Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta

W dniach 3-10.12.2017 odbędzie się podsumowanie artystyczne Roku Św. Brata Alberta. Zapraszamy na Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta. 
 Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta
/ informacja prasowa
Tego świętego znamy jako społecznika, niestrudzonego opiekuna ludzi bezdomnych, wydobywającego ich ze skrajnej nędzy. Tymczasem Brat Albert był człowiekiem o niezwykle bogatym życiorysie powstańca styczniowego i uznanego artysty - malarza. Niezwykłą osobowość przypomną koncerty w Zwoleniu i Puławach (3.12) oraz w Janowcu nad Wisłą (10.12).

“Być dobrym jak chleb” to spektakl słowno – muzyczny napisany w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. Scenariusz autorstwa Anny Dreli oparty jest na listach do rodziny, przyjaciół czy współbraci zakonnych oraz sióstr Albertynek a także pismach urzędowych i innych dokumentach pozostawionych napisanych przez Adama Chmielowskiego artystę i Brata Alberta. Spektakl ukazuje polskiego patriotę, powstańca styczniowego a także artystę malarza, stawianego obok Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliusza Kossaka czy Jacka Malczewskiego. - Można powiedzieć, że święty mówi o sprawach aktualnych także w naszych czasach swoimi słowami,
dzieli się własnymi przemyśleniami, rozterkami spostrzeżeniami. Ważne jest to, że Adam Chmielowski przez całe życie szanował drugiego człowieka, widząc go także w najuboższych, bezdomnych. Fakt, że był znanym artystą – malarzem, wykorzystywał w działalności charytatywnej, włączając w nią środowisko artystyczne oraz prowadząc rozmowy z samorządami  – zauważa Robert Grudzień, pomysłodawca przedsięwzięcia artystycznego, artysta który od lat tworzy autorskie projekty artystyczno – edukacyjne “Spotkania z historią i sztuką”, solista Filharmonii Lubelskiej.

Spektakl nawiązuje do obchodzonego w 2017 roku Św. Brata Alberta. Premiera odbyła się 1 lipca w kościele OO. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie 800 lat temu żył i spisywał historię Polski bł. Wincenty Kadłubek, zakonnik i biskup krakowski. Spektakl został pokazany m.in. na festiwalach w Lublinie, Krynicy-Zdrój, Warszawie, Krakowie, Wolborzu, Szewcach, Radomiu, Trzebnicy Obornikach Śląskich i Stalowej Woli oraz w wielu parafiach w Polsce.  Najbliższe koncerty odbędą się w miejscach ważnych dla Adama Chmielowskiego, związanych z kulturą polską i powstaniem styczniowym.  “A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie” – pisał poeta Jan Kochanowski. W Zwoleniu – mieście, gdzie znajdują się grobowce rodziny Kochanowskich i położonym niedaleko Czarnolasu, gniazda rodzinnego poety - w kościele pw.
Podwyższenia Krzyża Świętego 3 grudnia o 16.00 wystąpią: Olgierd Łukaszewicz – znany polski aktor teatralny i filmowy, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy, Chór „Betania” - Anna Trzaskowska, s. Agnieszka – dyrygent, opiekun. Będzie to wydarzenie artystyczne w ramach Teatru Brata Alberta, przy współpracy Fundacji Bliźniemu Swemu na rzecz Towarzystwa Brata Alberta. Jerzy Trela konsultacja artystyczna, Michał Tęcza – koordynacja, Robert Grudzień producent projektu. Współorganizatorem jest Zwoleńska Grupa Regionalna Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

Od 1999 roku Św. Brat Albert jest patronem Puław. Dlatego 3 grudnia o godz.19.00 w tym mieście, gdzie Adam Chmielowski studiował w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo- Leśnym oraz skąd w styczniu 1863 roku ruszał do powstania - w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpią: Jerzy Zelnik - aktor, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy. Ostatni z koncertów odbędzie się w Janowcu nad Wisłą, również miejscowości związanej z powstaniem styczniowym. Pobliski Kazimierz nad Wisłą zajął oddział Leona Frankowskiego, w którym służył Adam Chmielowski, późniejszy Brat Albert. W rejonie Janowca żołnierze powstania przeprawiali się na drugą stronę Wisły. Po upadku powstania, w ramach represji carskich, Janowiec utracił prawa miejskie. Właśnie przed tamtejszym kościołem w październiku 2013 roku, w 150. rocznicę powstania ufundowano kamień – pomnik ku pamięci powstańców styczniowych. 10 grudnia o  godz.16.30 w kościele pw. św. Stanisława bp. m.
i św. Małgorzaty, odbędzie się wykonanie spektaklu słowno – muzycznego “Być dobrym jak chleb”. Wystąpią: Jerzy Zelnik - aktor, Alicja Węgorzewska - mezzosopran, Robert Grudzień – organy. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, Sponsor strategiczny Enea Wytwarzanie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Teatru Brata Alberta, przy współpracy Fundacji Bliźniemu Swemu na rzecz Towarzystwa Brata Alberta, Jerzy Trela konsultacja artystyczna, Michał Tęcza – koordynacja, Robert Grudzień producent projektu, patronat honorowy
Krzysztof Szulowski  Poseł na Sejm RP.

źródło: Informacja prasowa


#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prezydent Zełenski złożył życzenia Wiadomości
Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prezydent Zełenski złożył życzenia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych opublikował życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kościół Prawosławny Ukrainy w 2023 r. postanowił obchodzić święta według kalendarza nowojuliańskiego.

Sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii Wiadomości
Sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

Należącą do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na odległość 6,2 mln km – podała agencja AFP. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

Niebezpieczny incydent pod Kaliszem. Pocisk wpadł do mieszkania Wiadomości
Niebezpieczny incydent pod Kaliszem. Pocisk wpadł do mieszkania

W miejscowości pod Kaliszem doszło w poniedziałek wieczorem do niebezpiecznego incydentu. Pocisk przebił szybę i wpadł do mieszkania, w którym znajdowała się rodzina.

Premier Węgier wskazał na datę końca wojny na Ukrainie polityka
Premier Węgier wskazał na datę końca wojny na Ukrainie

- Wojna skończy się w 2025 roku. Albo zakończą ją negocjacje pokojowe, albo jedna z walczących stron zostanie pokonana - stwierdził Viktor Orban. Premier Węgier wyraził pewność, że konflikt na wschodzie Europy zakończy się w przyszłym roku.

Zawieszono wszystkie loty American Airlines. Pasażerowie skarżą się na utrudnienia Wiadomości
Zawieszono wszystkie loty American Airlines. Pasażerowie skarżą się na utrudnienia

Rzecznik American Airlines poinformował o zawieszeniu wszystkich swoich lotów na terenie USA. Powodem tej decyzji są wykryte problemy techniczne. Pasażerowie skarżą się na brak informacji o opóźnieniach.

Amerykanin urodzony w Rosji został skazany za szpiegostwo Wiadomości
Amerykanin urodzony w Rosji został skazany za szpiegostwo

Amerykanin rosyjskiego pochodzenia Gene Spector, został skazany we wtorek na 15 lat więzienia za szpiegostwo. Jak podała agencja AFP, szczegóły sprawy pozostają jednak niejasne. Dodatkowo sąd nałożył na niego grzywnę w wysokości 134 tys. euro.

Litwa potężnie przepłaci za niemieckie Leopardy? Najdroższe czołgi na świecie gorące
Litwa potężnie przepłaci za niemieckie Leopardy? "Najdroższe czołgi na świecie"

Litwa zakupiła 44 czołgi Leopard 2A8 za 950 milionów euro,. Zakup ten stanowi prawie 50 proc. budżetu obronnego Litwy, który na 2024 rok wynosi 2,4 miliarda euro.

Nie żyje Wacław Gluth-Nowowiejski ps. Wacek. Był ostatnim żyjącym robinsonem warszawskim Wiadomości
Nie żyje Wacław Gluth-Nowowiejski ps. "Wacek". Był ostatnim żyjącym robinsonem warszawskim

Nie żyje Wacław Gluth-Nowowiejski ps. "Wacek", dowódca drużyny z Powstania Warszawskiego, cudem ocalały z Rzezi Marymontu. Był ostatnim żyjącym robinsonem warszawskim.

Janusz Palikot w areszcie. Są nowe informacje od jego obrońcy gorące
Janusz Palikot w areszcie. Są nowe informacje od jego obrońcy

Przebywający od początku października br. w areszcie były poseł, biznesmen Janusz Palikot nie wyjdzie we wtorek na wolność – poinformował PAP jego obrońca mec. Andrzej Malicki. Rodzinie Palikota nie uda się w terminie wpłacić 2 mln zł poręczenia majątkowego.

Biedronka zapewnia, że Ryszard Petru ma aktualne badania Sanepid Wiadomości
Biedronka zapewnia, że Ryszard Petru ma aktualne badania Sanepid

Poseł Ryszard Petru z Polski 2050 we wtorek pracuje w jednym z warszawskich dyskontów Biedronki. Jeden z użytkowników Facebooka postanowił zapytać sklep, czy poseł ma ważne badania Sanepid.

REKLAMA

Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta

W dniach 3-10.12.2017 odbędzie się podsumowanie artystyczne Roku Św. Brata Alberta. Zapraszamy na Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta. 
 Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta
/ informacja prasowa
Tego świętego znamy jako społecznika, niestrudzonego opiekuna ludzi bezdomnych, wydobywającego ich ze skrajnej nędzy. Tymczasem Brat Albert był człowiekiem o niezwykle bogatym życiorysie powstańca styczniowego i uznanego artysty - malarza. Niezwykłą osobowość przypomną koncerty w Zwoleniu i Puławach (3.12) oraz w Janowcu nad Wisłą (10.12).

“Być dobrym jak chleb” to spektakl słowno – muzyczny napisany w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. Scenariusz autorstwa Anny Dreli oparty jest na listach do rodziny, przyjaciół czy współbraci zakonnych oraz sióstr Albertynek a także pismach urzędowych i innych dokumentach pozostawionych napisanych przez Adama Chmielowskiego artystę i Brata Alberta. Spektakl ukazuje polskiego patriotę, powstańca styczniowego a także artystę malarza, stawianego obok Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliusza Kossaka czy Jacka Malczewskiego. - Można powiedzieć, że święty mówi o sprawach aktualnych także w naszych czasach swoimi słowami,
dzieli się własnymi przemyśleniami, rozterkami spostrzeżeniami. Ważne jest to, że Adam Chmielowski przez całe życie szanował drugiego człowieka, widząc go także w najuboższych, bezdomnych. Fakt, że był znanym artystą – malarzem, wykorzystywał w działalności charytatywnej, włączając w nią środowisko artystyczne oraz prowadząc rozmowy z samorządami  – zauważa Robert Grudzień, pomysłodawca przedsięwzięcia artystycznego, artysta który od lat tworzy autorskie projekty artystyczno – edukacyjne “Spotkania z historią i sztuką”, solista Filharmonii Lubelskiej.

Spektakl nawiązuje do obchodzonego w 2017 roku Św. Brata Alberta. Premiera odbyła się 1 lipca w kościele OO. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie 800 lat temu żył i spisywał historię Polski bł. Wincenty Kadłubek, zakonnik i biskup krakowski. Spektakl został pokazany m.in. na festiwalach w Lublinie, Krynicy-Zdrój, Warszawie, Krakowie, Wolborzu, Szewcach, Radomiu, Trzebnicy Obornikach Śląskich i Stalowej Woli oraz w wielu parafiach w Polsce.  Najbliższe koncerty odbędą się w miejscach ważnych dla Adama Chmielowskiego, związanych z kulturą polską i powstaniem styczniowym.  “A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie” – pisał poeta Jan Kochanowski. W Zwoleniu – mieście, gdzie znajdują się grobowce rodziny Kochanowskich i położonym niedaleko Czarnolasu, gniazda rodzinnego poety - w kościele pw.
Podwyższenia Krzyża Świętego 3 grudnia o 16.00 wystąpią: Olgierd Łukaszewicz – znany polski aktor teatralny i filmowy, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy, Chór „Betania” - Anna Trzaskowska, s. Agnieszka – dyrygent, opiekun. Będzie to wydarzenie artystyczne w ramach Teatru Brata Alberta, przy współpracy Fundacji Bliźniemu Swemu na rzecz Towarzystwa Brata Alberta. Jerzy Trela konsultacja artystyczna, Michał Tęcza – koordynacja, Robert Grudzień producent projektu. Współorganizatorem jest Zwoleńska Grupa Regionalna Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

Od 1999 roku Św. Brat Albert jest patronem Puław. Dlatego 3 grudnia o godz.19.00 w tym mieście, gdzie Adam Chmielowski studiował w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo- Leśnym oraz skąd w styczniu 1863 roku ruszał do powstania - w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpią: Jerzy Zelnik - aktor, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy. Ostatni z koncertów odbędzie się w Janowcu nad Wisłą, również miejscowości związanej z powstaniem styczniowym. Pobliski Kazimierz nad Wisłą zajął oddział Leona Frankowskiego, w którym służył Adam Chmielowski, późniejszy Brat Albert. W rejonie Janowca żołnierze powstania przeprawiali się na drugą stronę Wisły. Po upadku powstania, w ramach represji carskich, Janowiec utracił prawa miejskie. Właśnie przed tamtejszym kościołem w październiku 2013 roku, w 150. rocznicę powstania ufundowano kamień – pomnik ku pamięci powstańców styczniowych. 10 grudnia o  godz.16.30 w kościele pw. św. Stanisława bp. m.
i św. Małgorzaty, odbędzie się wykonanie spektaklu słowno – muzycznego “Być dobrym jak chleb”. Wystąpią: Jerzy Zelnik - aktor, Alicja Węgorzewska - mezzosopran, Robert Grudzień – organy. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, Sponsor strategiczny Enea Wytwarzanie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Teatru Brata Alberta, przy współpracy Fundacji Bliźniemu Swemu na rzecz Towarzystwa Brata Alberta, Jerzy Trela konsultacja artystyczna, Michał Tęcza – koordynacja, Robert Grudzień producent projektu, patronat honorowy
Krzysztof Szulowski  Poseł na Sejm RP.

źródło: Informacja prasowa


#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe