Dziś XX Dzień Papieski. Kard. Nycz: Jan Paweł II jest orędownikiem naszych polskich spraw

Jan Paweł II jest orędownikiem naszych polskich spraw; potrzebujemy dziś nie tylko jego nauki, słów i modlitwy, ale stałej obecności w tajemnicy świętych obcowania - mówił kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. podczas XX Dnia Papieskiego.
Adith01 Dziś XX Dzień Papieski. Kard. Nycz: Jan Paweł II jest orędownikiem naszych polskich spraw
Adith01 / pixabay.com

 

 

Metropolita warszawski przewodniczył mszy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, koncelebrował prezes zarządu fundacji ks. Dariusz Kowalczyk. Modlono się w intencji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę w Polsce oraz w środowiskach polonijnych na całym świecie pod hasłem "Totus Tuus".

W homilii kard. Nycz nawiązał do pierwszy słów Karola Wojtyły po wyborze na papieża: "Nie lękajcie się". "Jan Paweł II kierował te słowa do całego Kościoła, ale także do całego świata, o którym myślał i przed którym chciał objawić prawdę Kościoła Chrystusowego. Tak to czynił przez z górą dwadzieścia sześć lat" - powiedział metropolita warszawski.

Zwrócił uwagę, że dziś świat przyzwyczaił się tego wydarzenia, jakby było ono oczywistością. "Wiemy doskonale, zwłaszcza ci, którzy pamiętają ten czas, że tak nie było to przyjmowane i nie było to oczywiste wtedy, kiedy to wydarzenie miało miejsce. Wiemy, że było to wydarzenie historyczne i ważne dla Chrystusowego Kościoła, było to wydarzenie ważne dla świata w tamtym czasie, ale było to wydarzenie także dla naszej ojczyzny, która żyła wtedy w podzielnej Europie po tej niełatwej stronie i oczekiwała na jakieś przyjście i wyzwolenie. Dlatego wybór papieża, a potem jego pierwsza pielgrzymka, te nadzieje jeszcze bardziej ożywiły i wzmocniły oczekiwania, które potem dzięki papieżowi i innym czynnikom stały się faktem" - mówił kard. Nycz.

Podkreślił, że św. Jan Paweł II jest naszym orędownikiem u Boga. "Przychodzimy, by podziękować za to, że daje on nam przykład zawierzenia takiego Panu Bogu, które wyraził słowami +Totus Tuus+ - +Cały Twój+. To są słowa, które towarzyszyły mu, jako księdzu, które przyjął, jako dewizę swojego życia, kiedy został biskupem w 1958 roku; towarzyszyły mu, kiedy był arcybiskupem Krakowa i towarzyszyły mu przez cały jego pontyfikat" - powiedział kardynał.

Zaznaczył, że "także dzisiaj on święty - woła do nas: +Chciej także ty dziś powiedzieć +Cały twój+". "To +twój+ ma bardzo głębokie i wielorakie znaczenie: Cały twój Panie Boże Wszechmogący, Cały twój Kościele Jezusa Chrystusa, Cały twój Maryjo, której był wielkim czcicielem i orędownikiem" - mówił metropolita warszawski.

Kard. nawiązał także do słów św. Pawła Apostoła "Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia". Zwrócił uwagę, że odnoszą się one zarówno do sytuacji trudnych i bolesnych, jaki i radosnych, budzących nadzieję. Przypomniał, że papież o nich wspominał podczas stanu wojennego oraz po 1989 roku, kiedy napominał tłumacząc, że Polska jest jego ojczyzną - jest jego matką.

"Umacnia nas także teraz, kiedy w niebie będąc w domu ojca jest orędownikiem całego świata, ale jest także orędownikiem naszych polskich spraw, które się dokonują. Potrzebujemy dziś nie tylko jego nauki, dokumentów, encyklik, jego słów, modlitwy, ale potrzebujemy stałej jego obecności w tajemnicy świętych obcowania" - podkreślił kard. Nycz.

Zwrócił uwagę, że w czasie pandemii poddane próbie zostały więzy społeczne, miłość bliźniego, wytrwałość i cierpliwość.

"Potrzebujemy słów papieża +Nie lękajcie się+, ale potrzebujemy nade wszystko łaski Boga Wszechmogącego. Modlimy się w naszym życiu osobistym o łaskę ustania sytuacji pandemii, która jest także pewnym sprawdzianem i próbą naszego umiłowania eucharystii" - powiedział kard. Nycz. Podkreślił jednocześnie, że w tej trudnej ludzkiej sytuacji potrzebujemy Bożego umocnienia, które płynie z każdej mszy św.

Nawiązując do obchodzonego w tym roku 20-lecia istnienia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" kardynał poprosił o modlitwę i wsparcie materialne prowadzonego przez nią funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży pochodzącej z małych miejscowości i uboższych rodzin.

"Dzień Papieski ma także wymiar budowania +żywego pomnika Janowi Pawłowi II. Jest nim wielki, jak na skalę naszej ojczyzny, fundusz stypendialny, poprzez który przeszło już prawie 11 tys. młodych ludzi" - powiedział metropolita warszawski. Dodał, że obecnie fundacja pomaga 2 tysiącom, a "głównym sposobem zasilania tej fundacji jest zbiórka, która się dokonuje w każdy Dzień Papieski - także dzisiaj".

Zaapelował, by otworzyć serca na wolontariuszy, którzy będą stać przed kościołami w całej Polsce, oraz na ulicach miast. "Oni występują w niezwykle słusznej sprawie. Dotykają najważniejszego przykazania, jakim jest przykazanie miłości Boga i miłości bliźniego - tej miłości konkretnej" - podkreślił.

Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 16 października jest natomiast świętem państwowym ustanowionym przez Sejm w lipcu 2005 r.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku, jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Fundacją kierują Rada i Zarząd Fundacji. Na czele Rady stoi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Magdalena Gronek

mgw/ mok/


 

POLECANE
Rząd chwali się inwestorem CPK. #TakDlaCPK: Bujda na resorach z ostatniej chwili
Rząd chwali się "inwestorem" CPK. #TakDlaCPK: Bujda na resorach

Spółki Centralny Port Komunikacyjny i Polskie Porty Lotnicze podpisały list intencyjny, zgodnie z którym PPL obejmą mniejszościowy udział - do 49 proc. spółki CPK.Lotnisko. Będzie ona odpowiadać za budowę nowego lotniska centralnego pod Warszawą.

Rośnie bezrobocie w Polsce. Są najnowsze dane Wiadomości
Rośnie bezrobocie w Polsce. Są najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce wzrosła do poziomu 5,0 proc. w listopadzie 2024 roku.

Hołownia: PKW? Oni doskonale wiedzą, co mają robić z ostatniej chwili
Hołownia: "PKW? Oni doskonale wiedzą, co mają robić"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewnił w poniedziałek, że jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą ws. projektu tzw. ustawy incydentalnej było owocne. Podkreślił też, że obaj z prezydentem są zgodni, że dzisiaj "priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa procesu wyborów prezydenckich". Polityk skomentował również ostatnie działania PKW.

Czekałem na to pół życia. Michał Milowicz ogłosił radosną nowinę Wiadomości
"Czekałem na to pół życia". Michał Milowicz ogłosił radosną nowinę

Michał Milowicz i Katarzyna Kędzierska ogłaszają radosną nowinę: spodziewają się pierwszego dziecka.

Ukraiński żołnierz skrytykował polskiego ministra ws. banderowskich flag na Rosomakach Wiadomości
Ukraiński żołnierz skrytykował polskiego ministra ws. banderowskich flag na Rosomakach

W ubiegły piątek do sieci trafiły nagrania, na których widać było banderowskie flagi, które zostały zamieszczone na przekazanych Ukrainie przez Polskę Rosomakach. Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz skrytykował postawę ukraińskich żołnierzy. Oficer 12. brygady specjalnego przeznaczenia AZOW Roman Ponomarenko, stwierdził, że minister buduje pozycję polityczną.

Szef NATO zganił Zełenskiego z ostatniej chwili
Szef NATO zganił Zełenskiego

– Prezydent Ukrainy powinien powściągnąć swoje skargi na kanclerza Niemiec – powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte.

Tusk po cichu zrezygnował polityka
"Tusk po cichu zrezygnował"

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz została niedawno zapytana o kwestię funduszy dla Polski w ramach KPO. - Tusk po cichu zrezygnował z ważnej reformy. Czekały na nią miliony Polaków - podaje Fakt.

Paweł Szefernaker może stracić immunitet gorące
Paweł Szefernaker może stracić immunitet

Poseł Paweł Szefernaker poinformował, że otrzymał pismo od marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Jak wyjaśnił polityk, dotyczyło ono rozpoczęcia procedury uchylania immunitetu za podanie dalej tweeta ze spotem PiS ws. polityki migracyjnej. Sprawa leżała od 23.11.2023 w Sejmie. Marszałek Hołownia zajął się nią 10.12.2024 kiedy zostałem już szefem sztabu K.Nawrockiego

Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Obrońca zwraca uwagę na jeden dziwny szczegół z ostatniej chwili
Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Obrońca zwraca uwagę na jeden dziwny szczegół

Rzecznik Praw Obywatelskich zakończył i opublikował raport ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego. Jak poinformowano, duchowny nie został poddany torturom w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności. Jest komentarz obrońcy księdza, mec. Krzysztofa Wąsowskiego.

Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW przekazał nowe informacje z ostatniej chwili
Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW przekazał nowe informacje

W rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że PKW nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały ws. sprawozdania komitetu PiS. – Sprawa musi wrócić na posiedzenie 30 grudnia – przekazał Marciniak.

REKLAMA

Dziś XX Dzień Papieski. Kard. Nycz: Jan Paweł II jest orędownikiem naszych polskich spraw

Jan Paweł II jest orędownikiem naszych polskich spraw; potrzebujemy dziś nie tylko jego nauki, słów i modlitwy, ale stałej obecności w tajemnicy świętych obcowania - mówił kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. podczas XX Dnia Papieskiego.
Adith01 Dziś XX Dzień Papieski. Kard. Nycz: Jan Paweł II jest orędownikiem naszych polskich spraw
Adith01 / pixabay.com

 

 

Metropolita warszawski przewodniczył mszy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, koncelebrował prezes zarządu fundacji ks. Dariusz Kowalczyk. Modlono się w intencji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę w Polsce oraz w środowiskach polonijnych na całym świecie pod hasłem "Totus Tuus".

W homilii kard. Nycz nawiązał do pierwszy słów Karola Wojtyły po wyborze na papieża: "Nie lękajcie się". "Jan Paweł II kierował te słowa do całego Kościoła, ale także do całego świata, o którym myślał i przed którym chciał objawić prawdę Kościoła Chrystusowego. Tak to czynił przez z górą dwadzieścia sześć lat" - powiedział metropolita warszawski.

Zwrócił uwagę, że dziś świat przyzwyczaił się tego wydarzenia, jakby było ono oczywistością. "Wiemy doskonale, zwłaszcza ci, którzy pamiętają ten czas, że tak nie było to przyjmowane i nie było to oczywiste wtedy, kiedy to wydarzenie miało miejsce. Wiemy, że było to wydarzenie historyczne i ważne dla Chrystusowego Kościoła, było to wydarzenie ważne dla świata w tamtym czasie, ale było to wydarzenie także dla naszej ojczyzny, która żyła wtedy w podzielnej Europie po tej niełatwej stronie i oczekiwała na jakieś przyjście i wyzwolenie. Dlatego wybór papieża, a potem jego pierwsza pielgrzymka, te nadzieje jeszcze bardziej ożywiły i wzmocniły oczekiwania, które potem dzięki papieżowi i innym czynnikom stały się faktem" - mówił kard. Nycz.

Podkreślił, że św. Jan Paweł II jest naszym orędownikiem u Boga. "Przychodzimy, by podziękować za to, że daje on nam przykład zawierzenia takiego Panu Bogu, które wyraził słowami +Totus Tuus+ - +Cały Twój+. To są słowa, które towarzyszyły mu, jako księdzu, które przyjął, jako dewizę swojego życia, kiedy został biskupem w 1958 roku; towarzyszyły mu, kiedy był arcybiskupem Krakowa i towarzyszyły mu przez cały jego pontyfikat" - powiedział kardynał.

Zaznaczył, że "także dzisiaj on święty - woła do nas: +Chciej także ty dziś powiedzieć +Cały twój+". "To +twój+ ma bardzo głębokie i wielorakie znaczenie: Cały twój Panie Boże Wszechmogący, Cały twój Kościele Jezusa Chrystusa, Cały twój Maryjo, której był wielkim czcicielem i orędownikiem" - mówił metropolita warszawski.

Kard. nawiązał także do słów św. Pawła Apostoła "Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia". Zwrócił uwagę, że odnoszą się one zarówno do sytuacji trudnych i bolesnych, jaki i radosnych, budzących nadzieję. Przypomniał, że papież o nich wspominał podczas stanu wojennego oraz po 1989 roku, kiedy napominał tłumacząc, że Polska jest jego ojczyzną - jest jego matką.

"Umacnia nas także teraz, kiedy w niebie będąc w domu ojca jest orędownikiem całego świata, ale jest także orędownikiem naszych polskich spraw, które się dokonują. Potrzebujemy dziś nie tylko jego nauki, dokumentów, encyklik, jego słów, modlitwy, ale potrzebujemy stałej jego obecności w tajemnicy świętych obcowania" - podkreślił kard. Nycz.

Zwrócił uwagę, że w czasie pandemii poddane próbie zostały więzy społeczne, miłość bliźniego, wytrwałość i cierpliwość.

"Potrzebujemy słów papieża +Nie lękajcie się+, ale potrzebujemy nade wszystko łaski Boga Wszechmogącego. Modlimy się w naszym życiu osobistym o łaskę ustania sytuacji pandemii, która jest także pewnym sprawdzianem i próbą naszego umiłowania eucharystii" - powiedział kard. Nycz. Podkreślił jednocześnie, że w tej trudnej ludzkiej sytuacji potrzebujemy Bożego umocnienia, które płynie z każdej mszy św.

Nawiązując do obchodzonego w tym roku 20-lecia istnienia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" kardynał poprosił o modlitwę i wsparcie materialne prowadzonego przez nią funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży pochodzącej z małych miejscowości i uboższych rodzin.

"Dzień Papieski ma także wymiar budowania +żywego pomnika Janowi Pawłowi II. Jest nim wielki, jak na skalę naszej ojczyzny, fundusz stypendialny, poprzez który przeszło już prawie 11 tys. młodych ludzi" - powiedział metropolita warszawski. Dodał, że obecnie fundacja pomaga 2 tysiącom, a "głównym sposobem zasilania tej fundacji jest zbiórka, która się dokonuje w każdy Dzień Papieski - także dzisiaj".

Zaapelował, by otworzyć serca na wolontariuszy, którzy będą stać przed kościołami w całej Polsce, oraz na ulicach miast. "Oni występują w niezwykle słusznej sprawie. Dotykają najważniejszego przykazania, jakim jest przykazanie miłości Boga i miłości bliźniego - tej miłości konkretnej" - podkreślił.

Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 16 października jest natomiast świętem państwowym ustanowionym przez Sejm w lipcu 2005 r.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku, jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Fundacją kierują Rada i Zarząd Fundacji. Na czele Rady stoi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Magdalena Gronek

mgw/ mok/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe