Polska była mocarstwem! Tysiąclecie Korony Polskiej i duchowe dziedzictwo św. Jana Pawła II uczczone w Krakowie
Wśród prelegentów znaleźli się wybitni przedstawiciele świata nauki, Kościoła i mediów: bp Antoni Długosz, red. Rafał Ziemkiewicz, ks. prof. Robert Skrzypczak, prof. Andrzej Nowak oraz prof. Grzegorz Kucharczyk. Spotkanie poprowadził red. Jakub Maciejewski.
Święty Papież i dziedzictwo cierpienia
Pierwsza część wydarzenia była poświęcona postaci św. Jana Pawła II. Bp Antoni Długosz przypomniał, że papież-Polak nieustannie wskazywał na Chrystusa jako centrum człowieczeństwa i fundament każdej prawdziwej troski o człowieka. Wskazał też na niezłomne stanowisko Kościoła w obronie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Adam Bujak, bliski współpracownik papieża i współautor książki "Największy z rodu Polaków", mówił z wzruszeniem o osobistych wspomnieniach, ale też ostrzegł przed bolesną prawdą dzisiejszych czasów: „Dożyliśmy w Polsce znów bolszewickich czasów”.
Z kolei Jolanta Sosnowska, również autorka książki o Papieżu, podkreśliła znaczenie cierpienia, które Jan Paweł II przeżywał w duchowej jedności z Chrystusem, stając się znakiem nadziei dla Kościoła i świata.
Tysiąc lat polskiej suwerenności
Drugą część wydarzenia zdominowało przypomnienie rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego – symbolicznego początku Królestwa Polskiego. Była to również premiera dwóch ważnych książek: "Pierwsze królestwo" prof. Wojciecha Polaka oraz "Monarchia polska" prof. Grzegorza Kucharczyka.
Prof. Polak mocno podkreślił, że w XI wieku Polska była najpotężniejszym państwem Europy: „Bolesław Chrobry rządził jednolitym, zwartym, silnym państwem, które dyktowało swoje porządki w całej Europie Środkowej. To było mocarstwo!”
Prof. Kucharczyk z kolei wskazał na potrzebę odzyskania dumy z narodowej historii: „Musimy wykrzesać w sobie odwagę, by jako wspólnota narodowa podejmować ambitne zadania. Chrobry to symbol niezłomnej, suwerennej Polski”.
Alarm o polskość
Zwieńczeniem wieczoru były wystąpienia współautorów książki "Zamach na polskość" – ks. prof. Roberta Skrzypczaka, red. Rafała Ziemkiewicza i prof. Andrzeja Nowaka. Książka to mocne ostrzeżenie przed destrukcją narodowej tożsamości, kultury i wiary.
Prof. Nowak mówił wprost: „Obecna władza dąży do wyrugowania patriotyzmu z narodu. Polska bez Polaków – to realne zagrożenie”. Wskazał też na Kościół św. Krzyża w Warszawie jako symbol narodowego ducha i miejsca pamięci największych Polaków.
Ks. prof. Skrzypczak podzielił się gorzkim świadectwem: „Za życia Papieża spowiadałem do 4 nad ranem. A dziś? Młodzież masowo odeszła od Kościoła. Ratunkiem jest powrót do osoby, rodziny i narodu”.
Red. Rafał Ziemkiewicz ostro skrytykował tzw. „pedagogikę wstydu”: „Polska nie jest gorszą wersją Zachodu. Polska cywilizacja miała i ma własną wartość – republikańską, wolnościową, odmienną od niemieckiego etatyzmu i francuskiego centralizmu”.
Po zakończeniu oficjalnej części, autorzy jeszcze długo rozmawiali z uczestnikami i podpisywali książki.
Całość spotkania można obejrzeć tutaj:
Polecamy książki:
- „Największy z rodu Polaków” – Jolanta Sosnowska, Adam Bujak
- „Pierwsze królestwo” – prof. Wojciech Polak
- „Monarchia polska” – prof. Grzegorz Kucharczyk
- „Zamach na polskość” – Skrzypczak, Ziemkiewicz, Nowak i inni