Piotr Duda po śmierci papieża Franciszka: "Pontyfikat Ojca Świętego odznaczał się niezłomną walką o najsłabszych"

W naszej pamięci pozostanie również ustanowienie w 2014 roku Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Patronem NSZZ "Solidarność" - przekazuje w kondolencjach po śmieci papieża Franciszka Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Świece Piotr Duda po śmierci papieża Franciszka:
Świece / fot. pixabay.com

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zareagował na śmierć papieża Franciszka. W kondolencjach, które umieścił w mediach społecznościowych, napisał:

"Z ogromnym żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. Dziękuję Bogu za lata, w których Ojciec Święty stał na czele Kościoła Katolickiego, za Jego serce i dobro, które czynił."

"Pontyfikat Ojca Świętego odznaczał się niezłomną walką o najsłabszych"

- dodał.

Ustanowienie ks. Jerzego Popiełuszki Patronem Solidarności

Przewodniczący wspomniał także, jak ważny był to pontyfikat dla członków NSZZ "Solidarność".

"W naszej pamięci pozostanie (...) ustanowienie w 2014 roku  Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Patronem NSZZ "Solidarność".

- przekazał Piotr Duda.

"Pamięć o Nim pozostanie żywa w naszych sercach"

- dodał Przewodniczący.

Papież Franciszek nie żyje

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. Jorge Mario Bergoglio stał na czele Kościoła katolickiego od 13 marca 2013 roku.

Kardynał Kevin Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował, że papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godzinie 7:35.

Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek wrócił do domu Ojca (...) Jego całe życie było poświęcone służbie Panu Bogu i jego Kościołowi. Nauczył nas żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, w sposób szczególny na rzecz najbiedniejszych i zepchniętych na margines. Z ogromną wdzięcznością za jego wzór prawdziwego ucznia Pana Jezusa, powierzamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Jedynego Boga

– oświadczył cytowany przez Watykan kardynał Farrell.

Papież zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.

Jorge Mario Bergoglio

Jorge Mario Bergoglio, urodzony 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires jako najstarsze z pięciorga dzieci włoskich emigrantów, wcześnie zetknął się z trudami życia – uczęszczał do szkoły salezjanów, pracował jako sprzątacz i ochroniarz, a w wieku 20 lat przeszedł poważne zapalenie płuc, w wyniku którego usunięto fragment prawego płuca.

Wstąpił do nowicjatu jezuitów w marcu 1958 r. Po studiach filozoficznych (1963) uczył literatury i psychologii w szkołach zakonnych, święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. Od 1973 do 1979 r. pełnił funkcję prowincjała jezuitów w Argentynie, a następnie pracował nad doktoratem w Niemczech, którego jednak nie obronił. Po powrocie do kraju służył jako kierownik duchowy w Cordobie.

20 maja 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Buenos Aires, a sześć lat później – metropolitą stolicy i prymasem Argentyny. W lutym 2001 r. otrzymał kreację kardynalską. Zyskał sławę duszpasterza peryferii: rezygnował z pałacowych apartamentów, mieszkał skromnie, korzystał z komunikacji miejskiej i sam przygotowywał posiłki.

Podczas konklawe w 2005 r. po śmierci Jana Pawła II uzyskał ok. 40 głosów, blokując kandydaturę Ratzingera. Po rezygnacji Benedykta XVI w lutym 2013 r. przybył do Rzymu na obrady, a 13 marca został wybrany na 266. papieża, przyjmując imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu. Już pierwszego wieczoru na balkonie watykańskim przywitał wiernych słowami “buona sera” i zapowiedział program prostoty.

Inaugurację pontyfikatu 19 marca 2013 r. z udziałem 200 tys. wiernych poprzedziło historyczne spotkanie z emerytowanym papieżem w Castel Gandolfo. Franciszek wyprowadził się z Pałacu Apostolskiego do Domu Świętej Marty i odrzucił korzystanie z limuzyn. Jego pierwsza oficjalna podróż obejmowała Lampedusę, a następnie Światowe Dni Młodzieży w Brazylii, gdzie wypowiedział słowa: “Kim ja jestem, by sądzić homoseksualistę?” oraz zachęcił młodzież do “robienia rabanu”.

W pierwszych latach pontyfikatu odwiedził ponad 60 krajów, w tym kraje muzułmańskie i odległe państwa, m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Birmę, Irak w czasie pandemii, Mongolię i nawet arktyczne Iqaluit. Powołał Radę Kardynałów do reformy Kurii, ustanowił Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich i zwołał w 2019 r. pierwszy szczyt walki z pedofilią. Jego priorytety to ubodzy i migranci – powołał Światowy Dzień Ubogich, wspierał pomoc humanitarną i apelował o “przyjmowanie, ochronę, promowanie i integrowanie” migrantów.

Franciszek opublikował cztery encykliki: „Lumen fidei” (2013), „Laudato si’” (2015), „Fratelli tutti” (2020) i „Umiłował nas” (2024). Od 24 grudnia 2024 r. patronował Jubileuszowi, jednak w lutym 2025 r. trafił do kliniki Gemelli z zapaleniem oskrzeli i płuc. Po rekonwalescencji w Watykanie zmarł 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35, kończąc pontyfikat pełen gestów prostoty, dialogu i troski o najbardziej potrzebujących.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka


 

POLECANE
Deklaracja Hołowni. Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
"Deklaracja Hołowni". Wymowny wpis Tuska

We wtorek po godz. 21 premier Donald Tusk opublikował wpis, w którym odniósł się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Pisze o "wyjaśnieniach i deklaracji".

Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony z ostatniej chwili
Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie.

Seryjny samobójca grasuje w Rosji tylko u nas
Seryjny samobójca grasuje w Rosji

W każdy kraju – znamy to choćby z Polski – zdarzają się zagadkowe samobójstwa. Czy też tragiczne zgony w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotyka to nieszczęście urzędników, oficerów, polityków, menedżerów. Ale w Rosji po wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą seryjny samobójca zbiera żniwo bogate jak nigdy.

Powstańcy chcą, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP z ostatniej chwili
Powstańcy chcą, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. TVP odpowiedziało w lakoniczny sposób.

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Fałszywe SMS-y i e-maile o zwrocie składek wyłudzają dane – ostrzega NFZ. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.

Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO] z ostatniej chwili
Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO]

Blisko tragedii było na przejeździe kolejowym w Inowrocławiu. Kierowca miejskiego autobusu wjechał na tory między zamykające się szlabany, ignorując czerwone światło. Świadkami groźnej sytuacji był policyjny patrol.

Poradnik prawny dla obrońców granic z ostatniej chwili
Poradnik prawny dla obrońców granic

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej staje się coraz bardziej napięta z powodu zwiększającej się liczby przybywających do Polski z tego kierunku imigrantów. Nowy poradnik Ordo Iuris podpowiada, jak działać bezpiecznie w czasie przywróconych kontroli.

Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie Wiadomości
Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie

Manfred Weber zaatakował m.in. PiS na forum Parlamentu Europejskiego. Lider Europejskiej Partii Ludowej jasno określił z kim zamierza walczyć w Polsce. Zastrzegł też, że EPL wie jak walczyć "ze skrajną prawicą" i nikt nie ma prawa jej pouczać".  

Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

REKLAMA

Piotr Duda po śmierci papieża Franciszka: "Pontyfikat Ojca Świętego odznaczał się niezłomną walką o najsłabszych"

W naszej pamięci pozostanie również ustanowienie w 2014 roku Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Patronem NSZZ "Solidarność" - przekazuje w kondolencjach po śmieci papieża Franciszka Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Świece Piotr Duda po śmierci papieża Franciszka:
Świece / fot. pixabay.com

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zareagował na śmierć papieża Franciszka. W kondolencjach, które umieścił w mediach społecznościowych, napisał:

"Z ogromnym żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. Dziękuję Bogu za lata, w których Ojciec Święty stał na czele Kościoła Katolickiego, za Jego serce i dobro, które czynił."

"Pontyfikat Ojca Świętego odznaczał się niezłomną walką o najsłabszych"

- dodał.

Ustanowienie ks. Jerzego Popiełuszki Patronem Solidarności

Przewodniczący wspomniał także, jak ważny był to pontyfikat dla członków NSZZ "Solidarność".

"W naszej pamięci pozostanie (...) ustanowienie w 2014 roku  Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Patronem NSZZ "Solidarność".

- przekazał Piotr Duda.

"Pamięć o Nim pozostanie żywa w naszych sercach"

- dodał Przewodniczący.

Papież Franciszek nie żyje

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. Jorge Mario Bergoglio stał na czele Kościoła katolickiego od 13 marca 2013 roku.

Kardynał Kevin Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował, że papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godzinie 7:35.

Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek wrócił do domu Ojca (...) Jego całe życie było poświęcone służbie Panu Bogu i jego Kościołowi. Nauczył nas żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, w sposób szczególny na rzecz najbiedniejszych i zepchniętych na margines. Z ogromną wdzięcznością za jego wzór prawdziwego ucznia Pana Jezusa, powierzamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Jedynego Boga

– oświadczył cytowany przez Watykan kardynał Farrell.

Papież zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.

Jorge Mario Bergoglio

Jorge Mario Bergoglio, urodzony 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires jako najstarsze z pięciorga dzieci włoskich emigrantów, wcześnie zetknął się z trudami życia – uczęszczał do szkoły salezjanów, pracował jako sprzątacz i ochroniarz, a w wieku 20 lat przeszedł poważne zapalenie płuc, w wyniku którego usunięto fragment prawego płuca.

Wstąpił do nowicjatu jezuitów w marcu 1958 r. Po studiach filozoficznych (1963) uczył literatury i psychologii w szkołach zakonnych, święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. Od 1973 do 1979 r. pełnił funkcję prowincjała jezuitów w Argentynie, a następnie pracował nad doktoratem w Niemczech, którego jednak nie obronił. Po powrocie do kraju służył jako kierownik duchowy w Cordobie.

20 maja 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Buenos Aires, a sześć lat później – metropolitą stolicy i prymasem Argentyny. W lutym 2001 r. otrzymał kreację kardynalską. Zyskał sławę duszpasterza peryferii: rezygnował z pałacowych apartamentów, mieszkał skromnie, korzystał z komunikacji miejskiej i sam przygotowywał posiłki.

Podczas konklawe w 2005 r. po śmierci Jana Pawła II uzyskał ok. 40 głosów, blokując kandydaturę Ratzingera. Po rezygnacji Benedykta XVI w lutym 2013 r. przybył do Rzymu na obrady, a 13 marca został wybrany na 266. papieża, przyjmując imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu. Już pierwszego wieczoru na balkonie watykańskim przywitał wiernych słowami “buona sera” i zapowiedział program prostoty.

Inaugurację pontyfikatu 19 marca 2013 r. z udziałem 200 tys. wiernych poprzedziło historyczne spotkanie z emerytowanym papieżem w Castel Gandolfo. Franciszek wyprowadził się z Pałacu Apostolskiego do Domu Świętej Marty i odrzucił korzystanie z limuzyn. Jego pierwsza oficjalna podróż obejmowała Lampedusę, a następnie Światowe Dni Młodzieży w Brazylii, gdzie wypowiedział słowa: “Kim ja jestem, by sądzić homoseksualistę?” oraz zachęcił młodzież do “robienia rabanu”.

W pierwszych latach pontyfikatu odwiedził ponad 60 krajów, w tym kraje muzułmańskie i odległe państwa, m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Birmę, Irak w czasie pandemii, Mongolię i nawet arktyczne Iqaluit. Powołał Radę Kardynałów do reformy Kurii, ustanowił Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich i zwołał w 2019 r. pierwszy szczyt walki z pedofilią. Jego priorytety to ubodzy i migranci – powołał Światowy Dzień Ubogich, wspierał pomoc humanitarną i apelował o “przyjmowanie, ochronę, promowanie i integrowanie” migrantów.

Franciszek opublikował cztery encykliki: „Lumen fidei” (2013), „Laudato si’” (2015), „Fratelli tutti” (2020) i „Umiłował nas” (2024). Od 24 grudnia 2024 r. patronował Jubileuszowi, jednak w lutym 2025 r. trafił do kliniki Gemelli z zapaleniem oskrzeli i płuc. Po rekonwalescencji w Watykanie zmarł 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35, kończąc pontyfikat pełen gestów prostoty, dialogu i troski o najbardziej potrzebujących.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka



 

Polecane
Emerytury
Stażowe