Czytelnicy alarmują. Zadaliśmy pytania o samochody Bundeswehry w Polsce

Samochody osobowe występujące pojedynczo w wielu regionach Polski miały napis niemieckiej floty samochodowej podlegającej Bundeswehrze i były zauważone w miejscach turystycznych, rekreacyjnych i konsumpcyjnych. Ich pojawienie się w przestrzeni cywilnej na tak szeroką skalę może się wiązać z potencjalnym niebezpieczeństwem dla polskich obywateli, biorąc pod uwagę możliwość wykorzystania przez obce służby braku profesjonalizmu Niemców i potencjalną możliwość wykonają ataku na takie pojazdy, np. przed supermarketem czy restauracją.
- Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- "Będzie nam Ciebie brakować". Smutny komunikat warszawskiego zoo
- Resort edukacji nie dotrzymał słowa. "Wśród dyrektorów i nauczycieli narasta niepokój"
- Płonie dzwonnica, najstarszy drewniany zabytek na warszawskiej Pradze. Trwa akcja służb
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Nie żyje ceniony scenarzysta
- Jest decyzja Sądu Najwyższego. Ten kandydat nie wystartuje w wyborach prezydenckich
- To nie koniec. Eksperci o sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery
- Ważne informacje dla kierowców. Nowe przepisy wchodzą w życie
- "Czat Kanału Zero zwariował". Karol Nawrocki u Krzysztofa Stanowskiego. Komentarze
MON odpowiada, ale MSWiA milczy
Pytania o kontrole, odpowiedzialność za działania niemieckich żołnierzy w Polsce i bezpieczeństwo polskich obywateli skierowane w zeszłym tygodniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zostały dotychczas bez odpowiedzi.
Ministerstwo Obrony narodowej (MON) poinformowało natomiast, że przedstawiciele wojsk sojuszniczych przebywają w Polsce nie tylko w ramach ćwiczeń, ale także podczas ich przygotowań.
— Na tej zasadzie obecnie wydzielony kontyngent sił zbrojnych Niemiec realizuje zadania ochrony węzła logistycznego w Rzeszowie-Jasionka, gdzie ląduje i dystrybuowana jest dalej pomoc dla Ukrainy. Niemcy oddelegowały do Polski, w ramach misji Sojuszu Północnoatlantyckiego, a dokładnie NATO Security Assistance and Training for Ukraine, dwie baterie rakiet przeciwlotniczych Patriot z 21. grupy rakiet przeciwlotniczych Luftwaffe z Sanitz, w Pomorzu Przednim. Wraz z bateriami systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej do Polski przybyło ok. 200 niemieckich żołnierzy. Stacjonowanie w Polsce wojsk niemieckich to także wzmocnienie zintegrowanej obrony powietrznej NATO na wschodniej flance Sojuszu.
- podaje dział komunikacji tego ministerstwa.
Obce wojska w Polsce
W Polsce stacjonuje kilka międzynarodowych kontyngentów wojskowych, głównie w ramach obecności NATO w celu wzmocnienia wschodniej flanki. Wojska amerykańskie to najliczniejsza grupa zagranicznych żołnierzy w Polsce. Około 10 000 żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Polsce na zasadzie rotacji, ze stałym garnizonem w Poznaniu (Camp Kościuszko) od marca 2023 roku. Wspierają logistykę, koordynację i odstraszanie, m.in. poprzez Dowództwo V Korpusu USA. Baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie (Aegis Ashore) jest obsługiwana przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych.
Na terenie naszego państwa stacjonuje także grupa bojowa NATO. Jest to wielonarodowa grupa bojowa pod dowództwem USA, licząca około 1000–1500 żołnierzy. W jej skład wchodzą żołnierze z takich krajów jak Wielka Brytania, Chorwacja i Rumunia i wchodzi w skład Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP) w Orzyszu. Ponadto w Polsce działają norweskie systemy obrony powietrznej NASAMS oraz wojska brytyjskie, zwłaszcza w zakresie logistyki i wsparcia pomocy Ukrainie (np. w Jasionce/Rzeszowie). Po wycofaniu części wojsk amerykańskich z Jasionki w 2025 r. zadania przejmują partnerzy NATO, tacy jak Norwegia, Niemcy i Polska.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]