Ordo Iuris: Projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej zwiększa zagrożenie inwigilacją
Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej i dotyczy zastąpienia obowiązującej w chwili obecnej ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, która stanowić będzie nowe ramy regulacyjne dla komunikacji elektronicznej w Polsce. Celem prowadzonych prac legislacyjnych jest przede wszystkim wdrożenie do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2018/1972 z 11 grudnia 2018 r., ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej.
Może naruszać wolności obywatelskie
Projekt zawiera propozycje mogące naruszać wolności obywatelskie. Zakłada on konieczność zachowania korespondencji elektronicznej użytkowników przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. Wśród instytucji uprawnionych do pozyskiwania tych danych znalazłyby się m.in. Policja, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obligatoryjne przechowywanie danych może także stworzyć ryzyko handlu informacjami w sferze B2B. Przykładem jest sprawa firmy Cambridge Analytica, która kilka lat temu wykorzystała informacje na temat kilkudziesięciu milionów użytkowników Facebooka.
- Projekt, zgodnie z regulacją unijną, powinien wejść w życie już dawno. W przypadku jednak, gdy projektodawca postanowił znacznie przedłużyć prace legislacyjne, dziwi niedochowanie należytej staranności tak legislacyjnej, jak i komunikacyjnej. Warto wskazać również na stanowisko wyrażone przez Ministra ds. Unii Europejskiej, który wskazuje na możliwą niezgodność niektórych tak aktualnie obowiązujących, jak i projektowanych przepisów. Budzi to poważne zastrzeżenia co do intencji twórców projektu – podkreślił Przemysław Pietrzak, analityk Centrum Badań i Analiz Instytutu Ordo Iuris.
Aktualnie porządek obrad 72. posiedzenia Sejmu RP nie przewiduje rozpatrzenia sprawozdania Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Nie zapowiedziano również uzupełnienia porządku obrad o taki punkt.