Atom alternatywą dla węgla w ciepłownictwie?
Małe Reaktory Modułowe: Nowa era w ciepłownictwie
SMR-y to nowoczesne jednostki jądrowe o mocy do 300 MW(e), które charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami i modularnością. Dzięki temu mogą być instalowane w miejscach niedostępnych dla dużych elektrowni jądrowych, a ich komponenty są produkowane seryjnie w fabrykach, co umożliwia łatwy transport i montaż na miejscu eksploatacji. Elastyczność zastosowań SMR-ów pozwala na ich działanie zarówno samodzielnie, jak i w grupach, dostosowując się do lokalnych potrzeb energetycznych
Technologia z Findlandii
Nad ciekawym rozwiązaniem pracuje fińska firma Steady Energy, opracowująca zaawansowane rozwiązania w zakresie SMR, koncentrując się na dostarczaniu bezemisyjnego ciepła. Ich flagowy projekt, reaktor LDR-50, został zaprojektowany specjalnie z myślą o ciepłownictwie systemowym i procesach przemysłowych. Reaktor ten, o mocy 50 MW(t), działa w niskich temperaturach i ciśnieniach, dlatego jego obsługa jest bardzo bezpieczna, przewidywalna i efektywna. Jego kompaktowy kształt i podziemna konstrukcja pozwala na lokalizację takich instalacji w pobliżu obszarów miejskich, co może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji ciepłownictwa w aglomeracjach.
To odróżnia SMR-y na tle dużych projektów jądrowych, które mogłyby budzić obawy mieszkańców miast.
Steady Energy planuje budowę pierwszej instalacji pilotażowej już w tym roku, a pełnoprawnej instalacji opartej na rozszczepieniu jądrowym w 2028 roku. Firma podpisała listy intencyjne z lokalnymi dostawcami energii, takimi jak Helen w Helsinkach oraz Kuopio Energy, na dostawę do 15 reaktorów. Te powinny zacząć dostarczać ciepło do fińskich domów od 2030 r.
Perspektywy dla Polski
W Polsce technologia SMR może odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej, zwłaszcza w sektorze ciepłowniczym. SMR-y mogą dostarczać stabilne i bezemisyjne ciepło, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii opartych na paliwach kopalnych. Dodatkowo, możliwość instalacji SMR-ów na terenach zamykanych elektrowni węglowych, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury przesyłowej, może obniżyć koszty inwestycji i przyspieszyć jej realizację.
LDR-50 został opracowany z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań energetyki jądrowej tak aby miliony osób korzystających z ciepła systemowego czepały korzyści z czystego, opłacalnego i bezpiecznego ogrzewania, jednocześnie realizując swoje cele klimatyczne. Technologia ogrzewania jądrowego Steady Energy to nie tylko krok w kierunku zrównoważonego rozwoju - to skok w przyszłość, w której energia jest czysta i dostępna dla wszystkich.
- skomentowała dla Tysol.pl Alice Neffe, Poland Country Manager Steady Energy.
Rozwiązania opracowane i wypróbowane w Finlandii mogą być przyszłością także Polski. Co przyniesie przyszłość, zobaczymy/