Prezydium KK o rządowym projekcie ustawy o związkach zawodowych

Obradujące w Warszawie 14 września prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie oceniło kierunek proponowanych zmian w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych. Jednocześnie Związek oczekuje, że w projekcie zostaną uwzględnione postulaty wynikające ze stanowiska "Solidarności".
 Prezydium KK o rządowym projekcie ustawy o związkach zawodowych
/ fot. W.Obremski
Związek przyjmuje, że zmiany wynikają z konieczności zmiany stanu prawnego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, a także są podyktowane koniecznością realizacji rekomendacji Międzynarodowej Organizacji Pracy, które zostały wydane wobec Polski w 2013 r. na skutek skargi „Solidarność” w kontekście ochrony działaczy związkowych ( czytaj TUTAJ). Część propozycji zawartych w dokumencie ma charakter porządkujący, w części natomiast stanowią inicjatywę własną rządu.
 
Prezydium KK dobrze ocenia proby dostosowania treści ustawy do Konstytucji RP i wiążących Polskę umów międzynarodowych. Ponadto uważa za godne poparcia także propozycje uporządkowanie dialogu na poziomie zakładu pracy poprzez wzmocnienie organizacji reprezentatywnych oraz wprowadzenie zasady pojedynczego wliczania osób należących do kilku organizacji związkowych dla potrzeb określenia liczebności organizacji.
 
Jednak niepokój Zwiazku budzi brak rekacji strony rządowej na postulaty wynikające z opinii NSZZ „Solidarność” (TUTAJ) oraz ze Wspólnego Stanowiska Strony Związkowej z dnia 7 czerwca 2016 r. "Solidarność" oczekuje, ze postulaty te zostaną uwzględnione w projekcie.
 
"Solidarność" pozytywnie ocenia, że w dokumencie wprowadzono następujące wykroczenia: brak zawiadomienia w terminie właściwego sądu o zmianie statutu, przeznaczenie dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez związek zawodowy na cele niesłużących realizacji zadań statutowych związku lub dzielenie go pomiędzy członków związku oraz podawanie informacji o wyższej liczbie członków organizacji związkowej niż wynikająca ze stanu faktycznego w celu uzyskania określonych uprawnień. 
 
Jednocześnie stanowczo protestuje przeciwko niedokonaniu wnioskowanej przez stronę związkową i akceptowanej przez stronę pracodawców zmiany polegającej na uzupełnieniu zapisu artykułu 27 o zwrot „jednostki sektora finansów publicznych” umożliwiłaby zaprzestanie ewidentnej dyskryminacji organizacji związkowych działających przykładowo na wyższych uczelniach, lub w Polskiej Akademii Nauk, w odniesieniu do ich możliwości reprezentowania zbiorowych interesów pracowników.  
 
Poważne zastrzeżenia związkowców budzi brak określenia bazy (mianownika), od której liczona będzie liczba członków związku na potrzeby stwierdzenia jego reprezentatywności. Zwiazek widzi potrzebę wprowadzenia zapisu, że na wniosek zakładowej organizacji związkowej pracodawca w terminach wskazanych (proponujemy 31 grudzień oraz 30 czerwiec) informuje o liczbie zatrudnionych na ten dzień pracowników oraz osób świadczących osobiście pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy. Osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, które mogą stanowić minimalny skład organizacji zakładowej byłyby liczone do „bazy”. 
 
Wątpliwości "Solidarności" wzbudza obecna treść art. 28 ustawy o związkach zawodowych, ponieważ przesłanka tajemnicy przedsiębiorstwa jest w projekcie bardzo szeroka i pracodawca może łatwo uchylić się od ujawnienia związkowi wielu istotnych dla jego działalności informacji. W dodatku na postanowienie sądu w tym zakresie nie miałoby przysługiwać zażalenie. Klauzula powinna być węższa, np. gdyby ujawnienie takich informacji miało naruszyć szczególnie istotne tajemnice przedsiębiorstwa oraz jeśli pracodawca uzasadni swoje żądanie. Dodatkowo należy wprowadzić regulację, która wprost zwalniałaby związek zawodowy od ponoszenia kosztów sądowych.
 
Jednocześnie prezydium KK zwraca uwagę, że w dotychczasowych dyskusjach nie była podnoszona kwestia pracowników tymczasowych. Przysługuje im pełne prawo koalicji, ale w świetle obowiązujących i proponowanych zmian do przepisów ustawy o związkach zawodowych zakładem pracy dla pracowników tymczasowych jest agencja pracy tymczasowej. Jednakże realne interesy pracowników tymczasowych związane są w większej mierze z pracodawcą użytkownikiem, niż z ich formalnym pracodawcą - agencją pracy tymczasowej. Obok prawa koalicji przysługującego pracownikom tymczasowym względem agencji należałoby im równolegle zapewnić prawo zrzeszania się i tworzenia związków zawodowych.
 
Projekt nie uwzględnia żadnych uwag dodatkowych strony związkowej zawartych we wspólnym stanowisku trzech Central. Są to m.in.: wprowadzenie zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która pozwoliłaby na odliczanie od podatku dochodowego od osób fizycznych opłaconych składek członkowskich na rzecz związków zawodowych; wprowadzenie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego przepisu umożliwiającego wprowadzenie na wniosek zainteresowanego, zabezpieczenia na czas trwania postępowania sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudniania działacza związkowego szczególnie chronionego, zwolnionego przez pracodawcę z naruszeniem art. 32 ustawy o związkach zawodowych; konieczność uporządkowania sfery porozumień, których stroną jest pozazwiązkowy przedstawiciel pracowników. 
 
Stanowisko dostępne TUTAJ
 
 
hd
 

 

POLECANE
Niemcy: Prezydent rozwiązał Bundestag. Podano datę wyborów z ostatniej chwili
Niemcy: Prezydent rozwiązał Bundestag. Podano datę wyborów

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozwiązał w piątek Bundestag i rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne na 23 lutego 2025 r.

Odrażający żart postkomunisty Leszka Millera gorące
Odrażający "żart" postkomunisty Leszka Millera

Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia pełnomocnik Marcina Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski, Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech. Od tamtej pory przedstawiciele Koalicji 13 grudnia prześcigają się w złośliwościach.

Katastrofa azerskiego samolotu. Moskwa ostrzega przed wysuwaniem hipotez gorące
Katastrofa azerskiego samolotu. Moskwa ostrzega przed "wysuwaniem hipotez"

- Wysuwanie jakichkolwiek hipotez przed wynikami śledztwa byłoby błędem - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - My oczywiście tego nie będziemy robić i nikt nie powinien tego robić. Musimy poczekać, aż śledztwo zostanie zakończone - dodał.

Wtargnięcie służb do lubelskiego klasztoru. Zakonnicy oczekują wyjaśnień pilne
Wtargnięcie służb do lubelskiego klasztoru. Zakonnicy oczekują wyjaśnień

W związku z przeszukaniem przez policję klasztoru dominikanów w Lublinie zakon oczekuje od osób odpowiedzialnych za podjęte decyzje wyjaśnień. Nie zgadzamy się na traktowanie nas jako narzędzia do prowadzenia sporów międzypartyjnych - oświadczył o. Szymon Popławski OP.

Ławrow: Francja chciała podjąć rozmowy pokojowe za plecami Ukrainy z ostatniej chwili
Ławrow: Francja chciała podjąć rozmowy pokojowe za plecami Ukrainy

W rozmowie z rosyjskim dziennikiem Kommersant, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że Francja wielokrotnie próbowała kontaktować się z Rosją "kanałami zamkniętymi", próbując inicjować rozmowy pokojowe bez udziału Ukrainy.

Od Nowego Roku ceny gazu wystrzelą. Rząd ogranicza działania ochronne pilne
Od Nowego Roku ceny gazu wystrzelą. Rząd ogranicza działania ochronne

Nowy Rok zacznie się od przykrej niespodzianki - od stycznia ceny gazu idą o niemal 25 proc. w górę. Niektórzy dystrybutorzy prądu również wprowadzą od października podwyżki zamykające się w przedziale od 0,4 do 3,7 proc.

Jak zagłosują Polacy w wyborach prezydenckich? Zobacz najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Jak zagłosują Polacy w wyborach prezydenckich? Zobacz najnowszy sondaż

W najnowszym sondażu prezydenckim pracowni United Surveys dla "Wirtualnej Polski" poparcie tracą zarówno kandydat KO Rafał Trzaskowski, jak i obywatelski kandydat Prawa i Sprawiedliwości Karol Nawrocki. Pozostali kandydaci zyskują.

Korea Południowa: Parlament odwołał tymczasowego prezydenta z ostatniej chwili
Korea Południowa: Parlament odwołał tymczasowego prezydenta

Większość deputowanych w parlamencie Korei Płd. zagłosowała w piątek za odwołaniem pełniącego obowiązki prezydenta kraju Hana Duk Su. Po ogłoszeniu wyniku głosowania Han powiedział, że przyjmuje decyzję parlamentu - podała agencja Yonhap.

ISW: Putin odrzucił propozycję Trumpa ws. Ukrainy z ostatniej chwili
ISW: Putin odrzucił propozycję Trumpa ws. Ukrainy

Władimir Putin odrzucił sugestię zespołu prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zgodnie z którą członkostwo Ukrainy w NATO zostałoby opóźnione o co najmniej dekadę, a Rosja zgodziłaby się zakończyć wojnę przeciwko Ukrainie - napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego z ostatniej chwili
Dziś obchodzimy Narodowe Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne im uznanie – powiedział PAP historyk dr Marek Rezler. Na wdzięczność państwa nie mogli liczyć ani w II RP, ani w stalinowskiej Polsce.

REKLAMA

Prezydium KK o rządowym projekcie ustawy o związkach zawodowych

Obradujące w Warszawie 14 września prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie oceniło kierunek proponowanych zmian w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych. Jednocześnie Związek oczekuje, że w projekcie zostaną uwzględnione postulaty wynikające ze stanowiska "Solidarności".
 Prezydium KK o rządowym projekcie ustawy o związkach zawodowych
/ fot. W.Obremski
Związek przyjmuje, że zmiany wynikają z konieczności zmiany stanu prawnego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, a także są podyktowane koniecznością realizacji rekomendacji Międzynarodowej Organizacji Pracy, które zostały wydane wobec Polski w 2013 r. na skutek skargi „Solidarność” w kontekście ochrony działaczy związkowych ( czytaj TUTAJ). Część propozycji zawartych w dokumencie ma charakter porządkujący, w części natomiast stanowią inicjatywę własną rządu.
 
Prezydium KK dobrze ocenia proby dostosowania treści ustawy do Konstytucji RP i wiążących Polskę umów międzynarodowych. Ponadto uważa za godne poparcia także propozycje uporządkowanie dialogu na poziomie zakładu pracy poprzez wzmocnienie organizacji reprezentatywnych oraz wprowadzenie zasady pojedynczego wliczania osób należących do kilku organizacji związkowych dla potrzeb określenia liczebności organizacji.
 
Jednak niepokój Zwiazku budzi brak rekacji strony rządowej na postulaty wynikające z opinii NSZZ „Solidarność” (TUTAJ) oraz ze Wspólnego Stanowiska Strony Związkowej z dnia 7 czerwca 2016 r. "Solidarność" oczekuje, ze postulaty te zostaną uwzględnione w projekcie.
 
"Solidarność" pozytywnie ocenia, że w dokumencie wprowadzono następujące wykroczenia: brak zawiadomienia w terminie właściwego sądu o zmianie statutu, przeznaczenie dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez związek zawodowy na cele niesłużących realizacji zadań statutowych związku lub dzielenie go pomiędzy członków związku oraz podawanie informacji o wyższej liczbie członków organizacji związkowej niż wynikająca ze stanu faktycznego w celu uzyskania określonych uprawnień. 
 
Jednocześnie stanowczo protestuje przeciwko niedokonaniu wnioskowanej przez stronę związkową i akceptowanej przez stronę pracodawców zmiany polegającej na uzupełnieniu zapisu artykułu 27 o zwrot „jednostki sektora finansów publicznych” umożliwiłaby zaprzestanie ewidentnej dyskryminacji organizacji związkowych działających przykładowo na wyższych uczelniach, lub w Polskiej Akademii Nauk, w odniesieniu do ich możliwości reprezentowania zbiorowych interesów pracowników.  
 
Poważne zastrzeżenia związkowców budzi brak określenia bazy (mianownika), od której liczona będzie liczba członków związku na potrzeby stwierdzenia jego reprezentatywności. Zwiazek widzi potrzebę wprowadzenia zapisu, że na wniosek zakładowej organizacji związkowej pracodawca w terminach wskazanych (proponujemy 31 grudzień oraz 30 czerwiec) informuje o liczbie zatrudnionych na ten dzień pracowników oraz osób świadczących osobiście pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy. Osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, które mogą stanowić minimalny skład organizacji zakładowej byłyby liczone do „bazy”. 
 
Wątpliwości "Solidarności" wzbudza obecna treść art. 28 ustawy o związkach zawodowych, ponieważ przesłanka tajemnicy przedsiębiorstwa jest w projekcie bardzo szeroka i pracodawca może łatwo uchylić się od ujawnienia związkowi wielu istotnych dla jego działalności informacji. W dodatku na postanowienie sądu w tym zakresie nie miałoby przysługiwać zażalenie. Klauzula powinna być węższa, np. gdyby ujawnienie takich informacji miało naruszyć szczególnie istotne tajemnice przedsiębiorstwa oraz jeśli pracodawca uzasadni swoje żądanie. Dodatkowo należy wprowadzić regulację, która wprost zwalniałaby związek zawodowy od ponoszenia kosztów sądowych.
 
Jednocześnie prezydium KK zwraca uwagę, że w dotychczasowych dyskusjach nie była podnoszona kwestia pracowników tymczasowych. Przysługuje im pełne prawo koalicji, ale w świetle obowiązujących i proponowanych zmian do przepisów ustawy o związkach zawodowych zakładem pracy dla pracowników tymczasowych jest agencja pracy tymczasowej. Jednakże realne interesy pracowników tymczasowych związane są w większej mierze z pracodawcą użytkownikiem, niż z ich formalnym pracodawcą - agencją pracy tymczasowej. Obok prawa koalicji przysługującego pracownikom tymczasowym względem agencji należałoby im równolegle zapewnić prawo zrzeszania się i tworzenia związków zawodowych.
 
Projekt nie uwzględnia żadnych uwag dodatkowych strony związkowej zawartych we wspólnym stanowisku trzech Central. Są to m.in.: wprowadzenie zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która pozwoliłaby na odliczanie od podatku dochodowego od osób fizycznych opłaconych składek członkowskich na rzecz związków zawodowych; wprowadzenie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego przepisu umożliwiającego wprowadzenie na wniosek zainteresowanego, zabezpieczenia na czas trwania postępowania sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudniania działacza związkowego szczególnie chronionego, zwolnionego przez pracodawcę z naruszeniem art. 32 ustawy o związkach zawodowych; konieczność uporządkowania sfery porozumień, których stroną jest pozazwiązkowy przedstawiciel pracowników. 
 
Stanowisko dostępne TUTAJ
 
 
hd
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe