[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Echa wywiadu Johna Ratcliffe’a w USA

Wystąpienie Johna Ratcliffe’a w „Wall Street Journal” zostało podjęte przez mainstreamowe media amerykańskie i wywołało dyskusję wśród elit. Warto przypomnieć, że John Lee Ratcliffe jest dyrektorem Narodowego Departamentu Wywiadu (DNI), który nadzoruje wszystkie amerykańskie agencje wywiadu i ma wieloletnie doświadczenie w sprawach bezpieczeństwa narodowego.
 [Felieton
/ Wikipedia domena publiczna

W słynnym wywiadzie John Ratcliffe stwierdził, że Chiny stanowią najważniejsze zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, pragnąc zmienić porządek świata. Wywiad Stanów Zjednoczonych jasno stawia sprawę i wprowadza do amerykańskiej debaty politycznej sprawę Chin, pragnących zdominować świat militarnie, ekonomicznie i technologicznie. Odbywa się to od dawna przy przychylności części elit amerykańskich w ramach schematu „3 R”: „rob, replicate and replace” (ukradnij, zrób kopię i zamień). Od wielu lat Chiny okradają amerykańskie korporacje z intelektualnej własności, replikują te technologie i wchodzą na miejsce amerykańskich firm na globalnym rynku. Podobne tezy, ale nieco szerzej rozumiane, można obejrzeć w sieci PBS w profesjonalnie zrealizowanym materiale „China: Power and Prosperity”. Film doskonale pokazuje globalne aspiracje Chin, ekonomiczne korumpowanie krajów słabszych, przejmowanie strategicznych portów morskich oraz ekspansję militarną, popieraną przez chińską kinematografię, wprowadzającą nową narrację o dobrych, niosących pomoc Chińczykach i o złych kolonizatorach Amerykanach. Innym wystąpieniem, które warto zauważyć, był wykład sekretarza stanu Mike’a Pompeo na Georgia Institute of Technology w Atlancie, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji mówił w podobnym tonie o kradzieży własności intelektualnej z amerykańskich uniwersytetów, korumpowaniu władz uniwersyteckich przez chińskie dotacje i granty oraz wpływie instytutów konfucjańskich na kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Pompeo opisał także sytuację chińskiego naukowca z amerykańskiego uniwersytetu, kobiety, która odwiedziła rodzinę w Chinach i została wtrącona do chińskiego obozu reedukacyjnego. To strach chińskich uczonych często zmusza ich do szpiegowania dla Chin. Wreszcie przestrzeganie praw człowieka w Hongkongu, Tybecie i w prowincji Xinjiang, gdzie zamieszkuje mniejszość muzułmańska, jest porównywalna z metodami panującymi w epoce Mao. Powołując się na artykuł Emmy Graham-Harrison, w samej prowincji Xinjiang wybudowano około 400 obozów reedukacyjnych, a o traktowaniu więźniów można się dowiedzieć od uciekinierów, którzy znaleźli schronienie w tureckim Istambule. Wreszcie na koniec warto wrócić do chińskich eksperymentów modyfikowania genetycznego, aby stworzyć superżołnierza. Badania na ten temat, jak mówi Ratcliffe, są bardzo mocno zaawansowane. Administracja Trumpa pozostawia demokratom dymiącą bombę z opóźnionym zapłonem, ponieważ w trakcie kampanii wyborczej Joe Biden wielokrotnie podkreślał, że zagrożeniem numer 1 dla Stanów Zjednoczonych nie są Chiny, lecz Rosja. W każdym razie oba wystąpienia obu panów powiązanych przecież z amerykańskim wywiadem mocno podkreślają, jaki jest faktyczny stan wiedzy na ten temat. Debata toczy się dalej i nie omija środowisk liberalno-lewicowych. Temat praw człowieka bądź też, przekładając to na bliższy nam język, praworządności nie trafi na pewno na próżnię. 

 


 

POLECANE
11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną tylko u nas
11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną

Dzień 11 lipca 2025 roku jest obchodzony w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem tylko u nas
Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem

Kolejny aktywista gender okazał się pedofilem. Tym razem mężczyzna, którego zatrzymała już policja, zatrudnił się w żłobku, a dodatkowych ofiar szukał w internecie. Wśród rodziców budził zaufanie – podobno nikt nie podejrzewał go o tak straszne zbrodnie.

Szczyt Trump-Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost z ostatniej chwili
Szczyt Trump-Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost

Sekretarz stanu USA Marco Rubio poinformował w czwartek, że dotychczas nie zaplanowano spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.

Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok gorące
Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok

Drodzy Państwo, dzielę się piękną historią. Polak, Piotr Bojanowski został dyrektorem ds. naukowych i kieruje pracami nad fundamentalnym rozwojem AI w jednym z najważniejszych laboratoriów AI na Ziemi – Laboratorium FAIR w Paryżu.

Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050 z ostatniej chwili
Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050

Premier Donald Tusk w ramach rekonstrukcji rządu nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Jak dodał, do rekonstrukcji rządu dojdzie między 22 a 25 lipca, ale na pewno nie 22 lipca.

Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację z ostatniej chwili
Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację

Muzeum Polskie w Rapperswilu od 2022 roku nie ma siedziby. W hotelu Schwanen, gdzie miało przenieść się muzeum, zamieniono na restaurację. Bezcenne zbiory czekają w magazynach.

Grafzero: Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców Jul Łyskawa - recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców" Jul Łyskawa - recenzja

Paszport Polityki, nominacja do Nike, Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy - prawdziwy deszcz nagród dla Jula Łyskawy za jego niezwykły debiut powieściowy - "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". Czy było warto? O tym Grafzero vlog literacki.

Iga Świątek awansowała do finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do finału Wimbledonu

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała ze Szwajcarką Belindą Bencic 6:2, 6:0 w półfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do finału tej imprezy. Jej rywalką w walce o szósty tytuł wielkoszlemowy będzie Amerykanka Amanda Anisimova.

Republika czy TVN24? Są wyniki oglądalności z ostatniej chwili
Republika czy TVN24? Są wyniki oglądalności

Telewizja Republika notuje rekordowe 7,18 proc. udziału w rynku w czerwcu 2025 roku, wyprzedzając TVN24 i Telewizję wPolsce24 – informuje portal Wirtualne Media.

ABW odebrała dostęp do informacji niejawnych Szatkowskiemu. Jest odpowiedź z ostatniej chwili
ABW odebrała dostęp do informacji niejawnych Szatkowskiemu. Jest odpowiedź

Były ambasador przy NATO Tomasz Szatkowski po rocznej kontroli ABW stracił certyfikaty bezpieczeństwa. Szatkowski zapowiada odwołania do sądu.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Echa wywiadu Johna Ratcliffe’a w USA

Wystąpienie Johna Ratcliffe’a w „Wall Street Journal” zostało podjęte przez mainstreamowe media amerykańskie i wywołało dyskusję wśród elit. Warto przypomnieć, że John Lee Ratcliffe jest dyrektorem Narodowego Departamentu Wywiadu (DNI), który nadzoruje wszystkie amerykańskie agencje wywiadu i ma wieloletnie doświadczenie w sprawach bezpieczeństwa narodowego.
 [Felieton
/ Wikipedia domena publiczna

W słynnym wywiadzie John Ratcliffe stwierdził, że Chiny stanowią najważniejsze zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, pragnąc zmienić porządek świata. Wywiad Stanów Zjednoczonych jasno stawia sprawę i wprowadza do amerykańskiej debaty politycznej sprawę Chin, pragnących zdominować świat militarnie, ekonomicznie i technologicznie. Odbywa się to od dawna przy przychylności części elit amerykańskich w ramach schematu „3 R”: „rob, replicate and replace” (ukradnij, zrób kopię i zamień). Od wielu lat Chiny okradają amerykańskie korporacje z intelektualnej własności, replikują te technologie i wchodzą na miejsce amerykańskich firm na globalnym rynku. Podobne tezy, ale nieco szerzej rozumiane, można obejrzeć w sieci PBS w profesjonalnie zrealizowanym materiale „China: Power and Prosperity”. Film doskonale pokazuje globalne aspiracje Chin, ekonomiczne korumpowanie krajów słabszych, przejmowanie strategicznych portów morskich oraz ekspansję militarną, popieraną przez chińską kinematografię, wprowadzającą nową narrację o dobrych, niosących pomoc Chińczykach i o złych kolonizatorach Amerykanach. Innym wystąpieniem, które warto zauważyć, był wykład sekretarza stanu Mike’a Pompeo na Georgia Institute of Technology w Atlancie, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji mówił w podobnym tonie o kradzieży własności intelektualnej z amerykańskich uniwersytetów, korumpowaniu władz uniwersyteckich przez chińskie dotacje i granty oraz wpływie instytutów konfucjańskich na kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Pompeo opisał także sytuację chińskiego naukowca z amerykańskiego uniwersytetu, kobiety, która odwiedziła rodzinę w Chinach i została wtrącona do chińskiego obozu reedukacyjnego. To strach chińskich uczonych często zmusza ich do szpiegowania dla Chin. Wreszcie przestrzeganie praw człowieka w Hongkongu, Tybecie i w prowincji Xinjiang, gdzie zamieszkuje mniejszość muzułmańska, jest porównywalna z metodami panującymi w epoce Mao. Powołując się na artykuł Emmy Graham-Harrison, w samej prowincji Xinjiang wybudowano około 400 obozów reedukacyjnych, a o traktowaniu więźniów można się dowiedzieć od uciekinierów, którzy znaleźli schronienie w tureckim Istambule. Wreszcie na koniec warto wrócić do chińskich eksperymentów modyfikowania genetycznego, aby stworzyć superżołnierza. Badania na ten temat, jak mówi Ratcliffe, są bardzo mocno zaawansowane. Administracja Trumpa pozostawia demokratom dymiącą bombę z opóźnionym zapłonem, ponieważ w trakcie kampanii wyborczej Joe Biden wielokrotnie podkreślał, że zagrożeniem numer 1 dla Stanów Zjednoczonych nie są Chiny, lecz Rosja. W każdym razie oba wystąpienia obu panów powiązanych przecież z amerykańskim wywiadem mocno podkreślają, jaki jest faktyczny stan wiedzy na ten temat. Debata toczy się dalej i nie omija środowisk liberalno-lewicowych. Temat praw człowieka bądź też, przekładając to na bliższy nam język, praworządności nie trafi na pewno na próżnię. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe