Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?

System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat. Przez ten czas platforma zyskała zaufanie użytkowników, stopniowo wypierając zasłużoną Dziesiątkę. Podobnie jak w przypadku Windows 10, Jedenastka dostępna jest w dwóch odsłonach, Home oraz Pro. Czym różnią się one między sobą i którą z nich warto wybrać?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat / grafika: https://news.microsoft.com/imagegallery/

 

Windows Home a Pro — najważniejsze różnice i podobieństwa

Windows 11 wykorzystuje interfejs Fluid Design w znacznie większym stopniu niż Dziesiątka. Wymagania sprzętowe są większe od tych, jakie występowały u poprzednika, ale jednocześnie takie same dla wersji Home i Pro. Główne różnice między oboma wersjami występują na płaszczyźnie technicznej oraz zabezpieczeń i to im warto się przyjrzeć przede wszystkim.

Możliwości Windows 11 w wersji Home

Windows 11 Home to system operacyjny, który sprawdzi się zarówno do użytku domowego, jak i dla niewielkich firm. Jest dobrym wyborem dla osób, które oczekują łatwego w obsłudze OS bez przesadnie rozbudowanych możliwości konfiguracji. Oferowane w wersji Home zabezpieczenia są skuteczne i pozwalają na bezpieczne uruchamianie aplikacji. Jednocześnie system został wyposażony w rozwiązania zwiększające produktywność, jak chociażby rozbudowany tryb przyciągania okien do krawędzi, czy możliwość tworzenia kilku pulpitów przeznaczonych do różnych zadań. Jakie funkcje znajdziesz w tym systemie operacyjnym?

Windows Hello stanowi pierwszą linię obrony przed nieautoryzowanym dostępem do komputera. Zalogowanie się do systemu wymaga kodu PIN, użycia czytnika linii papilarnych lub rozpoznawania twarzy. Wbudowany program antywirusowy Windows Defender skutecznie chroni przed szkodliwym oprogramowaniem. System pozwala też na szyfrowanie urządzenia (ang. Device Excryption). Po włączeniu szyfrowania urządzenia dostęp do zasobów wymaga autoryzacji.

Dla użytkowników domowych istotna będzie kontrola rodzicielska. To funkcja pozwalająca na monitorowanie czasu spędzonego przed komputerem, zakupów online oraz pozwalająca na blokowanie dostępu do witryn dla dorosłych. Ochronę wspiera bezpieczny rozruch (ang. Safe Boot) aktywujący się podczas uruchamiania systemu.

Nowe oprogramowanie wyróżnia się też w kontekście gamingu. Miłośnicy elektronicznej rozrywki otrzymali dwa ciekawe rozwiązania usprawniające rozgrywkę. Mowa o Auto HDR i Direct Storage. Automatyczny tryb HDR poprawia jakość grafiki nawet w tytułach, które nie obsługują natywnie trybu HD. Z kolei Direct Storage skraca czas potrzebny do załadowania zasobów do pamięci dzięki pominięciu CPU i przeniesieniu ciężaru pracy na GPU. Innymi możliwościami są Game Bar i lepsze niż w przypadku Dziesiątki wsparcie dla dźwięku Surround oraz peryferiów, jak laptopy obsługujące VR. Bezpieczne przeglądanie internetu umożliwia przeglądarka Microsoft Edge. System Windows 11 oferuje też wsparcie dla Microsoft Teams.

Co nowego pojawia się w Windows 11 Pro?

Na samym początku warto wskazać, że system Windows 11 w wersji Pro otrzymał wszystkie udogodnienia znane z wariantu Home. Co zatem uległo zmianie? Na pierwszy rzut oka obie wersje systemu wyglądają niemal tak samo, ale wbrew pozorom zmieniło się sporo.

Windows Information Protection (WIP) służy do oddzielania informacji prywatnych od firmowych. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wysłania np. dokumentu korporacyjnego prywatnym mailem.

W wersji Pro pojawił się BitLocker. To zaawansowany algorytm szyfrujący AES 256-bitów, który włącza ochronę w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do zasobów. Zarządzenie wieloma urządzeniami jednocześnie wspierają usługi Enterprise State Roaming, Azure Active Directory, Microsoft Store oraz Windows Update dla firm.

Jedenastka w wersji Pro otrzymała też oprogramowanie Hyper-V i tryb Windows Sandbox. Pierwszy służy do obsługi maszyn wirtualnych, drugi — umożliwia pracę w bezpiecznym, odizolowanym środowisku.

Windows 11 Home vs. Pro. Który z nich wybrać i dlaczego?

W uproszczeniu można powiedzieć, że wariant Windows 11 Home jest odpowiedni dla użytkowników domowych, zaś Pro — dla użytkowników biznesowych, ale to spore uproszczenie.

Wersja Pro będzie odpowiednia dla każdego, kto oczekuje od systemu operacyjnego zwiększonego bezpieczeństwa i dalej idących możliwości konfiguracji. Rzeczywiście obsługa Azure Active Directory i innych, podobnych rozwiązań, predestynuje wersję Pro do użytku firmowego, ale indywidualni odbiorcy też z niego skorzystają! Jeśli szukasz systemu Windows 11 w dobrej cenie, zajrzyj na: https://soft360.pl/201-windows-11 i sprawdź ofertę Soft360.

Warto wspomnieć, że Windows 11 Pro odróżnia się od wariantu Home również w aspekcie sprzętowym. Obsługuje więcej pamięci RAM (2 TB vs. 128 GB), a także dwa procesory o większej liczbie rdzeni (2 procesory ze 128 rdzeniami na każdy vs. 1 procesor o 64 rdzeniach).

Czy można mieć Windows 11 za darmo?

Użytkownicy systemu Windows 10 mogą skorzystać z możliwości bezpłatnej aktualizacji platformy do najnowszej wersji Windows 11. Taki update jest bezpłatny i można cofnąć go bezstratnie w ciągu 10 dni.

Warunkiem powodzenia operacji jest to, aby komputer spełniał wymagania dla Windows 11:

  • dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz,
  • 4 GB pamięci RAM,
  • 64 GB pamięci na dysku twardym,
  • moduł TPM 2.0 na płycie głównej,
  • zgodność z DirectX 12 lub nowszym oraz sterownikiem WDDM 2.0.

Gdzie kupić system Windows tanio i bezpiecznie?

Jeśli szukasz systemu Windows 11, znajdziesz go w sklepie Soft360. Korzystaj z atrakcyjnych cen i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie współpracy. Do zakupu otrzymasz certyfikat legalności potwierdzający, że system może być używany zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej.


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?

System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat. Przez ten czas platforma zyskała zaufanie użytkowników, stopniowo wypierając zasłużoną Dziesiątkę. Podobnie jak w przypadku Windows 10, Jedenastka dostępna jest w dwóch odsłonach, Home oraz Pro. Czym różnią się one między sobą i którą z nich warto wybrać?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat / grafika: https://news.microsoft.com/imagegallery/

 

Windows Home a Pro — najważniejsze różnice i podobieństwa

Windows 11 wykorzystuje interfejs Fluid Design w znacznie większym stopniu niż Dziesiątka. Wymagania sprzętowe są większe od tych, jakie występowały u poprzednika, ale jednocześnie takie same dla wersji Home i Pro. Główne różnice między oboma wersjami występują na płaszczyźnie technicznej oraz zabezpieczeń i to im warto się przyjrzeć przede wszystkim.

Możliwości Windows 11 w wersji Home

Windows 11 Home to system operacyjny, który sprawdzi się zarówno do użytku domowego, jak i dla niewielkich firm. Jest dobrym wyborem dla osób, które oczekują łatwego w obsłudze OS bez przesadnie rozbudowanych możliwości konfiguracji. Oferowane w wersji Home zabezpieczenia są skuteczne i pozwalają na bezpieczne uruchamianie aplikacji. Jednocześnie system został wyposażony w rozwiązania zwiększające produktywność, jak chociażby rozbudowany tryb przyciągania okien do krawędzi, czy możliwość tworzenia kilku pulpitów przeznaczonych do różnych zadań. Jakie funkcje znajdziesz w tym systemie operacyjnym?

Windows Hello stanowi pierwszą linię obrony przed nieautoryzowanym dostępem do komputera. Zalogowanie się do systemu wymaga kodu PIN, użycia czytnika linii papilarnych lub rozpoznawania twarzy. Wbudowany program antywirusowy Windows Defender skutecznie chroni przed szkodliwym oprogramowaniem. System pozwala też na szyfrowanie urządzenia (ang. Device Excryption). Po włączeniu szyfrowania urządzenia dostęp do zasobów wymaga autoryzacji.

Dla użytkowników domowych istotna będzie kontrola rodzicielska. To funkcja pozwalająca na monitorowanie czasu spędzonego przed komputerem, zakupów online oraz pozwalająca na blokowanie dostępu do witryn dla dorosłych. Ochronę wspiera bezpieczny rozruch (ang. Safe Boot) aktywujący się podczas uruchamiania systemu.

Nowe oprogramowanie wyróżnia się też w kontekście gamingu. Miłośnicy elektronicznej rozrywki otrzymali dwa ciekawe rozwiązania usprawniające rozgrywkę. Mowa o Auto HDR i Direct Storage. Automatyczny tryb HDR poprawia jakość grafiki nawet w tytułach, które nie obsługują natywnie trybu HD. Z kolei Direct Storage skraca czas potrzebny do załadowania zasobów do pamięci dzięki pominięciu CPU i przeniesieniu ciężaru pracy na GPU. Innymi możliwościami są Game Bar i lepsze niż w przypadku Dziesiątki wsparcie dla dźwięku Surround oraz peryferiów, jak laptopy obsługujące VR. Bezpieczne przeglądanie internetu umożliwia przeglądarka Microsoft Edge. System Windows 11 oferuje też wsparcie dla Microsoft Teams.

Co nowego pojawia się w Windows 11 Pro?

Na samym początku warto wskazać, że system Windows 11 w wersji Pro otrzymał wszystkie udogodnienia znane z wariantu Home. Co zatem uległo zmianie? Na pierwszy rzut oka obie wersje systemu wyglądają niemal tak samo, ale wbrew pozorom zmieniło się sporo.

Windows Information Protection (WIP) służy do oddzielania informacji prywatnych od firmowych. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wysłania np. dokumentu korporacyjnego prywatnym mailem.

W wersji Pro pojawił się BitLocker. To zaawansowany algorytm szyfrujący AES 256-bitów, który włącza ochronę w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do zasobów. Zarządzenie wieloma urządzeniami jednocześnie wspierają usługi Enterprise State Roaming, Azure Active Directory, Microsoft Store oraz Windows Update dla firm.

Jedenastka w wersji Pro otrzymała też oprogramowanie Hyper-V i tryb Windows Sandbox. Pierwszy służy do obsługi maszyn wirtualnych, drugi — umożliwia pracę w bezpiecznym, odizolowanym środowisku.

Windows 11 Home vs. Pro. Który z nich wybrać i dlaczego?

W uproszczeniu można powiedzieć, że wariant Windows 11 Home jest odpowiedni dla użytkowników domowych, zaś Pro — dla użytkowników biznesowych, ale to spore uproszczenie.

Wersja Pro będzie odpowiednia dla każdego, kto oczekuje od systemu operacyjnego zwiększonego bezpieczeństwa i dalej idących możliwości konfiguracji. Rzeczywiście obsługa Azure Active Directory i innych, podobnych rozwiązań, predestynuje wersję Pro do użytku firmowego, ale indywidualni odbiorcy też z niego skorzystają! Jeśli szukasz systemu Windows 11 w dobrej cenie, zajrzyj na: https://soft360.pl/201-windows-11 i sprawdź ofertę Soft360.

Warto wspomnieć, że Windows 11 Pro odróżnia się od wariantu Home również w aspekcie sprzętowym. Obsługuje więcej pamięci RAM (2 TB vs. 128 GB), a także dwa procesory o większej liczbie rdzeni (2 procesory ze 128 rdzeniami na każdy vs. 1 procesor o 64 rdzeniach).

Czy można mieć Windows 11 za darmo?

Użytkownicy systemu Windows 10 mogą skorzystać z możliwości bezpłatnej aktualizacji platformy do najnowszej wersji Windows 11. Taki update jest bezpłatny i można cofnąć go bezstratnie w ciągu 10 dni.

Warunkiem powodzenia operacji jest to, aby komputer spełniał wymagania dla Windows 11:

  • dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz,
  • 4 GB pamięci RAM,
  • 64 GB pamięci na dysku twardym,
  • moduł TPM 2.0 na płycie głównej,
  • zgodność z DirectX 12 lub nowszym oraz sterownikiem WDDM 2.0.

Gdzie kupić system Windows tanio i bezpiecznie?

Jeśli szukasz systemu Windows 11, znajdziesz go w sklepie Soft360. Korzystaj z atrakcyjnych cen i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie współpracy. Do zakupu otrzymasz certyfikat legalności potwierdzający, że system może być używany zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe