[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wszystkie kłopoty Ameryki

Nigdy jeszcze społeczeństwo amerykańskie nie było tak spolaryzowane jak w trakcie listopadowych wyborów. Elementy wojny hybrydowej są bardzo mocno widoczne. Debata polityczna zamiast skoncentrować się na istotnych problemach zagrożenia chińską ekspansją, odbija się od najbardziej absurdalnych teorii spiskowych, typu jak to „izraelskie satelity podpalają Kalifornię”, i to w wykonaniu ważnych amerykańskich kongresmenów.
 [Felieton
/ pixnio.com/ CC0

Można powiedzieć, że w Ameryce przestano rozmawiać o poważnych i istotnych problemach i uprawia się doskonale znaną w Polsce politykę: „im gorzej – tym lepiej”. A tymczasem są państwa, które odnoszą wyraźne korzyści z chaosu informacyjnego na świecie, ponieważ cicho, prawie bezszelestnie przechodzą bez reakcji mediów mainstreamowych wydarzenia, które powinny zwracać uwagę amerykańskich think tanków, wywiadu i dużych korporacji. 15 listopada 2020 r. podpisano Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP). Jest to umowa o wolnym handlu (Free Trade Agreement, FTA), która stworzyła największy na świecie blok handlowy i jest znaczącym osiągnięciem Chin, które walczą z USA o wpływy i dominację gospodarczą zarówno w tym regionie, jak i na świecie. Umowę podpisało po ośmioletnich negocjacjach 15 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących razem prawie jedną trzecią światowego produktu krajowego brutto (PKB). Wśród sygnatariuszy tej umowy są następujące kraje: Brunei, Laos, Wietnam, Chiny, Kambodża, Myanmar (Birma), Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja, Filipiny, Australia i Nowa Zelandia, a więc wszyscy członkowie bloku ASEAN (Association of Southeast Asian Nations), plus dodatkowo kilka znaczących krajów regionu. Pisał o tym „Kuryer Polski” 30 listopada 2020 r. Miesiąc później, czyli 30 grudnia 2020 r., Unia Europejska i Chiny sfinalizowały siedmioletnie negocjacje umowy Comprehensive Agreement on Investment (CAI). Pozostaje jeszcze ratyfikacja tej umowy. To nie koniec kłopotów Ameryki. 29 marca 2021 r. Chiny podpisały warty 400 miliardów dolarów układ z Iranem, polegający na wymianie chińskich inwestycji za irańską ropę. Znając rozmach Chińczyków, są oni w stanie zainwestować w irańską infrastrukturę, nie wyłączając programu atomowego. Do tego należy wspomnieć o przerzucaniu w okolice Donbasu wojsk rosyjskich, wystrzeleniu północnokoreańskich rakiet i totalnym zagrożeniu chińską inwazją Tajwanowi. Spięcie amerykańskiej polityki w relacjach z Chinami osiągnęło swoje apogeum w Anchorage na Alasce, gdzie wysocy dyplomaci z USA i Chin spotkali się twarzą w twarz po raz pierwszy, odkąd władzę w Waszyngtonie objęła administracja prezydenta Joe Bidena. Spotkanie przekształciło się w ponad godzinną wymianę publicznych potyczek słownych, potwierdzając oczekiwany konfrontacyjny ton między geopolitycznymi rywalami. W ocenie „NYT” sekretarz stanu Antony Blinken „był wyraźnie zaskoczony”. Yang Jiechi oskarżył Stany Zjednoczone o protekcjonalne podejście do rozmów i ocenił, że delegacja amerykańska nie ma prawa oskarżać Pekinu o łamanie praw człowieka ani wygłaszać wykładów na temat zalet demokracji – przekazuje „NYT”. Stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny naprawić własne, głęboko zakorzenione problemy, wskazując na położenie Afroamerykanów. Tak więc chińska polityka stała się asertywna, wyszła już z konfucjańskiego cienia budowania siły i celnie atakuje rywali. 
Pozdrawiam zza oceanu.


 

POLECANE
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski

Uwaga mieszkańcy Poznania, Wrześni i okolic! Enea Operator zapowiada kilkugodzinne przerwy w dostawie prądu od poniedziałku 14 lipca do piątku 18 lipca. Sprawdź dokładny harmonogram – w niektórych dzielnicach wyłączenia potrwają nawet kilka godzin. Poniżej pełna lista ulic i miejscowości.

Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną z ostatniej chwili
Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w sobotę Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię przed tworzeniem sojuszu bezpieczeństwa przeciw Korei Północnej. Szef rosyjskiej dyplomacji został w sobotę przyjęty przez przywódcę KRLD Kim Dzong Una.

Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach z ostatniej chwili
Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach

65 ochotników 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym 12 kobiet, złożyło w sobotę przysięgę wojskową. To służba, która wzmacnia bezpieczeństwo kraju oraz łączy żołnierzy z lokalną społecznością - podkreślił zastępca dowódcy 9ŁBOT ppłk Marcin Markiewicz.

Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty

Pamięć i prawda to słowa, które w tych dniach nabierają wyjątkowego znaczenia, to fundament wspólnoty, ważny dla procesu pojednania – napisał prezydent elekt Karol Nawrocki w 80. rocznicę Obławy Augustowskiej. Wskazał na pamięć o ofiarach totalitaryzmu i prawdę, która nazywa zło po imieniu.

Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia z ostatniej chwili
Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia

Mieszkańcy trzech miejscowości w Wielkopolsce muszą zachować szczególną ostrożność. Woda z lokalnego wodociągu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – ostrzega sanepid.

Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom Wiadomości
Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki z ostatniej chwili
Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki

Iga Świątek wygrała w finale z Amerykanką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0 i po raz pierwszy w karierze zwyciężyła w wielkoszlemowym Wimbledonie, najstarszym i najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym świata. To pierwszy od 114 lat przypadek, by w finale tego turnieju jedna z tenisistek nie wygrała ani jednego gema.

Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok z ostatniej chwili
Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok

Amerykańska sieć Walmart wycofuje ze sklepów popularną stalową butelkę termiczną marki Ozark Trail. Jak ostrzega amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), produkt może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia - szczególnie, gdy używany jest do przechowywania napojów gazowanych lub fermentowanych.

Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu

Iga Świątek wygrała z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą pierwszego seta 6:0 w finale wielkoszlemowego Wimbledonu na kortach trawiastych w Londynie.

Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru z ostatniej chwili
Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru

Zarzuty naruszenia nietykalności usłyszał 50-letni mieszkaniec Lublina, który podczas udzielania mu pomocy medycznej zaatakował pielęgniarkę w jednym z lubelskich szpitali. Grozi za to do trzech lat więzienia - poinformowała w sobotę policja.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wszystkie kłopoty Ameryki

Nigdy jeszcze społeczeństwo amerykańskie nie było tak spolaryzowane jak w trakcie listopadowych wyborów. Elementy wojny hybrydowej są bardzo mocno widoczne. Debata polityczna zamiast skoncentrować się na istotnych problemach zagrożenia chińską ekspansją, odbija się od najbardziej absurdalnych teorii spiskowych, typu jak to „izraelskie satelity podpalają Kalifornię”, i to w wykonaniu ważnych amerykańskich kongresmenów.
 [Felieton
/ pixnio.com/ CC0

Można powiedzieć, że w Ameryce przestano rozmawiać o poważnych i istotnych problemach i uprawia się doskonale znaną w Polsce politykę: „im gorzej – tym lepiej”. A tymczasem są państwa, które odnoszą wyraźne korzyści z chaosu informacyjnego na świecie, ponieważ cicho, prawie bezszelestnie przechodzą bez reakcji mediów mainstreamowych wydarzenia, które powinny zwracać uwagę amerykańskich think tanków, wywiadu i dużych korporacji. 15 listopada 2020 r. podpisano Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP). Jest to umowa o wolnym handlu (Free Trade Agreement, FTA), która stworzyła największy na świecie blok handlowy i jest znaczącym osiągnięciem Chin, które walczą z USA o wpływy i dominację gospodarczą zarówno w tym regionie, jak i na świecie. Umowę podpisało po ośmioletnich negocjacjach 15 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących razem prawie jedną trzecią światowego produktu krajowego brutto (PKB). Wśród sygnatariuszy tej umowy są następujące kraje: Brunei, Laos, Wietnam, Chiny, Kambodża, Myanmar (Birma), Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja, Filipiny, Australia i Nowa Zelandia, a więc wszyscy członkowie bloku ASEAN (Association of Southeast Asian Nations), plus dodatkowo kilka znaczących krajów regionu. Pisał o tym „Kuryer Polski” 30 listopada 2020 r. Miesiąc później, czyli 30 grudnia 2020 r., Unia Europejska i Chiny sfinalizowały siedmioletnie negocjacje umowy Comprehensive Agreement on Investment (CAI). Pozostaje jeszcze ratyfikacja tej umowy. To nie koniec kłopotów Ameryki. 29 marca 2021 r. Chiny podpisały warty 400 miliardów dolarów układ z Iranem, polegający na wymianie chińskich inwestycji za irańską ropę. Znając rozmach Chińczyków, są oni w stanie zainwestować w irańską infrastrukturę, nie wyłączając programu atomowego. Do tego należy wspomnieć o przerzucaniu w okolice Donbasu wojsk rosyjskich, wystrzeleniu północnokoreańskich rakiet i totalnym zagrożeniu chińską inwazją Tajwanowi. Spięcie amerykańskiej polityki w relacjach z Chinami osiągnęło swoje apogeum w Anchorage na Alasce, gdzie wysocy dyplomaci z USA i Chin spotkali się twarzą w twarz po raz pierwszy, odkąd władzę w Waszyngtonie objęła administracja prezydenta Joe Bidena. Spotkanie przekształciło się w ponad godzinną wymianę publicznych potyczek słownych, potwierdzając oczekiwany konfrontacyjny ton między geopolitycznymi rywalami. W ocenie „NYT” sekretarz stanu Antony Blinken „był wyraźnie zaskoczony”. Yang Jiechi oskarżył Stany Zjednoczone o protekcjonalne podejście do rozmów i ocenił, że delegacja amerykańska nie ma prawa oskarżać Pekinu o łamanie praw człowieka ani wygłaszać wykładów na temat zalet demokracji – przekazuje „NYT”. Stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny naprawić własne, głęboko zakorzenione problemy, wskazując na położenie Afroamerykanów. Tak więc chińska polityka stała się asertywna, wyszła już z konfucjańskiego cienia budowania siły i celnie atakuje rywali. 
Pozdrawiam zza oceanu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe