nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej". Rumuńska komisja wyborcza odmówiła Georgescu zarejestrowania jego kandydatury w powtórzonych wyborach.
Wobec braku możliwości kandydowania w wyborach prezydenckich Calin Georgescu przekazał swoje poparcie na ręce Georga Simiona. Wcześniej inna kandydatka prawicy, Anamaria Gavrila, wycofała swoją kandydaturę w celu "nierozbicia prawicy".
Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja.