Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?

System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat. Przez ten czas platforma zyskała zaufanie użytkowników, stopniowo wypierając zasłużoną Dziesiątkę. Podobnie jak w przypadku Windows 10, Jedenastka dostępna jest w dwóch odsłonach, Home oraz Pro. Czym różnią się one między sobą i którą z nich warto wybrać?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat / grafika: https://news.microsoft.com/imagegallery/

 

Windows Home a Pro — najważniejsze różnice i podobieństwa

Windows 11 wykorzystuje interfejs Fluid Design w znacznie większym stopniu niż Dziesiątka. Wymagania sprzętowe są większe od tych, jakie występowały u poprzednika, ale jednocześnie takie same dla wersji Home i Pro. Główne różnice między oboma wersjami występują na płaszczyźnie technicznej oraz zabezpieczeń i to im warto się przyjrzeć przede wszystkim.

Możliwości Windows 11 w wersji Home

Windows 11 Home to system operacyjny, który sprawdzi się zarówno do użytku domowego, jak i dla niewielkich firm. Jest dobrym wyborem dla osób, które oczekują łatwego w obsłudze OS bez przesadnie rozbudowanych możliwości konfiguracji. Oferowane w wersji Home zabezpieczenia są skuteczne i pozwalają na bezpieczne uruchamianie aplikacji. Jednocześnie system został wyposażony w rozwiązania zwiększające produktywność, jak chociażby rozbudowany tryb przyciągania okien do krawędzi, czy możliwość tworzenia kilku pulpitów przeznaczonych do różnych zadań. Jakie funkcje znajdziesz w tym systemie operacyjnym?

Windows Hello stanowi pierwszą linię obrony przed nieautoryzowanym dostępem do komputera. Zalogowanie się do systemu wymaga kodu PIN, użycia czytnika linii papilarnych lub rozpoznawania twarzy. Wbudowany program antywirusowy Windows Defender skutecznie chroni przed szkodliwym oprogramowaniem. System pozwala też na szyfrowanie urządzenia (ang. Device Excryption). Po włączeniu szyfrowania urządzenia dostęp do zasobów wymaga autoryzacji.

Dla użytkowników domowych istotna będzie kontrola rodzicielska. To funkcja pozwalająca na monitorowanie czasu spędzonego przed komputerem, zakupów online oraz pozwalająca na blokowanie dostępu do witryn dla dorosłych. Ochronę wspiera bezpieczny rozruch (ang. Safe Boot) aktywujący się podczas uruchamiania systemu.

Nowe oprogramowanie wyróżnia się też w kontekście gamingu. Miłośnicy elektronicznej rozrywki otrzymali dwa ciekawe rozwiązania usprawniające rozgrywkę. Mowa o Auto HDR i Direct Storage. Automatyczny tryb HDR poprawia jakość grafiki nawet w tytułach, które nie obsługują natywnie trybu HD. Z kolei Direct Storage skraca czas potrzebny do załadowania zasobów do pamięci dzięki pominięciu CPU i przeniesieniu ciężaru pracy na GPU. Innymi możliwościami są Game Bar i lepsze niż w przypadku Dziesiątki wsparcie dla dźwięku Surround oraz peryferiów, jak laptopy obsługujące VR. Bezpieczne przeglądanie internetu umożliwia przeglądarka Microsoft Edge. System Windows 11 oferuje też wsparcie dla Microsoft Teams.

Co nowego pojawia się w Windows 11 Pro?

Na samym początku warto wskazać, że system Windows 11 w wersji Pro otrzymał wszystkie udogodnienia znane z wariantu Home. Co zatem uległo zmianie? Na pierwszy rzut oka obie wersje systemu wyglądają niemal tak samo, ale wbrew pozorom zmieniło się sporo.

Windows Information Protection (WIP) służy do oddzielania informacji prywatnych od firmowych. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wysłania np. dokumentu korporacyjnego prywatnym mailem.

W wersji Pro pojawił się BitLocker. To zaawansowany algorytm szyfrujący AES 256-bitów, który włącza ochronę w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do zasobów. Zarządzenie wieloma urządzeniami jednocześnie wspierają usługi Enterprise State Roaming, Azure Active Directory, Microsoft Store oraz Windows Update dla firm.

Jedenastka w wersji Pro otrzymała też oprogramowanie Hyper-V i tryb Windows Sandbox. Pierwszy służy do obsługi maszyn wirtualnych, drugi — umożliwia pracę w bezpiecznym, odizolowanym środowisku.

Windows 11 Home vs. Pro. Który z nich wybrać i dlaczego?

W uproszczeniu można powiedzieć, że wariant Windows 11 Home jest odpowiedni dla użytkowników domowych, zaś Pro — dla użytkowników biznesowych, ale to spore uproszczenie.

Wersja Pro będzie odpowiednia dla każdego, kto oczekuje od systemu operacyjnego zwiększonego bezpieczeństwa i dalej idących możliwości konfiguracji. Rzeczywiście obsługa Azure Active Directory i innych, podobnych rozwiązań, predestynuje wersję Pro do użytku firmowego, ale indywidualni odbiorcy też z niego skorzystają! Jeśli szukasz systemu Windows 11 w dobrej cenie, zajrzyj na: https://soft360.pl/201-windows-11 i sprawdź ofertę Soft360.

Warto wspomnieć, że Windows 11 Pro odróżnia się od wariantu Home również w aspekcie sprzętowym. Obsługuje więcej pamięci RAM (2 TB vs. 128 GB), a także dwa procesory o większej liczbie rdzeni (2 procesory ze 128 rdzeniami na każdy vs. 1 procesor o 64 rdzeniach).

Czy można mieć Windows 11 za darmo?

Użytkownicy systemu Windows 10 mogą skorzystać z możliwości bezpłatnej aktualizacji platformy do najnowszej wersji Windows 11. Taki update jest bezpłatny i można cofnąć go bezstratnie w ciągu 10 dni.

Warunkiem powodzenia operacji jest to, aby komputer spełniał wymagania dla Windows 11:

  • dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz,
  • 4 GB pamięci RAM,
  • 64 GB pamięci na dysku twardym,
  • moduł TPM 2.0 na płycie głównej,
  • zgodność z DirectX 12 lub nowszym oraz sterownikiem WDDM 2.0.

Gdzie kupić system Windows tanio i bezpiecznie?

Jeśli szukasz systemu Windows 11, znajdziesz go w sklepie Soft360. Korzystaj z atrakcyjnych cen i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie współpracy. Do zakupu otrzymasz certyfikat legalności potwierdzający, że system może być używany zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej.


 

POLECANE
Rosyjski sąd skazał prawników Aleksieja Nawalnego. Jest komunikat administracji Bidena Wiadomości
Rosyjski sąd skazał prawników Aleksieja Nawalnego. Jest komunikat administracji Bidena

Administracja prezydenta Joe Bidena wydała w piątek komunikat ws. trzech prawników Aleksieja Nawalnego skazanych przez rosyjski sąd. - Kreml zatrzymał i pognębił prawników, którzy po prostu wykonywali swoją pracę - przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

Rekordowo niskie temperatury w Waszyngtonie. Jest decyzja ws. inauguracji Trumpa polityka
"Rekordowo niskie" temperatury w Waszyngtonie. Jest decyzja ws. inauguracji Trumpa

Poniedziałkowa ceremonia zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA odbędzie się w Rotundzie Kapitolu, a nie na zewnątrz budynku ze względu na prognozowane niskie temperatury. Poinformował o tym w piątek sam prezydent elekt. Tradycyjna parada zostanie przeniesiona do hali sportowej.

Bank światowy obniża prognozy dla Polski Wiadomości
Bank światowy obniża prognozy dla Polski

Bank światowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na rok 2025 z 3,7 proc. na 3,4 proc. PKB. - Rewizja prognoz wzrostu gospodarczego wiąże się ze spowolnieniem globalnej gospodarki - podaje portal Money.pl.

Skandaliczne słowa Kamili Biedrzyckiej ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej gorące
Skandaliczne słowa Kamili Biedrzyckiej ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej

Dziennikarka Kamila Biedrzycka w programie "Express Biedrzyckiej" w Super Expressie zastanawiała się, czy ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej powinna zostać przeprowadzona. W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze oburzonych internatów.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Ekspert podał możliwą datę Wiadomości
Kiedy obniżka stóp procentowych? Ekspert podał możliwą datę

Pierwsza obniżka stóp procentowych może nastąpić w lipcu 2025 r. – ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski w piątkowym komentarzu po konferencji prezesa NBP. Dodał też, że wystąpienie szefa banku centralnego było bardziej jastrzębie niż poprzednio.

Sąd Najwyższy USA zdecydował ws. ustawy o potencjalnym zakazie TikToka Wiadomości
Sąd Najwyższy USA zdecydował ws. ustawy o potencjalnym zakazie TikToka

Sąd Najwyższy USA odrzucił w piątek skargę TikToka przeciwko ustawie, która potencjalnie zakazuje działalności aplikacji na amerykańskim rynku. Sędziowie uznali jednogłośnie, że ustawa nie narusza wolności słowa. Ustawa ta wejdzie w życie w niedzielę.

Sprzedaż TVN. Potwierdzają się wcześniejsze informacje gorące
Sprzedaż TVN. Potwierdzają się wcześniejsze informacje

Możliwość sprzedaży telewizji TVN, należącej do Warner Bros. Discovery, wywołała zainteresowanie różnych europejskich firm medialnych, w tym włoskiej grupy Media For Europe-Mediaset – podała w piątek agencja Ansa. Większościowym udziałowcem firmy jest rodzina zmarłego ponad rok temu Silvio Berlusconiego.

Elon Musk o Polsce: Wow Wiadomości
Elon Musk o Polsce: Wow

Miliarder Elon Musk nie ukrywając swojego zachwytu postanowił zareagować na wpis profilu Visegrad 24, który napisał m.in. o "niskim wskaźniku przestępczości" w naszym kraju.

Ekspert: Polska i Szwajcaria wypadły z listy krajów z dostępem do amerykańskich chipów w ostatnich 10 dniach Wiadomości
Ekspert: Polska i Szwajcaria wypadły z listy krajów z dostępem do amerykańskich chipów w ostatnich 10 dniach

USA ograniczyły eksport amerykańskich czipów GPU dla wybranych państw. Wśród krajów "drugiej kategorii" znalazła się Polska.

Polityk PiS odpowiedział Trzaskowskiemu ws. samorządów: W kłamstwach zaczyna dorównywać Tuskowi polityka
Polityk PiS odpowiedział Trzaskowskiemu ws. samorządów: W kłamstwach zaczyna dorównywać Tuskowi

- Trzaskowski w kłamstwach zaczyna dorównywać swojemu szefowi, Donaldowi Tuskowi - napisał poseł Jacek Sasin. Polityk PiS odpowiedział na wcześniejszą wypowiedź prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na temat samorządów.

REKLAMA

Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?

System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat. Przez ten czas platforma zyskała zaufanie użytkowników, stopniowo wypierając zasłużoną Dziesiątkę. Podobnie jak w przypadku Windows 10, Jedenastka dostępna jest w dwóch odsłonach, Home oraz Pro. Czym różnią się one między sobą i którą z nich warto wybrać?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat / grafika: https://news.microsoft.com/imagegallery/

 

Windows Home a Pro — najważniejsze różnice i podobieństwa

Windows 11 wykorzystuje interfejs Fluid Design w znacznie większym stopniu niż Dziesiątka. Wymagania sprzętowe są większe od tych, jakie występowały u poprzednika, ale jednocześnie takie same dla wersji Home i Pro. Główne różnice między oboma wersjami występują na płaszczyźnie technicznej oraz zabezpieczeń i to im warto się przyjrzeć przede wszystkim.

Możliwości Windows 11 w wersji Home

Windows 11 Home to system operacyjny, który sprawdzi się zarówno do użytku domowego, jak i dla niewielkich firm. Jest dobrym wyborem dla osób, które oczekują łatwego w obsłudze OS bez przesadnie rozbudowanych możliwości konfiguracji. Oferowane w wersji Home zabezpieczenia są skuteczne i pozwalają na bezpieczne uruchamianie aplikacji. Jednocześnie system został wyposażony w rozwiązania zwiększające produktywność, jak chociażby rozbudowany tryb przyciągania okien do krawędzi, czy możliwość tworzenia kilku pulpitów przeznaczonych do różnych zadań. Jakie funkcje znajdziesz w tym systemie operacyjnym?

Windows Hello stanowi pierwszą linię obrony przed nieautoryzowanym dostępem do komputera. Zalogowanie się do systemu wymaga kodu PIN, użycia czytnika linii papilarnych lub rozpoznawania twarzy. Wbudowany program antywirusowy Windows Defender skutecznie chroni przed szkodliwym oprogramowaniem. System pozwala też na szyfrowanie urządzenia (ang. Device Excryption). Po włączeniu szyfrowania urządzenia dostęp do zasobów wymaga autoryzacji.

Dla użytkowników domowych istotna będzie kontrola rodzicielska. To funkcja pozwalająca na monitorowanie czasu spędzonego przed komputerem, zakupów online oraz pozwalająca na blokowanie dostępu do witryn dla dorosłych. Ochronę wspiera bezpieczny rozruch (ang. Safe Boot) aktywujący się podczas uruchamiania systemu.

Nowe oprogramowanie wyróżnia się też w kontekście gamingu. Miłośnicy elektronicznej rozrywki otrzymali dwa ciekawe rozwiązania usprawniające rozgrywkę. Mowa o Auto HDR i Direct Storage. Automatyczny tryb HDR poprawia jakość grafiki nawet w tytułach, które nie obsługują natywnie trybu HD. Z kolei Direct Storage skraca czas potrzebny do załadowania zasobów do pamięci dzięki pominięciu CPU i przeniesieniu ciężaru pracy na GPU. Innymi możliwościami są Game Bar i lepsze niż w przypadku Dziesiątki wsparcie dla dźwięku Surround oraz peryferiów, jak laptopy obsługujące VR. Bezpieczne przeglądanie internetu umożliwia przeglądarka Microsoft Edge. System Windows 11 oferuje też wsparcie dla Microsoft Teams.

Co nowego pojawia się w Windows 11 Pro?

Na samym początku warto wskazać, że system Windows 11 w wersji Pro otrzymał wszystkie udogodnienia znane z wariantu Home. Co zatem uległo zmianie? Na pierwszy rzut oka obie wersje systemu wyglądają niemal tak samo, ale wbrew pozorom zmieniło się sporo.

Windows Information Protection (WIP) służy do oddzielania informacji prywatnych od firmowych. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wysłania np. dokumentu korporacyjnego prywatnym mailem.

W wersji Pro pojawił się BitLocker. To zaawansowany algorytm szyfrujący AES 256-bitów, który włącza ochronę w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do zasobów. Zarządzenie wieloma urządzeniami jednocześnie wspierają usługi Enterprise State Roaming, Azure Active Directory, Microsoft Store oraz Windows Update dla firm.

Jedenastka w wersji Pro otrzymała też oprogramowanie Hyper-V i tryb Windows Sandbox. Pierwszy służy do obsługi maszyn wirtualnych, drugi — umożliwia pracę w bezpiecznym, odizolowanym środowisku.

Windows 11 Home vs. Pro. Który z nich wybrać i dlaczego?

W uproszczeniu można powiedzieć, że wariant Windows 11 Home jest odpowiedni dla użytkowników domowych, zaś Pro — dla użytkowników biznesowych, ale to spore uproszczenie.

Wersja Pro będzie odpowiednia dla każdego, kto oczekuje od systemu operacyjnego zwiększonego bezpieczeństwa i dalej idących możliwości konfiguracji. Rzeczywiście obsługa Azure Active Directory i innych, podobnych rozwiązań, predestynuje wersję Pro do użytku firmowego, ale indywidualni odbiorcy też z niego skorzystają! Jeśli szukasz systemu Windows 11 w dobrej cenie, zajrzyj na: https://soft360.pl/201-windows-11 i sprawdź ofertę Soft360.

Warto wspomnieć, że Windows 11 Pro odróżnia się od wariantu Home również w aspekcie sprzętowym. Obsługuje więcej pamięci RAM (2 TB vs. 128 GB), a także dwa procesory o większej liczbie rdzeni (2 procesory ze 128 rdzeniami na każdy vs. 1 procesor o 64 rdzeniach).

Czy można mieć Windows 11 za darmo?

Użytkownicy systemu Windows 10 mogą skorzystać z możliwości bezpłatnej aktualizacji platformy do najnowszej wersji Windows 11. Taki update jest bezpłatny i można cofnąć go bezstratnie w ciągu 10 dni.

Warunkiem powodzenia operacji jest to, aby komputer spełniał wymagania dla Windows 11:

  • dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz,
  • 4 GB pamięci RAM,
  • 64 GB pamięci na dysku twardym,
  • moduł TPM 2.0 na płycie głównej,
  • zgodność z DirectX 12 lub nowszym oraz sterownikiem WDDM 2.0.

Gdzie kupić system Windows tanio i bezpiecznie?

Jeśli szukasz systemu Windows 11, znajdziesz go w sklepie Soft360. Korzystaj z atrakcyjnych cen i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie współpracy. Do zakupu otrzymasz certyfikat legalności potwierdzający, że system może być używany zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe