Gra pozorów: Wojna na Ukrainie jako narzędzie polityczne Zachodu

Gdy władzę w Białym Domu objął Donald Trump, a u jego boku pojawili się surowi w ocenie ukraińskiej polityki Elon Musk i J.D. Vance, obserwujemy pewną licytację postaw po stronie polityków europejskich. W sferze deklaracji Europa chce się zbroić, usamodzielniać i obronić Ukrainę przed Władimirem Putinem. Praktyka jak zawsze nie nadąża. Ten tekst nie będzie głosem w dyskusji o tym, jak najlepiej i najskuteczniej pomagać naszym sąsiadom. Ma natomiast pokazać historię hipokryzji w świecie polityki, w którym „antyrosyjskość” i „proukraińskość” są pałkami do okładania przeciwników. Funkcjami „antypisizmu” na użytek krajowy i „antytrumpizmu” w debacie międzynarodowej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Donald Trump Gra pozorów: Wojna na Ukrainie jako narzędzie polityczne Zachodu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Donald Trump / screen YT - The White House

Europejskie elity przedstawiające się jako adwokaci i obrońcy Ukrainy prezentują fałszywy obraz świata i jeszcze bardziej fałszywą dychotomię, w której mamy ich, czyli tych dobrych przedstawicieli „starej Europy” wraz z poprzednią administracją USA i koncesjonowanymi przez nie elitami dawnych państw postkomunistycznych. Po drugiej stronie na piekielnym tronie siedzi Władimir Putin, wokół którego pląsają diabły pomniejsze – Donald Trump i jego współpracownicy, polska, nie tak dawno z nadzieją witająca powrót Trumpa prawica, francuscy narodowcy, Niemcy z AfD, Victor Orban, kilkoro innych prezydentów i premierów. Słowem – wielki tłum, którego nie powinno się wpuszczać na wieczny bankiet światowej polityki. Tylko czy na pewno chodzi w tym wszystkim o zbrodnie Putina i dramat Ukraińców?

 

Reset i handel

Liberalne elity nienawidzą przywódców nieliberalnych. Czy znaczy to, że ci nie popełniają błędów? Nie. Polityka USA wobec Ukrainy wydaje się chimeryczna i nie zawsze zrozumiała. Trudno też za nią nadążyć, dlatego nie zamierzam zajmować się nią jako taką. Jednak obecna sytuacja generuje inny problem. Posłużmy się najbliższym nam przykładem polskim. Do roku 2014, czyli pierwszej napaści Rosji na Ukrainę, polityka obu naszych sąsiadów była dość zgodna. Niemcy wyznawali wygodną zasadę „Wandel durch Handel” („Zmiana przez handel”) pozwalającą ich firmom inwestować w Rosji, a Rosjanom uzależniać Berlin od tanich surowców energetycznych. Na to ostatnie nakładały się jeszcze własne (choć w dużym stopniu indukowane) ekologiczne i antyatomowe obsesje sprzyjające zwiększaniu dawek rosyjskiego gazu, choćby za pomocą gazociągu Nord Stream. Polityki Niemiec nie zmieniła w żaden sposób rosyjska agresja w Gruzji: Berlin nie wprowadził żadnych sankcji, media szukały winy po obu stronach konfliktu, relacje gospodarcze z Tbilisi uległy ochłodzeniu, z Rosją – wręcz przeciwnie. Dlatego też rząd Angeli Merkel kibicował polityce resetu prowadzonej przez ludzi Donalda Tuska.

Przypomnijmy, że w latach 2007–2014 doszło do zacieśnienia współpracy wojskowej z Rosją, faktycznego odsłonięcia się polskich służb przed rosyjskimi partnerami, porzucenia projektu amerykańskiej tarczy antyrakietowej czy pełnego podporządkowania Moskwie śledztwa w sprawie Smoleńska. Poza obrazami związanymi z tym dramatem wizualnymi symbolami tamtego czasu pozostaną Tusk z Putinem na molo w Sopocie, Ławrow jako gość honorowy narady polskich ambasadorów czy pokazane w serialu Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza ujęcia libacji polskich i postsowieckich służb czy wspólne wyjście na papierosa szefów polskiej i rosyjskiej dyplomacji. Prezydent Lech Kaczyński za swoje zaangażowanie w sprawy Gruzji był powszechnie wyśmiewany, choć dziś jego ówcześni krytycy bardzo lubią powoływać się na jego wystąpienie w Tbilisi. 

 

Sponsorzy wojny

Pozornie mogłoby wydawać się, że pierwsza odsłona napaści na Ukrainę, która była w roku 2014, gruntownie zmieniła politykę i polskiego rządu, i Zachodu. Zmiana ta jednak dotyczyła głównie narracji, interesy robiono dalej. Tuż przed wyborami w Niemczech ukazała się książka Ulricha Thiele i Steffena Dobberta „Jak Niemcy płacą za wojnę Putina” zawierająca wiele zarzutów wobec niemieckich polityków. Poza wspomnianym już całkowitym zignorowaniem rosyjskiego zagrożenia Thiele i Dobbert oskarżają ich o przekazywanie Gazpromowi tajemnic wojskowych NATO, współudział w tworzeniu przez ten koncern siatki wpływów w niemieckich landach poprzez warte miliony euro inwestycje i dotacje. Wyliczają również, że pieniądze przeznaczane przez ich kraj na zakup gazu pozwalały finansować do 2022 roku 1/3 kosztów działań wojennych na Ukrainie.

W Polsce narracja zmieniła się w tych latach dużo bardziej, jednak rządzący byli w tej sprawie niekonsekwentni. Gdy w 2014 roku o sprzedaż broni Ukrainie zapytano Ewę Kopacz, ta zapisała się w historii pamiętną odpowiedzią: „Wie Pan, jestem kobietą. Ja sobie wyobrażam, co bym zrobiła, gdyby na ulicy pokazał się człowiek wymachujący ostrym narzędziem albo trzymający w ręku pistolet. Pierwsza moja myśl – «Tam za moimi plecami są mój dom i moje dzieci». Więc wpadam do domu, zamykam się i opiekuję się moimi dziećmi”. Kilka miesięcy wcześniej, gdy w Warszawie przebywał premier Viktor Orbán, Donald Tusk miał w sobie bardzo wiele zrozumienia dla oparcia o współpracę z Rosjanami gospodarki węgierskiej. „Bardzo otwarcie powiedziałem premierowi Orbánowi, że Polska nie widzi żadnego problemu we współpracy energetycznej dot. rozbudowy elektrowni atomowej przy pomocy rosyjskiej na Węgrzech. Mamy do tego neutralny stosunek i rozumiemy, że każde z naszych państw ma pewne potrzeby. […]

To nie jest komfortowa sytuacja w dzisiejszym kontekście, ale przecież też jesteśmy importerami na dużą skalę gazu rosyjskiego. Też współpracujemy energetycznie z Rosją. Samo w sobie to nie jest grzechem” – mówił wówczas Tusk, co wypominano mu, gdy po latach dużo surowiej oceniał współpracę rosyjsko-węgierską. Choć, nie oszukujmy się, głównym powodem tej krytyki były dobre relacje rządu PiS z gabinetem Orbána. Antyrosyjskość stała się już wówczas najbardziej popularną techniką sygnalizowania cnoty. Nim to się jednak stało, w tym samym 2014 roku w swoich materiałach wyborczych PSL straszyło Polaków grzybem atomowym podpisanym słowami „PiS = wojna”. Wojna z Rosją oczywiście.

 

Bez przebudzenia

W czasach swych rządów PiS było w dużym stopniu osamotnione w polityce europejskiej, zwłaszcza gdy stało się oczywiste, że znikają z niej brytyjscy koalicjanci z EKR. Rozpoczęto więc budowanie kontaktów z innymi siłami tożsamościowej prawicy, takimi jak Marine Le Pen czy Matteo Salvini, kontynuowano też zażyłe relacje z Orbánem. Równocześnie na znaczeniu zyskiwały inne partie tworzące frakcję Konserwatystów i Reformatorów, w tym Bracia Włosi Giorgii Meloni. PiS bardzo wiele czasu poświęciło na uświadamianie tym siłom polskiego punktu widzenia dotyczącego Rosji, co na pewno wpłynęło na ich nastawienie, zwłaszcza po kolejnej inwazji na Ukrainę.

Tymczasem to właśnie relacje z tymi partiami stały się pretekstem do budowania narracji o prorosyjskości PiS. Przy okazji prowadziły też do absurdów: gdy Salvini pojawił się w Chełmie, by wesprzeć ukraińskich uciekinierów, prezydent tego miasta, mający na koncie bardzo ładną kartę pomocy, zamiast przyjąć godnie włoskiego gościa i docenić zmianę jego nastawienia, wypomniał mu dawniejsze sympatyzowanie z Putinem. Budując tę narrację, całkowicie pomijano realną prorosyjskość lub w lepszym razie naiwność europejskiego mainstreamu, taką jak opisane wyżej niemieckie kontakty gospodarcze czy pamiętne rozmowy telefoniczne Macron – Putin. Prorosyjskość, która świetnie miała się w pierwszych dniach wojny, gdy niemieckie władze spokojnie czekały na upadek Ukrainy i negocjacje z nowym autoryzowanym już przez Moskwę rządem, co ujawnił później były ambasador Ukrainy w Berlinie. I która w sferze gospodarczej dziwnym trafem i dziś trzyma się nieźle, co widać po ilości sprowadzanych paliw i ledwo skrywanej niecierpliwości, by wrócić do dobrych relacji gospodarczych z ludźmi Putina. Jak za agencją AFP doniósł niedawno portal wPolityce.pl, w latach 2023–2024 import rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) do Francji wzrósł o 81 proc. i kosztował 2,68 mld euro. Duża część tego paliwa dzięki francuskiej infrastrukturze trafiała do Niemiec. Zmianę nastawienia Niemców, przynajmniej w sferze werbalnej, wymusiły mocne komunikaty premiera Mateusza Morawieckiego wygłaszane podczas wizyty w Berlinie. 

 

Dobrzy i źli

Na podstawie przekazów medialnych można odnieść wrażenie, że postawa Joe Bidena wobec Ukrainy była wzorcowa. Niestety jest do spore uproszczenie. Tuż przed inwazją padły przecież pamiętne słowa o „małej” i „dużej” inwazji, na które reakcja będzie różna. Później USA dostarczały Ukrainie pomoc, jednak bardzo długo pilnowały, żeby była ona wystarczająca, by trwać w walce, a nie ją wygrać. Widać było to choćby w bardzo długim braku zgody na atakowanie celów wewnątrz Rosji. W tym samym czasie Trumpowi zdarzały się bardzo mocne wypowiedzi na temat możliwej pomocy Ukrainie, ostatecznie też to Trump, po wizycie Andrzeja Dudy, odblokował środki na wsparcie tego kraju, które utknęły przez brak zdecydowania republikańskiej większości w senacie USA. Rola Donalda Trumpa nigdy nie była więc tak jednoznaczna, jak chcą jego przeciwnicy.

Tymczasem pierwsze posunięcia nowej administracji dotyczące Ukrainy stały się przedmiotem wielkiego ataku na polską prawicę, a dla niektórych ostatecznym dowodem na jej wieczne i trwałe związki z Rosją. Pamiętajmy przy tym, że od pierwszych dni tej odsłony wojny trwało medialne umniejszanie znaczenia wszelkich polskich działań, takich jak wsparcie dla uchodźców (tu całą zasługę przypisywano samorządom i obywatelom, celowo pomijając zaangażowanie organów państwa) czy wizyty polskich polityków w Kijowie. Te ostatnie bywały wręcz przedstawiane jako próby pogorszenia sytuacji Ukraińców lub też – w zgodzie z moskiewską narracją – elementem przygotowania naszego kraju do udziału w rozbiorach Ukrainy. Takie wygodne dla Kremla i skłócające Polskę z walczącym sąsiadem dezinformacje kolportował między innymi obecny szef dyplomacji Radosław Sikorski, co potem było częściowo łagodzone, jednak wraca również dziś w spolaryzowanej debacie publicznej. 

 

Szantaż moralny

Pora na podsumowanie. Postawa państw Zachodu wobec Rosji przez lata była skrajnie naiwna i skoncentrowana na robieniu z reżimem Putina dobrych (jak się później okazało, często lepszych dla niego niż dla nich) interesów. Dodatkowe koszty tej polityki ponosiły państwa trzecie, padające ofiarą już nie tylko gospodarczego, ale też politycznego, a nierzadko militarnego imperializmu Kremla. Ofiarą tej polityki okazała się najpierw Gruzja, a później Ukraina. Co więcej, wiele wskazuje na to, że nawet dziś pomoc dla tej ostatniej dawkowana jest na tyle ostrożnie, by możliwy był powrót do starych interesów. A te, choć czasem maskowane, wciąż znajdują swoją formę przetrwalnikową. Polska pod rządami liberałów podporządkowywała się tej polityce, zarówno w relacjach z Rosją, jak i państwami padającymi ofiarą jej agresji.

Gdy antyrosyjskość i wsparcie dla Ukrainy stały się atrakcyjne wizerunkowo, politycy i media własne winy przypisały tym, którzy przez lata ostrzegali przed Putinem i jego złowrogimi aspiracjami. Media, które jeszcze kilka dni przed inwazją ukazywały prezydenta Rosji jako symbol męskości i siły, oskarżyły o sprzyjanie mu polityków zwalczanych przez niego i krytykujących go na wszelkich możliwych forach. Po zmianie na Kapitolu podobny zabieg zastosowano wobec niemiłej liberalnym elitom administracji amerykańskiej, która sprzecznymi komunikatami dodatkowo ułatwiła to zadanie.

Choć w kwestii wsparcia Ukrainy, zarówno w wymiarze sprzętowym, jak i humanitarnym, panował w naszym kraju konsensus, specjaliści od tworzenia podziałów i tu postanowili wykreować sztuczny spór. Swoim przeciwnikom politycznym przypisali – i przypisują nadal – sympatię do moskiewskiego zbrodniarza, nie licząc się zupełnie z tym, że w ten sposób szkodzą społecznemu odbiorowi tak ważnej dla nich kwestii ukraińskiej. Pokazuje to wyraźnie, że i ona podporządkowana jest bieżącej polityce i towarzyszącej jej medialnej wojnie. Ukraina stała się zakładnikiem światowej centrolewicy. Gdy tylko przestanie jej być potrzebna, gaz popłynie znowu z Moskwy do Berlina.


 

POLECANE
gorące
Prof. Andrzej Nowak ostro o Tusku i Giertychu: „Szokujące łajdactwo”

Prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk i autor monumentalnej serii „Dzieje Polski”, ostro skrytykował działania rządu Donalda Tuska. W opublikowanej na YouTube wypowiedzi (kanał Białego Kruka) nazwał ostatnie wydarzenia „szokująco łajdackimi prowokacjami”, które – jak podkreślił – uderzają w podstawowe wartości moralne.

Niemcy szacują straty z tytułu amerykańskich ceł na 200 miliardów euro Wiadomości
Niemcy szacują straty z tytułu amerykańskich ceł na 200 miliardów euro

Według szacunków Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego w Kolonii amerykańskie cła nałożone na Europę mogą kosztować Niemcy w ciągu najbliższych lat 200 miliardów euro. W odpowiedzi na nowe taryfy, Europa rozważa działania odwetowe.

Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia miała promować zoofilię i BDSM tylko u nas
Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia miała promować zoofilię i BDSM

Teddy Cook, aktywistka skrajnej lewicy, przez lata miała promować ekstremalne praktyki seksualne. Teraz transseksualistka ma współdecydować o zdrowiu dzieci na całym świecie. Decyzja WHO o włączeniu zaburzonej kobiety do panelu ekspertów wywołała w anglosferze burzę. W walkę z szaloną decyzją Światowej Organizacji Zdrowia włączył się nawet Elon Musk.

Karol Nawrocki: Kończy się Polska jaką znacie polityka
Karol Nawrocki: Kończy się Polska jaką znacie

- Kończy się Polska jaką znacie. Polskę już zalewają imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu, przerzucani do nas zza Odry - powiedział kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki w najnowszym materiale zamieszczonym na platformie X.

Wołodymyr Zełenski: To sprawiedliwe, by przenieść wojnę tam, skąd przyszła Wiadomości
Wołodymyr Zełenski: To sprawiedliwe, by przenieść wojnę tam, skąd przyszła

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek złożył wizytę w obwodzie czernihowskim i sumskim przy granicy z Rosją. Podziękował wojskowym, broniącym kraju przed Rosjanami, którzy wciąż chcą wkroczyć na Ukrainę od północy.

Mentzen: Chcemy zmienić ten system, w którym nic nie działa polityka
Mentzen: Chcemy zmienić ten system, w którym nic nie działa

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen skrytykował polskich polityków, którym zarzucił niekompetencję i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Jak mówił, każdy obszar państwa nie działa lub działa źle: służba zdrowia czy wymiar sprawiedliwości. – Chcemy zmienić system, w którym żyjemy już tyle lat – dodał.

Mariusz Błaszczak składa zawiadomienie przeciw prokuratorowi wojskowemu Wiadomości
Mariusz Błaszczak składa zawiadomienie przeciw prokuratorowi wojskowemu

Były szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuratora wojskowego Marcina Maksjana.

Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę pilne
Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę

W nocy z wtorku na środę na terenie Westerplatte doszło do aktu wandalizmu. Nieznani sprawcy zerwali 11 flag Polski należących do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a część z nich spalili. O sprawie poinformowało w czwartek muzeum, które zgłosiło zdarzenie policji jako znieważenie symboli państwowych.

Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego

Fundacja Sentebale, założona przez księcia Harry’ego i księcia Seeiso z Lesotho, znalazła się w centrum kontrowersji. Brytyjski nadzór charytatywny wszczął postępowanie w sprawie zgodności regulacyjnej organizacji. Dochodzenie ma wyjaśnić niepokojące doniesienia dotyczące działalności fundacji.

Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Nowe informacje Wiadomości
Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Nowe informacje

W związku z awarią wodociągową miasto Otwock zapowiedziało uruchomienie dodatkowych beczkowozów dla przedsiębiorców. Burmistrz gminy Karczew poinformował, że do walki z kryzysem wodnym przybędą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Gra pozorów: Wojna na Ukrainie jako narzędzie polityczne Zachodu

Gdy władzę w Białym Domu objął Donald Trump, a u jego boku pojawili się surowi w ocenie ukraińskiej polityki Elon Musk i J.D. Vance, obserwujemy pewną licytację postaw po stronie polityków europejskich. W sferze deklaracji Europa chce się zbroić, usamodzielniać i obronić Ukrainę przed Władimirem Putinem. Praktyka jak zawsze nie nadąża. Ten tekst nie będzie głosem w dyskusji o tym, jak najlepiej i najskuteczniej pomagać naszym sąsiadom. Ma natomiast pokazać historię hipokryzji w świecie polityki, w którym „antyrosyjskość” i „proukraińskość” są pałkami do okładania przeciwników. Funkcjami „antypisizmu” na użytek krajowy i „antytrumpizmu” w debacie międzynarodowej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Donald Trump Gra pozorów: Wojna na Ukrainie jako narzędzie polityczne Zachodu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Donald Trump / screen YT - The White House

Europejskie elity przedstawiające się jako adwokaci i obrońcy Ukrainy prezentują fałszywy obraz świata i jeszcze bardziej fałszywą dychotomię, w której mamy ich, czyli tych dobrych przedstawicieli „starej Europy” wraz z poprzednią administracją USA i koncesjonowanymi przez nie elitami dawnych państw postkomunistycznych. Po drugiej stronie na piekielnym tronie siedzi Władimir Putin, wokół którego pląsają diabły pomniejsze – Donald Trump i jego współpracownicy, polska, nie tak dawno z nadzieją witająca powrót Trumpa prawica, francuscy narodowcy, Niemcy z AfD, Victor Orban, kilkoro innych prezydentów i premierów. Słowem – wielki tłum, którego nie powinno się wpuszczać na wieczny bankiet światowej polityki. Tylko czy na pewno chodzi w tym wszystkim o zbrodnie Putina i dramat Ukraińców?

 

Reset i handel

Liberalne elity nienawidzą przywódców nieliberalnych. Czy znaczy to, że ci nie popełniają błędów? Nie. Polityka USA wobec Ukrainy wydaje się chimeryczna i nie zawsze zrozumiała. Trudno też za nią nadążyć, dlatego nie zamierzam zajmować się nią jako taką. Jednak obecna sytuacja generuje inny problem. Posłużmy się najbliższym nam przykładem polskim. Do roku 2014, czyli pierwszej napaści Rosji na Ukrainę, polityka obu naszych sąsiadów była dość zgodna. Niemcy wyznawali wygodną zasadę „Wandel durch Handel” („Zmiana przez handel”) pozwalającą ich firmom inwestować w Rosji, a Rosjanom uzależniać Berlin od tanich surowców energetycznych. Na to ostatnie nakładały się jeszcze własne (choć w dużym stopniu indukowane) ekologiczne i antyatomowe obsesje sprzyjające zwiększaniu dawek rosyjskiego gazu, choćby za pomocą gazociągu Nord Stream. Polityki Niemiec nie zmieniła w żaden sposób rosyjska agresja w Gruzji: Berlin nie wprowadził żadnych sankcji, media szukały winy po obu stronach konfliktu, relacje gospodarcze z Tbilisi uległy ochłodzeniu, z Rosją – wręcz przeciwnie. Dlatego też rząd Angeli Merkel kibicował polityce resetu prowadzonej przez ludzi Donalda Tuska.

Przypomnijmy, że w latach 2007–2014 doszło do zacieśnienia współpracy wojskowej z Rosją, faktycznego odsłonięcia się polskich służb przed rosyjskimi partnerami, porzucenia projektu amerykańskiej tarczy antyrakietowej czy pełnego podporządkowania Moskwie śledztwa w sprawie Smoleńska. Poza obrazami związanymi z tym dramatem wizualnymi symbolami tamtego czasu pozostaną Tusk z Putinem na molo w Sopocie, Ławrow jako gość honorowy narady polskich ambasadorów czy pokazane w serialu Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza ujęcia libacji polskich i postsowieckich służb czy wspólne wyjście na papierosa szefów polskiej i rosyjskiej dyplomacji. Prezydent Lech Kaczyński za swoje zaangażowanie w sprawy Gruzji był powszechnie wyśmiewany, choć dziś jego ówcześni krytycy bardzo lubią powoływać się na jego wystąpienie w Tbilisi. 

 

Sponsorzy wojny

Pozornie mogłoby wydawać się, że pierwsza odsłona napaści na Ukrainę, która była w roku 2014, gruntownie zmieniła politykę i polskiego rządu, i Zachodu. Zmiana ta jednak dotyczyła głównie narracji, interesy robiono dalej. Tuż przed wyborami w Niemczech ukazała się książka Ulricha Thiele i Steffena Dobberta „Jak Niemcy płacą za wojnę Putina” zawierająca wiele zarzutów wobec niemieckich polityków. Poza wspomnianym już całkowitym zignorowaniem rosyjskiego zagrożenia Thiele i Dobbert oskarżają ich o przekazywanie Gazpromowi tajemnic wojskowych NATO, współudział w tworzeniu przez ten koncern siatki wpływów w niemieckich landach poprzez warte miliony euro inwestycje i dotacje. Wyliczają również, że pieniądze przeznaczane przez ich kraj na zakup gazu pozwalały finansować do 2022 roku 1/3 kosztów działań wojennych na Ukrainie.

W Polsce narracja zmieniła się w tych latach dużo bardziej, jednak rządzący byli w tej sprawie niekonsekwentni. Gdy w 2014 roku o sprzedaż broni Ukrainie zapytano Ewę Kopacz, ta zapisała się w historii pamiętną odpowiedzią: „Wie Pan, jestem kobietą. Ja sobie wyobrażam, co bym zrobiła, gdyby na ulicy pokazał się człowiek wymachujący ostrym narzędziem albo trzymający w ręku pistolet. Pierwsza moja myśl – «Tam za moimi plecami są mój dom i moje dzieci». Więc wpadam do domu, zamykam się i opiekuję się moimi dziećmi”. Kilka miesięcy wcześniej, gdy w Warszawie przebywał premier Viktor Orbán, Donald Tusk miał w sobie bardzo wiele zrozumienia dla oparcia o współpracę z Rosjanami gospodarki węgierskiej. „Bardzo otwarcie powiedziałem premierowi Orbánowi, że Polska nie widzi żadnego problemu we współpracy energetycznej dot. rozbudowy elektrowni atomowej przy pomocy rosyjskiej na Węgrzech. Mamy do tego neutralny stosunek i rozumiemy, że każde z naszych państw ma pewne potrzeby. […]

To nie jest komfortowa sytuacja w dzisiejszym kontekście, ale przecież też jesteśmy importerami na dużą skalę gazu rosyjskiego. Też współpracujemy energetycznie z Rosją. Samo w sobie to nie jest grzechem” – mówił wówczas Tusk, co wypominano mu, gdy po latach dużo surowiej oceniał współpracę rosyjsko-węgierską. Choć, nie oszukujmy się, głównym powodem tej krytyki były dobre relacje rządu PiS z gabinetem Orbána. Antyrosyjskość stała się już wówczas najbardziej popularną techniką sygnalizowania cnoty. Nim to się jednak stało, w tym samym 2014 roku w swoich materiałach wyborczych PSL straszyło Polaków grzybem atomowym podpisanym słowami „PiS = wojna”. Wojna z Rosją oczywiście.

 

Bez przebudzenia

W czasach swych rządów PiS było w dużym stopniu osamotnione w polityce europejskiej, zwłaszcza gdy stało się oczywiste, że znikają z niej brytyjscy koalicjanci z EKR. Rozpoczęto więc budowanie kontaktów z innymi siłami tożsamościowej prawicy, takimi jak Marine Le Pen czy Matteo Salvini, kontynuowano też zażyłe relacje z Orbánem. Równocześnie na znaczeniu zyskiwały inne partie tworzące frakcję Konserwatystów i Reformatorów, w tym Bracia Włosi Giorgii Meloni. PiS bardzo wiele czasu poświęciło na uświadamianie tym siłom polskiego punktu widzenia dotyczącego Rosji, co na pewno wpłynęło na ich nastawienie, zwłaszcza po kolejnej inwazji na Ukrainę.

Tymczasem to właśnie relacje z tymi partiami stały się pretekstem do budowania narracji o prorosyjskości PiS. Przy okazji prowadziły też do absurdów: gdy Salvini pojawił się w Chełmie, by wesprzeć ukraińskich uciekinierów, prezydent tego miasta, mający na koncie bardzo ładną kartę pomocy, zamiast przyjąć godnie włoskiego gościa i docenić zmianę jego nastawienia, wypomniał mu dawniejsze sympatyzowanie z Putinem. Budując tę narrację, całkowicie pomijano realną prorosyjskość lub w lepszym razie naiwność europejskiego mainstreamu, taką jak opisane wyżej niemieckie kontakty gospodarcze czy pamiętne rozmowy telefoniczne Macron – Putin. Prorosyjskość, która świetnie miała się w pierwszych dniach wojny, gdy niemieckie władze spokojnie czekały na upadek Ukrainy i negocjacje z nowym autoryzowanym już przez Moskwę rządem, co ujawnił później były ambasador Ukrainy w Berlinie. I która w sferze gospodarczej dziwnym trafem i dziś trzyma się nieźle, co widać po ilości sprowadzanych paliw i ledwo skrywanej niecierpliwości, by wrócić do dobrych relacji gospodarczych z ludźmi Putina. Jak za agencją AFP doniósł niedawno portal wPolityce.pl, w latach 2023–2024 import rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) do Francji wzrósł o 81 proc. i kosztował 2,68 mld euro. Duża część tego paliwa dzięki francuskiej infrastrukturze trafiała do Niemiec. Zmianę nastawienia Niemców, przynajmniej w sferze werbalnej, wymusiły mocne komunikaty premiera Mateusza Morawieckiego wygłaszane podczas wizyty w Berlinie. 

 

Dobrzy i źli

Na podstawie przekazów medialnych można odnieść wrażenie, że postawa Joe Bidena wobec Ukrainy była wzorcowa. Niestety jest do spore uproszczenie. Tuż przed inwazją padły przecież pamiętne słowa o „małej” i „dużej” inwazji, na które reakcja będzie różna. Później USA dostarczały Ukrainie pomoc, jednak bardzo długo pilnowały, żeby była ona wystarczająca, by trwać w walce, a nie ją wygrać. Widać było to choćby w bardzo długim braku zgody na atakowanie celów wewnątrz Rosji. W tym samym czasie Trumpowi zdarzały się bardzo mocne wypowiedzi na temat możliwej pomocy Ukrainie, ostatecznie też to Trump, po wizycie Andrzeja Dudy, odblokował środki na wsparcie tego kraju, które utknęły przez brak zdecydowania republikańskiej większości w senacie USA. Rola Donalda Trumpa nigdy nie była więc tak jednoznaczna, jak chcą jego przeciwnicy.

Tymczasem pierwsze posunięcia nowej administracji dotyczące Ukrainy stały się przedmiotem wielkiego ataku na polską prawicę, a dla niektórych ostatecznym dowodem na jej wieczne i trwałe związki z Rosją. Pamiętajmy przy tym, że od pierwszych dni tej odsłony wojny trwało medialne umniejszanie znaczenia wszelkich polskich działań, takich jak wsparcie dla uchodźców (tu całą zasługę przypisywano samorządom i obywatelom, celowo pomijając zaangażowanie organów państwa) czy wizyty polskich polityków w Kijowie. Te ostatnie bywały wręcz przedstawiane jako próby pogorszenia sytuacji Ukraińców lub też – w zgodzie z moskiewską narracją – elementem przygotowania naszego kraju do udziału w rozbiorach Ukrainy. Takie wygodne dla Kremla i skłócające Polskę z walczącym sąsiadem dezinformacje kolportował między innymi obecny szef dyplomacji Radosław Sikorski, co potem było częściowo łagodzone, jednak wraca również dziś w spolaryzowanej debacie publicznej. 

 

Szantaż moralny

Pora na podsumowanie. Postawa państw Zachodu wobec Rosji przez lata była skrajnie naiwna i skoncentrowana na robieniu z reżimem Putina dobrych (jak się później okazało, często lepszych dla niego niż dla nich) interesów. Dodatkowe koszty tej polityki ponosiły państwa trzecie, padające ofiarą już nie tylko gospodarczego, ale też politycznego, a nierzadko militarnego imperializmu Kremla. Ofiarą tej polityki okazała się najpierw Gruzja, a później Ukraina. Co więcej, wiele wskazuje na to, że nawet dziś pomoc dla tej ostatniej dawkowana jest na tyle ostrożnie, by możliwy był powrót do starych interesów. A te, choć czasem maskowane, wciąż znajdują swoją formę przetrwalnikową. Polska pod rządami liberałów podporządkowywała się tej polityce, zarówno w relacjach z Rosją, jak i państwami padającymi ofiarą jej agresji.

Gdy antyrosyjskość i wsparcie dla Ukrainy stały się atrakcyjne wizerunkowo, politycy i media własne winy przypisały tym, którzy przez lata ostrzegali przed Putinem i jego złowrogimi aspiracjami. Media, które jeszcze kilka dni przed inwazją ukazywały prezydenta Rosji jako symbol męskości i siły, oskarżyły o sprzyjanie mu polityków zwalczanych przez niego i krytykujących go na wszelkich możliwych forach. Po zmianie na Kapitolu podobny zabieg zastosowano wobec niemiłej liberalnym elitom administracji amerykańskiej, która sprzecznymi komunikatami dodatkowo ułatwiła to zadanie.

Choć w kwestii wsparcia Ukrainy, zarówno w wymiarze sprzętowym, jak i humanitarnym, panował w naszym kraju konsensus, specjaliści od tworzenia podziałów i tu postanowili wykreować sztuczny spór. Swoim przeciwnikom politycznym przypisali – i przypisują nadal – sympatię do moskiewskiego zbrodniarza, nie licząc się zupełnie z tym, że w ten sposób szkodzą społecznemu odbiorowi tak ważnej dla nich kwestii ukraińskiej. Pokazuje to wyraźnie, że i ona podporządkowana jest bieżącej polityce i towarzyszącej jej medialnej wojnie. Ukraina stała się zakładnikiem światowej centrolewicy. Gdy tylko przestanie jej być potrzebna, gaz popłynie znowu z Moskwy do Berlina.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe