Co z Zielonym Ładem? Tusk na konferencji z von der Leyen: Nasza planeta wymaga ochrony

– Nie może w Europie zapaść żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii. Musimy być wszyscy skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżanie cen energii. Jeśli nie obniżymy cen energii, nasze pragnienia bycia konkurencyjnym wobec Chin czy Stanów Zjednoczonych okażą się kompletną iluzją – mówił dzisiaj Donald Tusk.
Szefowa KE Ursula von der Leyen i premier Donald Tusk w Gdańsku Co z Zielonym Ładem? Tusk na konferencji z von der Leyen: Nasza planeta wymaga ochrony
Szefowa KE Ursula von der Leyen i premier Donald Tusk w Gdańsku / fot. PAP / Adam Warżawa

"Precz z niepotrzebnymi regulacjami"

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej odniósł się do dzisiejszego protestu Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi. 

– Ważne jest dzisiaj włączenie w naszą codzienną pracę elastyczności, gotowości do zmian kursu, tam gdzie jest to niezbędne. Rozmawialiśmy o tych tematach najtrudniejszych. Kontekstem tych rozmów była choćby słyszana tutaj manifestacja pod budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności. Mówiłem o tym, że za każdym razem, kiedy widzę w Europie, jak ludzie bardzo przeżywają nasze europejskie decyzje, że Unia Europejska przestała być abstrakcją. Nasze decyzje dotykają interesów i życia codziennego milionów ludzi. Jeśli coś budzi rzeczywiste polityczne emocje dzisiaj, czasami nadzieje, czasami niepokój, to właśnie ta wielka potrzeba – ludzie w Polsce i Europie chcą wiedzieć, że Unia Europejska jest od tego, żeby oni czuli się bezpieczniej, że bezpieczeństwo to nie abstrakcja – mówił Donald Tusk.

– Wszyscy, niezależnie od tego, czy są rolnikami, robotnikami, intelektualistami, studentami – to naprawdę nie ma znaczenia, bo bezpieczeństwo stało się tą wartością pożądaną przez wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nasze działania podporządkowali temu priorytetowi. Żebyśmy nie bali się powiedzieć: precz z rutyną, precz z jakimiś niepotrzebnymi, przesadnymi regulacjami, precz z tym wszystkim, co ogranicza naszą energię, naszą przedsiębiorczość i co mogłoby postawić ludzi i Europę jako całość w sytuacji gorszej wobec otaczającego nas świata. Europa musi być najsilniejsza, najbardziej konkurencyjna, a ludzie w Europie muszą czuć się najbezpieczniej na świecie – stwierdził szef polskiego rządu.

ZOBACZ TAKŻE: Precz z Zielonym Ładem! Solidarność "powitała" Ursulę von der Leyen w Gdańsku

"Nasze cele się nie zmieniają"

Premier mówił, że rozmawiał dziś z przedstawicielami UE na temat przyszłości Zielonego Ładu, paktu migracyjnego czy akcesji Ukrainy do UE.

– Co do Zielonego Ładu i innych działań dotyczących ochrony klimatu. Nasze cele się nie zmieniają. Nasza planeta wymaga ochrony. Nikt nie kwestionuje tego, że zmiany pogodowe są także bezpośrednią przyczyną katastrof, Polska niedawno taką katastrofę, czyli masową powódź, przeżyła. Mamy wszyscy świadomość, że nasze działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska nie mogą uderzać w interesy rodzin, obywateli, nie mogą nakładać kolejnych ciężarów, które są nieakceptowane, niezrozumiałe albo które wprost mogą być ryzykowne z punktu widzenia konkurencyjności europejskich firm, ale też poziomu życia europejskich rodzin, czy też konkurencyjności Europy jako całości. Dotyczy to także cen energii, będę o to apelował na każdej Radzie Europejskiej – zaznaczył Tusk.

– Nie może w Europie zapaść żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii. Musimy być wszyscy skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżanie cen energii. Jeśli nie obniżymy cen energii, nasze pragnienia bycia konkurencyjnym wobec Chin czy Stanów Zjednoczonych okażą się kompletną iluzją. Będziemy szukali różnych sposobów finansowych i inwestycyjnych, ale także dotyczących regulacji, aby uniknąć tego ryzyka wzrostu cen – zadeklarował premier.

ZOBACZ TAKŻE: "Szkodnicy z Europy i szkodnicy z Polski". Piotr Duda "powitał" Ursulę von der Leyen w Gdańsku

"Nasze dzieci nie wybaczą nam"

Z kolei Ursula von der Leyen wspomniała, że UE przedstawiła nową strategię, która ma pomóc Europie odzyskać konkurencyjność. Tak zwany Kompas konkurencyjności ma skupiać się na trzech obszarach: innowacyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Szefowa KE podkreśliła, że cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku pozostaje niezmienny.

– Jak powiedziałeś Donaldzie, co do celów jesteśmy stanowczy. Trzymamy się celu osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej, bo wiemy, że kolejne pokolenie, nasze dzieci nie wybaczą nam, jeśli teraz nie będziemy działać. Potrzebna jest transformacja, natomiast jak to osiągnąć, ta droga przed nami. Musimy być pragmatyczni i elastyczni. (…) Jeśli chodzi o potrzeby przemysłu, to będziemy koncentrować się na różnych branżach. Uruchomiłam strategiczny dialog z przemysłem motoryzacyjnym, zadałam pytanie: co możemy zrobić, jak możemy was wspierać, byście osiągali cele, które wspólnie ustalaliśmy? Zrobię to samo, jeśli chodzi o stalownictwo, dlatego że ta branża jest pod wielką presją, jeśli chodzi o koszty energii. Chodzi również o nadmierne zdolności produkcyjne chińskie zalewające europejski rynek – zwracała uwagę Ursula von der Leyen.


 

POLECANE
Czy uda się wepchnąć dżinna z powrotem do butelki? tylko u nas
Czy uda się wepchnąć dżinna z powrotem do butelki?

Bardzo dobrze, że prowadzący z nim rozmowę w Radiu Wnet Łukasz Jankowski przerwał wywiad po jego słowach o "fejkowych komorach gazowych". Ale dlaczego człowiek o takich poglądach w ogóle się tam znalazł? Dlaczego został mu udostępniony mikrofon? Czy redakcja nie mogła przewidzieć, co będzie mówił?

Reprezentacja Polski ma nowego trenera Wiadomości
Reprezentacja Polski ma nowego trenera

Po ponad miesiącu od rezygnacji Michała Probierza, Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował, kto przejmie stery w reprezentacji Polski. Jak ustalił Polsat News, nowym selekcjonerem zostanie Jan Urban.

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Komunikat RCB dla mieszkańców Wiadomości
Pożar w Siemianowicach Śląskich. Komunikat RCB dla mieszkańców

RCB wydało w poniedziałek wieczorem alert dotyczący pożaru hali produkcyjnej przy ul. Chemicznej w Siemianowicach Śląskich. Mieszkańcy proszeni są o niezbliżanie się do miejsca pożaru oraz o zamknięcie okien, aby uniknąć narażenia na szkodliwy dym.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował w poniedziałek o wycofaniu ze sprzedaży łyżki cedzakowej, która może zagrażać zdrowiu. Produkt był dostępny w sklepach sieci TEDi w całej Polsce.

Największe zderzenie czarnych dziur w historii badań. Naukowcy nie kryją zdumienia Wiadomości
Największe zderzenie czarnych dziur w historii badań. Naukowcy nie kryją zdumienia

Naukowcy odkryli największe w historii zderzenie dwóch czarnych dziur, każdej o masie ponad 100 razy większej od masy Słońca – ogłosiło w poniedziałek międzynarodowe konsorcjum LIGO-Virgo-KAGRA. W wyniku kolizji powstała jeszcze masywniejsza czarna dziura, oddalona od Ziemi o ok. 10 mld lat świetlnych.

Zachowuję optymizm. Poseł PiS trafił do szpitala Wiadomości
"Zachowuję optymizm". Poseł PiS trafił do szpitala

Poseł Jacek Osuch (Prawo i Sprawiedliwość) opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie ze szpitala. W krótkim wpisie poinformował, że trafił na leczenie, jednocześnie dziękując lekarzom za opiekę i zwracając się z apelem do obserwatorów.

Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni” Wiadomości
Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni”

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy.

Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego

Nowe rondo powstanie w miejscowości Mokre koło Grudziądza (Kujawsko-pomorskie) na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 55 z drogami powiatowymi 1351C i 1357C. Wartość inwestycji sięgnie ponad 11,8 mln zł - poinformował w poniedziałek Oddział GDDKiA w Bydgoszczy.

Pożar hali w Siemianowicach Śląskich z ostatniej chwili
Pożar hali w Siemianowicach Śląskich

W poniedziałek 14 lipca po godz. 14 w Siemianowicach Śląskich przy ul. Chemicznej wybuchł pożar hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu jest kilkanaście zastępów straży pożarnej.

Zielona rewolucja uderza w Holandię. Brakuje prądu i infrastruktury Wiadomości
Zielona rewolucja uderza w Holandię. Brakuje prądu i infrastruktury

Choć Holandia uchodzi za lidera zielonej transformacji, dziś boryka się z poważnym kryzysem energetycznym. Sieć elektroenergetyczna nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem, a tysiące firm i instytucji czeka na możliwość podłączenia do prądu.

REKLAMA

Co z Zielonym Ładem? Tusk na konferencji z von der Leyen: Nasza planeta wymaga ochrony

– Nie może w Europie zapaść żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii. Musimy być wszyscy skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżanie cen energii. Jeśli nie obniżymy cen energii, nasze pragnienia bycia konkurencyjnym wobec Chin czy Stanów Zjednoczonych okażą się kompletną iluzją – mówił dzisiaj Donald Tusk.
Szefowa KE Ursula von der Leyen i premier Donald Tusk w Gdańsku Co z Zielonym Ładem? Tusk na konferencji z von der Leyen: Nasza planeta wymaga ochrony
Szefowa KE Ursula von der Leyen i premier Donald Tusk w Gdańsku / fot. PAP / Adam Warżawa

"Precz z niepotrzebnymi regulacjami"

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej odniósł się do dzisiejszego protestu Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi. 

– Ważne jest dzisiaj włączenie w naszą codzienną pracę elastyczności, gotowości do zmian kursu, tam gdzie jest to niezbędne. Rozmawialiśmy o tych tematach najtrudniejszych. Kontekstem tych rozmów była choćby słyszana tutaj manifestacja pod budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności. Mówiłem o tym, że za każdym razem, kiedy widzę w Europie, jak ludzie bardzo przeżywają nasze europejskie decyzje, że Unia Europejska przestała być abstrakcją. Nasze decyzje dotykają interesów i życia codziennego milionów ludzi. Jeśli coś budzi rzeczywiste polityczne emocje dzisiaj, czasami nadzieje, czasami niepokój, to właśnie ta wielka potrzeba – ludzie w Polsce i Europie chcą wiedzieć, że Unia Europejska jest od tego, żeby oni czuli się bezpieczniej, że bezpieczeństwo to nie abstrakcja – mówił Donald Tusk.

– Wszyscy, niezależnie od tego, czy są rolnikami, robotnikami, intelektualistami, studentami – to naprawdę nie ma znaczenia, bo bezpieczeństwo stało się tą wartością pożądaną przez wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nasze działania podporządkowali temu priorytetowi. Żebyśmy nie bali się powiedzieć: precz z rutyną, precz z jakimiś niepotrzebnymi, przesadnymi regulacjami, precz z tym wszystkim, co ogranicza naszą energię, naszą przedsiębiorczość i co mogłoby postawić ludzi i Europę jako całość w sytuacji gorszej wobec otaczającego nas świata. Europa musi być najsilniejsza, najbardziej konkurencyjna, a ludzie w Europie muszą czuć się najbezpieczniej na świecie – stwierdził szef polskiego rządu.

ZOBACZ TAKŻE: Precz z Zielonym Ładem! Solidarność "powitała" Ursulę von der Leyen w Gdańsku

"Nasze cele się nie zmieniają"

Premier mówił, że rozmawiał dziś z przedstawicielami UE na temat przyszłości Zielonego Ładu, paktu migracyjnego czy akcesji Ukrainy do UE.

– Co do Zielonego Ładu i innych działań dotyczących ochrony klimatu. Nasze cele się nie zmieniają. Nasza planeta wymaga ochrony. Nikt nie kwestionuje tego, że zmiany pogodowe są także bezpośrednią przyczyną katastrof, Polska niedawno taką katastrofę, czyli masową powódź, przeżyła. Mamy wszyscy świadomość, że nasze działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska nie mogą uderzać w interesy rodzin, obywateli, nie mogą nakładać kolejnych ciężarów, które są nieakceptowane, niezrozumiałe albo które wprost mogą być ryzykowne z punktu widzenia konkurencyjności europejskich firm, ale też poziomu życia europejskich rodzin, czy też konkurencyjności Europy jako całości. Dotyczy to także cen energii, będę o to apelował na każdej Radzie Europejskiej – zaznaczył Tusk.

– Nie może w Europie zapaść żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii. Musimy być wszyscy skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżanie cen energii. Jeśli nie obniżymy cen energii, nasze pragnienia bycia konkurencyjnym wobec Chin czy Stanów Zjednoczonych okażą się kompletną iluzją. Będziemy szukali różnych sposobów finansowych i inwestycyjnych, ale także dotyczących regulacji, aby uniknąć tego ryzyka wzrostu cen – zadeklarował premier.

ZOBACZ TAKŻE: "Szkodnicy z Europy i szkodnicy z Polski". Piotr Duda "powitał" Ursulę von der Leyen w Gdańsku

"Nasze dzieci nie wybaczą nam"

Z kolei Ursula von der Leyen wspomniała, że UE przedstawiła nową strategię, która ma pomóc Europie odzyskać konkurencyjność. Tak zwany Kompas konkurencyjności ma skupiać się na trzech obszarach: innowacyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Szefowa KE podkreśliła, że cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku pozostaje niezmienny.

– Jak powiedziałeś Donaldzie, co do celów jesteśmy stanowczy. Trzymamy się celu osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej, bo wiemy, że kolejne pokolenie, nasze dzieci nie wybaczą nam, jeśli teraz nie będziemy działać. Potrzebna jest transformacja, natomiast jak to osiągnąć, ta droga przed nami. Musimy być pragmatyczni i elastyczni. (…) Jeśli chodzi o potrzeby przemysłu, to będziemy koncentrować się na różnych branżach. Uruchomiłam strategiczny dialog z przemysłem motoryzacyjnym, zadałam pytanie: co możemy zrobić, jak możemy was wspierać, byście osiągali cele, które wspólnie ustalaliśmy? Zrobię to samo, jeśli chodzi o stalownictwo, dlatego że ta branża jest pod wielką presją, jeśli chodzi o koszty energii. Chodzi również o nadmierne zdolności produkcyjne chińskie zalewające europejski rynek – zwracała uwagę Ursula von der Leyen.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe