Ilu migrantów Niemcy odesłali do Polski? Oficjalne dane

Najwięcej zawróconych z Syrii i Rosji
Według danych zebranych przez portal rp.pl od Straży Granicznych wśród migrantów odesłanych w 2024 r. najwięcej było obywateli Rosji, Afganistanu i Indii. W tym roku przodują przybysze z Syrii, Rosji i Ukrainy.
Jak zaznacza portal, liczba cudzoziemców wzrosła raptownie w 2022 r., czyli w momencie naporu migrantów ściągniętych przez białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę. Według "Rzeczpospolitej" jeszcze w 2020 r. liczba odsyłanych cudzoziemców z Niemiec do Polski była na poziomie 335 osób, niewiele więcej było rok później. Natomiast w roku 2022 liczba ta wzrosła niemal dwukrotnie, do 630. Rekordowy był rok kolejny, gdzie zanotowano blisko 970 migrantów zawróconych z Niemiec.
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Nie żyje wokalistka zespołu De Su
- Niemcy w kłopocie. Problem rośnie z roku na rok
- Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka
Ścieżki odsyłania
Wszystkie dane odnoszą się do dwóch procedur, czyli odsyłania w ramach tzw. porozumienia Dublin III i readmisji. Pierwsza z nich obowiązuje w UE od 11 lat i w tym przypadku obejmuje migrantów, którzy złożyli wniosek o azyl w Polsce, po czym wyjechali do Niemiec.
Readmisja odnosi się z kolei do migrantów, którzy są w Niemczech nielegalnie, a wcześniej przebywali w Polsce. Procedurę readmisji prowadzi się na podstawie porozumienia Polski i Niemiec.
10 tys. cudzoziemców
Jest też inna ścieżka postępowania. Stosując ją, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych, Niemcy zawracają migrantów bez powiadomienia polskich służb. W ten sposób, według danych ujawnionych niedawno przez portal Interia, powołujący się dane z niemieckiej Policji Federalnej, w ciągu 14 miesięcy (między styczniem 2024 a lutym 2025) do Polski z Niemiec trafiło ponad 10 tys. cudzoziemców.