Nawrocki: To będzie dowód, że Tusk jest podwykonawcą poleceń Scholza

W środę w Warszawie wizytę złożyć ma ustępujący kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Karol Nawrocki, który był w Radzyminie (woj. mazowieckie), został zapytany na konferencji prasowej o spotkanie polskiego premiera z Scholzem oraz o "niezałatwione sprawy z państwem niemieckim".
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Będzie nam Ciebie brakować". Smutny komunikat warszawskiego zoo
- To nie koniec. Eksperci o sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery
- Płonie dzwonnica, najstarszy drewniany zabytek na warszawskiej Pradze. Trwa akcja służb
- Resort edukacji nie dotrzymał słowa. "Wśród dyrektorów i nauczycieli narasta niepokój"
- "Wdzierają się do domów". Niemcy w kłopocie
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- "Jest krytycznie". Komunikat warszawskiego zoo
- GDOŚ zaskarżył do WSA decyzję środowiskową ws. elektrowni jądrowe
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
Nawrocki: To będzie dowód, że Tusk jest podwykonawcą poleceń Scholza
– Niezałatwione sprawy z państwem niemieckim to z jednej strony zagrażająca polskim rolnikom pryszczyca. Jeśli pan premier rzeczywiście chciałby załatwić tę sprawę, to powinien właśnie w czasie takiej dyskusji z Olafem Scholzem podjąć te rozmowy – powiedział obywatelski kandydat na prezydenta.
Jak dodał, druga niezałatwiona sprawa dotyczy polskiej zachodniej granicy, która "natychmiast powinna zostać uszczelniona". – Nielegalni imigranci przedostają się przez polską zachodnią zagranicę, a Polacy są kontrolowani przez stronę niemiecką. Momentami tak jakby strefa Schengen zupełnie nie działała – ocenił.
– Jest też zasadnicza kwestia, odnosząca się do państwa niemieckiego. Donald Tusk powinien dziś zażądać od Olafa Scholza tego, aby Niemcy wypłaciły Polsce reparacje – dodał Nawrocki.
Jeśli te trzy sprawy nie zostaną załatwione przez Donalda Tuska, to będziemy mieli przekonanie po tej rozmowie, że jest tak, jak było. Czyli że po prostu premier państwa polskiego jest w jakimś sensie intelektualnym, ale też w sensie dyplomatycznym i politycznym, podwykonawcą poleceń kanclerza Scholza
– ocenił kandydat popierany przez PiS.
Sprawa odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową
Temat odszkodowań dla ofiar II wojny światowej jest cały czas przedmiotem rozmów polskiego rządu ze stroną niemiecką. Zapowiedź wsparcia dla żyjących jeszcze Polaków poszkodowanych w II wojnie światowej padła podczas pierwszych od 2018 r. polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, do których doszło na początku lipca ub.r., jednak szczegóły tej pomocy pozostały niesprecyzowane.
3 października 2022 r. minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domagała się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód. 3 stycznia 2023 r. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę, uznając, że sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.