Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

Sojusz SPD i BSW w Brandenburgii jest jeszcze młody, jednak już po pierwszym głosowaniu w Radzie Federalnej doszło do rozłamu pomiędzy koalicjantami. SPD krytycznie odnosi się do zapowiedzi BSW dotyczącej stacjonowania brygady Bundeswehry na Litwie - donosi dziennik Tageschau.
Bundestag Litwini czekają, a
Bundestag / pixabay

Nowa koalicja brandenburska, złożona z SPD i BSW, wstrzymała się od głosu w Radzie Federalnej w sprawie zacieśnienia współpracy obronnej Niemiec i Litwy, dotyczącej stacjonowania w tym kraju brygady Bundeswehry.

„Modernizacja, zachęcanie ludności do wojny i żądanie od niej poświęceń (...) zawsze będzie spotykać się z oporem BSW”

– powiedział lider grupy parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders.

„Brandenburgia nie bierze już udziału w działaniach wojennych i kosztownych wojskowych eskapadach na przykład na Litwie. Dzięki BSW”

- dodał

Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

 „Twierdzenie, że nowoczesna, dobrze wyposażona Bundeswehra i wspólne wysiłki obronne z naszymi partnerami to wyłącznie «kosztowne wojskowe eskapady», to lekceważenie naszej odpowiedzialności wobec sojuszników i zaprzyjaźnionych państw”

– stwierdził nowy lider grupy parlamentarnej SPD Björn Lüttmann, który niegdyś z zadowoleniem przyjął program, na podstawie którego kompania Bundeswehry miałaby stacjonować na Litwie. W jego opinii miałoby to odstraszać potencjalnych przeciwników.

"Byli koalicjanci CDU i Zieloni krytykują fakt, że Brandenburgia jako jedyny kraj związkowy państwo wstrzymało się od głosowania nad nowelizacją konstytucji wzmacniającą Federalny Trybunał Konstytucyjny".

– napisał na Portalu lider grupy parlamentarnej CDU Jan Redmann

„To głosowanie byłoby właściwie powodem do dymisji ministra”

– stwierdził.

Miłe początki

Pierwotnie latem 2022 roku w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał Litwinom w Wilnie, że na Litwie będzie stacjonowała na stałe niemiecka brygada. Brygada niemieckiej Bundeswehry składa się blisko z 5000 żołnierzy, wiec Litwini wyszli z założenia, że ich kraju będzie broniło dodatkowo – oprócz obecnych już sił wojskowych NATO – 5000 Niemców. 

Długie miesiące ciszy

Po deklaracjach Scholza w sprawie Bundeswehry na Litwie oficjalnie działo się niewiele.

Ponieważ kanclerz w swojej wypowiedzi nie podał żadnych dat, po upływie paru miesięcy Litwini zaczęli pytać, kiedy przyjadą obiecani niemieccy żołnierze. Niemcy zareagowały wtedy w grudniu 2022 poprzez ambasadora Niemiec Mathiasa Petera Sonna, który powiedział, że litewska niecierpliwość i dociekliwość co do daty przybycia niemieckich żołnierzy na Litwę jest nie na miejscu i pogarsza relacje obu państw. Oznajmił także, że Litwini za dużo mówią o tej brygadzie i on oczekuje, że dyskusja ta ucichnie. 

Litwini studzą nastroje

Wystąpienie niemieckiego ambasadora wywołało na Litwie bardzo zróżnicowane reakcje. Z jednej strony było słychać komentarze oburzenia i protestu, a z drugiej lęku przed konsekwencjami. Zdaniem eksperta Michała Mistewicza, który zajmuje się tym tematem na łamach portalu Czas Wschodni, na Litwie ostatecznie przeważyło przekonanie, że jeśli będzie się głośno domagać od Niemiec tej brygady, to Niemcy mogą się rozmyślić i Litwa nie osiągnie absolutnie nic. Dlatego zdecydowano uzbroić się w cierpliwości i krok po kroku, ale bez presji czekać na kolejne ruchy Niemiec.

Zamiast 5 tys. - 20 żołnierzy

Do poważnych rozmów między Niemcami i Litwinami doszło dopiero pod koniec 2023 roku. I to wtedy po raz pierwszy ze strony niemieckiej padła data – 2027 rok. W kwietniu 2024 roku na Litwę trafiło około 20 niemieckich żołnierzy, którzy mieli przygotowywać zaplecze dla kolejnych niemieckich mundurowanych. Na przełomie października i listopada na Litwę ma przyjechać 120–150 niemieckich żołnierzy.

Wrześniowe ustalenia zostały anulowane

Stacjonowanie jednostek niemieckich na Litwie miało ostatecznie nastąpić w wyniku ratyfikacji umowy litewsko-niemieckiej. Dotyczyła ona oddelegowania do tego kraju 5000 niemieckich żołnierzy, a dokument został podpisany 26 września, w dniu wizyty niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w Wilnie. Wspomniane porozumienie umożliwiało Niemcom utworzenie na Litwie niemieckich placówek oświatowych oraz infrastruktury handlowej, które byłyby objęte zwolnieniami od podatków.

 

Komentarz do ostatnich decyzji Brandenburgii napisała Aleksandra Fedorska na swoim profilu na platformie X:

No proszę niemiecka brygada na Litwie oddala sie i oddala. Nowy problem to wschodnie landy, gdzie w Brandenburgii współrządzi prorosyjski BSW: - Kraj związkowy wstrzymał się od głosu w sprawie decyzji Bundesratu dotyczącej zwiększenia współpracy obronnej między Niemcami a Litwą - w szczególności rozmieszczenia brygady Bundeswehry. "Zbrojenie się, zaprzysięganie ludności na wojnę i domaganie się poświęceń (...) zawsze spotka się z oporem ze strony BSW" - powiedział przewodniczący frakcji parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders. "Brandenburgia nie będzie już uczestniczyć w działaniach wojennych i kosztownych przygodach wojskowych, na przykład na Litwie. Dzięki BSW."

 

 

 


 

POLECANE
Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem z ostatniej chwili
Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem

Słowackie media źródła podały w niedzielę wieczorem, że premier Robert Fico rozmawia na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw gazu.

Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców tylko u nas
Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców

W 2023 r. pod obserwacją niemieckiego kontrwywiadu znajdowało się 27,2 tys. osób stanowiących potencjalne zagrożenie islamskim terroryzmem. Od lutego 2016 r. w Niemczech dokonano oficjalnie dwunastu ataków terrorystycznych, ten z Magdeburga jest zatem trzynasty. A ile zamachów udaremniono? W latach 2014-2021 było dziesięć takich przypadków. W Magdeburgu mimo ostrzeżeń ze strony służb Arabii Saudyjskiej system nie zadziałał.

Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy z ostatniej chwili
Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy

Aleksander Zniszczoł zajął 14. miejsce, Piotr Żyła był 17., Paweł Wąsek - 20., Jakub Wolny - 27., a Kamil Stoch - 37. w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Wygrał Austriak Daniel Tschofenig, przed swoimi rodakami Janem Hoerlem i Stefanem Kraftem.

Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. Putin w desperacji z ostatniej chwili
Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. "Putin w desperacji"

Pięć miesięcy po ataku Ukrainy na obwód kurski, Rosja wciąż nie jest w stanie odzyskać całego swojego terytorium. Oddziały ukraińskie zaciekle trzymają się rosyjskich ziem w nadziei na wykorzystanie ich jako karty przetargowej w przyszłych negocjacjach.

Ukraińcy również zostaną uhonorowani. Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej z ostatniej chwili
"Ukraińcy również zostaną uhonorowani". Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w niedzielę w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Suspilne, że Ukraińcy, którzy stali się ofiarami tragedii wołyńskiej w Polsce, również zostaną uhonorowani.

Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji

Niemieckie media donoszą, że mimo sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, ponad sto samochodów wysokiej jakości marki BMW z zakładu w Hanowerze trafiło do klientów w Rosji. 

Zełenski oczekuje, że polska i duńska prezydencja w UE w 2025 roku będzie historyczna dla Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski oczekuje, że polska i duńska prezydencja w UE w 2025 roku będzie "historyczna dla Ukrainy"

Prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił w niedzielę, że w 2025 roku Ukraina musi poczynić jak największe postępy drodze do Unii Europejskiej i oczekuje, że polska i duńska prezydencja w tym okresie będzie historyczna dla jego kraju.

Po 3 latach Policja kończy operację zabezpieczania granicy polsko-białoruskiej pilne
Po 3 latach Policja kończy operację zabezpieczania granicy polsko-białoruskiej

Działania policjantów podczas operacji "Zapora" to przede wszystkim patrole skierowane całodobowo do nadzorowania punktów w odległości kilkudziesięciu/kilkuset metrów od pasa granicznego.

Co Polacy sądzą nt. działań PKW? [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Co Polacy sądzą nt. działań PKW? [SONDAŻ]

Zdaniem większości ankietowanych, Państwowa Komisja Wyborcza powinna uwzględnić orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ws. odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego PiS. 

Kobieta spadła w jaskini z 6 metrów. Ratownicy wydobywali ją 72 godziny Wiadomości
Kobieta spadła w jaskini z 6 metrów. Ratownicy wydobywali ją 72 godziny

W jaskini Bueno Fonteno niedaleko Bergamo utknęła 32-latka. Jej wydobycie trwało 3 dni i konieczne było użycie ładunków wybuchowych, by poszerzyć przejście. W akcji brało udział 60 osób. Jak się okazuje, kobieta utknęła w tej jaskini nie pierwszy raz.

REKLAMA

Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

Sojusz SPD i BSW w Brandenburgii jest jeszcze młody, jednak już po pierwszym głosowaniu w Radzie Federalnej doszło do rozłamu pomiędzy koalicjantami. SPD krytycznie odnosi się do zapowiedzi BSW dotyczącej stacjonowania brygady Bundeswehry na Litwie - donosi dziennik Tageschau.
Bundestag Litwini czekają, a
Bundestag / pixabay

Nowa koalicja brandenburska, złożona z SPD i BSW, wstrzymała się od głosu w Radzie Federalnej w sprawie zacieśnienia współpracy obronnej Niemiec i Litwy, dotyczącej stacjonowania w tym kraju brygady Bundeswehry.

„Modernizacja, zachęcanie ludności do wojny i żądanie od niej poświęceń (...) zawsze będzie spotykać się z oporem BSW”

– powiedział lider grupy parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders.

„Brandenburgia nie bierze już udziału w działaniach wojennych i kosztownych wojskowych eskapadach na przykład na Litwie. Dzięki BSW”

- dodał

Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

 „Twierdzenie, że nowoczesna, dobrze wyposażona Bundeswehra i wspólne wysiłki obronne z naszymi partnerami to wyłącznie «kosztowne wojskowe eskapady», to lekceważenie naszej odpowiedzialności wobec sojuszników i zaprzyjaźnionych państw”

– stwierdził nowy lider grupy parlamentarnej SPD Björn Lüttmann, który niegdyś z zadowoleniem przyjął program, na podstawie którego kompania Bundeswehry miałaby stacjonować na Litwie. W jego opinii miałoby to odstraszać potencjalnych przeciwników.

"Byli koalicjanci CDU i Zieloni krytykują fakt, że Brandenburgia jako jedyny kraj związkowy państwo wstrzymało się od głosowania nad nowelizacją konstytucji wzmacniającą Federalny Trybunał Konstytucyjny".

– napisał na Portalu lider grupy parlamentarnej CDU Jan Redmann

„To głosowanie byłoby właściwie powodem do dymisji ministra”

– stwierdził.

Miłe początki

Pierwotnie latem 2022 roku w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał Litwinom w Wilnie, że na Litwie będzie stacjonowała na stałe niemiecka brygada. Brygada niemieckiej Bundeswehry składa się blisko z 5000 żołnierzy, wiec Litwini wyszli z założenia, że ich kraju będzie broniło dodatkowo – oprócz obecnych już sił wojskowych NATO – 5000 Niemców. 

Długie miesiące ciszy

Po deklaracjach Scholza w sprawie Bundeswehry na Litwie oficjalnie działo się niewiele.

Ponieważ kanclerz w swojej wypowiedzi nie podał żadnych dat, po upływie paru miesięcy Litwini zaczęli pytać, kiedy przyjadą obiecani niemieccy żołnierze. Niemcy zareagowały wtedy w grudniu 2022 poprzez ambasadora Niemiec Mathiasa Petera Sonna, który powiedział, że litewska niecierpliwość i dociekliwość co do daty przybycia niemieckich żołnierzy na Litwę jest nie na miejscu i pogarsza relacje obu państw. Oznajmił także, że Litwini za dużo mówią o tej brygadzie i on oczekuje, że dyskusja ta ucichnie. 

Litwini studzą nastroje

Wystąpienie niemieckiego ambasadora wywołało na Litwie bardzo zróżnicowane reakcje. Z jednej strony było słychać komentarze oburzenia i protestu, a z drugiej lęku przed konsekwencjami. Zdaniem eksperta Michała Mistewicza, który zajmuje się tym tematem na łamach portalu Czas Wschodni, na Litwie ostatecznie przeważyło przekonanie, że jeśli będzie się głośno domagać od Niemiec tej brygady, to Niemcy mogą się rozmyślić i Litwa nie osiągnie absolutnie nic. Dlatego zdecydowano uzbroić się w cierpliwości i krok po kroku, ale bez presji czekać na kolejne ruchy Niemiec.

Zamiast 5 tys. - 20 żołnierzy

Do poważnych rozmów między Niemcami i Litwinami doszło dopiero pod koniec 2023 roku. I to wtedy po raz pierwszy ze strony niemieckiej padła data – 2027 rok. W kwietniu 2024 roku na Litwę trafiło około 20 niemieckich żołnierzy, którzy mieli przygotowywać zaplecze dla kolejnych niemieckich mundurowanych. Na przełomie października i listopada na Litwę ma przyjechać 120–150 niemieckich żołnierzy.

Wrześniowe ustalenia zostały anulowane

Stacjonowanie jednostek niemieckich na Litwie miało ostatecznie nastąpić w wyniku ratyfikacji umowy litewsko-niemieckiej. Dotyczyła ona oddelegowania do tego kraju 5000 niemieckich żołnierzy, a dokument został podpisany 26 września, w dniu wizyty niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w Wilnie. Wspomniane porozumienie umożliwiało Niemcom utworzenie na Litwie niemieckich placówek oświatowych oraz infrastruktury handlowej, które byłyby objęte zwolnieniami od podatków.

 

Komentarz do ostatnich decyzji Brandenburgii napisała Aleksandra Fedorska na swoim profilu na platformie X:

No proszę niemiecka brygada na Litwie oddala sie i oddala. Nowy problem to wschodnie landy, gdzie w Brandenburgii współrządzi prorosyjski BSW: - Kraj związkowy wstrzymał się od głosu w sprawie decyzji Bundesratu dotyczącej zwiększenia współpracy obronnej między Niemcami a Litwą - w szczególności rozmieszczenia brygady Bundeswehry. "Zbrojenie się, zaprzysięganie ludności na wojnę i domaganie się poświęceń (...) zawsze spotka się z oporem ze strony BSW" - powiedział przewodniczący frakcji parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders. "Brandenburgia nie będzie już uczestniczyć w działaniach wojennych i kosztownych przygodach wojskowych, na przykład na Litwie. Dzięki BSW."

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe