Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Panie Tomku, jesteśmy z panem!

W Polsce od kilku tygodni jest gorąco. Przez kraj przetoczyła się potężna fala niezwykle krzykliwych, agresywnych protestów zwolenników aborcji. Policja zachowywała się wobec nich zdecydowanie biernie. Zaskakującą aktywność wykazała natomiast w czasie Marszu Niepodległości, strzelając z broni gładkolufowej w twarz naszemu 74-letniemu fotoreporterowi Tomaszowi Gutremu – pisze Agnieszka Żurek. To właśnie wydarzeniom wokół tegorocznego Marszu Niepodległości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ foto. Tygodnik Solidarność

 

 

 

Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?

A co jeszcze w artykule Agnieszki Żurek? 


Z licznych relacji przekazywanych przez uczestników Marszu Niepodległości wynika, że  Policja kazała jego uczestnikom parkować samochody i dołączać do Marszu pieszo, co doprowadziło do eskalacji napięć i w efekcie do starć z przedstawicielami władzy. – Jestem załamany propagandą w mediach. Chcieliśmy spokojnie opuścić teren Marszu, szliśmy całymi rodzinami z dziećmi, aż tu nagle ruszyli na nas policjanci w kaskach. Musieliśmy uciekać. Czysta komuna! – relacjonuje w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” jeden z uczestników Marszu. Inna z uczestniczek podkreśla, że w niewłaściwy sposób zachowywała się zarówno policja, jak i niektórzy uczestnicy: – Byłam świadkiem atakowania funkcjonariuszy i prowokowania ich – zaznacza w rozmowie z nami.

 

Jakub Pacan rozmawia z prof. Zbigniew Lewicki, politolog i amerykanista z UKSW


 – Relacje Polska – USA to od dawna sinusoida. Za Baracka Obamy ta fala była na dole, za Trumpa na górze, a jak będzie za Bidena? Zobaczymy, być może znowu na dole. Tak długo, jak ta sinusoida nie wykracza poza rozsądną amplitudę i nam nie zagraża, to trzeba się do tego jakoś przyzwyczaić 

– słyszymy. 

W numerze również rozmowa z Krzysztofem Szczerskim, szefem Gabinietu Prezydenta RP. Teresa Wójcik pyta m.in. o to czy przy zmianie prezydentury należy spodziewać się zmian w polsko-amerykańskiej współpracy militarnej?


To drugi obszar, w którym po stronie amerykańskiej panuje zgoda polityczna, notabene znowu dużo bardziej szeroka niż w Polsce. Po okresie naiwnej nadziei na porozumienie z Rosją, jaką na początku swego rządzenia żywiła poprzednia demokratyczna administracja Baracka Obamy, w której Joe Biden był wiceprezydentem, po inwazji rosyjskiej na Ukrainę zmieniła ona całkowicie swój kurs. Między innymi dlatego udało się Prezydentowi Andrzejowi Dudzie doprowadzić do historycznych decyzji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, a więc jeszcze za czasów tandemu Obama– Biden, ustanawiających obecność wojskową NATO w Polsce. 


Zachęcamy także do lektury artykułu Teresy Wójcik „Geopolityka i 5G” 

Telekomunikacja, zwłaszcza technologia 5G, stanowią fundament cyfrowej transformacji oraz ścieżkę powrotu do ożywienia gospodarczego. W szczególności w kontekście aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawne wdrożenie sieci 5G w Polsce to istotny potencjał gospodarczy na najbliższe kilka lat. Nie ma wątpliwości, cyfrowa transformacja jest faktorem napędzającym konkurencyjność i innowacyjność państwa zarówno w procesach na rynku krajowym, jak w relacjach międzynarodowych. Musi też odpowiadać podstawowej potrzebie: bezpieczeństwu narodowemu.

W numerze również m.in.:

  • Teresa Wójcik - "Marsz niepodległości i tajemnice" 
  • Aleksander Żywczyk - "Pieniądz i polityka w czasach zarazy" o reakcji amerykańskiego świata finansów na spodziewaną wygraną Bidena
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rzeczywistość a żydokomuna" 
  • Wspominamy Jana Niemca, biskupa na Podolu 
  • "To nie jest czas na kompromisy" rozmowa Jakuba Pacana z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem 
  • "Portret Pandemiczny" Anna Zielińska reakcjach Polaków na drugą falę pandemii 
  • Jakub Pacan o sytuacji politycznej w kraju - "Opozycyjny ból głowy" 

  • "Powstaje symulacja ziemi. Nie pierwsza, ale najlepsza" Aleksander Żywczyk o komputerze, który ma symulować zmiany środowiskowe 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Barbarą Miszczuk, przewodniczącą Organizacji Międzyzakładowej Solidarność w PKP S.A. 
  • W dziale sport Łukasz Bobruk wspomina jak Polska znalazła się na Mistrzostwach Europy w 2008 r. 

 


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Panie Tomku, jesteśmy z panem!

W Polsce od kilku tygodni jest gorąco. Przez kraj przetoczyła się potężna fala niezwykle krzykliwych, agresywnych protestów zwolenników aborcji. Policja zachowywała się wobec nich zdecydowanie biernie. Zaskakującą aktywność wykazała natomiast w czasie Marszu Niepodległości, strzelając z broni gładkolufowej w twarz naszemu 74-letniemu fotoreporterowi Tomaszowi Gutremu – pisze Agnieszka Żurek. To właśnie wydarzeniom wokół tegorocznego Marszu Niepodległości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ foto. Tygodnik Solidarność

 

 

 

Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?

A co jeszcze w artykule Agnieszki Żurek? 


Z licznych relacji przekazywanych przez uczestników Marszu Niepodległości wynika, że  Policja kazała jego uczestnikom parkować samochody i dołączać do Marszu pieszo, co doprowadziło do eskalacji napięć i w efekcie do starć z przedstawicielami władzy. – Jestem załamany propagandą w mediach. Chcieliśmy spokojnie opuścić teren Marszu, szliśmy całymi rodzinami z dziećmi, aż tu nagle ruszyli na nas policjanci w kaskach. Musieliśmy uciekać. Czysta komuna! – relacjonuje w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” jeden z uczestników Marszu. Inna z uczestniczek podkreśla, że w niewłaściwy sposób zachowywała się zarówno policja, jak i niektórzy uczestnicy: – Byłam świadkiem atakowania funkcjonariuszy i prowokowania ich – zaznacza w rozmowie z nami.

 

Jakub Pacan rozmawia z prof. Zbigniew Lewicki, politolog i amerykanista z UKSW


 – Relacje Polska – USA to od dawna sinusoida. Za Baracka Obamy ta fala była na dole, za Trumpa na górze, a jak będzie za Bidena? Zobaczymy, być może znowu na dole. Tak długo, jak ta sinusoida nie wykracza poza rozsądną amplitudę i nam nie zagraża, to trzeba się do tego jakoś przyzwyczaić 

– słyszymy. 

W numerze również rozmowa z Krzysztofem Szczerskim, szefem Gabinietu Prezydenta RP. Teresa Wójcik pyta m.in. o to czy przy zmianie prezydentury należy spodziewać się zmian w polsko-amerykańskiej współpracy militarnej?


To drugi obszar, w którym po stronie amerykańskiej panuje zgoda polityczna, notabene znowu dużo bardziej szeroka niż w Polsce. Po okresie naiwnej nadziei na porozumienie z Rosją, jaką na początku swego rządzenia żywiła poprzednia demokratyczna administracja Baracka Obamy, w której Joe Biden był wiceprezydentem, po inwazji rosyjskiej na Ukrainę zmieniła ona całkowicie swój kurs. Między innymi dlatego udało się Prezydentowi Andrzejowi Dudzie doprowadzić do historycznych decyzji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, a więc jeszcze za czasów tandemu Obama– Biden, ustanawiających obecność wojskową NATO w Polsce. 


Zachęcamy także do lektury artykułu Teresy Wójcik „Geopolityka i 5G” 

Telekomunikacja, zwłaszcza technologia 5G, stanowią fundament cyfrowej transformacji oraz ścieżkę powrotu do ożywienia gospodarczego. W szczególności w kontekście aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawne wdrożenie sieci 5G w Polsce to istotny potencjał gospodarczy na najbliższe kilka lat. Nie ma wątpliwości, cyfrowa transformacja jest faktorem napędzającym konkurencyjność i innowacyjność państwa zarówno w procesach na rynku krajowym, jak w relacjach międzynarodowych. Musi też odpowiadać podstawowej potrzebie: bezpieczeństwu narodowemu.

W numerze również m.in.:

  • Teresa Wójcik - "Marsz niepodległości i tajemnice" 
  • Aleksander Żywczyk - "Pieniądz i polityka w czasach zarazy" o reakcji amerykańskiego świata finansów na spodziewaną wygraną Bidena
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rzeczywistość a żydokomuna" 
  • Wspominamy Jana Niemca, biskupa na Podolu 
  • "To nie jest czas na kompromisy" rozmowa Jakuba Pacana z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem 
  • "Portret Pandemiczny" Anna Zielińska reakcjach Polaków na drugą falę pandemii 
  • Jakub Pacan o sytuacji politycznej w kraju - "Opozycyjny ból głowy" 

  • "Powstaje symulacja ziemi. Nie pierwsza, ale najlepsza" Aleksander Żywczyk o komputerze, który ma symulować zmiany środowiskowe 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Barbarą Miszczuk, przewodniczącą Organizacji Międzyzakładowej Solidarność w PKP S.A. 
  • W dziale sport Łukasz Bobruk wspomina jak Polska znalazła się na Mistrzostwach Europy w 2008 r. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe