"Najważniejszym sojuszem Polski jest NATO". Drugi dzień X Europejskiego Kongresu Samorządowców w Mikołajkach

"Najważniejszym sojuszem państwa polskiego jest sojusz północnoatlantycki" - powiedział kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki podczas panelu dyskusyjnego poświęconego przyszłości Polski, który odbył się drugiego dnia X Europejskiego Kongresu Samorządowców w Mikołajkach.
Panel dyskusyjny z udziałem kandydata na prezydenta dr. Karola Nawrockiego
Panel dyskusyjny z udziałem kandydata na prezydenta dr. Karola Nawrockiego / X Europejski Kongres Samorządowców w Mikołajkach

Twarde negocjacje

Kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki był uczestnikiem panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego Super Expressu. Pytany był m.in. o to, czy decyzja wstrzymania przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy nie stawia prezydenta Donalda Trumpa tam, gdzie stoi Putin. Odpowiedział przecząco, tłumacząc, iż decyzja ta jest "rodzajem twardej negocjacji". Zaznaczył jednocześnie, iż jest to "informacja fatalna dla samej Ukrainy i dla naszego regionu, dla całej Europy środkowej".

Ale ja patrzę na tę sytuację od dłuższego czasu w taki sam sposób, tzn. uznaję, że brak wdzięczności prezydenta Zełeńskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy

- stwierdził, dodając, iż oczekuje refleksji i "przemyślenia swojego postępowania" od prezydenta Zełeńskiego.

Wierzę, że prezydent Donald Trump zadba o bezpieczeństwo Europy środkowej i także o bezpieczeństwo państwa polskiego

- dodał, wyrażając jednocześnie nadzieję, że prezydenci Trump i Zełeński dojdą do porozumienia, Europa Środkowo - Wschodnia zachowa pokój, a Ukraina obroni swoją integralność i niepodległość na dobrych warunkach.

Dr Nawrocki podkreślił, że NATO jest podstawowym sojuszem, w jakim chce pozostawać Rzeczpospolita.

Dyskusja z kandydującym na prezydenta szefem Instytutu Pamięci Narodowej przyciągnęła tłumy. Poruszone zostały w niej kwestie nie tylko bieżącej polityki, ale także polityki historycznej i tożsamościowej, jak również sprawy dotyczące finansowania samorządów.

Będę strażnikiem samorządności w Polsce i nie pozwolę na to, aby środki finansowe były rozdzielane w sposób, który nazwać można odwróconym Janosikiem. Niech żyje Polska lokalna i centralna, bo jest tylko jedna Polska

- podkreślił kandydat na prezydenta RP. 

 

Wołyń - chcemy pochować Rodaków

Na X Forum Samorządowców odbyły się liczne panele z udziałem nie tylko przedstawicieli władz samorządowych z Polski i z zagranicy, ale także czynnych i byłych polityków, przedstawicieli zarówno konserwatystów, jak i lewicy. Prelegentem, który wzbudził duże zainteresowanie publiczności okazał się były premier Leszek Miller.

W panelu poświęconym bieżącym relacjom międzynarodowym oraz przyczynom i skutkom toczących się konfliktów mocno podkreślił konieczność stanowczego i konsekwentnego stawiania sprawy wołyńskiej w rozmowach z przedstawicielami władz Ukrainy. Ocenił, że domaganie się godnego pochówku naszych pomordowanych rodaków to nie tylko nasze podstawowe prawo, ale także obowiązek. Wypowiedź byłego premiera została nagrodzona oklaskami. 

Ciekawy panel dyskusyjny został poświęcony ochronie środowiska naturalnego i związanych z nią mitom o tym, że brak ingerencji człowieka w przyrodę stanowi dla niej wyłączne dobrodziejstwo. Prelegenci dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z zagrożeniami niesionymi chociażby przez rosnącą populację wilków w gminie Cisna czy z niszczeniem upraw roślin jadalnych przez ptaki chronione. W kuluarowych rozmowach przyrodnicy wskazywali na utopię spożywania owadów jako alternatywy dla jedzenia mięsa, także w aspekcie tak chętnie przytaczanej w tym kontekście walki ze "śladem węglowym".

Wiele paneli Forum zostało poświęcone kwestiom bezpieczeństwa - począwszy od bezpieczeństwa militarnego, poprzez bezpieczeństwo finansowe, cyfrowe, wreszcie - zdrowotne. Gorącym tematem Forum była sprawa przyszłości Ukrainy, a także NATO oraz zbliżające się wybory prezydenckie. Forum stało się okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami, podejmowania inicjatyw łączenia sił we wspólnych przedsięwzięciach, a także do promocji poszczególnych regionów Polski, w ich aspektach turystycznych, pracowniczych, mieszkaniowych, edukacyjnych i innych.

CZYTAJ TAKŻE: Decyzja USA ws. dostaw uzbrojenia na Ukrainę. Andrzej Duda zabiera głos

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski zaproponował pierwszy etap zakończenia wojny. Jest odpowiedź J.D. Vance'a

 


 

POLECANE
Nie żyje gwiazda popularnego programu TVN Wiadomości
Nie żyje gwiazda popularnego programu TVN

W niedzielę do mediów dotarły tragiczne wieści o śmierci Soni Szklanowskiej - uczestniczki drugiej edycji programu „Hotel Paradise”. Informację potwierdzili jej znajomi, m.in. Matt Palmer oraz influencerka Ata Postek.

Nowy dziennikarz dołącza do Kanału Zero Wiadomości
Nowy dziennikarz dołącza do Kanału Zero

Grzegorz Ślubowski, były korespondent Polskiego Radia w Moskwie i do niedawna konsul generalny RP w Sankt Petersburgu, rozpoczął współpracę z Kanałem Zero. Dziennikarz będzie zajmował się tematyką międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem polityki wschodniej.

Awantura w lokalu wyborczym. Mężczyzna ugryzł jednego z członków komisji z ostatniej chwili
Awantura w lokalu wyborczym. Mężczyzna ugryzł jednego z członków komisji

W okręgu Bielsko-Biała do lokalu wyborczego wtargnął agresywny mężczyzna, który w wyniku awantury ugryzł członka komisji - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Do godz. 10 odnotowano cztery przestępstwa i 69 wykroczeń oraz 66 wykroczeń w trybie wyborczym

Polski siatkarz kontuzjowany w półfinale Ligi Mistrzów. Trafił na SOR Wiadomości
Polski siatkarz kontuzjowany w półfinale Ligi Mistrzów. Trafił na SOR

Półfinał Ligi Mistrzów siatkarzy nie zakończył się szczęśliwie dla Norberta Hubera. Reprezentant Polski podczas meczu w łódzkiej Atlas Arenie został trafiony piłką w okolice oka i musiał opuścić boisko. Groźnie wyglądające zdarzenie miało miejsce w czwartym secie, przy stanie 17:22.

Ceny nieruchomości w gorącej Europie. W Porto prawie jak w Sopocie, Alicante tańsze od Kołobrzegu Wiadomości
Ceny nieruchomości w gorącej Europie. W Porto prawie jak w Sopocie, Alicante tańsze od Kołobrzegu

Według z najnowszej analizy przeprowadzonej przez Grupę Morizon-Gratka Polacy coraz bardziej interesują się nieruchomościami w cieplejszych miejscach Europy. Nic dziwnego, bo coraz częściej ceny z tamtych regionów są niższe od cen, jakie trzeba zapłacić za nieruchomości w polskich kurortach.  

Wybory prezydenckie. PKW podała pierwsze dane o frekwencji Wiadomości
Wybory prezydenckie. PKW podała pierwsze dane o frekwencji

O godzinie 13:30 rozpoczęła się druga niedzielna konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Frekwencja w wyborach prezydenckich na godz. 12 wyniosła 20,28 proc.- poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego

Ostatniego dnia maja rusza “Kolej na Beskidy”, coroczny program wycieczek Kolei Śląskich umożliwiający pasażerom poznawanie Beskidów wraz z przewodnikiem PTTK w cenie biletu za przejazd koleją - donosi portal transinfo.pl.

Niemcy: Matka Chrzestna Nord Stream 2 upiera się, że państwo musi wspierać NGO-sy tylko u nas
Niemcy: Matka Chrzestna Nord Stream 2 upiera się, że państwo musi wspierać NGO-sy

W odpowiedzi na krytyczną interpelację w sprawie landowego finansowania organizacji pozarządowych rząd landowy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, którego szefową jest skompromitowana Manuela Schwesig (SPD), odpowiada, że finansowanie przez państwo organizacji pozarządowych społeczeństwa obywatelskiego jest prawnym obowiązkiem państwa.

Co zobaczyli średniowieczni uczeni? Astronomowie znów patrzą w niebo Wiadomości
Co zobaczyli średniowieczni uczeni? Astronomowie znów patrzą w niebo

W 1217 roku opat Burchard, przełożony opactwa Usberg, opisał w swojej kronice niezwykłe zjawisko. Każdej nocy widział gwiazdę, która świeciła słabo. Aż nagle pewnego dnia rozbłysła bardzo jasnym światłem. Ten blask utrzymywał się przez kilka dni. Czy był to jeden z najrzadszych fenomenów na niebie - tzw. nowa powrotna?

PKW: Wybory prezydenckie bez incydentów na starcie Wiadomości
PKW: Wybory prezydenckie bez incydentów na starcie

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował w niedzielę na pierwszej konferencji prasowej dot. wyborów prezydenckich, że głosowanie odbywa się spokojnie, bez żadnych incydentów. Żadna z okręgowych komisji wyborczych nie zgłosiła do Państwowej Komisji Wyborczej informacji, by jakiś lokal nie został otwarty o czasie - dodał.

REKLAMA

"Najważniejszym sojuszem Polski jest NATO". Drugi dzień X Europejskiego Kongresu Samorządowców w Mikołajkach

"Najważniejszym sojuszem państwa polskiego jest sojusz północnoatlantycki" - powiedział kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki podczas panelu dyskusyjnego poświęconego przyszłości Polski, który odbył się drugiego dnia X Europejskiego Kongresu Samorządowców w Mikołajkach.
Panel dyskusyjny z udziałem kandydata na prezydenta dr. Karola Nawrockiego
Panel dyskusyjny z udziałem kandydata na prezydenta dr. Karola Nawrockiego / X Europejski Kongres Samorządowców w Mikołajkach

Twarde negocjacje

Kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki był uczestnikiem panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego Super Expressu. Pytany był m.in. o to, czy decyzja wstrzymania przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy nie stawia prezydenta Donalda Trumpa tam, gdzie stoi Putin. Odpowiedział przecząco, tłumacząc, iż decyzja ta jest "rodzajem twardej negocjacji". Zaznaczył jednocześnie, iż jest to "informacja fatalna dla samej Ukrainy i dla naszego regionu, dla całej Europy środkowej".

Ale ja patrzę na tę sytuację od dłuższego czasu w taki sam sposób, tzn. uznaję, że brak wdzięczności prezydenta Zełeńskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy

- stwierdził, dodając, iż oczekuje refleksji i "przemyślenia swojego postępowania" od prezydenta Zełeńskiego.

Wierzę, że prezydent Donald Trump zadba o bezpieczeństwo Europy środkowej i także o bezpieczeństwo państwa polskiego

- dodał, wyrażając jednocześnie nadzieję, że prezydenci Trump i Zełeński dojdą do porozumienia, Europa Środkowo - Wschodnia zachowa pokój, a Ukraina obroni swoją integralność i niepodległość na dobrych warunkach.

Dr Nawrocki podkreślił, że NATO jest podstawowym sojuszem, w jakim chce pozostawać Rzeczpospolita.

Dyskusja z kandydującym na prezydenta szefem Instytutu Pamięci Narodowej przyciągnęła tłumy. Poruszone zostały w niej kwestie nie tylko bieżącej polityki, ale także polityki historycznej i tożsamościowej, jak również sprawy dotyczące finansowania samorządów.

Będę strażnikiem samorządności w Polsce i nie pozwolę na to, aby środki finansowe były rozdzielane w sposób, który nazwać można odwróconym Janosikiem. Niech żyje Polska lokalna i centralna, bo jest tylko jedna Polska

- podkreślił kandydat na prezydenta RP. 

 

Wołyń - chcemy pochować Rodaków

Na X Forum Samorządowców odbyły się liczne panele z udziałem nie tylko przedstawicieli władz samorządowych z Polski i z zagranicy, ale także czynnych i byłych polityków, przedstawicieli zarówno konserwatystów, jak i lewicy. Prelegentem, który wzbudził duże zainteresowanie publiczności okazał się były premier Leszek Miller.

W panelu poświęconym bieżącym relacjom międzynarodowym oraz przyczynom i skutkom toczących się konfliktów mocno podkreślił konieczność stanowczego i konsekwentnego stawiania sprawy wołyńskiej w rozmowach z przedstawicielami władz Ukrainy. Ocenił, że domaganie się godnego pochówku naszych pomordowanych rodaków to nie tylko nasze podstawowe prawo, ale także obowiązek. Wypowiedź byłego premiera została nagrodzona oklaskami. 

Ciekawy panel dyskusyjny został poświęcony ochronie środowiska naturalnego i związanych z nią mitom o tym, że brak ingerencji człowieka w przyrodę stanowi dla niej wyłączne dobrodziejstwo. Prelegenci dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z zagrożeniami niesionymi chociażby przez rosnącą populację wilków w gminie Cisna czy z niszczeniem upraw roślin jadalnych przez ptaki chronione. W kuluarowych rozmowach przyrodnicy wskazywali na utopię spożywania owadów jako alternatywy dla jedzenia mięsa, także w aspekcie tak chętnie przytaczanej w tym kontekście walki ze "śladem węglowym".

Wiele paneli Forum zostało poświęcone kwestiom bezpieczeństwa - począwszy od bezpieczeństwa militarnego, poprzez bezpieczeństwo finansowe, cyfrowe, wreszcie - zdrowotne. Gorącym tematem Forum była sprawa przyszłości Ukrainy, a także NATO oraz zbliżające się wybory prezydenckie. Forum stało się okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami, podejmowania inicjatyw łączenia sił we wspólnych przedsięwzięciach, a także do promocji poszczególnych regionów Polski, w ich aspektach turystycznych, pracowniczych, mieszkaniowych, edukacyjnych i innych.

CZYTAJ TAKŻE: Decyzja USA ws. dostaw uzbrojenia na Ukrainę. Andrzej Duda zabiera głos

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski zaproponował pierwszy etap zakończenia wojny. Jest odpowiedź J.D. Vance'a

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe