Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?

Na wakacyjne czy świąteczne bardzo często długo i niecierpliwie się czeka. Poza starannym wybraniem miejsca docelowego podróży czy też hotelu, warto również dużo czasu i swojej uwagi poświęcić na staranne i dokładne wybranie ubezpieczenia turystycznego. Poniższy tekst pomoże Ci w dokonaniu takiego wyboru. Dlaczego? Znajdziesz tu najważniejsze informacje, na temat optymalnej polisy podróżnej.
 Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?
/ mat. własny
Ubezpieczenie turystyczne
 
Ubezpieczenie turystyczne to ogólna nazwa polis ubezpieczeniowych, które zawiera się na czas trwania wyjazdu. Nie ma tu znaczenia, czy jest to wyjazd wakacyjny, świąteczny, czy podróżny planuje ciągłe podróżowanie i przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy w planach są wakacje stacjonarne i na przykład plażowanie. Istotne znaczenie ma to, że ubezpieczony zamierza wyjechać, a najbardziej potrzebna jest polisa na wyjazdy zagraniczne.
 
Pobyt za granicą wiąże się z tym, że podróżny musi samodzielnie płacić za wszelkie podjęte wobec niego procedury medyczne (od wizyty u lekarza począwszy, poprzez drobne zabiegi aż po hospitalizację). Koszty mogą być bardzo wysokie, wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana pomoc będzie potrzebna ubezpieczonemu. W krajach Unii Europejskiej i EFTA pomóc pomoże EKUZ, aczkolwiek karta nie refunduje wszystkich usług medycznych i trzeba być gotowym na opłacenie części z nich z własnej kieszeni. 
 
Mając ubezpieczenie turystyczne, nie trzeba się martwić o te koszty. Podstawowym elementem, który jest objęty w ramach tej polisy to właśnie zwrot kosztów leczenia. Przy wysokiej sumie ubezpieczenia, a te najniższe zaczynają się zwykle od około 10 000 euro, można być spokojnym, że wszystkie koszty uda się pokryć z polisy. Warto jednak dopasować wysokość sumy gwarantowanej do kierunku podróży – przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii leczenie jest naprawdę bardzo kosztowne i niższe kwoty ubezpieczenia mogą nie wystarczyć.
 
Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne to nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale również ochrona bagażu podróżnego, pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, OC w życiu prywatnym, transport medyczny czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. O co chodzi i czego dotyczą te dodatkowe opcje? Już wyjaśniamy.
 
Ubezpieczenie bagażu
 
Ubezpieczenie bagażu to polisa, która sprawdza się szczególnie przy wyjeżdżaniu, choć w drodze powrotnej można również z niej skorzystać. Jeżeli Twój bagaż z jakiegoś powodu zaginie lub zostanie skradziony, a Ty, jako ubezpieczony, masz odpowiednie dokumenty, które to potwierdzają (zgłoszenie na lotnisku zaginionego bagażu i numer sprawy lub notatka policyjna z kradzieży), to otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci odkupić utracone rzeczy. Nie musisz się martwić, że zostaniesz bez szczoteczki do zębów i ubrań, a wszystkie wakacyjny budżet musisz przeznaczyć na odkupienie sobie bagażu. Nie musisz, bo otrzymasz odszkodowanie.
 
Ubezpieczenie akcji ratowniczej i transportu medycznego
W wielu krajach akcje ratunkowe czy poszukiwawcze płatne – jak choćby u tańszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji czy w Austrii. Koszty te bywają ogromne, sam start śmigłowca to około 5 000 euro. Można je pokryć dzięki polisie ubezpieczeniowej.
 
A jeżeli Twój stan zdrowia jest na tyle zły, że nie możesz wrócić do domu normalnym, rejsowym samolotem, tylko musisz skorzystać ze specjalistycznego transportu medycznego, to pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa pokryje koszty takiego transportu. W tym wypadku stawka wyliczana jest za kilometr. Jeżeli musisz przejechać kilka tysięcy kilometrów, koszty mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów.
 
Ubezpieczenie OC i NNW
 
Podczas swojego wyjazdowego wypoczynku może się tak zdarzyć, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w którym nie tylko Ty będziesz poszkodowany, ale wyrządzisz również szkodę osobom trzecim. Takie szkody trzeba opłacić – nie ma innej opcji. Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, za te szkody zapłacisz z własnej kieszeni. Jeżeli do swojej polisy turystycznej dołączysz OC, to firma ubezpieczeniowa poniesie koszty spowodowanych przez Ciebie szkód, a Twój budżet na tym nie ucierpi.
 
Ubezpieczenie NNW natomiast pozwoli pokryć koszty następstw nieszczęśliwych wypadków, które dotkną bezpośrednio Ciebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, sprawdź na https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ . Zapoznasz się ze szczegółami nie tyle samego NNW, ile kosztów, jakie trzeba ponieść rozszerzając swoją ochronę ubezpieczeniową.
 
Ubezpieczenie dla aktywnych i klauzula alkoholowa
 
Ubezpieczenie dla aktywnych to rozszerzenie, które powoduje, że polisa działa również wtedy, gdy Ty uprawiasz sport. Zasadniczo, wiele dyscyplin sportowych określanych jest jako podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych (jak choćby wyjścia w góry, jazda na nartach, lot balonem czy rejs statkiem) i w związku z tym jest wyłączeniem ochrony i zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za Twoje zdrowie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ubezpieczenie dla aktywnych, wypadki, do których dojdzie podczas uprawiania przez Ciebie sportu również będą objęte ochroną.
 
A co, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, a Ty będziesz akurat po piwie? Trudno powiedzieć, by jedno piwo było stanem upojenia alkoholowego, ale w wielu przypadkach powoduje, że ubezpieczenia już nie otrzymasz. Jeżeli wykupisz sobie ubezpieczenie z klauzulą alkoholową, to taka ilość alkoholu, jaką spożyjesz wraz z jednym piwem – nie odbierze Ci prawa do wypłaty ubezpieczenia.
 
Klauzula dopuszcza ochronę do pewnej ilości alkoholu we krwi – ilość ta sprecyzowana jest w OWU, gdyż każda firma samodzielnie ustala tę granicę. Przed zawarciem umowy warto więc ją sprawdzić, by nie być później zaskoczonym.
 
Jak widać, ubezpieczenie turystyczne to wiele różnorodnych umów, które chronią podróżnego i jego majątek w różnych okolicznościach i na wiele różnych sposobów. Im szersze, tym bardziej przydatne i praktyczne.


Żródło: Artykuł Sponsorowany

 

POLECANE
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena z ostatniej chwili
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena

W niedzielę wyszło na jaw, że korespondent Telewizji Publicznej w Stanach Zjednoczonych Marcin Antosiewicz został wyprowadzony przez amerykańskie służby z konwencji wyborczej Joe Bidena kilka miesięcy temu. Do sprawy odniósł się już sam zainteresowany.

Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy z ostatniej chwili
Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy

W rozmowie z "Financial Times" katarski minister energii Saad Sherida al-Kaabi zagroził, że Katar zaprzestanie eksportu gazu do Unii Europejskiej, jeśli kraje bloku nałożą kary zgodnie z niedawno przyjętymi przepisami dotyczącymi zwalczania pracy przymusowej i działania na rzecz środowiska.

Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska

Wprawdzie ustawa budżetowa nie jest ostatecznie uchwalona, bowiem jest jeszcze w Senacie, ale jest już jasne, że większość koalicyjna nie chce jej tak poprawić, aby była zgodna z Konstytucją RP.

Red. Mazurek z pompą kończy współpracę z RMF FM. Oto ostatni gość dziennikarza z ostatniej chwili
Red. Mazurek z pompą kończy współpracę z RMF FM. Oto ostatni gość dziennikarza

W poniedziałek rano gościem red. Roberta Mazurka w "Porannej Rozmowie" RMF FM będzie prezydent RP Andrzej Duda. To ostatni program, który zostanie poprowadzony przez znanego dziennikarza na antenie rozgłośni.

Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem z ostatniej chwili
Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem

Słowackie media źródła podały w niedzielę wieczorem, że premier Robert Fico rozmawia na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw gazu.

Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców tylko u nas
Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców

W 2023 r. pod obserwacją niemieckiego kontrwywiadu znajdowało się 27,2 tys. osób stanowiących potencjalne zagrożenie islamskim terroryzmem. Od lutego 2016 r. w Niemczech dokonano oficjalnie dwunastu ataków terrorystycznych, ten z Magdeburga jest zatem trzynasty. A ile zamachów udaremniono? W latach 2014-2021 było dziesięć takich przypadków. W Magdeburgu mimo ostrzeżeń ze strony służb Arabii Saudyjskiej system nie zadziałał.

Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy z ostatniej chwili
Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy

Aleksander Zniszczoł zajął 14. miejsce, Piotr Żyła był 17., Paweł Wąsek - 20., Jakub Wolny - 27., a Kamil Stoch - 37. w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Wygrał Austriak Daniel Tschofenig, przed swoimi rodakami Janem Hoerlem i Stefanem Kraftem.

Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. Putin w desperacji z ostatniej chwili
Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. "Putin w desperacji"

Pięć miesięcy po ataku Ukrainy na obwód kurski, Rosja wciąż nie jest w stanie odzyskać całego swojego terytorium. Oddziały ukraińskie zaciekle trzymają się rosyjskich ziem w nadziei na wykorzystanie ich jako karty przetargowej w przyszłych negocjacjach.

Ukraińcy również zostaną uhonorowani. Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej z ostatniej chwili
"Ukraińcy również zostaną uhonorowani". Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w niedzielę w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Suspilne, że Ukraińcy, którzy stali się ofiarami tragedii wołyńskiej w Polsce, również zostaną uhonorowani.

Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji

Niemieckie media donoszą, że mimo sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, ponad sto samochodów wysokiej jakości marki BMW z zakładu w Hanowerze trafiło do klientów w Rosji. 

REKLAMA

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?

Na wakacyjne czy świąteczne bardzo często długo i niecierpliwie się czeka. Poza starannym wybraniem miejsca docelowego podróży czy też hotelu, warto również dużo czasu i swojej uwagi poświęcić na staranne i dokładne wybranie ubezpieczenia turystycznego. Poniższy tekst pomoże Ci w dokonaniu takiego wyboru. Dlaczego? Znajdziesz tu najważniejsze informacje, na temat optymalnej polisy podróżnej.
 Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?
/ mat. własny
Ubezpieczenie turystyczne
 
Ubezpieczenie turystyczne to ogólna nazwa polis ubezpieczeniowych, które zawiera się na czas trwania wyjazdu. Nie ma tu znaczenia, czy jest to wyjazd wakacyjny, świąteczny, czy podróżny planuje ciągłe podróżowanie i przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy w planach są wakacje stacjonarne i na przykład plażowanie. Istotne znaczenie ma to, że ubezpieczony zamierza wyjechać, a najbardziej potrzebna jest polisa na wyjazdy zagraniczne.
 
Pobyt za granicą wiąże się z tym, że podróżny musi samodzielnie płacić za wszelkie podjęte wobec niego procedury medyczne (od wizyty u lekarza począwszy, poprzez drobne zabiegi aż po hospitalizację). Koszty mogą być bardzo wysokie, wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana pomoc będzie potrzebna ubezpieczonemu. W krajach Unii Europejskiej i EFTA pomóc pomoże EKUZ, aczkolwiek karta nie refunduje wszystkich usług medycznych i trzeba być gotowym na opłacenie części z nich z własnej kieszeni. 
 
Mając ubezpieczenie turystyczne, nie trzeba się martwić o te koszty. Podstawowym elementem, który jest objęty w ramach tej polisy to właśnie zwrot kosztów leczenia. Przy wysokiej sumie ubezpieczenia, a te najniższe zaczynają się zwykle od około 10 000 euro, można być spokojnym, że wszystkie koszty uda się pokryć z polisy. Warto jednak dopasować wysokość sumy gwarantowanej do kierunku podróży – przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii leczenie jest naprawdę bardzo kosztowne i niższe kwoty ubezpieczenia mogą nie wystarczyć.
 
Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne to nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale również ochrona bagażu podróżnego, pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, OC w życiu prywatnym, transport medyczny czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. O co chodzi i czego dotyczą te dodatkowe opcje? Już wyjaśniamy.
 
Ubezpieczenie bagażu
 
Ubezpieczenie bagażu to polisa, która sprawdza się szczególnie przy wyjeżdżaniu, choć w drodze powrotnej można również z niej skorzystać. Jeżeli Twój bagaż z jakiegoś powodu zaginie lub zostanie skradziony, a Ty, jako ubezpieczony, masz odpowiednie dokumenty, które to potwierdzają (zgłoszenie na lotnisku zaginionego bagażu i numer sprawy lub notatka policyjna z kradzieży), to otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci odkupić utracone rzeczy. Nie musisz się martwić, że zostaniesz bez szczoteczki do zębów i ubrań, a wszystkie wakacyjny budżet musisz przeznaczyć na odkupienie sobie bagażu. Nie musisz, bo otrzymasz odszkodowanie.
 
Ubezpieczenie akcji ratowniczej i transportu medycznego
W wielu krajach akcje ratunkowe czy poszukiwawcze płatne – jak choćby u tańszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji czy w Austrii. Koszty te bywają ogromne, sam start śmigłowca to około 5 000 euro. Można je pokryć dzięki polisie ubezpieczeniowej.
 
A jeżeli Twój stan zdrowia jest na tyle zły, że nie możesz wrócić do domu normalnym, rejsowym samolotem, tylko musisz skorzystać ze specjalistycznego transportu medycznego, to pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa pokryje koszty takiego transportu. W tym wypadku stawka wyliczana jest za kilometr. Jeżeli musisz przejechać kilka tysięcy kilometrów, koszty mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów.
 
Ubezpieczenie OC i NNW
 
Podczas swojego wyjazdowego wypoczynku może się tak zdarzyć, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w którym nie tylko Ty będziesz poszkodowany, ale wyrządzisz również szkodę osobom trzecim. Takie szkody trzeba opłacić – nie ma innej opcji. Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, za te szkody zapłacisz z własnej kieszeni. Jeżeli do swojej polisy turystycznej dołączysz OC, to firma ubezpieczeniowa poniesie koszty spowodowanych przez Ciebie szkód, a Twój budżet na tym nie ucierpi.
 
Ubezpieczenie NNW natomiast pozwoli pokryć koszty następstw nieszczęśliwych wypadków, które dotkną bezpośrednio Ciebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, sprawdź na https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ . Zapoznasz się ze szczegółami nie tyle samego NNW, ile kosztów, jakie trzeba ponieść rozszerzając swoją ochronę ubezpieczeniową.
 
Ubezpieczenie dla aktywnych i klauzula alkoholowa
 
Ubezpieczenie dla aktywnych to rozszerzenie, które powoduje, że polisa działa również wtedy, gdy Ty uprawiasz sport. Zasadniczo, wiele dyscyplin sportowych określanych jest jako podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych (jak choćby wyjścia w góry, jazda na nartach, lot balonem czy rejs statkiem) i w związku z tym jest wyłączeniem ochrony i zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za Twoje zdrowie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ubezpieczenie dla aktywnych, wypadki, do których dojdzie podczas uprawiania przez Ciebie sportu również będą objęte ochroną.
 
A co, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, a Ty będziesz akurat po piwie? Trudno powiedzieć, by jedno piwo było stanem upojenia alkoholowego, ale w wielu przypadkach powoduje, że ubezpieczenia już nie otrzymasz. Jeżeli wykupisz sobie ubezpieczenie z klauzulą alkoholową, to taka ilość alkoholu, jaką spożyjesz wraz z jednym piwem – nie odbierze Ci prawa do wypłaty ubezpieczenia.
 
Klauzula dopuszcza ochronę do pewnej ilości alkoholu we krwi – ilość ta sprecyzowana jest w OWU, gdyż każda firma samodzielnie ustala tę granicę. Przed zawarciem umowy warto więc ją sprawdzić, by nie być później zaskoczonym.
 
Jak widać, ubezpieczenie turystyczne to wiele różnorodnych umów, które chronią podróżnego i jego majątek w różnych okolicznościach i na wiele różnych sposobów. Im szersze, tym bardziej przydatne i praktyczne.


Żródło: Artykuł Sponsorowany


 

Polecane
Emerytury
Stażowe