Walczył o "praworządność" w Polsce. Komisarz Reynders podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Didier Reynders, do zeszłej soboty komisarz UE ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy – donosi belgijski serwis skupiający dziennikarzy śledczych Follow the Money [ftm.eu].
Didier Reynders Walczył o
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / Belgian Presidency of the Council of the EU 2024

Kłopoty Didiera Reyndersa

Belgijska policja federalna dokonała we wtorek nalotu na kilka domów byłego europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy. To prywatne domy Reyndersa. Reynders był przesłuchiwany przez policję do późnych godzin wieczornych we wtorek

– informują serwis Follow the Money [ftm.eu] oraz belgijski dziennik "Le Soir".

Jak czytamy, przeszukania są częścią trwającego od miesięcy śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Śledczy czekali z przeszukaniem do momentu wygaśnięcia mandatu Reyndersa w niedzielę, kiedy to jeden najwyższych rangą polityków UE stracił immunitet prominentnego komisarza europejskiego.

Biuro Prasowe Prokuratora Generalnego w Brukseli potwierdziło istnienie dochodzenia w sprawie prania pieniędzy, ale odmówiło dalszych komentarzy. Sam Reynders nie miał możliwości odniesienia się do informacji mediów.

Koniec kariery politycznej?

Serwis podkreśla, że zarzuty są poważne i mogą oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Prokuratura podejrzewa go o pranie pieniędzy przez lata za pośrednictwem National Lottery, organizacji, za którą był odpowiedzialny w latach 2007–2011.

Podejrzewa się, że Reynders kupował e-bilety – kupony o wartości od 1 do 100 euro, które można przelać na konto w National Lottery. (…) Z tego konta loteryjnego – i za pieniądze w gotówce – Reynders rzekomo brał udział w grach loteryjnych i przekazywał zwroty, teraz wyprane, na swoje prywatne konto. (…) Nie jest jasne, skąd Reynders wziął pieniądze. Teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie. Jeśli jest gotówka, następnym pytaniem jest, skąd się wzięła

– czytamy w publikacji. Podejrzane operacje na stosunkowo znaczne kwoty miały miejsce przez długi czas. Reynders rzekomo rozpoczął pranie pieniędzy, gdy nadal był aktywny w belgijskiej polityce, ale nie był już odpowiedzialny za Loterię Narodową. Podejrzewa się, że kontynuował tę praktykę podczas swojej kadencji komisarza.

"Tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym"

Sprawę mocno skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KOMISARZ  R E Y N D E R S,  GŁÓWNY  OSKARŻAJĄCY  Z POLSKĘ  O  NARUSZANIE  TZW PRAWORZĄDNOŚCI, SĘDZIA I EGZEKUTOR Z  RAMIENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ,  PODEJRZANY  O  PRANIE  BRUDNYCH  PIENIĘDZY

– podkreśla polityk i dodaje, że "tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym". 

Jego oskarżenia hucpą. Jasne, że mając takie trupy w swojej szafie, skrupulatnie i gorliwie wykonywał polityczne zlecenia, by fałszywie dyskredytować Polskę i w efekcie pozbawiać ją należnych funduszy. Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kto był owym zleceniodawcą akcji osłabiania i zwalczania Polski. Cui bono ? Już wcześniej pojawiały się interpretacje i ślady dotyczące możliwych mocodawców i geopolitycznych beneficjentów tych działań. Brakujące ogniwo? 

– zastanawia się Jacek Saryusz-Wolski.

Komentarz zamieściła również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Ten osobnik,”komisaryjna osoba unijna” – DIDIER REYNDERS, upokarzający w imieniu UE Polskę, Polaków, polską konstytucję, polskich sędziów, Sejm, bezczelnie egzekwujący od Polski „przestrzeganie praworządności” – od dawna jest podejrzany o PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY. ONI RZĄDZĄ POLSKĄ ! Jak długo jeszcze Polska i Polacy będą upokarzani przez takich chciwych, podejrzanych lub potwierdzonych przestępców finansowych, kolejnych UE komisarzy i innych funkcjonariuszy ? Ich bezczelność,tupet i zakłamanie w pouczaniu innych o uczciwości nie zna granic. Uniewinnią ?

– pisze Krystyna Pawłowicz.

Didier Reynders dopiero co był w Polsce – a @Adbodnar gratulował mu i dziękował za „wsparcie dla procesu przywracania praworządności w Polsce”. Dziś wieczorem belgijska policja rozpoczęła przeszukania w nieruchomościach Reyndersa – śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy

– wskazuje z kolei były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Polityk wagi ciężkiej

Reynders urodził się w 1958 roku w belgijskim Liège, gdzie później studiował prawo. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 27 lat pod skrzydłami założyciela francuskojęzycznej Partii Liberalnej Jeana Gola.

Reynders jest politykiem wagi ciężkiej od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu belgijskiego w 1992 roku. Był belgijskim ministrem finansów w latach 1999–2011 i ministrem spraw zagranicznych do 2019 roku. W tym czasie otrzymał ordery za zasługi w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii i Luksemburgu. 

Funkcję komisarza ds. sprawiedliwości pełnił od 2019 roku. Był jednym z polityków otwarcie krytykujących Polskę za rzekome naruszenia "praworządności". Na początku września okazało się, że nie otrzyma drugiej kadencji komisarza. Przegrał z Hadją Lahbib, ustępującą minister spraw zagranicznych Belgii. W belgijskich mediach wyraził swoje "głębokie rozczarowanie" tą decyzją.

 

 

 


 

POLECANE
Rosyjski sąd skazał prawników Aleksieja Nawalnego. Jest komunikat administracji Bidena Wiadomości
Rosyjski sąd skazał prawników Aleksieja Nawalnego. Jest komunikat administracji Bidena

Administracja prezydenta Joe Bidena wydała w piątek komunikat ws. trzech prawników Aleksieja Nawalnego skazanych przez rosyjski sąd. - Kreml zatrzymał i pognębił prawników, którzy po prostu wykonywali swoją pracę - przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

Rekordowo niskie temperatury w Waszyngtonie. Jest decyzja ws. inauguracji Trumpa polityka
"Rekordowo niskie" temperatury w Waszyngtonie. Jest decyzja ws. inauguracji Trumpa

Poniedziałkowa ceremonia zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA odbędzie się w Rotundzie Kapitolu, a nie na zewnątrz budynku ze względu na prognozowane niskie temperatury. Poinformował o tym w piątek sam prezydent elekt. Tradycyjna parada zostanie przeniesiona do hali sportowej.

Bank światowy obniża prognozy dla Polski Wiadomości
Bank światowy obniża prognozy dla Polski

Bank światowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na rok 2025 z 3,7 proc. na 3,4 proc. PKB. - Rewizja prognoz wzrostu gospodarczego wiąże się ze spowolnieniem globalnej gospodarki - podaje portal Money.pl.

Skandaliczne słowa Kamili Biedrzyckiej ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej gorące
Skandaliczne słowa Kamili Biedrzyckiej ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej

Dziennikarka Kamila Biedrzycka w programie "Express Biedrzyckiej" w Super Expressie zastanawiała się, czy ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej powinna zostać przeprowadzona. W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze oburzonych internatów.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Ekspert podał możliwą datę Wiadomości
Kiedy obniżka stóp procentowych? Ekspert podał możliwą datę

Pierwsza obniżka stóp procentowych może nastąpić w lipcu 2025 r. – ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski w piątkowym komentarzu po konferencji prezesa NBP. Dodał też, że wystąpienie szefa banku centralnego było bardziej jastrzębie niż poprzednio.

Sąd Najwyższy USA zdecydował ws. ustawy o potencjalnym zakazie TikToka Wiadomości
Sąd Najwyższy USA zdecydował ws. ustawy o potencjalnym zakazie TikToka

Sąd Najwyższy USA odrzucił w piątek skargę TikToka przeciwko ustawie, która potencjalnie zakazuje działalności aplikacji na amerykańskim rynku. Sędziowie uznali jednogłośnie, że ustawa nie narusza wolności słowa. Ustawa ta wejdzie w życie w niedzielę.

Sprzedaż TVN. Potwierdzają się wcześniejsze informacje gorące
Sprzedaż TVN. Potwierdzają się wcześniejsze informacje

Możliwość sprzedaży telewizji TVN, należącej do Warner Bros. Discovery, wywołała zainteresowanie różnych europejskich firm medialnych, w tym włoskiej grupy Media For Europe-Mediaset – podała w piątek agencja Ansa. Większościowym udziałowcem firmy jest rodzina zmarłego ponad rok temu Silvio Berlusconiego.

Elon Musk o Polsce: Wow Wiadomości
Elon Musk o Polsce: Wow

Miliarder Elon Musk nie ukrywając swojego zachwytu postanowił zareagować na wpis profilu Visegrad 24, który napisał m.in. o "niskim wskaźniku przestępczości" w naszym kraju.

Ekspert: Polska i Szwajcaria wypadły z listy krajów z dostępem do amerykańskich chipów w ostatnich 10 dniach Wiadomości
Ekspert: Polska i Szwajcaria wypadły z listy krajów z dostępem do amerykańskich chipów w ostatnich 10 dniach

USA ograniczyły eksport amerykańskich czipów GPU dla wybranych państw. Wśród krajów "drugiej kategorii" znalazła się Polska.

Polityk PiS odpowiedział Trzaskowskiemu ws. samorządów: W kłamstwach zaczyna dorównywać Tuskowi polityka
Polityk PiS odpowiedział Trzaskowskiemu ws. samorządów: W kłamstwach zaczyna dorównywać Tuskowi

- Trzaskowski w kłamstwach zaczyna dorównywać swojemu szefowi, Donaldowi Tuskowi - napisał poseł Jacek Sasin. Polityk PiS odpowiedział na wcześniejszą wypowiedź prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na temat samorządów.

REKLAMA

Walczył o "praworządność" w Polsce. Komisarz Reynders podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Didier Reynders, do zeszłej soboty komisarz UE ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy – donosi belgijski serwis skupiający dziennikarzy śledczych Follow the Money [ftm.eu].
Didier Reynders Walczył o
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / Belgian Presidency of the Council of the EU 2024

Kłopoty Didiera Reyndersa

Belgijska policja federalna dokonała we wtorek nalotu na kilka domów byłego europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy. To prywatne domy Reyndersa. Reynders był przesłuchiwany przez policję do późnych godzin wieczornych we wtorek

– informują serwis Follow the Money [ftm.eu] oraz belgijski dziennik "Le Soir".

Jak czytamy, przeszukania są częścią trwającego od miesięcy śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Śledczy czekali z przeszukaniem do momentu wygaśnięcia mandatu Reyndersa w niedzielę, kiedy to jeden najwyższych rangą polityków UE stracił immunitet prominentnego komisarza europejskiego.

Biuro Prasowe Prokuratora Generalnego w Brukseli potwierdziło istnienie dochodzenia w sprawie prania pieniędzy, ale odmówiło dalszych komentarzy. Sam Reynders nie miał możliwości odniesienia się do informacji mediów.

Koniec kariery politycznej?

Serwis podkreśla, że zarzuty są poważne i mogą oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Prokuratura podejrzewa go o pranie pieniędzy przez lata za pośrednictwem National Lottery, organizacji, za którą był odpowiedzialny w latach 2007–2011.

Podejrzewa się, że Reynders kupował e-bilety – kupony o wartości od 1 do 100 euro, które można przelać na konto w National Lottery. (…) Z tego konta loteryjnego – i za pieniądze w gotówce – Reynders rzekomo brał udział w grach loteryjnych i przekazywał zwroty, teraz wyprane, na swoje prywatne konto. (…) Nie jest jasne, skąd Reynders wziął pieniądze. Teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie. Jeśli jest gotówka, następnym pytaniem jest, skąd się wzięła

– czytamy w publikacji. Podejrzane operacje na stosunkowo znaczne kwoty miały miejsce przez długi czas. Reynders rzekomo rozpoczął pranie pieniędzy, gdy nadal był aktywny w belgijskiej polityce, ale nie był już odpowiedzialny za Loterię Narodową. Podejrzewa się, że kontynuował tę praktykę podczas swojej kadencji komisarza.

"Tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym"

Sprawę mocno skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KOMISARZ  R E Y N D E R S,  GŁÓWNY  OSKARŻAJĄCY  Z POLSKĘ  O  NARUSZANIE  TZW PRAWORZĄDNOŚCI, SĘDZIA I EGZEKUTOR Z  RAMIENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ,  PODEJRZANY  O  PRANIE  BRUDNYCH  PIENIĘDZY

– podkreśla polityk i dodaje, że "tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym". 

Jego oskarżenia hucpą. Jasne, że mając takie trupy w swojej szafie, skrupulatnie i gorliwie wykonywał polityczne zlecenia, by fałszywie dyskredytować Polskę i w efekcie pozbawiać ją należnych funduszy. Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kto był owym zleceniodawcą akcji osłabiania i zwalczania Polski. Cui bono ? Już wcześniej pojawiały się interpretacje i ślady dotyczące możliwych mocodawców i geopolitycznych beneficjentów tych działań. Brakujące ogniwo? 

– zastanawia się Jacek Saryusz-Wolski.

Komentarz zamieściła również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Ten osobnik,”komisaryjna osoba unijna” – DIDIER REYNDERS, upokarzający w imieniu UE Polskę, Polaków, polską konstytucję, polskich sędziów, Sejm, bezczelnie egzekwujący od Polski „przestrzeganie praworządności” – od dawna jest podejrzany o PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY. ONI RZĄDZĄ POLSKĄ ! Jak długo jeszcze Polska i Polacy będą upokarzani przez takich chciwych, podejrzanych lub potwierdzonych przestępców finansowych, kolejnych UE komisarzy i innych funkcjonariuszy ? Ich bezczelność,tupet i zakłamanie w pouczaniu innych o uczciwości nie zna granic. Uniewinnią ?

– pisze Krystyna Pawłowicz.

Didier Reynders dopiero co był w Polsce – a @Adbodnar gratulował mu i dziękował za „wsparcie dla procesu przywracania praworządności w Polsce”. Dziś wieczorem belgijska policja rozpoczęła przeszukania w nieruchomościach Reyndersa – śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy

– wskazuje z kolei były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Polityk wagi ciężkiej

Reynders urodził się w 1958 roku w belgijskim Liège, gdzie później studiował prawo. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 27 lat pod skrzydłami założyciela francuskojęzycznej Partii Liberalnej Jeana Gola.

Reynders jest politykiem wagi ciężkiej od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu belgijskiego w 1992 roku. Był belgijskim ministrem finansów w latach 1999–2011 i ministrem spraw zagranicznych do 2019 roku. W tym czasie otrzymał ordery za zasługi w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii i Luksemburgu. 

Funkcję komisarza ds. sprawiedliwości pełnił od 2019 roku. Był jednym z polityków otwarcie krytykujących Polskę za rzekome naruszenia "praworządności". Na początku września okazało się, że nie otrzyma drugiej kadencji komisarza. Przegrał z Hadją Lahbib, ustępującą minister spraw zagranicznych Belgii. W belgijskich mediach wyraził swoje "głębokie rozczarowanie" tą decyzją.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe