Solidarność drugi dzień okupuje siedzibę Poczty Polskiej. Ze związkowcami spotkała się Paulina Matysiak
![Solidarność drugi dzień okupuje siedzibę Poczty Polskiej. Ze związkowcami spotkała się Paulina Matysiak](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135455/1739464894b6f9b1e8ca464756887b89.jpg)
- Noc minęła spokojnie. Zarząd dalej nas lekceważy i nie chce słuchać naszych argumentów. Jesteśmy tutaj nie tylko dla siebie. Sytuacja Poczty Polskiej jest trudna, a to, przypomnijmy spółka o strategicznym dla Polski znaczeniu mająca wpływ na nasze bezpieczeństwo
- mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Marcin Gallo, wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ “Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej.
- „S” okupuje centralę Poczty Polskiej. Mamy wypowiedź przedstawiciela protestujących
- Huta Częstochowa znów produkuje. Solidarność pyta o przyszłość Rurexpolu
- Spotkanie Karola Nawrockiego z Solidarnością. Śledź relację na żywo!
Wizyta Pauliny Matysiak
Z protestującymi związkowcami spotkała się dzisiaj posłanka Paulina Matysiak.
Nie może być tak, że prezes firmy ucieka przed pracownikami. Nie spotyka się z nimi, nie chce z nimi rozmawiać. Widzi się z nimi tylko na podkomisji w Sejmie. A i tak pewnie siedzi tyłem do nich, śmieje się, jak mówią związkowcy. Byłam świadkiem takiej sytuacji i jest to sytuacja niedopuszczalna. W ten głos pracowników trzeba się wsłuchać, bo tych nieprawidłowości tutaj jest bardzo dużo. Od obsady Rady nadzorczej - cały czas nie ma tam przedstawicieli załogi, po kwestie związane ze zbiorowymi zwolnieniami. Nie ma pracowników, którzy mogą się zgłosić do programu tzw. dobrowolnych odejść. Są odejścia z wskazania.
- mówiła poseł Matysiak.
Stanowisko Solidarności
W swoim stanowisku Pocztowcy z NSZZ Solidarność piszą:
"Skala zagrożenia jest ogromna – pracownicy stają się ofiarami niekonsekwencji i manipulacji!
- Nasze kluczowe obawy obejmują: Brak transparentności w informowaniu o rzeczywistej sytuacji finansowej spółki i ukrywanie jej faktycznego stanu.
- Drastyczną redukcję wynagrodzeń poprzez eliminację kluczowych składników płacowych, takich jak dodatki stażowe, premie roczne, nagrody jubileuszowe oraz pozostałych składników, które otrzymują pracownicy w ramach obecnie obowiązującego ZUZP z 2015 roku.
- Bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy – raz mówi się o 8500 zwolnieniach, raz o 9300! Ta niekonsekwencja jest jawnym dowodem chaosu i braku realnej strategii zarządzania. Zarząd PP w ramach transformacji Poczty Polskiej (poza drastyczną redukcją zatrudnienia sięgającą łącznie ponad 15% załogi) i pozbawienia tysięcy Pracowników świadczeń, które jeszcze obowiązują w obecnym ZUZP z 2015 roku, - nie przedstawił żadnych propozycji dotyczących rozwoju biznesowego Poczty Polskiej.
- Zwiększanie obciążeń dla pracowników przy jednoczesnym odbieraniu im należnych świadczeń (drastyczne braki w obsadzie listonoszy, zaległości w doręczaniu korespondencji do klientów sięgające nawet kliku tygodni,, kolejki w placówkach pocztowych z powodu braku obsady w grupie asystentów).
- Prowadzenie negocjacji w złej wierze i wykorzystywanie ich jako pozoru, podczas gdy rzeczywiste decyzje już zapadły. Przykładem jest ostatnie spotkanie 29 stycznia br przedstawienie nowego projektu ZUZP, następnie 30 stycznia przesłanie do strony społecznej nowego projektu regulaminu wynagradzania. A przecież Pani Wiceprezes Joanna Drozd na wcześniejszych spotkaniach wielokrotnie podkreślała, że Zarząd PP, prowadzi negocjacje w dobrej wierze!
Nie możemy dłużej akceptować tych działań! Oskarżamy Zarząd PP o celowe osłabianie.
Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ok. 55 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju