Walczył o "praworządność" w Polsce. Komisarz Reynders podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Didier Reynders, do zeszłej soboty komisarz UE ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy – donosi belgijski serwis skupiający dziennikarzy śledczych Follow the Money [ftm.eu].
Didier Reynders Walczył o
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / Belgian Presidency of the Council of the EU 2024

Kłopoty Didiera Reyndersa

Belgijska policja federalna dokonała we wtorek nalotu na kilka domów byłego europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy. To prywatne domy Reyndersa. Reynders był przesłuchiwany przez policję do późnych godzin wieczornych we wtorek

– informują serwis Follow the Money [ftm.eu] oraz belgijski dziennik "Le Soir".

Jak czytamy, przeszukania są częścią trwającego od miesięcy śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Śledczy czekali z przeszukaniem do momentu wygaśnięcia mandatu Reyndersa w niedzielę, kiedy to jeden najwyższych rangą polityków UE stracił immunitet prominentnego komisarza europejskiego.

Biuro Prasowe Prokuratora Generalnego w Brukseli potwierdziło istnienie dochodzenia w sprawie prania pieniędzy, ale odmówiło dalszych komentarzy. Sam Reynders nie miał możliwości odniesienia się do informacji mediów.

Koniec kariery politycznej?

Serwis podkreśla, że zarzuty są poważne i mogą oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Prokuratura podejrzewa go o pranie pieniędzy przez lata za pośrednictwem National Lottery, organizacji, za którą był odpowiedzialny w latach 2007–2011.

Podejrzewa się, że Reynders kupował e-bilety – kupony o wartości od 1 do 100 euro, które można przelać na konto w National Lottery. (…) Z tego konta loteryjnego – i za pieniądze w gotówce – Reynders rzekomo brał udział w grach loteryjnych i przekazywał zwroty, teraz wyprane, na swoje prywatne konto. (…) Nie jest jasne, skąd Reynders wziął pieniądze. Teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie. Jeśli jest gotówka, następnym pytaniem jest, skąd się wzięła

– czytamy w publikacji. Podejrzane operacje na stosunkowo znaczne kwoty miały miejsce przez długi czas. Reynders rzekomo rozpoczął pranie pieniędzy, gdy nadal był aktywny w belgijskiej polityce, ale nie był już odpowiedzialny za Loterię Narodową. Podejrzewa się, że kontynuował tę praktykę podczas swojej kadencji komisarza.

"Tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym"

Sprawę mocno skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KOMISARZ  R E Y N D E R S,  GŁÓWNY  OSKARŻAJĄCY  Z POLSKĘ  O  NARUSZANIE  TZW PRAWORZĄDNOŚCI, SĘDZIA I EGZEKUTOR Z  RAMIENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ,  PODEJRZANY  O  PRANIE  BRUDNYCH  PIENIĘDZY

– podkreśla polityk i dodaje, że "tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym". 

Jego oskarżenia hucpą. Jasne, że mając takie trupy w swojej szafie, skrupulatnie i gorliwie wykonywał polityczne zlecenia, by fałszywie dyskredytować Polskę i w efekcie pozbawiać ją należnych funduszy. Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kto był owym zleceniodawcą akcji osłabiania i zwalczania Polski. Cui bono ? Już wcześniej pojawiały się interpretacje i ślady dotyczące możliwych mocodawców i geopolitycznych beneficjentów tych działań. Brakujące ogniwo? 

– zastanawia się Jacek Saryusz-Wolski.

Komentarz zamieściła również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Ten osobnik,”komisaryjna osoba unijna” – DIDIER REYNDERS, upokarzający w imieniu UE Polskę, Polaków, polską konstytucję, polskich sędziów, Sejm, bezczelnie egzekwujący od Polski „przestrzeganie praworządności” – od dawna jest podejrzany o PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY. ONI RZĄDZĄ POLSKĄ ! Jak długo jeszcze Polska i Polacy będą upokarzani przez takich chciwych, podejrzanych lub potwierdzonych przestępców finansowych, kolejnych UE komisarzy i innych funkcjonariuszy ? Ich bezczelność,tupet i zakłamanie w pouczaniu innych o uczciwości nie zna granic. Uniewinnią ?

– pisze Krystyna Pawłowicz.

Didier Reynders dopiero co był w Polsce – a @Adbodnar gratulował mu i dziękował za „wsparcie dla procesu przywracania praworządności w Polsce”. Dziś wieczorem belgijska policja rozpoczęła przeszukania w nieruchomościach Reyndersa – śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy

– wskazuje z kolei były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Polityk wagi ciężkiej

Reynders urodził się w 1958 roku w belgijskim Liège, gdzie później studiował prawo. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 27 lat pod skrzydłami założyciela francuskojęzycznej Partii Liberalnej Jeana Gola.

Reynders jest politykiem wagi ciężkiej od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu belgijskiego w 1992 roku. Był belgijskim ministrem finansów w latach 1999–2011 i ministrem spraw zagranicznych do 2019 roku. W tym czasie otrzymał ordery za zasługi w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii i Luksemburgu. 

Funkcję komisarza ds. sprawiedliwości pełnił od 2019 roku. Był jednym z polityków otwarcie krytykujących Polskę za rzekome naruszenia "praworządności". Na początku września okazało się, że nie otrzyma drugiej kadencji komisarza. Przegrał z Hadją Lahbib, ustępującą minister spraw zagranicznych Belgii. W belgijskich mediach wyraził swoje "głębokie rozczarowanie" tą decyzją.

 

 

 


 

POLECANE
Niemal 12 tys. interwencji. Policja publikuje dane z I dnia świąt z ostatniej chwili
Niemal 12 tys. interwencji. Policja publikuje dane z I dnia świąt

W czwartek rano policja opublikowała dane z policyjnej służby z 25 grudnia. Funkcjonariusze ostatniej doby musieli interweniować niemal 12 tys. razy.

Bronisław Trzaskowski zrobił mi dzień. Internauci mają używanie po świątecznym wpisie Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Bronisław Trzaskowski zrobił mi dzień". Internauci mają używanie po "świątecznym" wpisie Trzaskowskiego

Miało być zabawnie, a wyszło żenująco – trudno inaczej określić "świąteczny" wpis kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. 

Przerwanie kabla EstLink2 na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Przerwanie kabla EstLink2 na Bałtyku. Nowe informacje

Kiedy połączenie energetyczne między Finlandią a Estonią zostało zerwane, w pobliżu podmorskiego kabla EstLink2 przebiegającego przez Zatokę Fińską przepływały przynajmniej dwa statki – przekazał w środę wieczorem dyżurny dyspozytor fińskiego operatora.

Kościół katolicki wspomina dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika z ostatniej chwili
Kościół katolicki wspomina dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika

Kościół katolicki drugiego dnia oktawy świąt Bożego Narodzenia wspominana św. Szczepana – pierwszego męczennika. Według raportu międzynarodowej organizacji Open Doors z 2024 r. prześladowanych z powodu wiary w Chrystusa jest ponad 365 mln chrześcijan w 78 krajach.

Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce? tylko u nas
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce?

Protestujący przed siedzibą rządu Słowacji w Bratysławie przeciwko podróży Roberta Fico do Moskwy. Oburzenie mediów i europejskiej opinii publicznej. Cisza zaś ze strony polskich władz, które do obalania Victora Orbana pierwsze, a tutaj jakby nie rwą się do rzucania kamieniami. Dziwne, co?

Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia gorące
Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia

Samolot linii Azerbaijan Airlines, który wystartował z Baku i kierował się do miasta Grozny stolicy rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej, rozbił się w środę w okolicy miasta Aktau w Kazachstanie - poinformowała agencja Reutera powołując się na ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu. Według nieoficjalnych doniesień samolot mógł zostać ostrzelany przez Rosjan.

Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji Wiadomości
Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Jakub Porada, znany dziennikarz i miłośnik podróży, podzielił się w mediach społecznościowych wiadomością, która wywołała falę komentarzy i emocji. W świątecznym poście na Instagramie opublikował zdjęcie, które jednoznacznie sugeruje, że jego rodzina wkrótce się powiększy.

Każdemu się zdarza. Burza po słowach senatora Lewicy Wiadomości
"Każdemu się zdarza". Burza po słowach senatora Lewicy

Senator Lewicy Waldemar Witkowski wywołał falę krytyki swoimi wypowiedziami na temat nietrzeźwych kierowców. Na antenie TV Republika polityk, odnosząc się do zdarzenia z udziałem żony Ryszarda Kalisza, bagatelizował problem, stwierdzając, że "każdemu się zdarza".

Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie z ostatniej chwili
Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie

Operator przebiegającego na dnie Bałtyku kabla elektroenergetycznego Estlink 2, łączącego Finlandię z Estonią, poinformował o jego przerwaniu. Do awarii połączenia doszło w środę około południa.

Dramat na Pomorzu. Kierowca wjechał w grupę pieszych Wiadomości
Dramat na Pomorzu. Kierowca wjechał w grupę pieszych

77-letni kierowca samochodu osobowego w środę po południu wjechał w grupę pieszych w Myśligoszczy w pow. człuchowskim (Pomorskie). Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zostały poszkodowane. Kierowca był trzeźwy.

REKLAMA

Walczył o "praworządność" w Polsce. Komisarz Reynders podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Didier Reynders, do zeszłej soboty komisarz UE ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy – donosi belgijski serwis skupiający dziennikarzy śledczych Follow the Money [ftm.eu].
Didier Reynders Walczył o
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / Belgian Presidency of the Council of the EU 2024

Kłopoty Didiera Reyndersa

Belgijska policja federalna dokonała we wtorek nalotu na kilka domów byłego europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy. To prywatne domy Reyndersa. Reynders był przesłuchiwany przez policję do późnych godzin wieczornych we wtorek

– informują serwis Follow the Money [ftm.eu] oraz belgijski dziennik "Le Soir".

Jak czytamy, przeszukania są częścią trwającego od miesięcy śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Śledczy czekali z przeszukaniem do momentu wygaśnięcia mandatu Reyndersa w niedzielę, kiedy to jeden najwyższych rangą polityków UE stracił immunitet prominentnego komisarza europejskiego.

Biuro Prasowe Prokuratora Generalnego w Brukseli potwierdziło istnienie dochodzenia w sprawie prania pieniędzy, ale odmówiło dalszych komentarzy. Sam Reynders nie miał możliwości odniesienia się do informacji mediów.

Koniec kariery politycznej?

Serwis podkreśla, że zarzuty są poważne i mogą oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Prokuratura podejrzewa go o pranie pieniędzy przez lata za pośrednictwem National Lottery, organizacji, za którą był odpowiedzialny w latach 2007–2011.

Podejrzewa się, że Reynders kupował e-bilety – kupony o wartości od 1 do 100 euro, które można przelać na konto w National Lottery. (…) Z tego konta loteryjnego – i za pieniądze w gotówce – Reynders rzekomo brał udział w grach loteryjnych i przekazywał zwroty, teraz wyprane, na swoje prywatne konto. (…) Nie jest jasne, skąd Reynders wziął pieniądze. Teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie. Jeśli jest gotówka, następnym pytaniem jest, skąd się wzięła

– czytamy w publikacji. Podejrzane operacje na stosunkowo znaczne kwoty miały miejsce przez długi czas. Reynders rzekomo rozpoczął pranie pieniędzy, gdy nadal był aktywny w belgijskiej polityce, ale nie był już odpowiedzialny za Loterię Narodową. Podejrzewa się, że kontynuował tę praktykę podczas swojej kadencji komisarza.

"Tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym"

Sprawę mocno skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KOMISARZ  R E Y N D E R S,  GŁÓWNY  OSKARŻAJĄCY  Z POLSKĘ  O  NARUSZANIE  TZW PRAWORZĄDNOŚCI, SĘDZIA I EGZEKUTOR Z  RAMIENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ,  PODEJRZANY  O  PRANIE  BRUDNYCH  PIENIĘDZY

– podkreśla polityk i dodaje, że "tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym". 

Jego oskarżenia hucpą. Jasne, że mając takie trupy w swojej szafie, skrupulatnie i gorliwie wykonywał polityczne zlecenia, by fałszywie dyskredytować Polskę i w efekcie pozbawiać ją należnych funduszy. Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kto był owym zleceniodawcą akcji osłabiania i zwalczania Polski. Cui bono ? Już wcześniej pojawiały się interpretacje i ślady dotyczące możliwych mocodawców i geopolitycznych beneficjentów tych działań. Brakujące ogniwo? 

– zastanawia się Jacek Saryusz-Wolski.

Komentarz zamieściła również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Ten osobnik,”komisaryjna osoba unijna” – DIDIER REYNDERS, upokarzający w imieniu UE Polskę, Polaków, polską konstytucję, polskich sędziów, Sejm, bezczelnie egzekwujący od Polski „przestrzeganie praworządności” – od dawna jest podejrzany o PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY. ONI RZĄDZĄ POLSKĄ ! Jak długo jeszcze Polska i Polacy będą upokarzani przez takich chciwych, podejrzanych lub potwierdzonych przestępców finansowych, kolejnych UE komisarzy i innych funkcjonariuszy ? Ich bezczelność,tupet i zakłamanie w pouczaniu innych o uczciwości nie zna granic. Uniewinnią ?

– pisze Krystyna Pawłowicz.

Didier Reynders dopiero co był w Polsce – a @Adbodnar gratulował mu i dziękował za „wsparcie dla procesu przywracania praworządności w Polsce”. Dziś wieczorem belgijska policja rozpoczęła przeszukania w nieruchomościach Reyndersa – śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy

– wskazuje z kolei były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Polityk wagi ciężkiej

Reynders urodził się w 1958 roku w belgijskim Liège, gdzie później studiował prawo. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 27 lat pod skrzydłami założyciela francuskojęzycznej Partii Liberalnej Jeana Gola.

Reynders jest politykiem wagi ciężkiej od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu belgijskiego w 1992 roku. Był belgijskim ministrem finansów w latach 1999–2011 i ministrem spraw zagranicznych do 2019 roku. W tym czasie otrzymał ordery za zasługi w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii i Luksemburgu. 

Funkcję komisarza ds. sprawiedliwości pełnił od 2019 roku. Był jednym z polityków otwarcie krytykujących Polskę za rzekome naruszenia "praworządności". Na początku września okazało się, że nie otrzyma drugiej kadencji komisarza. Przegrał z Hadją Lahbib, ustępującą minister spraw zagranicznych Belgii. W belgijskich mediach wyraził swoje "głębokie rozczarowanie" tą decyzją.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe