Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w "S" spotkali się z posłami

W dn. 10.02.2025 r. w siedzibie Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” z inicjatywy Solidarności odbyło się spotkanie przedstawicieli Zawodowych Rodzin Zastępczych z posłami na Sejm RP.
Spotkanie przedstawicieli zawodowych rodzin zastępczych z posłami Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w
Spotkanie przedstawicieli zawodowych rodzin zastępczych z posłami / fot. NSZZ "S" Region Małopolski

W spotkaniu udział wzięli : Urszula Rusecka która jest wice przewodniczącą Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodzinnej, Agnieszka Ścigaj także członek tej Komisji Sejmowej, Przewodniczący Zarządu Regionu Tomasz Zaborowski oraz Jego zastępca Daniel Pokuta. Zebranie prowadził Andrzej Gębara.

Problemy rodzin zastępczych

Problemy i sprawy Zawodowych Rodzin Zastępczych referował Przewodniczący Organizacji „Solidarności” Mirosław Kwiatkowski wraz z członkami Komisji. Przedstawili oni 18 postulatów z prośbą do Posłów o interwencje w sprawie ich ciężkiej sytuacji.

Zawodowe Rodziny Zastępcze najczęściej opiekują się od 3 do 6 dzieci a niejednokrotnie liczba ta sięga nawet 8 dzieci, zdarza się także, że niektóre dzieci są niepełnosprawne, często Rodziny te posiadają także własne dzieci które są traktowane na równi z dziećmi zastępczymi. Często Rodziny te posiadają wnuki, na które kompletnie już brakuje im czasu. Jest to dla nich wielkie poświęcenie.

Dalsze działania

Po wysłuchani bolączek i postulatów Zawodowych Rodzin Zastępczych, Pani Poseł Urszula Rusecka obiecała że postara się zorganizować w tym temacie debatę Sejmową oraz że problemy te przedłoży na Podkomisji Sejmowej ds. Rodziny, prawdopodobnie w dn. 05.03.br., na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele Zawodowych Rodzin Zastępczych jako strona społeczna.

Nadmieńmy że NSZZ „Solidarność” wśród Zawodowych Rodzin Zastępczych powstał dopiero w grudniu 2024 a już jako Związek ma pewne osiągnięcia w załatwianiu swoich problemów, przy pomocy Zarządu Regionu Małopolskiego. W ciągu 2 miesięcy swojej działalności liczba członków „Solidarności” wśród tej grupy wzrosła 3-krotnie.

Postulaty Zawodowych Rodzin Zastępczych

1. Zmiana Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej z obligatoryjnym udziałem przedstawicieli Związków Zawodowych Rodzin Zastępczych Zawodowych i Rodzinnych Domów Dziecka oraz przedstawicieli Rodzin Zastępczych niezrzeszonych.
2. Stworzenie takiej formy zatrudnienia Zawodowych Rodzin Zastępczych, która zapewni im wszelkie prawa pracownicze, wynikające z Kodeksu Pracy.
3. Zapewnienie godziwej emerytury dla prowadzących Zawodowe Rodziny Zastępcze w formie ustawowego dodatku do emerytury w powiazaniu ze stażem pracy w tej formie opieki.
4. Ustalenie godnych zarobków Zawodowych Rodzin Zastępczych w wysokości adekwatnej do wkładu pracy, ilości poświęconego czasu, posiadanych kompetencji, odpowiedzialności i ryzyka jakie ponoszą.
Wysokość wynagrodzenia winna być co najmniej dwukrotnością średniej krajowej i rokrocznie waloryzowana.
5. Zmiana art. 83 i 84 Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej – obligatoryjny zwrot wszystkich kosztów ponoszonych
w związku z wykonywaniem zleconych obowiązków. (Kodeks Cywilny art. 742. Dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.):
a) zwrot kosztów za media,
b) zwrot za użyczenie nieruchomości na potrzeby prowadzenia pieczy zastępczej bez względu na charakter nieruchomości,
c) zwrot kosztów remontu lokalu, w którym sprawowana jest opieka,
d) zwrot za wyposażenie wyeksploatowane w wyniku prowadzenia ZRZ,
e) zwrot kosztów transportu związanych z wykonywanymi obowiązkami (za komunikację miejską, ekwiwalent za korzystanie z samochodu prywatnego itp.).
6. Ustalenie kwoty dofinansowania wyjazdów wakacyjnych dzieci, będących pod opieką (wczasów, kolonii, obozów sportowych itp.), pokrywającą całkowite koszty ponoszone przez ZRZ.
7. Refundacja wszystkich wydatków poniesionych w związku z nowo przyjętym dzieckiem, z dniem faktycznego umieszczenia dziecka
w rodzinie zastępczej, a nie od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu tych środków. (Kodeks Cywilny: art. 743. Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, dający zlecenie powinien na żądanie przyjmującego udzielić mu odpowiedniej zaliczki.)
8. Prawo do urlopu dla poratowania zdrowia, wzorem urlopu dla nauczycieli (W okresie korzystania z tego urlopu nauczyciel nie świadczy pracy, ale zachowuje prawo do wynagrodzenia).
9. Obligatoryjny urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent za niego, jeśli o taką formę zawnioskuje Rodzina Zawodowa, nie wykorzystująca urlopu w danym roku kalendarzowym.
10. Zniesienie ograniczenia wiekowego dla podopiecznych z orzeczeniem o niepełnosprawności, aby mogły pozostać w ZRZ dożywotnio.
11. Rozszerzenie uprawnień Rodzin Zastępczych w zakresie reprezentowania dziecka w obszarach edukacji i opieki zdrowotnej, od momentu faktycznego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.
12. Wprowadzenie legitymacji Zawodowej Rodziny Zastępczej zawierającej dodatkowe uprawnienia rodzin zastępczych i benefity.
13. Dostęp do niezależnej bezpłatnej opieki prawnej dla Zawodowych Rodzin Zastępczych - prawnik, adwokat reprezentujący rodziny.
14. Zatrudnienie lekarzy pediatrów, którzy obligatoryjnie będą diagnozowali dzieci przed przyjęciem do pieczy zastępczej.
15. Niezależna od Organizatora Pieczy Zastępczej opieka psychologiczna dla Rodziców Zastępczych, dzieci biologicznych i dzieci w pieczy.
16. Pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli i do szkół dla dzieci powierzonych pod opiekę Zawodowym Rodzinom Zastępczym.
17. Bilet wolnej jazdy komunikacją zbiorową dla prowadzących ZRZ i dzieci w pieczy oraz darmowe parkingi Park & Ride.
18. Umożliwienie wjazdu do strefy ograniczonego parkowania oraz udzielenie uprawnień do bezpłatnego parkowania w tej strefie dla ZRZ
i RDD, oraz bezpłatnego parkowania na przyszpitalnych parkingach
w czasie diagnostyki i pobytu dziecka w szpitalu.

ZOBACZ TAKŻE: Protest pod bramą PZL-Świdnik. Załoga domagała się godnych podwyżek

ZOBACZ TAKŻE: Po proteście Solidarności. Piotr Duda: Oczekujemy od Donalda Tuska jasnej deklaracji. Nie w słowach, a w czynach

 


 

POLECANE
Nie żyje Barbara Skrzypek. Nowy komunikat prokuratury pilne
Nie żyje Barbara Skrzypek. Nowy komunikat prokuratury

W poniedziałek wieczorem Prokuratura Okręgowa w Warszawie opublikowała komunikat dotyczący zmarłej w sobotę Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Postawią Ci wiatrak koło domu? Wraca ustawa wiatrakowa Wiadomości
Postawią Ci wiatrak koło domu? Wraca "ustawa wiatrakowa"

Na wtorkowym posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się m.in. projektem noweli ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który znosi wprowadzoną w 2016 r. zasadę 10H i wprowadza minimalną odległość 500 m wiatraków od zabudowań.

Walka z mową nienawiści, czyli cenzor ma być w każdym z nas tylko u nas
Walka z "mową nienawiści", czyli cenzor ma być w każdym z nas

6 marca Sejm RP przyjął nowelizację listy przesłanek dotyczących przestępstw motywowanych nienawiścią. Przynależność narodowa, etniczna, rasowa, wyznaniowa i bezwyznaniowość znajdowały się tam już wcześniej. Obecnie Sejm dodał do nich wiek, płeć, niepełnosprawność i orientację seksualną.

Paweł Rubcow vel Pablo Gonzalez przerwał milczenie gorące
Paweł Rubcow vel Pablo Gonzalez przerwał milczenie

Zatrzymany w lutym 2022 roku przez polskie służby „hiszpański dziennikarz” okazał się rosyjskim szpiegiem, który był jednym z wymienionych pomiędzy Zachodem a Rosją więźniów podczas wymiany w Ankarze, gdzie osobiście witał go Władimir Putin.

Karol Nawrocki zebrał podpisy. Podał dokładną liczbę gorące
Karol Nawrocki zebrał podpisy. Podał dokładną liczbę

– Jutro będę składał oficjalnie podpisy w Państwowej Komisji Wyborczej. Zebrałem 1,25 mln podpisów. To więcej niż Trzaskowski – oświadczył w poniedziałek na antenie RMF FM kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Zastępca Bodnara zabrał głos: Wrzosek nie powinna prowadzić tego postępowania Wiadomości
Zastępca Bodnara zabrał głos: Wrzosek nie powinna prowadzić tego postępowania

– Prok. Ewa Wrzosek nie powinna prowadzić tego postępowania i powinna wyłączyć się w trybie art. 41 paragraf 1 KPK, celem zachowania obiektywizmu w prowadzeniu tego postępowania – twierdzi prokurator Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego Adama Bodnara.

Pijany wjechał w matkę z dwójką dzieci. Sąd podjął decyzję Wiadomości
Pijany wjechał w matkę z dwójką dzieci. Sąd podjął decyzję

Opolski sąd aresztował na trzy miesiące 49-letniego obywatela Ukrainy, który prowadząc pod wpływem alkoholu, wjechał w stojącą przy pasach dla pieszych kobietę z dwojgiem dzieci. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia – poinformowała w poniedziałek KW Policji w Opolu.

Nie żyje znana aktorka Wiadomości
Nie żyje znana aktorka

Belgijska aktorka i laureatka nagród w Cannes Emilie Dequenne przegrała walkę z rzadkim nowotworem.

Spięcie na konferencji prasowej rzecznika prokuratury. To nie są moje słowa! z ostatniej chwili
Spięcie na konferencji prasowej rzecznika prokuratury. "To nie są moje słowa!"

Na konferencji prokuratury dotyczącej przesłuchania i śmierci Barbary Skrzypek doszło do spięcia między reporterami wPolsce24 i TV Republiki a rzecznikiem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotrem Skibą.

Prof. Boštjan Marko Turk: Donald Trump i Elon Musk vs. globalna kontr-ewolucja tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Donald Trump i Elon Musk vs. globalna kontr-ewolucja

Donald Trump to siła niespotykana od dziesięcioleci. Z Elonem Muskiem po swojej stronie, wyruszyli na wojnę przeciwko wszechpotężnemu imperium globalnej biurokracji. Prezydent USA obnażył globalistyczną politykę swojego poprzednika, a czyniąc to, wyjaśnił również to, co czuliśmy od ponad dekady, a mianowicie, że polityka globalistyczna jest niczym więcej niż oszustwem, bez względu na to, jak wymyślne są słowa, które ją ubierają.

REKLAMA

Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w "S" spotkali się z posłami

W dn. 10.02.2025 r. w siedzibie Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” z inicjatywy Solidarności odbyło się spotkanie przedstawicieli Zawodowych Rodzin Zastępczych z posłami na Sejm RP.
Spotkanie przedstawicieli zawodowych rodzin zastępczych z posłami Przedstawiciele rodzin zastępczych zrzeszeni w
Spotkanie przedstawicieli zawodowych rodzin zastępczych z posłami / fot. NSZZ "S" Region Małopolski

W spotkaniu udział wzięli : Urszula Rusecka która jest wice przewodniczącą Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodzinnej, Agnieszka Ścigaj także członek tej Komisji Sejmowej, Przewodniczący Zarządu Regionu Tomasz Zaborowski oraz Jego zastępca Daniel Pokuta. Zebranie prowadził Andrzej Gębara.

Problemy rodzin zastępczych

Problemy i sprawy Zawodowych Rodzin Zastępczych referował Przewodniczący Organizacji „Solidarności” Mirosław Kwiatkowski wraz z członkami Komisji. Przedstawili oni 18 postulatów z prośbą do Posłów o interwencje w sprawie ich ciężkiej sytuacji.

Zawodowe Rodziny Zastępcze najczęściej opiekują się od 3 do 6 dzieci a niejednokrotnie liczba ta sięga nawet 8 dzieci, zdarza się także, że niektóre dzieci są niepełnosprawne, często Rodziny te posiadają także własne dzieci które są traktowane na równi z dziećmi zastępczymi. Często Rodziny te posiadają wnuki, na które kompletnie już brakuje im czasu. Jest to dla nich wielkie poświęcenie.

Dalsze działania

Po wysłuchani bolączek i postulatów Zawodowych Rodzin Zastępczych, Pani Poseł Urszula Rusecka obiecała że postara się zorganizować w tym temacie debatę Sejmową oraz że problemy te przedłoży na Podkomisji Sejmowej ds. Rodziny, prawdopodobnie w dn. 05.03.br., na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele Zawodowych Rodzin Zastępczych jako strona społeczna.

Nadmieńmy że NSZZ „Solidarność” wśród Zawodowych Rodzin Zastępczych powstał dopiero w grudniu 2024 a już jako Związek ma pewne osiągnięcia w załatwianiu swoich problemów, przy pomocy Zarządu Regionu Małopolskiego. W ciągu 2 miesięcy swojej działalności liczba członków „Solidarności” wśród tej grupy wzrosła 3-krotnie.

Postulaty Zawodowych Rodzin Zastępczych

1. Zmiana Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej z obligatoryjnym udziałem przedstawicieli Związków Zawodowych Rodzin Zastępczych Zawodowych i Rodzinnych Domów Dziecka oraz przedstawicieli Rodzin Zastępczych niezrzeszonych.
2. Stworzenie takiej formy zatrudnienia Zawodowych Rodzin Zastępczych, która zapewni im wszelkie prawa pracownicze, wynikające z Kodeksu Pracy.
3. Zapewnienie godziwej emerytury dla prowadzących Zawodowe Rodziny Zastępcze w formie ustawowego dodatku do emerytury w powiazaniu ze stażem pracy w tej formie opieki.
4. Ustalenie godnych zarobków Zawodowych Rodzin Zastępczych w wysokości adekwatnej do wkładu pracy, ilości poświęconego czasu, posiadanych kompetencji, odpowiedzialności i ryzyka jakie ponoszą.
Wysokość wynagrodzenia winna być co najmniej dwukrotnością średniej krajowej i rokrocznie waloryzowana.
5. Zmiana art. 83 i 84 Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej – obligatoryjny zwrot wszystkich kosztów ponoszonych
w związku z wykonywaniem zleconych obowiązków. (Kodeks Cywilny art. 742. Dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.):
a) zwrot kosztów za media,
b) zwrot za użyczenie nieruchomości na potrzeby prowadzenia pieczy zastępczej bez względu na charakter nieruchomości,
c) zwrot kosztów remontu lokalu, w którym sprawowana jest opieka,
d) zwrot za wyposażenie wyeksploatowane w wyniku prowadzenia ZRZ,
e) zwrot kosztów transportu związanych z wykonywanymi obowiązkami (za komunikację miejską, ekwiwalent za korzystanie z samochodu prywatnego itp.).
6. Ustalenie kwoty dofinansowania wyjazdów wakacyjnych dzieci, będących pod opieką (wczasów, kolonii, obozów sportowych itp.), pokrywającą całkowite koszty ponoszone przez ZRZ.
7. Refundacja wszystkich wydatków poniesionych w związku z nowo przyjętym dzieckiem, z dniem faktycznego umieszczenia dziecka
w rodzinie zastępczej, a nie od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu tych środków. (Kodeks Cywilny: art. 743. Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, dający zlecenie powinien na żądanie przyjmującego udzielić mu odpowiedniej zaliczki.)
8. Prawo do urlopu dla poratowania zdrowia, wzorem urlopu dla nauczycieli (W okresie korzystania z tego urlopu nauczyciel nie świadczy pracy, ale zachowuje prawo do wynagrodzenia).
9. Obligatoryjny urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent za niego, jeśli o taką formę zawnioskuje Rodzina Zawodowa, nie wykorzystująca urlopu w danym roku kalendarzowym.
10. Zniesienie ograniczenia wiekowego dla podopiecznych z orzeczeniem o niepełnosprawności, aby mogły pozostać w ZRZ dożywotnio.
11. Rozszerzenie uprawnień Rodzin Zastępczych w zakresie reprezentowania dziecka w obszarach edukacji i opieki zdrowotnej, od momentu faktycznego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.
12. Wprowadzenie legitymacji Zawodowej Rodziny Zastępczej zawierającej dodatkowe uprawnienia rodzin zastępczych i benefity.
13. Dostęp do niezależnej bezpłatnej opieki prawnej dla Zawodowych Rodzin Zastępczych - prawnik, adwokat reprezentujący rodziny.
14. Zatrudnienie lekarzy pediatrów, którzy obligatoryjnie będą diagnozowali dzieci przed przyjęciem do pieczy zastępczej.
15. Niezależna od Organizatora Pieczy Zastępczej opieka psychologiczna dla Rodziców Zastępczych, dzieci biologicznych i dzieci w pieczy.
16. Pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli i do szkół dla dzieci powierzonych pod opiekę Zawodowym Rodzinom Zastępczym.
17. Bilet wolnej jazdy komunikacją zbiorową dla prowadzących ZRZ i dzieci w pieczy oraz darmowe parkingi Park & Ride.
18. Umożliwienie wjazdu do strefy ograniczonego parkowania oraz udzielenie uprawnień do bezpłatnego parkowania w tej strefie dla ZRZ
i RDD, oraz bezpłatnego parkowania na przyszpitalnych parkingach
w czasie diagnostyki i pobytu dziecka w szpitalu.

ZOBACZ TAKŻE: Protest pod bramą PZL-Świdnik. Załoga domagała się godnych podwyżek

ZOBACZ TAKŻE: Po proteście Solidarności. Piotr Duda: Oczekujemy od Donalda Tuska jasnej deklaracji. Nie w słowach, a w czynach

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe