Został zabity czy przedawkował? Nowe badania ciała George'a Floyda

Będą kolejne analizy zwłok George'a Floyda. Skazany za jego zabójstwo policjant ma nadzieję, że badania pokażą jego niewinność. Możliwe bowiem, że Floyd wcale nie zginął w wyniku interwencji funkcjonariuszy, a w skutek przedawkowania.
George Floyd. Mural Został zabity czy przedawkował? Nowe badania ciała George'a Floyda
George Floyd. Mural / Wikimedia Commons. Leonhard Lenz

Sędzia w Minneapolis zezwolił na przeprowadzenie badań tkanek pobranych z ciała George'a Floyda, czarnoskórego przestępcy, który zginął (zmarł?) podczas aresztowania w 2020 roku. Analiza jest odpowiedzią na wniosek byłego policjanta, Dereka Chauvina, który został skazany za zabójstwo Floyda. Chauvin, odsiadujący obecnie wyrok 22 lat więzienia, domaga się ponownego procesu – świeże dowody mogą rzucić nowe światło na historię, która doprowadziła do masowych zamieszek w USA i na proces, który od początku był sprawą polityczną.

Badanie tkanki pobranej z ciała Floyda ma dokładniej zbadać przyczyny jego śmierci – istnieją poważne podejrzenia, że czarnoskóry przestępca nie zginął wcale w wyniku działania funkcjonariusza, a zmarł w wyniku przedawkowania mieszanki ciężkich narkotyków. Jeżeli pokażą to kolejne dowody, Chauvin może liczyć na udaną apelację. Wyrok skazujący byłego policjanta stwierdził bowiem, że śmierć Floyda w maju 2020 roku była spowodowana przyciśnięciem szyi Floyda przez Chauvina.

Oprócz narkotyków przyczyną śmierci przestępcy mogły być też inne czynniki, takie jak wcześniejsze problemy zdrowotne, np. problemy z sercem. Z kolei rodzina Floyda i wielu lewicowych aktywistów uważa, że badania te są zbędne i że wyrok skazujący jest już dobrze poparty dowodami z procesu.

 

Przestępstwa George'a Floyda

Kiedy w 2020 roku mainstreamowe media nagłośniły historię śmierci Floyda, w wiadomościach przedstawiano zmarłego jako niewinną ofiarę rasizmu, który rzekomo dominuje w amerykańskiej policji. Aresztowanie z maja 2020 nie było jednak pierwszym zatrzymaniem w życiu mężczyzny, Floyd miał bowiem długą historię napadów i starć z prawem.

W 1998 roku został skazany na 10 miesięcy więzienia za napad z bronią w ręku. Rok 2002 przyniósł mu kolejną karę – 8 miesięcy za przestępstwa narkotykowe związane z kokainą. W 2004 roku natomiast Floyd ponownie trafił za kratki na 10 miesięcy za ponowne przestępstwa narkotykowe. Narkotyki nie były jednak największym problemem murzyna – najdłużej do więzienia wysłała go zwykła przemoc.

Najpoważniejsze przestępstwo bowiem, za które Floyd został skazany, miało miejsce w 2007 roku. Został on wtedy aresztowany za napad z bronią w ręku na kobietę w ciąży w jej własnym domu. Za to przestępstwo otrzymał wyrok 5 lat więzienia. W trakcie napaści Floyd szantażował nawet napadniętą ciężarną, przystawiając jej pistolet do brzucha.

Oczywiście, niezależnie od przeszłości, każdy zasługuje na sprawiedliwość. Również przestępca nie powinien być nielegalnie zabijany przez policjanta, szczególnie podczas odpowiedniego zatrzymania i gdy nie stawia wobec policji oporu. Floyd jednak zachowywał się zgoła inaczej przed swoją własną śmiercią.

Do tragicznego spotkania z policją doszło, ponieważ Floyd próbował zapłacić za paczkę papierosów w sklepie spożywczym sfałszowanym banknotem 20-dolarowym. Po zgłoszeniu fałszerstwa przez pracownika sklepu, na miejsce przybyli więc funkcjonariusze. Floyd, będący pod wpływem narkotyków, stawiał opór podczas próby aresztowania. Wyrywał się, krzyczał, chciał uwolnić się i wydostać z radiowozu. Był niespokojny i nie stosował się do poleceń funkcjonariuszy – ci musieli więc użyć siły, by ogromnego mężczyznę (Floyd mierzył prawie dwa metry) „uspokoić”. Na miejscu byli aż czterej policjanci i nawet grupowo trudno było opanować aresztowanego. Zanim nawet policjanci ujęli Floyda, ten krzyczał, że nie może oddychać – możliwe, że był to atak paniki, którego dostał nietrzeźwy Afroamerykanin. Floyd dopiero co wyszedł z więzienia. Kolejne aresztowanie oznaczałoby bowiem pewny powrót za kraty.

Derek Chauvin, jeden z interweniujących policjantów, przycisnął wtedy kolano do szyi Floyda, co zostało nagrane na wideo przez przechodnia. Nagranie pokazało Floyda błagającego o pomoc i powtarzającego, że nie może oddychać – taki właśnie materiał trafił najpierw do mainstreamowych mediów, nic więc dziwnego, że murzyn został odebrany jako ofiara policyjnego okrucieństwa. Biały Chauvin zdawał się nad nim zwyczajnie znęcać. Bez kontekstu wcześniejszych minut rasizm wydawał się racjonalnym wyjaśnieniem dla wielu.

Po późniejszej sekcji zwłok okazało się, że w organizmie Floyda znaleziono znaczne ilości narkotyków, w tym fentanylu i metamfetaminy. Nawet podczas aresztowania Floyd próbował pozbyć się posiadanych przy sobie substancji – część z nich, możliwe, wyrzucił (nagrała to jednak inna kamera), a część spożył, prawdopodobnie siedząc już w radiowozie. Substancje psychoaktywne, mogły, oczywiście, doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Eksperci medyczni i sądowi, jak również ławy przysięgłych, uznali jednak, że śmierć Floyda była spowodowana działaniem Chauvina. Policjant został skazany za morderstwo drugiego stopnia.

 

Proces przeciwko Chauvinowi

Proces funkcjonariusza z Minneapolis stał się natychmiast sprawą polityczną. Ruch Black Lives Matter oraz szeroka rzesza aktywistów, zbulwersowanych śmiercią Floyda, domagali się „sprawiedliwości”, paląc dzielnice różnych miast i wywierając presję na sąd. Demonstracje przeciwko brutalności policji i rasizmowi stały się codziennością w USA, wpływając na klimat otaczający sprawę. Kto wydałby wynik uniewinniający policjanta, jeżeli potem groziłaby mu konfrontacja z agresywnym motłochem, gotowym w imię „sprawiedliwości” zabić?

Naciski płynęły jednak nie tylko ze strony lewicowych aktywistów. Również prezydent Joe Biden publicznie wyrażał swoją opinię na temat procesu, modląc się rzekomo o "sprawiedliwy wyrok", rozmawiając z rodziną Floyda, i stając w jasny sposób po stronie zmarłego. Również Demokraci, w tym członkowie Kongresu i senatorowie, stawali po stronie Floyda i BLM – niektórzy przyjechali nawet pod sąd, w którym miał zapaść wyrok, wywierając dalsze naciski na orzekających.

Mainstreamowe media szeroko relacjonowały proces, często z wyraźnym sensacjonalizmem, szantażując nierzadko jurorów i przedstawiając sprawę jako walkę z rasizmem. Wielu wydało więc wyrok na Chauvina, zanim ten stanął nawet przed sądem.

 

Niewinny?

W organizmie Floyda stwierdzono obecność fentanylu i metamfetaminy, zabójczej mieszanki, której składniki mają w dużym stopniu działanie przeciwne – fentanyl ma relaksować, a metamfetamina pobudzać. Taka mieszanka jest szczególnie obciążająca dla serca i Floyd nie byłby pierwszą osobą, która od takowej mikstury straciła życie.

Dlatego zgoda na kolejne badania zwłok Floyda jest takim przełomem – możliwe, że da Chauvinowi podstawę do walki o wolność.

Były policjant – oprócz potencjalnie niesłusznego wyroku – ma też inne powody, by chcieć wyjść z więzienia. W więziennej celi jego życiu i zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo, ponieważ inni osadzeni starali się już kilkakrotnie zemścić się na nim za rzekome zabójstwo murzyna.

Pierwszy atak miał miejsce w listopadzie 2023 roku, kiedy to Chauvin został dźgnięty nożem przez innego więźnia. Drugi incydent nastąpił w kwietniu 2024 roku. W obu sytuacjach zaatakowany cudem uszedł z życiem.


 

POLECANE
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena z ostatniej chwili
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena

W niedzielę wyszło na jaw, że korespondent Telewizji Publicznej w Stanach Zjednoczonych Marcin Antosiewicz został wyprowadzony przez amerykańskie służby z konwencji wyborczej Joe Bidena kilka miesięcy temu. Do sprawy odniósł się już sam zainteresowany.

Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy z ostatniej chwili
Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy

W rozmowie z "Financial Times" katarski minister energii Saad Sherida al-Kaabi zagroził, że Katar zaprzestanie eksportu gazu do Unii Europejskiej, jeśli kraje bloku nałożą kary zgodnie z niedawno przyjętymi przepisami dotyczącymi zwalczania pracy przymusowej i działania na rzecz środowiska.

Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska

Wprawdzie ustawa budżetowa nie jest ostatecznie uchwalona, bowiem jest jeszcze w Senacie, ale jest już jasne, że większość koalicyjna nie chce jej tak poprawić, aby była zgodna z Konstytucją RP.

Red. Mazurek z pompą kończy współpracę z RMF FM. Oto ostatni gość dziennikarza z ostatniej chwili
Red. Mazurek z pompą kończy współpracę z RMF FM. Oto ostatni gość dziennikarza

W poniedziałek rano gościem red. Roberta Mazurka w "Porannej Rozmowie" RMF FM będzie prezydent RP Andrzej Duda. To ostatni program, który zostanie poprowadzony przez znanego dziennikarza na antenie rozgłośni.

Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem z ostatniej chwili
Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem

Słowackie media źródła podały w niedzielę wieczorem, że premier Robert Fico rozmawia na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw gazu.

Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców tylko u nas
Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców

W 2023 r. pod obserwacją niemieckiego kontrwywiadu znajdowało się 27,2 tys. osób stanowiących potencjalne zagrożenie islamskim terroryzmem. Od lutego 2016 r. w Niemczech dokonano oficjalnie dwunastu ataków terrorystycznych, ten z Magdeburga jest zatem trzynasty. A ile zamachów udaremniono? W latach 2014-2021 było dziesięć takich przypadków. W Magdeburgu mimo ostrzeżeń ze strony służb Arabii Saudyjskiej system nie zadziałał.

Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy z ostatniej chwili
Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy

Aleksander Zniszczoł zajął 14. miejsce, Piotr Żyła był 17., Paweł Wąsek - 20., Jakub Wolny - 27., a Kamil Stoch - 37. w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Wygrał Austriak Daniel Tschofenig, przed swoimi rodakami Janem Hoerlem i Stefanem Kraftem.

Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. Putin w desperacji z ostatniej chwili
Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. "Putin w desperacji"

Pięć miesięcy po ataku Ukrainy na obwód kurski, Rosja wciąż nie jest w stanie odzyskać całego swojego terytorium. Oddziały ukraińskie zaciekle trzymają się rosyjskich ziem w nadziei na wykorzystanie ich jako karty przetargowej w przyszłych negocjacjach.

Ukraińcy również zostaną uhonorowani. Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej z ostatniej chwili
"Ukraińcy również zostaną uhonorowani". Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w niedzielę w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Suspilne, że Ukraińcy, którzy stali się ofiarami tragedii wołyńskiej w Polsce, również zostaną uhonorowani.

Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji

Niemieckie media donoszą, że mimo sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, ponad sto samochodów wysokiej jakości marki BMW z zakładu w Hanowerze trafiło do klientów w Rosji. 

REKLAMA

Został zabity czy przedawkował? Nowe badania ciała George'a Floyda

Będą kolejne analizy zwłok George'a Floyda. Skazany za jego zabójstwo policjant ma nadzieję, że badania pokażą jego niewinność. Możliwe bowiem, że Floyd wcale nie zginął w wyniku interwencji funkcjonariuszy, a w skutek przedawkowania.
George Floyd. Mural Został zabity czy przedawkował? Nowe badania ciała George'a Floyda
George Floyd. Mural / Wikimedia Commons. Leonhard Lenz

Sędzia w Minneapolis zezwolił na przeprowadzenie badań tkanek pobranych z ciała George'a Floyda, czarnoskórego przestępcy, który zginął (zmarł?) podczas aresztowania w 2020 roku. Analiza jest odpowiedzią na wniosek byłego policjanta, Dereka Chauvina, który został skazany za zabójstwo Floyda. Chauvin, odsiadujący obecnie wyrok 22 lat więzienia, domaga się ponownego procesu – świeże dowody mogą rzucić nowe światło na historię, która doprowadziła do masowych zamieszek w USA i na proces, który od początku był sprawą polityczną.

Badanie tkanki pobranej z ciała Floyda ma dokładniej zbadać przyczyny jego śmierci – istnieją poważne podejrzenia, że czarnoskóry przestępca nie zginął wcale w wyniku działania funkcjonariusza, a zmarł w wyniku przedawkowania mieszanki ciężkich narkotyków. Jeżeli pokażą to kolejne dowody, Chauvin może liczyć na udaną apelację. Wyrok skazujący byłego policjanta stwierdził bowiem, że śmierć Floyda w maju 2020 roku była spowodowana przyciśnięciem szyi Floyda przez Chauvina.

Oprócz narkotyków przyczyną śmierci przestępcy mogły być też inne czynniki, takie jak wcześniejsze problemy zdrowotne, np. problemy z sercem. Z kolei rodzina Floyda i wielu lewicowych aktywistów uważa, że badania te są zbędne i że wyrok skazujący jest już dobrze poparty dowodami z procesu.

 

Przestępstwa George'a Floyda

Kiedy w 2020 roku mainstreamowe media nagłośniły historię śmierci Floyda, w wiadomościach przedstawiano zmarłego jako niewinną ofiarę rasizmu, który rzekomo dominuje w amerykańskiej policji. Aresztowanie z maja 2020 nie było jednak pierwszym zatrzymaniem w życiu mężczyzny, Floyd miał bowiem długą historię napadów i starć z prawem.

W 1998 roku został skazany na 10 miesięcy więzienia za napad z bronią w ręku. Rok 2002 przyniósł mu kolejną karę – 8 miesięcy za przestępstwa narkotykowe związane z kokainą. W 2004 roku natomiast Floyd ponownie trafił za kratki na 10 miesięcy za ponowne przestępstwa narkotykowe. Narkotyki nie były jednak największym problemem murzyna – najdłużej do więzienia wysłała go zwykła przemoc.

Najpoważniejsze przestępstwo bowiem, za które Floyd został skazany, miało miejsce w 2007 roku. Został on wtedy aresztowany za napad z bronią w ręku na kobietę w ciąży w jej własnym domu. Za to przestępstwo otrzymał wyrok 5 lat więzienia. W trakcie napaści Floyd szantażował nawet napadniętą ciężarną, przystawiając jej pistolet do brzucha.

Oczywiście, niezależnie od przeszłości, każdy zasługuje na sprawiedliwość. Również przestępca nie powinien być nielegalnie zabijany przez policjanta, szczególnie podczas odpowiedniego zatrzymania i gdy nie stawia wobec policji oporu. Floyd jednak zachowywał się zgoła inaczej przed swoją własną śmiercią.

Do tragicznego spotkania z policją doszło, ponieważ Floyd próbował zapłacić za paczkę papierosów w sklepie spożywczym sfałszowanym banknotem 20-dolarowym. Po zgłoszeniu fałszerstwa przez pracownika sklepu, na miejsce przybyli więc funkcjonariusze. Floyd, będący pod wpływem narkotyków, stawiał opór podczas próby aresztowania. Wyrywał się, krzyczał, chciał uwolnić się i wydostać z radiowozu. Był niespokojny i nie stosował się do poleceń funkcjonariuszy – ci musieli więc użyć siły, by ogromnego mężczyznę (Floyd mierzył prawie dwa metry) „uspokoić”. Na miejscu byli aż czterej policjanci i nawet grupowo trudno było opanować aresztowanego. Zanim nawet policjanci ujęli Floyda, ten krzyczał, że nie może oddychać – możliwe, że był to atak paniki, którego dostał nietrzeźwy Afroamerykanin. Floyd dopiero co wyszedł z więzienia. Kolejne aresztowanie oznaczałoby bowiem pewny powrót za kraty.

Derek Chauvin, jeden z interweniujących policjantów, przycisnął wtedy kolano do szyi Floyda, co zostało nagrane na wideo przez przechodnia. Nagranie pokazało Floyda błagającego o pomoc i powtarzającego, że nie może oddychać – taki właśnie materiał trafił najpierw do mainstreamowych mediów, nic więc dziwnego, że murzyn został odebrany jako ofiara policyjnego okrucieństwa. Biały Chauvin zdawał się nad nim zwyczajnie znęcać. Bez kontekstu wcześniejszych minut rasizm wydawał się racjonalnym wyjaśnieniem dla wielu.

Po późniejszej sekcji zwłok okazało się, że w organizmie Floyda znaleziono znaczne ilości narkotyków, w tym fentanylu i metamfetaminy. Nawet podczas aresztowania Floyd próbował pozbyć się posiadanych przy sobie substancji – część z nich, możliwe, wyrzucił (nagrała to jednak inna kamera), a część spożył, prawdopodobnie siedząc już w radiowozie. Substancje psychoaktywne, mogły, oczywiście, doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Eksperci medyczni i sądowi, jak również ławy przysięgłych, uznali jednak, że śmierć Floyda była spowodowana działaniem Chauvina. Policjant został skazany za morderstwo drugiego stopnia.

 

Proces przeciwko Chauvinowi

Proces funkcjonariusza z Minneapolis stał się natychmiast sprawą polityczną. Ruch Black Lives Matter oraz szeroka rzesza aktywistów, zbulwersowanych śmiercią Floyda, domagali się „sprawiedliwości”, paląc dzielnice różnych miast i wywierając presję na sąd. Demonstracje przeciwko brutalności policji i rasizmowi stały się codziennością w USA, wpływając na klimat otaczający sprawę. Kto wydałby wynik uniewinniający policjanta, jeżeli potem groziłaby mu konfrontacja z agresywnym motłochem, gotowym w imię „sprawiedliwości” zabić?

Naciski płynęły jednak nie tylko ze strony lewicowych aktywistów. Również prezydent Joe Biden publicznie wyrażał swoją opinię na temat procesu, modląc się rzekomo o "sprawiedliwy wyrok", rozmawiając z rodziną Floyda, i stając w jasny sposób po stronie zmarłego. Również Demokraci, w tym członkowie Kongresu i senatorowie, stawali po stronie Floyda i BLM – niektórzy przyjechali nawet pod sąd, w którym miał zapaść wyrok, wywierając dalsze naciski na orzekających.

Mainstreamowe media szeroko relacjonowały proces, często z wyraźnym sensacjonalizmem, szantażując nierzadko jurorów i przedstawiając sprawę jako walkę z rasizmem. Wielu wydało więc wyrok na Chauvina, zanim ten stanął nawet przed sądem.

 

Niewinny?

W organizmie Floyda stwierdzono obecność fentanylu i metamfetaminy, zabójczej mieszanki, której składniki mają w dużym stopniu działanie przeciwne – fentanyl ma relaksować, a metamfetamina pobudzać. Taka mieszanka jest szczególnie obciążająca dla serca i Floyd nie byłby pierwszą osobą, która od takowej mikstury straciła życie.

Dlatego zgoda na kolejne badania zwłok Floyda jest takim przełomem – możliwe, że da Chauvinowi podstawę do walki o wolność.

Były policjant – oprócz potencjalnie niesłusznego wyroku – ma też inne powody, by chcieć wyjść z więzienia. W więziennej celi jego życiu i zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo, ponieważ inni osadzeni starali się już kilkakrotnie zemścić się na nim za rzekome zabójstwo murzyna.

Pierwszy atak miał miejsce w listopadzie 2023 roku, kiedy to Chauvin został dźgnięty nożem przez innego więźnia. Drugi incydent nastąpił w kwietniu 2024 roku. W obu sytuacjach zaatakowany cudem uszedł z życiem.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe